Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2009., 19:57   #21
Quote:
sinhron kaže: Pogledaj post
sad se već slažem s tobom šta si napiso,prebacuje 4 pri 60 km/h a da ima petu prebacio bi negdje na 90 km/h,a to je štedljiva vožnja,a petom 60 je gušenje i začađivanje motora u slučaju dizela
Može može i ranije. Prebacuje automatika i ranije.
Lesli Eldridž is offline  
Old 21.09.2009., 19:58   #22
Upravo se trudim vozit kako opisuješ, ak je merđo automatic, onda je bespredmetno pričat o brzinama. Prvo ih imas samo 4. Drugo omjeri getribe su drugaciji, a treće, tvornica zna kako je to slozila. Kod ručnog mjenjenja mislim da su rijetki kojima je ok 60 u petoj. I sam nekad ubacim u petu na 65kmph , ovisno o uvjetima na cesti., ..
hocu li ubrzat ili odrzavat brzinu...

A i tek sam sad shvatio da imas automatic

Quote:
Bubba Ho-Tep kaže: Pogledaj post
Pa valjda u Mercedesu znaju namjestit kad da prebaci Kazem ti takav mercedes sa automatik getribom prebacuje u cetvrtu (najvisu brzinu) pri 60 km/h. Pa valjda oni znaju. Nem tu nikakvog mucenja masine, vece potrosnje... To je u biti kad stisnes onaj gumb ECONOMIC, na starijim mecama. Kad je na normalnom onda prebacuje pri visim okretajima, ali vise i trosi.
Problem je kaj su ljudi naviknuti vozit ko muhe bez glave. Svi se zapikavaju na semofore, iz trake u traku po gradu, a ja se vozim "normalno" i zavrsimo na kraju u isto vrijeme na cilju.
Nema nikakve potrebe, osobito u gradovima ubrzavat ko mutav. Postoji prometni sustav i koliko got ti ubrzavao i bacao pare kroz auspuh neces uspijet ga pobijedit. Najpametnije je vozit normalno, udobno, bez naglih ubrzanja, bez kocenja, kad vidis semafor i crveno automatski maknut nogu sa gasa i pocet usporavat, tako da ako je moguce ni ne stanes na semaforu, vec samo produzis kad se upali zeleno (naravno to je moguce malo vise van grada gdje je moguce u daljini vidjet semafor) i tako dalje. Ima raznih mogucnosti, ali ljudi ne koriste, pa se cude kak auto sa 1.4t i 75 konja trosi 12 litara.
occasional is offline  
Old 21.09.2009., 19:59   #23
Quote:
Bubba Ho-Tep kaže: Pogledaj post
Pa valjda u Mercedesu znaju namjestit kad da prebaci Kazem ti takav mercedes sa automatik getribom prebacuje u cetvrtu (najvisu brzinu) pri 60 km/h. Pa valjda oni znaju. Nem tu nikakvog mucenja masine, vece potrosnje... To je u biti kad stisnes onaj gumb ECONOMIC, na starijim mecama. Kad je na normalnom onda prebacuje pri visim okretajima, ali vise i trosi.
Problem je kaj su ljudi naviknuti vozit ko muhe bez glave. Svi se zapikavaju na semofore, iz trake u traku po gradu, a ja se vozim "normalno" i zavrsimo na kraju u isto vrijeme na cilju.
Nema nikakve potrebe, osobito u gradovima ubrzavat ko mutav. Postoji prometni sustav i koliko got ti ubrzavao i bacao pare kroz auspuh neces uspijet ga pobijedit. Najpametnije je vozit normalno, udobno, bez naglih ubrzanja, bez kocenja, kad vidis semafor i crveno automatski maknut nogu sa gasa i pocet usporavat, tako da ako je moguce ni ne stanes na semaforu, vec samo produzis kad se upali zeleno (naravno to je moguce malo vise van grada gdje je moguce u daljini vidjet semafor) i tako dalje. Ima raznih mogucnosti, ali ljudi ne koriste, pa se cude kak auto sa 1.4t i 75 konja trosi 12 litara.
Bravo, to je ispravno razmišljanje, sviđa mi se kako rezonuješ. I ja tako radim.
Lesli Eldridž is offline  
Old 21.09.2009., 20:00   #24
auu koji tekstovi, kad ovo vidi stručni dio foruma
Slatky is offline  
Old 21.09.2009., 20:01   #25
Quote:
Lesli Eldridž kaže: Pogledaj post
Onda si vjerovatno dobar vozač. Komentari su ti ispravni i suštinski tačni. Isto tako vozim i ne koljem auto. Ako treba dati malo gasa ne oklijevam, a inače gledam da budem u što višoj brzini na što manjem broju obrtaja. Manji obrtaji=manja potrošnja, a ne šteti motoru kako si to već napisao.
Nema boljeg

