Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2007., 12:24   #1
Razmišljanje o napuštanju HR

Bok svima!
Vidim da se raspravljalo o povratku u Hrvatsku, pa bih vam ja ispričao svoj slučaj.
Prošle godine sam završio strojarsvto u Sl. Brodu, te sam se bio tamo zaposlio i radio za 3700kn mjesečno. Tamo sam radio 4 mjeseca i onda sam dao otkaz i preselio se u Zagreb gdje radim za plaću od 5000kn.
E sad zamislite kakva mene budućnost čeka sa tih 5000kn u Zagrebu. To je dovoljno da se preživi i to je to. Ja znam da je to početna plaća ali koliko vidim ne rastu plaće baš puno i kasnije, jer vidim inženjere koji rade 20-tak godina za 5500kn.
Isto tako imam jednog poznanika koji radi kao konobar u jednoj pizzeriji i ima plaću 4500kn a zajedno sa bakšišom zaradi 10000kn mjesečno.
Mislim da 5000kn kuna plaću u Zagrebu ima puno ljudi bez ikakve škole. Stvar nije niti u školi, jer poštujem svako zanimanje ali u Hrvatskoj nema razlike da li si ti inženjer ili KV radnik što mislim da se vani zna razlika. Mislim da se inženjer mora ponašati i živjeti kao inženjer a ne krpati kraj s krajem. Naravno da ima svakakvih inženjera ali pričam o onima koji žele i hoće raditi.
I nije takva stvar samo sa inženjerima nego sa dosta profesija kao što su liječnici, prosvjeta i sl.
Još je u redu ako je čovjek iz Zagreba pa živi kod kuće i zarađuje 5000kn a što je sa onima koji dođu od tamo gdje baš i nema posla kao npr. iz Slavonije?
I kako da onda čovjek ne razmišlja da otiđe iz HR?
__________________
Pozdrav
tihidon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 13:20   #2
Ja te potpuno razumijem, i siguran sam da je ogromna vecina koji pisu na ovome podforumu iz Hrvatske emigriralo upravo iz ekonomskih razloga. Cinjenica da se gotovo nitko ne vraca samo potvrdjuje da su ekonomski uvjeti u inozemstvu daleko bolji nego u domovini. To je zalosna, ali istinita cinjenica.

Za tebe postoje 2 mogucnosti: ili napustiti zemlju kao sto smo i svi mi ucinili, ili pokusati ostvariti ekonomski prosperitet u zemlji. Ako je tvoja odluka ovo drugo, najvaznije, ali i najteze je pronaci kompaniju koja ostvaruje dobar profit, i koja ima mogucnosti isplatiti pristojnu placu. Takvih je relativno malo, ponajprije zbog nase nekonkurentnosti, ali i izoliransti koja je zapocela jos u devedesetim ulaskom hrvatske vojske u Bosnu, a cije se posljedice i danas osjecaju. Ali i ako nadjes takvu tvrtku, valja ti pokazati da tvrtka od tebe ima doista koristi, i da se isplati platiti te 15.000 kuna, jer tvoj rad donosi tvrtki tri puta vise. Jer nije dovoljna volja za radom i diploma, najvaznije je korist koju kompanija ima od tebe. Uostalom, potpuno je isto i na zapadu.

Ako ne vjerujes da prosperitet mozes ustvariti u Hrvatskoj, i ako postoje nepremostive prepreke da emigriras na zapad, mozes dati svoj doprinos da Hrvatska sto prije udje u EU, jer to ce ti barem malo otvoriti vrata Zapadu.
Do tada uci strane jezike, usavrsavaj se koliko je to moguce, biraj stranku koja ce najbrze ostvariti taj cilj, etc...

Lijepi pozdravi.
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 13:22   #3
u nekoj sam emisiji gledala sad bas nedavno, zene rade u tekstilnoj industriji, u zagrebu, i placa im je 1800kn

budi sretan
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 13:40   #4
judita, ne trkeljaj, molim te.

