Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2010., 14:24   #6861
Quote:
yeast kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi!

evo odlučija sam da priupitam nekog od vas..

naime prije 2 tjedna sam napokon otišao u zubara..ugl..dosta veliki karijes na 7..nisam imao nikave bolove do tada..napravila mi je taj zub sa bijelom plombom..

ugl. da skratim, nakon toga me taj zub počeo lagano boljeti...nije konstantna bol već se javlja samo prilkom unošenja hladne vode, vruće hrane itd..

danas sam bio opet u nje i rekla mi je da će se to smiriti..da je to ponekad normalno..da treba i 2 3 tjedna..

al meni to malo čudno...2 tjedna je prošlo..zub koji mi prije nije zadavao muku sada mi zadaje..

p.s..imam još nekih drugih pitanja al nećemo sve odma..
osjetljivost nakon stavljanja nove plombe se zna dogoditi i s vremenom se smiri
Gutaperka is offline  
Old 23.03.2010., 22:14   #6862
Quote:
amicus curiae kaže: Pogledaj post
joj, opet ja..znam da previse pitam (i mucim samu sebe), ali kako sam se jednom opekla, sad fakat pusem i na hladno..postoji li neki nacin da se provjeri kako je doktor ocistio korijen od starog punjenja, tj. da li ga je dobro ocistio i izlijecio? sve korake radi dobro, no malo me strah obzirom da nema bas najmoderniju opremu (onu mikrokamericu i sl.), da nije mozda ocistio dobro korijene..

hvala..
Kad bi mikrokamerica popravljala zube onda bi najbolji bili oni s najviše mikrokamerica. A nije tako.
Modernost opreme nije garancija kvalitete. Dobar rad je garancija kvalitete, a veliš da sve dobro radi...
P.S. mikrokamerica ti je samo šminka za pacijenta, tj. skupo ogledalo
borna07 is offline  
Old 23.03.2010., 22:18   #6863
Quote:
yeast kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi!

evo odlučija sam da priupitam nekog od vas..

naime prije 2 tjedna sam napokon otišao u zubara..ugl..dosta veliki karijes na 7..nisam imao nikave bolove do tada..napravila mi je taj zub sa bijelom plombom..

ugl. da skratim, nakon toga me taj zub počeo lagano boljeti...nije konstantna bol već se javlja samo prilkom unošenja hladne vode, vruće hrane itd..

danas sam bio opet u nje i rekla mi je da će se to smiriti..da je to ponekad normalno..da treba i 2 3 tjedna..

al meni to malo čudno...2 tjedna je prošlo..zub koji mi prije nije zadavao muku sada mi zadaje..

p.s..imam još nekih drugih pitanja al nećemo sve odma..
Uobičajena osjetljivost nakon popravka traje 2-3 dana, kod velikog karijesa može i više, ali 2 tjedna je previše. Mora postojati neki podražaj za tako dugu preosjetljivost ( previsoki ispun, nepravilno adaptirani ispun ispod kojeg je ostala rupa, pritisak na zubno meso...), ili je ispun napravljen starijim adhezivnim sistemima koji su znali izazivati produženu preosjetljivost, osobiti na žvakanje.
Otiđi kod stomatologa da ti provjeri.
borna07 is offline  
Old 23.03.2010., 23:32   #6864
Quote:
borna07 kaže: Pogledaj post
Kad bi mikrokamerica popravljala zube onda bi najbolji bili oni s najviše mikrokamerica. A nije tako.
Modernost opreme nije garancija kvalitete. Dobar rad je garancija kvalitete, a veliš da sve dobro radi...
P.S. mikrokamerica ti je samo šminka za pacijenta, tj. skupo ogledalo
hvala.. u pravu ste, i zato nastavljam ovdje i nadam se najboljem..

veliko hvala svim doktorima na forumu!
amicus curiae is offline  
Old 23.03.2010., 23:37   #6865
Quote:
yeast kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi!

evo odlučija sam da priupitam nekog od vas..