Ako kuzis njemacki pogledaj si ovo

http://www.spritmonitor.de/de/benzin...ico_klein.html

ukratko

1. Ein Bremsvorgang verwandelt kinetische Energie in Wärme. Also NICHT bremsen!!! *

2. Tempo reduzieren

3. Früh hochschalten

4. Mit Vollgas beschleunigen (za kolegu primariusa - vis na pol si u pravu, jos drugu polovicu savladas i di bi ti bio kraj )

5. Windschatten nutzen

6. Weich lenken und kurze Wege fahren

7. Bergauf beschleunigen und bergab bremsen vermeiden

8. Leerlauf vermeiden

9. Auto optimieren

Rico Klein gibt auf dieser Seite interessante Tipps, wie sich mit entsprechender Fahrweise so mancher Liter Benzin sparen lässt. Dass er vom Autofahren Ahnung hat, stellte er 2005 unter Beweis und wurde von der Zeitschrift AutoBild zusammen mit Kooperationspartnern als "Deutschlands bester Autofahrer 2005" ausgezeichnet.
Bubba Ho-Tep is offline  
Old 21.09.2009., 20:08   #26
Quote:
Matesonik kaže: Pogledaj post
Err, nije li optimum oko/malo ispod podrucja najveceg okretnog momenta?
Možda...ali nam on u normalnoj vožnji najčešće nije potreban.
Nikolajevna is offline  
Old 21.09.2009., 20:09   #27
Quote:
Bubba Ho-Tep kaže: Pogledaj post

4. Mit Vollgas beschleunigen
Notorna glupost!

Što je više stisnuta pedala gasa, to više motor troši.

A jebat ga, onda još bolje unaprijedit malo solarne automobile i veselit se niskom trošku vožnje...

Evo još: ne voziti nepotreban teret u autu, jer povećava potrošnju. Ne paliti klima uređaj, jer povećava potrošnju. Gume malo više napumpati, ne otvarati šiber ili prozore. Ljeti ne voziti sa svjetlima po danu, ne puštati glasno muziku...

Ma najbolje auto-stopom....


HHmischko,

koji bez grižnje savjesti plaća 17 litara /100 km u gradu. Ali se vozi ko čovjek!
Kratke relacije, kad se motor zagrije, VRLO OŠTRO! Ništa ljepše nego kad auto zaljepi i digne se prednji kraj na ubrzanjima....

EDIT: da me ovi defenzivci ne prozovu, NE kočim naglo, NE zalijećem se, ostavljam dovoljno rastojanje... Jedino volim snažna ubrzanja!
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Old 21.09.2009., 20:15   #28
Ako se namjeravam voziti duže tom brzinom, na oko 65 km/h ubacim u petu i motor ne zanovijeta, nego ugodno prede. Tada su mi obrtaji na cca 1600, potrošnja vrlo mala.

Nema potrebe, kao što je Skrewdriver napisao da se 55 km/h vozi u 2. brzini, osim ako se radi o ubrzavanju, ali konstantnom brzinom u 2. potrošnja je jednostavno bezrazložno visoka, a mogao bi lagono ići u 3. ili čak 4. brzini.

Naravno, kada trebam ubrzati, neću u petoj krenuti ubrzavati od 65 km/h, već ga prebacujem po potrebi brzinu ili dvije niže.
moril is offline  
Old 21.09.2009., 20:17   #29
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Notorna glupost!