Da li ti znas sto to znaci zavrsiti strojarstvo?
Sumo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 13:43   #5
tihi, ja sam strojar i radim u Kanadi.
Situacija je daleko bolja nego u Hr, ali u pocetku ti je dosta tesko. Ne mogu ti reci niti da ides niti da ostanes jer se radi o teskoj odluci.

Sam si izvagaj sto ti je bolje ciniti.
Sumo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 13:55   #6
Sumo hvala što si se javio jer ti si jedan od onih koji u potpunosti razumije moju situaciju.
__________________
Pozdrav
tihidon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 14:10   #7
Tihidone, ako si u Hrvatskoj nezadovoljan s primanjima i ne vidis neku perspektivu da bi u dogledno vrijeme napredovao u tom smislu, onda se doista isplati razmisljati o tome.

No, po meni, otici se isplati jedino ako uspijes otici na nacin da prvo pronadjes posao za koji pretpostavljas da bi bio zadovoljan (vrsta posla, visina primanja, itd.) i preko kojeg ces si osigurati papire (dozvolu boravka, itd.). To je vec solidna startna pozicija koja ce ti ne samo olaksati dolazak, nego donekle kompenzirati neke druge stvari koje ces neminovno izgubiti, ali ih sada nisi svjestan jer si trenutno fokusiran samo na primanja i stvari kojima doma nisi zadovoljan, pa ne vidis.

A neki potezi kao npr. samo da otidjes da bi na pocetku prihvatio raditi bilo sto ili nesto skromno, pa korak po korak u nadi da ces kad-tad doci do neceg pristojnog i adekvatnog skolovanju koje si zavrsio je mukotrpna i dugotrajna prica. Ne kazem da se ne moze, ali ja mislim da se to ne isplati osim ako nisi doista u gadnoj situaciji trenutno. Neke stvari i rezultati u RL se mjere u godinama, a price i vjera u uspjeh u zemljama s visokim standardom nisu nikakva garancija.
__________________
The Greatest Hazard In Life Is To Risk Nothing.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 14:52   #8
Quote:
Sumo kaže: Pogledaj post
tihi, ja sam strojar i radim u Kanadi.
Situacija je daleko bolja nego u Hr, ali u pocetku ti je dosta tesko. Ne mogu ti reci niti da ides niti da ostanes jer se radi o teskoj odluci.

Sam si izvagaj sto ti je bolje ciniti.
U potpunosti se slazem sa Sumo, osoba mora licno donijesti odluke sama, jer nije zivot vani u inozemstvu tako opet lagan, i svatko mora proci kroz vrijeme da ce nekada i pozaliti sta je otisao, ne mozda zbog zivota nego i zbog nostalgije.

Ali koliko se u zadnje vrijeme osobe javljaju , kakav je zivot i place mislim da je bolje da neke osobe sute,( to se tice gatto) jer nisu iskusne da daju komente.

Gospodin gatto i Vojky su koji govore kako je dobro u Hrvatskoj i kako se moze zivjeti dobro , mislim da smo se nacitali dosta tih glupostih.

Nitko od nas ne pluje po hrvatskoj, nego zelimo svima , a pogotovo onima koji se javljaju dati na znanje da ih se razumije, dosta osoba se je javilo koja nisu djecurlija ,nego odrasle osobe sa zeljom da rade i rade za veoma male prihode.

Putovati na posao u Evropi i otici u Kanadu, USA i Australiju je malo druga stvar, to se mora proci da se znade, nije to terenski posao 5 dana u Italiji ili Austriji i subotom i nedjeljom kod kuce u hrvatskoj.


