Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2005., 14:32   #1
Kako od majstora dobiti zadovoljstinu

Kako je moguce od majstora fusera dobiti sudsku zadovoljstinu?
Naime, ukoliko ne postoji ugovor u pisanom obliku o poslu koji je trebalo obaviti i ukoliko majstori ne postuju usmeni dogovor (dobili su lovu, a nisu napravili posao), da li je moguce sudskim putem dobiti ono sto je placeno, eventualne penale radi kasnjenja posla i slicno.
Ako to nije moguce, da li je moguce dobiti barem satisfakciju u smislu da ga se natjera da drzavi plati davanja koja nije platio (PDV, porez, ....)?
Flo_Master is offline  
Old 03.01.2005., 14:36   #2
to ti je tema za SF a ne za pravo
Mr. I am M is offline  
Old 03.01.2005., 15:18   #3
Quote:
Mr. I am M kaže:
to ti je tema za SF a ne za pravo
Hm, da.
To je ono sa cime se ne mogu pomiriti.
Mislim, das im lovu da ti nesto naprave i kad to ne naprave, tj. kada te prevare, onda nitkome nista!
Flo_Master is offline  
Old 03.01.2005., 15:26   #4
Majstori se ne plaćaju unaprjed. Jel ostavio kakav alat, nedaj mu ga dok ne završi posao.
d@d@ is offline  
Old 03.01.2005., 15:40   #5
Quote:
d@d@ kaže:
Majstori se ne plaćaju unaprjed. Jel ostavio kakav alat, nedaj mu ga dok ne završi posao.
Neke mastore moras platiti unaprijed (barem jedan dio). Npr. stolaru da nabavi potrebni materijal, majstorima za grijanje da kupe cijevi i sl.
Ono sto bih zelio izbjeci jeste trazenje majstora, prijetnje i fizicki obracun sa njime. Na taj nivo ipak nisam spreman spustati se, ali takodje nisam spreman tolerirati da me netko krade.
Flo_Master is offline  
Old 03.01.2005., 15:48   #6
a zašto ne potpišeš ugovor s majstorom?

osim toga, traži od majstora račun. kad imaš račun, imaš pravo na reklamaciju.

jedino što onda plaćaš pdv... ne možeš imati garanciju i istovremeno jeftino, na crno... ofce i nofce
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Old 03.01.2005., 16:01   #7
Quote:
Flo_Master kaže:
Hm, da.
To je ono sa cime se ne mogu pomiriti.
Mislim, das im lovu da ti nesto naprave i kad to ne naprave, tj. kada te prevare, onda nitkome nista!
Pa, čuješ, očigledno ste ti i majstor htjeli za..... državu na porezu. I sad ti se osvetilo.

Drugi put uzmi firmu, potpišite ugovor i platiš po računu nakon potpisa primopredajnog zapisnika.

I prijaviš račun u za poreznu olakšicu ako je to uređenje stana.
Vojky is offline  
Old 03.01.2005., 16:07   #8
Re: Kako od majstora dobiti zadovoljstinu

Quote:
Flo_Master kaže:
Kako je moguce od majstora fusera dobiti sudsku zadovoljstinu?
Naime, ukoliko ne postoji ugovor u pisanom obliku o poslu koji je trebalo obaviti i ukoliko majstori ne postuju usmeni dogovor (dobili su lovu, a nisu napravili posao), da li je moguce sudskim putem dobiti ono sto je placeno, eventualne penale radi kasnjenja posla i slicno.
Ako to nije moguce, da li je moguce dobiti barem satisfakciju u smislu da ga se natjera da drzavi plati davanja koja nije platio (PDV, porez, ....)?
Taj posao je po svojoj formi ugovor o djelu, a on je prema ZOO-u neformalan ugovor, dakle, nebitno je li sklopljen pismeno ili usmeno, osim što bi ti, naravno, lakše dokazao postojanje obveze da postoji pismeni ugovor.
Prema tome, moguće je, posebice ako imaš svjedoke
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 03.01.2005., 16:42   #9
Quote:
Vojky kaže:
Pa, čuješ, očigledno ste ti i majstor htjeli za..... državu na porezu. I sad ti se osvetilo.

Drugi put uzmi firmu, potpišite ugovor i platiš po računu nakon potpisa primopredajnog zapisnika.

I prijaviš račun u za poreznu olakšicu ako je to uređenje stana.
Cuj, da sam ja htio proci jeftinije - to je istina. Da sam htio zajebati drzavu, to nisam jer nisam ja taj koji prijavljuje porez (a nisam imao niti namjeru trazit povrat poreza). Ako je netko zajebao netkoga, onda je to majstor.
Osim toga, istina je da je najbolje naci firmu, ali nije to uvijek moguce obzirom da se nadjes u situaciji da brzo trebas izvodjaca koji ce ti napraviti posao. Posto firme imaju ugovorene poslove narednih 6 mjeseci i popunjene kapacitete, kad im se obratis nece te odbiti nego ti lupe cijenu da te zaboli glava.
Nego, reci ti meni, posto je situaicja takva kakva jeste, sto je sada moguce uraditi? Ne radi se samo o novcu, nego o tome da je totalno bezvezno dopustiti nekome da te pokrade nekaznjeno.
Flo_Master is offline  
Old 03.01.2005., 16:44   #10
Re: Re: Kako od majstora dobiti zadovoljstinu