naime prije 2 tjedna sam napokon otišao u zubara..ugl..dosta veliki karijes na 7..nisam imao nikave bolove do tada..napravila mi je taj zub sa bijelom plombom..

ugl. da skratim, nakon toga me taj zub počeo lagano boljeti...nije konstantna bol već se javlja samo prilkom unošenja hladne vode, vruće hrane itd..

danas sam bio opet u nje i rekla mi je da će se to smiriti..da je to ponekad normalno..da treba i 2 3 tjedna..

al meni to malo čudno...2 tjedna je prošlo..zub koji mi prije nije zadavao muku sada mi zadaje..

p.s..imam još nekih drugih pitanja al nećemo sve odma..


ista situacija bila kod mene,taj bol nikako nije prolazio,a sto je najgore stomatolog mi nije verovao

tako sam zivela skoro 5 meseci,uzasno, i onda mi je pukao film,malkice sam "pokazala zube" i zahtevala da mi se plomba ipak promeni,nakon sto je stavljena nova plomba sve moje muke su prestale

tako da verovatno plomba nije dobro stavljena
dovoljno je da ostane malkice vazduha ili nesto slicno,ali potpuno te razumem,tako sam se i ja osecala,a jos je doktorka dolivala ulje na vatru jer nije htela da promeni "tako divnu plombu",i kako se njoj "samo jednom u karijeri takav slucaj dogodio"
uglavnom ne bas lepo iskustvo,da ne pricam o tome da sad moram da trazim novog stomatologa,mislim kako da joj ponovo sednem na stolicu posle takvog odnosa

moj savetacekaj jos nedelju dana,a onda trazi da ti urade novu plombu
tad ce proci vec mesec dana od stavljanja plombe
sonea is offline  
Old 24.03.2010., 02:42   #6866
da ne čitam sad svih 170 stranica. imam pitanje. zanima me da li se u hr može negdje kupiti trake za izbjeljivanje zubi, ne bi htjela kod zubara sa tim peroksidima i tim ludostima. dosta su mi zubi žuti pri dnu, gjde se dodiruju s mesom, a stvarno ih ribam ko manijak
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Old 24.03.2010., 09:42   #6867
pitanje - jucer me poceo boliti zub i ispostavilo se da je to petica gore...
no, to je zapravo navlaka, pa mi je neobicno da me takav zub boli..

prije nekih 2 tjedna sam bio kod zubarke koja mi je cistila kamenac...prilikom ciscenja je ispala navlaka zajedno sa stiftom..
nakon tjedan dana je sve vratila nazad (nije mogla odmah, jer je sve krvarilo)..

da li je moguce da mi se upalio zubni korijen?

trenutno sam na brufenima, ali me i dalje boli
Bongo is offline  
Old 24.03.2010., 10:50   #6868
Quote:
Bongo kaže: Pogledaj post
pitanje - jucer me poceo boliti zub i ispostavilo se da je to petica gore...
no, to je zapravo navlaka, pa mi je neobicno da me takav zub boli..

prije nekih 2 tjedna sam bio kod zubarke koja mi je cistila kamenac...prilikom ciscenja je ispala navlaka zajedno sa stiftom..
nakon tjedan dana je sve vratila nazad (nije mogla odmah, jer je sve krvarilo)..

da li je moguce da mi se upalio zubni korijen?

trenutno sam na brufenima, ali me i dalje boli
Vrlo vjerojatno imaš nekakvu upalu oko tog korijena. možda je i pukao. štift i kruna ne ispadaju samo tako, mora postojati razlog i to veći od uzv vibracija pri čišćenju kamenca.
Napravi rtg i pravac stomatolog. Sa čekanjem bi se moglo samo pogoršati.
borna07 is offline  
Old 24.03.2010., 11:20   #6869
update: imam oteknuce gore sada (na licu, ne u ustima)

narucio sam se kod jednog privatnika u 15h. da li da u medjuvremenu odem na rtg?
Bongo is offline  
Old 24.03.2010., 11:53   #6870
Quote:
Bongo kaže: Pogledaj post
update: imam oteknuce gore sada (na licu, ne u ustima)