pozdrav svim prijateljima
Australian-forever is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 15:41   #9
Kao sto su vec rekli, najbolje dodi pa vidi, ako ti se svidi ostani a ako ne vrati se i budi spreman snosit poslijedice kad se vratis.
Iako je covijek mlad i spreman na svasta, nikad se nezna sto donosi dan a sto noc negdje u stranoj zemlji.
Uspijeh nije nigdje zagarantovan, makar otisao u Emirate, mozes imati peh i onda si na istom ili na jos gorem.
A ako se jednom vratis pokusaj zamislit kako ce te prohvatit okolina i sto ce mislit.
Nemoj mislit da sam od odnih kojima je najbitnije misljenje drugih, ali nije lako podnijeti neke stvari od ljudi koji nemaju pojma kako je uopce nekomu bilo tamo negdje daleko u nekoj zemlji.
Razmisli vise puta o tom koraku?
Pokusaj zamislit zasto se mnogi nevracaju iako znam podosta onih koji zive dosta gore ovdije u CH nego u HR ali se nevracaju, zakljuci sam zasto?
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 15:46   #10
Quote:
tihidon kaže: Pogledaj post
Bok svima!
Vidim da se raspravljalo o povratku u Hrvatsku, pa bih vam ja ispričao svoj slučaj.
Prošle godine sam završio strojarsvto u Sl. Brodu, te sam se bio tamo zaposlio i radio za 3700kn mjesečno. Tamo sam radio 4 mjeseca i onda sam dao otkaz i preselio se u Zagreb gdje radim za plaću od 5000kn.
E sad zamislite kakva mene budućnost čeka sa tih 5000kn u Zagrebu. To je dovoljno da se preživi i to je to. Ja znam da je to početna plaća ali koliko vidim ne rastu plaće baš puno i kasnije, jer vidim inženjere koji rade 20-tak godina za 5500kn.
Isto tako imam jednog poznanika koji radi kao konobar u jednoj pizzeriji i ima plaću 4500kn a zajedno sa bakšišom zaradi 10000kn mjesečno.
Mislim da 5000kn kuna plaću u Zagrebu ima puno ljudi bez ikakve škole. Stvar nije niti u školi, jer poštujem svako zanimanje ali u Hrvatskoj nema razlike da li si ti inženjer ili KV radnik što mislim da se vani zna razlika. Mislim da se inženjer mora ponašati i živjeti kao inženjer a ne krpati kraj s krajem. Naravno da ima svakakvih inženjera ali pričam o onima koji žele i hoće raditi.
I nije takva stvar samo sa inženjerima nego sa dosta profesija kao što su liječnici, prosvjeta i sl.
Još je u redu ako je čovjek iz Zagreba pa živi kod kuće i zarađuje 5000kn a što je sa onima koji dođu od tamo gdje baš i nema posla kao npr. iz Slavonije?
I kako da onda čovjek ne razmišlja da otiđe iz HR?
Nema tu savjeta no mogu ti reci kako to vani izgleda pa sam odluci.Poznajem dosta nasih inzenjera koji na sve nacine pokusavaju naci posao svog ranga,no malo njih uspije u tome pa kako ih zivot tera pocinju raditi raznorazne poslove(cistaci,fizicki radnici) za placu koja pokriva zivotne troskove i sa kojom zivotare.U takvim situacijama mnogi se sa nostalgijom sjete konobara koji navuku onih cca 10000 kn.Moras biti jako dobar i trebati vremena kako bi eventualno stekao neku referencu kako bi tada eventualno dobio inzenjerski posao.Do tada zivotaris,zivis sa luzerima sa svih strana svijeta koji isto tako pokusavaju naci srecu vani.Ja nebih nikada vise to probao.
Mozda je rjesenje zivjeti u dvoje pa tako sa dvije place uzivati u vlastitoj zemlji.
Maranz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 15:55   #11
Ja znam nekoliko mojih kolega kojima bi bilo daleko bolje da su otisli van a znam ih i onih kojama je u Hr bolje nego visokoj klasi na zapadu i nigdje ne bi postigli to sto su tamo.

Ako covjek ne vidi da ce se situacija popraviti za nekoliko godina, sto da radi?

Ako ce mu za nekoliko godina placa biti 9000 kuna i ako s tim nocvcem ne moze postici nista, sto da radi?
Sportska kladionica?