Što je više stisnuta pedala gasa, to više motor troši.
Tak sam i ja mislio, ali nije tocno. On naravno trosi u tom trenutku puno, ali jos vise trosi ako ne ubrzavas dovoljno brzo i tako nepotrebno produzujes vrijeme potrebno da dodes do brzine za krajnju brzinu. Koristis max. snagu motora pri niskim brzinama, brzo saltas do zadnje brzine i pocnes odrzavat putnu brzinu pri min. okretajima. To ti je cijela znanost niske potrosnje. Imas neku stranicu gdje ljudi daju rezultate svoje potrosnje. Imas natjecanja... Sve dokumentirano i svi oni ce ti tocno ovo reci.

Quote:
A jebat ga, onda još bolje unaprijedit malo solarne automobile i veselit se niskom trošku vožnje...
Ili jos bolje, pocet koristit el. energiju za prijevoz Zasto se vec preko 50 godina nije napravilo ama bas nista na tom polju? To je pravo pitanje. Trebalo bi pitat vlasnike tih kompanija.

Quote:
Evo još: ne voziti nepotreban teret u autu, jer povećava potrošnju. Ne paliti klima uređaj, jer povećava potrošnju. Gume malo više napumpati, ne otvarati šiber ili prozore. Ljeti ne voziti sa svjetlima po danu, ne puštati glasno muziku...

Ma najbolje auto-stopom....
Nije ni ovo lose, ali samo s tim bi to bila kozmetika.


Quote:
HHmischko,

koji bez grižnje savjesti plaća 17 litara /100 km u gradu. Ali se vozi ko čovjek!
Kratke relacije, kad se motor zagrije, VRLO OŠTRO! Ništa ljepše nego kad auto zaljepi i digne se prednji kraj na ubrzanjima....
Svako ima svoje poroke
Bubba Ho-Tep is offline  
Old 21.09.2009., 20:17   #30
koja rasprava da bi covik kad pride 3000 okretaja pribacia u visu a kad padne ispod 2 u nizu ,izuzev prvu i drugu brzinu:S:S:S:S:S:S:S


naravno voznja po gradu...
putpodnoge is offline  
Old 21.09.2009., 20:20   #31
Nemojte o električnoj energiji, jer je vrlo vjerojatno skuplji oblik prometovanja i manje ekološki od motora sa unutarnjim sagorijevanjem.

Neki dan sam negdje pročitao da automobilski promet proizvede samo oko 5% od ukupne količine štetnih tvari koje truju naš zrak i uzrokuju one jebene rupetine u omotaču.
moril is offline  
Old 21.09.2009., 20:20   #32
Quote:
moril kaže: Pogledaj post
Ako se namjeravam voziti duže tom brzinom, na oko 65 km/h ubacim u petu i motor ne zanovijeta, nego ugodno prede. Tada su mi obrtaji na cca 1600, potrošnja vrlo mala.

Nema potrebe, kao što je Skrewdriver napisao da se 55 km/h vozi u 2. brzini, osim ako se radi o ubrzavanju, ali konstantnom brzinom u 2. potrošnja je jednostavno bezrazložno visoka, a mogao bi lagono ići u 3. ili čak 4. brzini.

Naravno, kada trebam ubrzati, neću u petoj krenuti ubrzavati od 65 km/h, već ga prebacujem po potrebi brzinu ili dvije niže.
Oh yeah Kod mene je 60 km/h u 5. na 1600 o/min Sasvim dovoljno za krstarenje po gradu ili u okolici gdje je ograničenje 60. Iznad 1500 o/min auto povuče. Kad se pretiče onda može i na 3500-5000 o/min. A na 4000 je najčešće sasvim dovoljno.
Lesli Eldridž is offline  
Old 21.09.2009., 20:24   #33
Fora je kaj ja mogu čak i sa 1600 u petoj početi preticati, jer auto ima malu turbinu i vrlo brzo razvije solidan moment, no ja ga ipak radije stavim u treću ili četvrtu i jednostavno preskočim objekt preticanja...
moril is offline  
Old 21.09.2009., 20:27   #34
Quote:
moril kaže: Pogledaj post
Nemojte o električnoj energiji, jer je vrlo vjerojatno skuplji oblik prometovanja i manje ekološki od motora sa unutarnjim sagorijevanjem.