narucio sam se kod jednog privatnika u 15h. da li da u medjuvremenu odem na rtg?
Nazovi pa provjeri ima li u toj ord RTG. Ako ima oni će te slikati, ako ne poslikaj prije.
borna07 is offline  
Old 24.03.2010., 21:18   #6871
Mogu li se ljuskice staviti na samo 4 zuba ili moraju ići na sve zube? Kod mene je problem što imam na jedinicama i dvojkama (gornjim) neki premaz, jer mi je caklina bila ostrugana zbog četkanja, ali sad taj premaz nekako tamni, vidi se malo, na rubovima.

Ne želim navlake i imam zasad sve svoje zube, i sve plombe su mi promijenjene, bijele. S ovim zubima je sve ok, osim što je caklina malo ostrugana i na jedinici je rub malo otkrhnut (ali sitno) i stvarno mi je bezveze stavljati samo zbog toga navlake, a zubar me nagovara (privatnik je). Ima li kakva alternativa tome, osim ljuskica? Možda novi sloj premaza?
Suey is offline  
Old 24.03.2010., 21:28   #6872
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Mogu li se ljuskice staviti na samo 4 zuba ili moraju ići na sve zube? Kod mene je problem što imam na jedinicama i dvojkama (gornjim) neki premaz, jer mi je caklina bila ostrugana zbog četkanja, ali sad taj premaz nekako tamni, vidi se malo, na rubovima.

Ne želim navlake i imam zasad sve svoje zube, i sve plombe su mi promijenjene, bijele. S ovim zubima je sve ok, osim što je caklina malo ostrugana i na jedinici je rub malo otkrhnut (ali sitno) i stvarno mi je bezveze stavljati samo zbog toga navlake, a zubar me nagovara (privatnik je). Ima li kakva alternativa tome, osim ljuskica? Možda novi sloj premaza?
ovisi,može se skinuti stari sloj premaza i staviti novi sloj.Ili bijela plomba s kameleonskim efektom,da se bolje uklopi jer ipak je to prednji zub.

Inače samo zbog toga što ti je to malo potamnilo besmisleno je brusiti 2/3 zuba i stavljati ljuskice,ima više rješenja koja se mogu primjeniti prije ljuskica a znatno su manje agresivna za zub
Gutaperka is offline  
Old 24.03.2010., 23:57   #6873
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Mogu li se ljuskice staviti na samo 4 zuba ili moraju ići na sve zube? Kod mene je problem što imam na jedinicama i dvojkama (gornjim) neki premaz, jer mi je caklina bila ostrugana zbog četkanja, ali sad taj premaz nekako tamni, vidi se malo, na rubovima.

Ne želim navlake i imam zasad sve svoje zube, i sve plombe su mi promijenjene, bijele. S ovim zubima je sve ok, osim što je caklina malo ostrugana i na jedinici je rub malo otkrhnut (ali sitno) i stvarno mi je bezveze stavljati samo zbog toga navlake, a zubar me nagovara (privatnik je). Ima li kakva alternativa tome, osim ljuskica? Možda novi sloj premaza?
Da možete staviti ljuskice, ali isto tako možete staviti visoko estetske ispun na prednjim zubima.
Krumpir is offline  
Old 25.03.2010., 00:21   #6874
Quote:
Krumpir kaže: Pogledaj post
Da možete staviti ljuskice, ali isto tako možete staviti visoko estetske ispun na prednjim zubima.
E to je još bolje, jer, koliko sam na netu vidjela, i za te ljuskice mora dosta izbrusiti:/
Suey is offline  
Old 25.03.2010., 00:23   #6875
Quote:
Gutaperka kaže: Pogledaj post
ovisi,može se skinuti stari sloj premaza i staviti novi sloj.Ili bijela plomba s kameleonskim efektom,da se bolje uklopi jer ipak je to prednji zub.