Evo kolega indijac mi danas kaze da daje otkaz. Odlazi na bolju poziciju. Dosao je iz Indije sa dobrim iskustvom i nije dobio posao u struci. U medjuvremenu je zavrsio magisterij, radio u jednoj firmi kao planer proizvodnje i nakon nekoliko godina dobio posao kod nas. Tu je ostao godinu dana i dobio ponudu da boli glava.
Pitam ga da li mu je magisterij pomogao, kaze na osnovu toga je dobio 10 000 na godinu vise (magisterij je platio 12 000, dakle isplatilo se za jednu godinu. Toliko o Vojkijevoj prici o silnim dugovima).

Ovo gore pisem samo zato da pokazem na primjeru kako ide put imigranta. Nitko ti nece ponuditi posao na daljinu. Posebno u Kanadi gdje ti treba proci nekoliko mjeseci dok dobijes vizu. Nitko te ne ceka toliko dugo.
Sumo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 15:56   #12
Quote:
Maranz kaže: Pogledaj post
Nema tu savjeta no mogu ti reci kako to vani izgleda pa sam odluci.Poznajem dosta nasih inzenjera koji na sve nacine pokusavaju naci posao svog ranga,no malo njih uspije u tome pa kako ih zivot tera pocinju raditi raznorazne poslove(cistaci,fizicki radnici) za placu koja pokriva zivotne troskove i sa kojom zivotare.U takvim situacijama mnogi se sa nostalgijom sjete konobara koji navuku onih cca 10000 kn.Moras biti jako dobar i trebati vremena kako bi eventualno stekao neku referencu kako bi tada eventualno dobio inzenjerski posao.Do tada zivotaris,zivis sa luzerima sa svih strana svijeta koji isto tako pokusavaju naci srecu vani.Ja nebih nikada vise to probao.
Mozda je rjesenje zivjeti u dvoje pa tako sa dvije place uzivati u vlastitoj zemlji.
To je jako zalosno, ali mislim da inzinjeru u Hr mora biti bolje nego cistacu u Svedskoj. Stoga me zanima kakao to da su jos tamo?
Ako ne znas raditi nista u struci, nema posla za tebe niti u Hr.
Sumo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 16:07   #13
Quote:
Sumo kaže: Pogledaj post
To je jako zalosno, ali mislim da inzinjeru u Hr mora biti bolje nego cistacu u Svedskoj. Stoga me zanima kakao to da su jos tamo?
Ako ne znas raditi nista u struci, nema posla za tebe niti u Hr.
Inzenjeri su jos ovdje zato jer se nemaju love vratiti.Kako se vratiti sa parstotina eura i poceti ispocetka nakon sveg sranja koje su prosli.Neki su se pomirili sa zivotom kakvog vode,neki se nadaju boljem,obitelj,djeca idu ovdje u skolu i zato nema povratka u domovinu.
Ako me pitas zasto sam ja ovdje,odgovorit cu;zbog svoje supruge a inace imam svoj privatni posao sa kojim zivim pristojno.Ali da tako radim u HR i pazim kako trosim,vjerojatno bih kada sve zbrojim ili oduzmem zivio i u HR.
Svedani imaju svojih inzinjera i strucnjaka i naravno da su u prednosti.
Igraju na svom terenu.
Maranz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 16:47   #14
Quote:
tihidon kaže: Pogledaj post
Bok svima!
Vidim da se raspravljalo o povratku u Hrvatsku, pa bih vam ja ispričao svoj slučaj.
Prošle godine sam završio strojarsvto u Sl. Brodu, te sam se bio tamo zaposlio i radio za 3700kn mjesečno. Tamo sam radio 4 mjeseca i onda sam dao otkaz i preselio se u Zagreb gdje radim za plaću od 5000kn.
E sad zamislite kakva mene budućnost čeka sa tih 5000kn u Zagrebu. To je dovoljno da se preživi i to je to. Ja znam da je to početna plaća ali koliko vidim ne rastu plaće baš puno i kasnije, jer vidim inženjere koji rade 20-tak godina za 5500kn.
Isto tako imam jednog poznanika koji radi kao konobar u jednoj pizzeriji i ima plaću 4500kn a zajedno sa bakšišom zaradi 10000kn mjesečno.
Mislim da 5000kn kuna plaću u Zagrebu ima puno ljudi bez ikakve škole. Stvar nije niti u školi, jer poštujem svako zanimanje ali u Hrvatskoj nema razlike da li si ti inženjer ili KV radnik što mislim da se vani zna razlika. Mislim da se inženjer mora ponašati i živjeti kao inženjer a ne krpati kraj s krajem. Naravno da ima svakakvih inženjera ali pričam o onima koji žele i hoće raditi.
I nije takva stvar samo sa inženjerima nego sa dosta profesija kao što su liječnici, prosvjeta i sl.
Još je u redu ako je čovjek iz Zagreba pa živi kod kuće i zarađuje 5000kn a što je sa onima koji dođu od tamo gdje baš i nema posla kao npr. iz Slavonije?
I kako da onda čovjek ne razmišlja da otiđe iz HR?
Kontaktiraj univerzitete ovdje i pokusaj dobit stipendiju, da dodjes na postdiplomski.
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 17:16   #15
Quote:
Sumo kaže: Pogledaj post
Pitam ga da li mu je magisterij pomogao, kaze na osnovu toga je dobio 10 000 na godinu vise (magisterij je platio 12 000, dakle isplatilo se za jednu godinu. Toliko o Vojkijevoj prici o silnim dugovima).
Ako je dobio 10k godisnje visu placu (brutto), nakon poreza je to ... koliko? 6k?
Znaci za dvije godine je zaradio dovoljno da pokrije trosak magisterija, iako magisterij kao papir vrijedi dosta vise (gdje ga se priznaje).