Neki dan sam negdje pročitao da automobilski promet proizvede samo oko 5% od ukupne količine štetnih tvari koje truju naš zrak i uzrokuju one jebene rupetine u omotaču.
Kad preko 50 godina ne naprave skoro nista da bi poboljsali snagu tih baterija, a smanjili cijenu proizvodnje i same baterije, onda je takva situacija. El. energija je za proizvodnju po meni najbolje rjesenje. Nafta nemoze uopce konkurirat. Vodik isto. Solarni isto nece uskoro, a da budu prosjecnom covjeku prihvatljivi. El. energija ce prevladat, samo pitanje kad. Imam osjecaj da to bude kad nafte nestane. Isto treba ond pitat vlasnike naftnih kompanija zasto je to tak
Bubba Ho-Tep is offline  
Old 21.09.2009., 20:29   #35
Quote:
moril kaže: Pogledaj post
Fora je kaj ja mogu čak i sa 1600 u petoj početi preticati, jer auto ima malu turbinu i vrlo brzo razvije solidan moment, no ja ga ipak radije stavim u treću ili četvrtu i jednostavno preskočim objekt preticanja...
Da kada je neki sporač u gradu ili okolici onda i ja mogu u 5. i na 1500-1600 o/min preći ga za tren oka, a za brže preticanje da se zalijepim za sjedalo onda se prebacuje u niže brzine. Auto je Punto 1,2 8v. Sasvim zadovoljavajuće za moje potrebe. Ranije sam vozio Alfu 155. E kako je ona lijepila za sjedalo...
Lesli Eldridž is offline  
Old 21.09.2009., 20:39   #36
2. Motoru nanose najviše štete, i skraćuju mu životni vijek, sljedeća ponašanja vozača:

Veliki gas a mali okretaji motora (”preopterećen motor” - npr. zahtijevanje za ubrzavanjem vozila velikim pritiskivanjem papučice gasa dok je vozilo u 5. brzini na velikoj uzbrdici): puno se od njega potražuje a on u takvom režimu niskih okretaja nema snage da bi povisio okretaje i tada se motor dosta grije, a slabo podmazuje i zato intenzivnije haba.

Za ŠTEDLJIVU vožnju ima 2 savjeta: a) izbjegavati usporavanje i b) težiti vožnji u režimu maksimalnog okretnog momenta.
b) Motor ima najveći stupanj iskorištenja goriva ako radi u režimu maksimalnog okretnog momenta (tj. ima te okretaje kada je okretni momenat maksimalan). Zato služi 5. brzina - da se na tim okretajima motora postigne viša brzina vozila nego ako bi auto bio u 4. brzini.

http://www.bmwgoran.com/index.php?op...egory&Itemid=1
http://www.amk-maksimir.hr/index.php...=1&article=376
Slatky is offline  
Old 21.09.2009., 20:49   #37
Quote:
Bubba Ho-Tep kaže: Pogledaj post
Tak sam i ja mislio, ali nije tocno. On naravno trosi u tom trenutku puno, ali jos vise trosi ako ne ubrzavas dovoljno brzo i tako nepotrebno produzujes vrijeme potrebno da dodes do brzine za krajnju brzinu. Koristis max. snagu motora pri niskim brzinama, brzo saltas do zadnje brzine i pocnes odrzavat putnu brzinu pri min. okretajima. To ti je cijela znanost niske potrosnje. Imas neku stranicu gdje ljudi daju rezultate svoje potrosnje. Imas natjecanja... Sve dokumentirano i svi oni ce ti tocno ovo reci.
Vid. To se kosi sa svim board-compovima i svim kazaljkama trenutne potrošnje. I drugo, gas do poda je rasipanje goriva, pošto smjesa postaje prebogata i džabe se troši gorivo. Tečno ubrzavanje, ali s ne previše gasa.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Old 21.09.2009., 21:04   #38
Quote:
mala_zg23 kaže: Pogledaj post
po misljenju forumaša dal je za auto štetno na autoputu ga drzati na 4000 okr? inace mi je to putna brzina i to je oko 160 kmh

radi se o mini cooperu, 115 ks

dali su ti okretaji štetni za auto?
na kojim okretajima bi ga bilo "najzdravije" vozit autoputom ? hvala
Nakon što sam pročitao postove imam osjećaj da nema baš puno odgovora na pitanje! Ima dosta toga o potrošnji, zagrijavanju, i slično, vožnji po gradu na 1000 ili 1500 okr...