Inače samo zbog toga što ti je to malo potamnilo besmisleno je brusiti 2/3 zuba i stavljati ljuskice,ima više rješenja koja se mogu primjeniti prije ljuskica a znatno su manje agresivna za zub
, onda očito ne idem dobrom zubaru, on mi pak predlaže samo navlake, kaže da je bezveze taj sloj skidati pa opet stavljati, tj. da to nije trajno rješenje (ok, to razumijem, no ne dam zub samo zato jer mi je caklina malo otišla):/
Suey is offline  
Old 25.03.2010., 00:40   #6876
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
, onda očito ne idem dobrom zubaru, on mi pak predlaže samo navlake, kaže da je bezveze taj sloj skidati pa opet stavljati, tj. da to nije trajno rješenje (ok, to razumijem, no ne dam zub samo zato jer mi je caklina malo otišla):/
ako je u pitanju veliki estetski nedostatak koji se vidi i kad se stavi taj premaz ili plomba onda bi bolje bila navlaka.Ako to izgleda čisto ok s tim premazom ili plombom onda ne vidim razlog zašto bi se zub brusio i stavljala navlaka.

Uostalom ako sam dobro razumio ti si bila zadovoljna estetikom zuba sve dok ti taj premaz nije potamnio,jednostavno se skine taj stari sloj i stavi novi ili se stavi sloj estetskog kompozita koji ipak malo teže potamni i problme rješen
Gutaperka is offline  
Old 25.03.2010., 00:55   #6877
Quote:
Gutaperka kaže: Pogledaj post
ako je u pitanju veliki estetski nedostatak koji se vidi i kad se stavi taj premaz ili plomba onda bi bolje bila navlaka.Ako to izgleda čisto ok s tim premazom ili plombom onda ne vidim razlog zašto bi se zub brusio i stavljala navlaka.

Uostalom ako sam dobro razumio ti si bila zadovoljna estetikom zuba sve dok ti taj premaz nije potamnio,jednostavno se skine taj stari sloj i stavi novi ili se stavi sloj estetskog kompozita koji ipak malo teže potamni i problme rješen
Da, super je izgledalo na početku, uopće se nije kužilo da je to sloj

Inače, udarila sam zub, ne jako, pa nije puknuo, već se samo rubić malo istrusio (udarac je i bio o taj rub), onak je bilo malo nareckano, no nije se uopće jako primijetilo.

Caklina mi je inače bila izderana samo na jednom dijelu - ispod mesa je na zubu bila kao mala udubinica. Da mi se nije to dogodilo s rubom, ne bih tu caklinu ni dirala, nije se uhvatio karijes ni niš.
Suey is offline  
Old 25.03.2010., 01:57   #6878
A kako se zove taj premaz o kojem govorite, sto je to?
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Old 25.03.2010., 02:07   #6879
Iduči mejsec OP

Nisam očekivao toliko čekanje za Operaciju Tek potkraj 4.mj sam na OP stolu
A što se tiče dijagnoze kirurg kaže da se radi o upaljenoj cisti koja može s vremenom otići od Antibiotika( Augmentin ) i ne mora ( Bolovi su prije par dana prošli) .
Mint is offline  
Old 25.03.2010., 10:07   #6880
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Inače, udarila sam zub, ne jako, pa nije puknuo, već se samo rubić malo istrusio (udarac je i bio o taj rub), onak je bilo malo nareckano, no nije se uopće jako primijetilo.

Caklina mi je inače bila izderana samo na jednom dijelu - ispod mesa je na zubu bila kao mala udubinica. Da mi se nije to dogodilo s rubom, ne bih tu caklinu ni dirala, nije se uhvatio karijes ni niš.
Ne rub , nego vrh, očito mi je bilo prekasno jučer za pisanje

Dakle, vrhovi su malo napuknuli, jako sićušni komadići su se odlomili, tj. kao da su se malo istrusili.

@ Hard Candy

pojma nemam, to je namazano s nekim premazom od materijala s kojim se rade bijele plombe. Jel možda to čak taj ispun - ne znam, malo je samo izbrusio da se primi. Koštalo je 200 kn po zubu.
Suey is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:03.