Maranzov zadnji upis dobro oslikava zasto se vecina gastarbajtera ne vraca. A zadnji dio pocetnog upisa je primjenjiv i na strane zemlje, ne samo na relaciju Osijek-Zagreb.
__________________
Live with a man 40 years, share his house, his meals, speak on every subject. Then tie him up and hold him over the volcano's edge. And on that day you will finally meet the man.
Shan Yu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 17:27   #16
Quote:
tihidon kaže: Pogledaj post
Mislim da 5000kn kuna plaću u Zagrebu ima puno ljudi bez ikakve škole. Stvar nije niti u školi, jer poštujem svako zanimanje ali u Hrvatskoj nema razlike da li si ti inženjer ili KV radnik što mislim da se vani zna razlika. Mislim da se inženjer mora ponašati i živjeti kao inženjer a ne krpati kraj s krajem. Naravno da ima svakakvih inženjera ali pričam o onima koji žele i hoće raditi.
I nije takva stvar samo sa inženjerima nego sa dosta profesija kao što su liječnici, prosvjeta i sl.
u potpunosti kuzim sto pricas i slazem se s tobom... ali nije samo da se u Hrvatskoj ne cijene inžinjeri tj. obrazovanje nego se općenito ne cijeni znanje...
ovdje postoje vrlo neobicni kriteriji za procjenu visine place... drugim rijecima, malo ce ti koristiti zavrsen faks i volja za radom i svo znanje koje imas ako nemas nekoga tko ce te "progurati"...

moj slucaj je da imam i znanje i volju za rad i bavim se poslom koji se trazi (programiranje), ali nazalost moj maksimum koji sam uspjela postici u ovoj drzavi je 6300 kuna mjesecno (zivim u Slavoniji gdje je 6300 kuna ogromna placa ustvari.. pogotovo za osobe mojih godina tj. rane 30-te i pogotovo za zene)...
i naravno da nisam zadovoljna jer skoro svaki treci dan vidim osobe oko sebe koje znaju puno manje, a zaradjuju troduplo vise..

i ne znam kako je vani jer nikada nisam zivjela u drugoj drzavi, ali mislim da bih se vani (u normalnim zemljama!) lakse "prodala" jer imam i znanja i volje i zelje i ideja za razne poslove u svojoj struci..