Preporuka proizvođača motora (svakog, ne pojedinih, nego svih) Voziti u što je većem stupnju prijenosa moguće! Kod Opela preporuka je 5-a brzina iznad 70 km/h! Konstantna opterećenja (autoput, što je i pitanje autora) 2/3 max broja okretaja (znači crveno, a ne koliko su napisali na okretomjeru, jer tamo piše sve i svašta)! Za 6500 okr 2/3 je 4333.3333 okr, dok ima radnu temperaturu možeš ga tako voziti vječno, ili dok imaš goriva!
I za kraj, komandna ploča i sve što na njoj piše: Ovo je najbolesniji primjer!! VW Caddy SDI graviran do 260 km/h!!
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Old 21.09.2009., 21:08   #39
Quote:
mala_zg23 kaže: Pogledaj post
po misljenju forumaša dal je za auto štetno na autoputu ga drzati na 4000 okr? inace mi je to putna brzina i to je oko 160 kmh

radi se o mini cooperu, 115 ks

dali su ti okretaji štetni za auto?
na kojim okretajima bi ga bilo "najzdravije" vozit autoputom ? hvala
nije štetno, osim po tvoj džep.
najzdravije bi bilo voziti oko max momenta, ali čemu? istina je da se tada najveći dio goriva pretvara u rad, ali ti netreba toliko.

evo primjer:
-pri max momentu auto ide 150 kmh a motor troši 10 litara benzina. od toga, 45% ide u snagu a 55% ide u toplinu.
-pri 2500 okretaja auto troši 7 litara benzina a ide 120 kmh. pritom 40% ide u snagu a 60% u toplinu.

kužiš razliku?
čemu bi se vozio pri max momentu kad te to puno više košta?
Quote:
Bubba Ho-Tep kaže: Pogledaj post
Sto nizi okretaji znace manja potrosnja goriva, dijelova i manja emisija stetnih plinova, tako da netreba nista gledat na koliko okretaja je najbolje i najzdravije vozit, nego jednostavo vozit na najnizim okretajima mogucim za zeljenu putnu brzinu.

Ja vozim u 5 brzini vec pri 60 km/h. Nekima cudno, ali njima golf, ili neki fiat trosi koliko moj mercedes sa skoro 2t. Pametnom dovoljno da zakljuci tko je u pravu.


uz dodatak, željena putna brzina je uvijek povezana sa okretajima motora. nema daljnjeg smanjivanja ako je mjenjač već u najvišoj brzini.
pa samo treba držati stalnu brzinu na nekom optimumu, i sve OK.


Quote:
Skrewdriver kaže: Pogledaj post
WTF?

Ja diesel na 55 km/h drzim u drugoj. Na autocesti tek na preko 160 km/h ubacujem u 6-u, ako i tad...
Voziti 55 km/h u 5oj brzini i to benzinca je grijeh. Voziti na 2-3 t okretaja je sasvim u redu. Ali 55 km/h u 5oj se motor guši
ovisi i samom motoru i mjenjaču.

ako je motor dovoljno snažan, nema prepreka da se vozi na niskim okretajima. moj benzinac radi sasvim zadovoljavajuće ako se vozi i šalta DO 2 000 okretaja.
može i više, ali onda troši i zagađuje, a ispod 2 000 mu ne smeta jer imam momenta napretek.

Zadnje uređivanje I wonder : 21.09.2009. at 21:15.
I wonder is offline  
Old 21.09.2009., 21:23   #40
evo vam još jedan primjer... moja honda accord 2.2 i-DTEC sa 150 ks... vozim je u 6-oj 80 kmh... sigurno vam svima zvuči čudno i mislite da auto crkava, ali ne... ima onaj sustav za štedljivu vožnju i u 5-oj brzini kada se pređe 2000 okretaja pali onu zelenu strelicu koja signalizira da je vrijeme za promjenu brzine u višu... čak i kad ga u 6-oj na 80 kmh lagano pritisnem, auto me zalijepi za sjedalo, što znači da se ne muči... jednim tankom po gradu uspijem napraviti 930 kilometara
Herci80 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:07.