Quote:
baobab kaže:
Taj posao je po svojoj formi ugovor o djelu, a on je prema ZOO-u neformalan ugovor, dakle, nebitno je li sklopljen pismeno ili usmeno, osim što bi ti, naravno, lakše dokazao postojanje obveze da postoji pismeni ugovor.
Prema tome, moguće je, posebice ako imaš svjedoke
Svjedoka imam (jednog doduse).
Sto da radim?
Da podnesem tuzbu trgovackom sudu (tko je vec odgovaran za ovakve sporove)?
Flo_Master is offline  
Old 03.01.2005., 16:55   #11
Re: Re: Re: Kako od majstora dobiti zadovoljstinu

Quote:
Flo_Master kaže:
Svjedoka imam (jednog doduse).
Sto da radim?
Da podnesem tuzbu trgovackom sudu (tko je vec odgovaran za ovakve sporove)?
Ne vidim zašto bi bio nadležan Trgovački sud? Ustani s tužbom radi isplate, ali prvo se konzultiraj s odvjetnikom, nitko ni ne može dati ozbiljan pravni savjet bez poznavanja svih činjenica
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 03.01.2005., 17:28   #12
ma ništ od sveg tog! Teoretski stvar sa sudom će funkcionirat, al u praksi ni pod razno. Još ćeš samo odvjetniku dat para. Zato, ak uspiješ kaj na fintu, ok, svaka čast! Kakvi sudovi!
Mr. I am M is offline  
Old 03.01.2005., 18:28   #13
pa cuj trebao te je zajebati za dobru lovu da bi ti se isplatilo ici na sud,a za ovako manje svote ti jedino preostaju alternativne metode utjerivanja duga.
bilde is offline  
Old 04.01.2005., 11:02   #14
Quote:
bilde kaže:
pa cuj trebao te je zajebati za dobru lovu da bi ti se isplatilo ici na sud,a za ovako manje svote ti jedino preostaju alternativne metode utjerivanja duga.
Ovako.
Ne radi se ovdje samo o lovi. Nije da je nevazna, ali stvarno nije jedini motiv zbog kojega mislim da stvari treba ispraviti. Jednostavno, ne zelim da me pobjedjuju primitivci zato sto nesto obecaju pa to ne izvrse, onda opet tako i opet tako...
Ne mislim ja prijetiti necijoj obitelji. Obitelj ne mora i ne smije biti kriva za postupke tih ljudi. U konkretnom slucaju, mislim da obitelj nema pojma kako im otac (i muz) radi i da vara ljude.
Isto tako, ne mislim nikome slati dva celavca da ga prebiju. Ne zelim upoce dolaziti u kontakt sa ljudima koji su spremni nekog pretuci za novac. Danas ce nekoga za novac pretuci, a sutra ubiti.
Ono sto mene interesira jeste da li je moguce pravnim srestvima nekoga kazniti zbog takve vrste prevare. Ukoliko nije, OK - ionako necu vise poslovati sa tim covjekom, a lovu koju sam izgubio cu zaboraviti, i to je to!

No, ukoliko je moguce pravnim srestvima zastititi se od takvih ljudi, onda ce se smanjiti broj buducih potencijalnih zrtava i u tome ce biti stvarna korist svega toga. Zato me zanima koji pristup odabrati i kome upututi potencijalnu tuzbu.
Mislim da postoje cvrsti temelji za trazenje da plati barem PDV i davanja na novac koji sam mu dao (za to imam uredne datume i potpise).
Flo_Master is offline  
Old 04.01.2005., 11:05   #15
A obrtnička komora? Jel član iste.
d@d@ is offline  
Old 04.01.2005., 11:08   #16
Quote:
d@d@ kaže:
A obrtnička komora? Jel član iste.
Ne mislim da jeste.
Flo_Master is offline  
Old 04.01.2005., 11:46   #17
zaprijeti mu policijom.
ako ne upali, nazovi policiju.

najgore što ti mogu reći je da oni ništa ne mogu učiniti.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Old 04.01.2005., 12:50   #18
Mislim da policiju nemam zbog cega zvati. Ne postoji fizicki sukob, a policija nece ici nekoga traziti i natjerati da napravi ono za sto je placen.
Da je tako, onda bi policija natjerala svakoga vlasnika tvornice koji ne isplacuje placu, da radnicima da place i uplati doprinose.
Flo_Master is offline  
Old 04.01.2005., 13:03   #19
Sad niš ne kužim. Tip je obrtnik ili fušer. Ak je fušer onda s takvima kako sam napisala u prvom postu, ako je obrtnik onda možeš podnjeti pismenu žalbu obrtničkoj komori. Postoji i mogućnost antireklame daj ga u novine.
d@d@ is offline  
Old 04.01.2005., 13:31   #20
Quote:
d@d@ kaže:
Sad niš ne kužim. Tip je obrtnik ili fušer. Ak je fušer onda s takvima kako sam napisala u prvom postu, ako je obrtnik onda možeš podnjeti pismenu žalbu obrtničkoj komori. Postoji i mogućnost antireklame daj ga u novine.
Napisala si da mu zaplijenim alat (da, fuser je).
Prvo, sto da ja radim sa tim alatom? Ne treba mi, necu ga vuci doma i ne mogu ga prodati ako nije moj.
Drugo, nema nikakvog alata (a da i ima, opet ostaje prva stavka).

Nadam se da ovdje ima nekoga sa prijedlogom kako sukob sa neciviliziranom osobom rijesiti upotrebom pravnih srestava. Znam da je to puno sporije od razbijanja glava, ali mislim da je to jedini prav(n)i put.
Flo_Master is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:28.