sto se nostalgije za Hrvatskom tice, mislim da bih to lako prezivila jer vrlo malo lijepih (poslovnih) uspomena me veze za ovu drzavu...
st4rbuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 17:30   #17
Racun sa bruto-netto je nesto kompliciraniji, ali recimo da je za dvije godine isplati trosak magisterija. To meni zvuci jako dobro. Jer ce u roku 10 god dobiti barem 60k cisto samo na osnovu toga.
Sumo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 17:48   #18
Quote:
st4rbuck kaže: Pogledaj post
u potpunosti kuzim sto pricas i slazem se s tobom... ali nije samo da se u Hrvatskoj ne cijene inžinjeri tj. obrazovanje nego se općenito ne cijeni znanje...
ovdje postoje vrlo neobicni kriteriji za procjenu visine place... drugim rijecima, malo ce ti koristiti zavrsen faks i volja za radom i svo znanje koje imas ako nemas nekoga tko ce te "progurati"...

moj slucaj je da imam i znanje i volju za rad i bavim se poslom koji se trazi (programiranje), ali nazalost moj maksimum koji sam uspjela postici u ovoj drzavi je 6300 kuna mjesecno (zivim u Slavoniji gdje je 6300 kuna ogromna placa ustvari.. pogotovo za osobe mojih godina tj. rane 30-te i pogotovo za zene)...
i naravno da nisam zadovoljna jer skoro svaki treci dan vidim osobe oko sebe koje znaju puno manje, a zaradjuju troduplo vise..

i ne znam kako je vani jer nikada nisam zivjela u drugoj drzavi, ali mislim da bih se vani (u normalnim zemljama!) lakse "prodala" jer imam i znanja i volje i zelje i ideja za razne poslove u svojoj struci..

sto se nostalgije za Hrvatskom tice, mislim da bih to lako prezivila jer vrlo malo lijepih (poslovnih) uspomena me veze za ovu drzavu...
Sa takvom placom mozes zivjeti u HR jako dobro.
Nemoj ni probati zivot vani osim kad kao turist obides ono sto bi zeljela vidjeti.
Ne bi se lakse prodala zato jer ima jako puno takvih ambicioznih skolovanih ljudi koji misle da se mogu vani bolje ili lakse prodati.
Molim te,ne pricaj o nostalgiji jer nemas pojima kako je to bijedno stanje.
Zelim ti svu srecu u nasoj HR!
Maranz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 18:23   #19
Quote:
Maranz kaže: Pogledaj post
Sa takvom placom mozes zivjeti u HR jako dobro.
7 godina zivim s tom placom i ne mogu reci da sam pretjerano zadovoljna...
usput, definiraj sto si mislio pod tim da mogu s tom placom zivjeti u HR "jako dobro".. sto bi znacilo po tvojim kriterijima "jako dobro"?
st4rbuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 18:31   #20
Lightbulb Inzinjeru!

Da sam ja inzinjer, (narocito ako si mlad) , krenula bih u zadobijanje papira i za AU, i za CAN, i za Dubai, i za Argentinu, i za NZ -- . Pa kad vidis kako ide, skuhas si kavu, sjednes i odlucis. Vec ce se pokazati dotle. U medjuvremenu nastavis svoj svakodnevni posao s plajvajzom u ruci i intenzivno biljezis pluseve i minuse svakodnevnice.

Ako trebas (oficijelne) e-linkove za dobre job huntere za Dubai, javi mi. Uplatis preko ebuy-a oko 150 kn ($35) tamo u Dubai ... Ako su inicijalne molbe po ambasadama besplatne (kao osamdesetih sto su bile), krenes na sve frontove.

No, da sam ja ti, ne bih niti zaboravila otvoriti se prema mogucoj 'drugoj polovici' , kako netko tu na temi vec rece "dvije place" - dvije place.
Gain - double, troubles - halved.


Mi smo bili dosli s tri kofera, da se vratimo ako nam se ne svidi. A onda je poceo rat doma...
Sada, nakon skoro 20 godina izvan HR, visim na HTV-eu preko interneta (dijete mi, rodjeno ovdje, ludi za Norom Forom ) -- kaze ti sve!! Koliko vidim gledajuci internet satelit HR TV - tamo je ZDRAV ugodjaj i DOBRA atmosfera. Na puno visoj razini nego ovdje. Lopova ima svugdje, protiv njih se treba dici glas! ...
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:51.