Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2010., 07:58   #141
Moji nalazi su jako stari(7 god) tako da mislim da tom komparacijom nece nista dobiti
Ma sestra u doktorice mi je napunila glavu da je isto tako neki tip dosao po uputnicu za magnetsku,a jos da je imao vezu za to obaviti pa da su ga opet vratili jer nije imao nalaze od CT-a. Da oni tu pretragu rade samo ako su nalazi od CT-a sumnjivi ili nejasni, inace ne jer im je to prevelik trosak. A onda mi se jos i moja sveki nadovezala da je tako bilo i njenom muzu(on je bio prije nepunih mjesec dana), da su ga poslali na magnetsku jer na nalazima od CT-a nisu mogli ocitat jasno ono sta im je trebalo.
Pa sad ne znam sama sta da mislim,na telefon mi se nitko ne javlja,morat cu otic tamo kad mi uputnice budu spremne,a i garant ce im godisnji poceti
Nefertiti111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 08:30   #142
Quote:
Nefertiti111 kaže: Pogledaj post
Moji nalazi su jako stari(7 god) tako da mislim da tom komparacijom nece nista dobiti
Ma sestra u doktorice mi je napunila glavu da je isto tako neki tip dosao po uputnicu za magnetsku,a jos da je imao vezu za to obaviti pa da su ga opet vratili jer nije imao nalaze od CT-a. Da oni tu pretragu rade samo ako su nalazi od CT-a sumnjivi ili nejasni, inace ne jer im je to prevelik trosak. A onda mi se jos i moja sveki nadovezala da je tako bilo i njenom muzu(on je bio prije nepunih mjesec dana), da su ga poslali na magnetsku jer na nalazima od CT-a nisu mogli ocitat jasno ono sta im je trebalo.
Pa sad ne znam sama sta da mislim,na telefon mi se nitko ne javlja,morat cu otic tamo kad mi uputnice budu spremne,a i garant ce im godisnji poceti
Nema veze što je nalaz od prije 7 godina, svaki stari nalaz može poslužiti za komparaciju, postoje promjene kod kojih se očekuje veća ili manja progresija tijekom godina, tako da situacija od prije 7 godina uopće nije zanemariva.

Nejasan nalaz CT-a je samo jedna od indikacija za obavljanje MR. Postoje situacije, npr. sumnja na multiplu sklerozu, kod kojih će se odmah raditi MR jer se CT-om ništa neće postići.
Ni na jednu od tih pretraga se ne treba slati bezveze, već ciljano, kada se zna što se kojim prikazom može dokazati.

A ako pacijent dođe na MR bez nalaza CT-a, u smislu da ih je ostavio kod kuće, naravno da ga treba vratiti, jer nema smisla raditi pretragu kojiom se nastoji nešto dodatno objasniti bez nalaza na osnovu kojih je postavljena neka početna sumnja.
Što naravno ne znači da svi koji idu na MR trebaju imati prethodno učinjen CT. To je tek rasipanje novaca.
Treba znati što se traži i što se kojom metodom može dokazati i na osnovu toga upućivati pacijente.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2010., 08:41   #143
Gerta

Molim vas ako biste mi mogli odgovoriti, vidim da ste dobro upućeni.

Ja sam radila prije 10 godina CT čeljusti jer me tada uputio maksilofacijalni kirurg radi dugotrajne neuralgije trigeminusa nakon alveotomije doljnjeg umanjaka. Sada ću radi glavobolja trebati vjerojatno ići na CT mozga ili magnetsku rezonancu. S obzirom da se na CT puno lakše dođe na red sa uputnicom, mislim da ću se vjerojatno ipak naručiti na CT. S obzirom da CT dosta zrači, a ja sam bila prije 10 godina na CT-u čeljusti koji je dosta dugo trajao i sigurno mi je već tada dosta ozračena i glava, ne znam da li je uopće dobro da idem na CT. Ali s obzirom da je već prošlo 10 godina vjerojatno nema veze za to zračenje. Koliko sam vidjela kod mojeg zubara u nekoj novoj brošuri sada postoji i dentalni CT baš za čeljust koji puno manje zrači. Ali prije 10 godina to nije još postojalo, možda to niti sada kod nas to nemaju.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2010., 17:27   #144
Upisala sam se Dosta sam ugodno iznenađena,jako su ljubazni i ne trebaju mi nikakvi nalazi,a doć ću na red već na samom početku 3. mjeseca
Nefertiti111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2011., 23:17   #145
Quote:
Brančika kaže: Pogledaj post
Ako je to tvoje stručno mišljenje, u redu.
Ja ipak slušam svog doktora koji mi je rekao sljedeće: "kontrole ćemo od sada umjesto svaka 3 mjeseca obavljati svakih 6 jer nema potrebe da se često izlažete čak i tako minimalnom zračenju".
E sad jel ono radioaktivno zračenje ili neko drugo, u to ne ulazim jer ne baratam materijom. Samo mogu reći što mi je rečeno.
Nije ionizirajuce (rendgensko) zracenje, vec magnetno. Dok magnetno zracenje nije stetno po organizam, dapace magneti se koriste u fizioterapiji, odnosno ljudi ih nose ponekad kao narukvice koje mozda necemu i sluze, radioaktivno je stetno u bilo kojoj dozi, a u velikoj dozi je smrtonosno. Doktor ti se izrazava lose.

Quote:
Brančika kaže: Pogledaj post
Ja se osobno ne razumijem u to, ali očito nekakvog zračenja ima jer 1. ne bi mi to doktor tako bez veze rekao, 2. ne bi imali ono zaštitno posebno staklo nego bi se kao ultrazvuk sve obavljalo u jednoj prostoriji (što bi bilo i jednostavnije).
1. kao sto je cesto zalosni slucaj razgovara se za pacijentom kao s bicem nize inteligencije, pa kenja kvake ko piljarica na placu
2. ne smije se prilaziti MRI masini da se ne utjece na polje. Osoblje nije udaljeno radi zastite osoblja, vec radi kvalitetnijeg snimanja.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 14:29   #146
jja sam danas bila na MR vratne kraljeznike u Nemetovoj... na pretragu sam morala zbog posljedice saobracajne nesrece (tocnije pomak 2 kraljeska) i pretraga je traja 45 minuta, mozda bi i duze da nisam odustala... inace bas nisam klaustrofobicna... ali onaj tulen je uzas... ili to samo ja mislim po mojoj procijeni sam bila 10 min unutra prije pocetka snimanja i onda je pocelo ispustat one cudne zvukove, u pocetku sam se mogla kontrolilat, ali na kraju sam se pocela gusit, trest, plakat i lagano gubit svijest, i tada sam trazila da me izvade van, sva sreca da je snimanje uspijelo pa nisam morala ponovo, i neznam cemu im sluze one "resetke" oko glave, to me samo jos vise uplasilo, da sam znala nikad si ovo nebi priustila, barem ne bez nekih tableta za smirenje ... a sta se nalaza tice odmah sam ga dobila... i stvar je jasna trajna ozljeda vratne kraljeznice
ivana808 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 15:43   #147
da, neugodno je, to je poznata stvar. ironicno je da ljudi toliko cekaju, pa onda odustanu, resetke? ne znam, mozda da te fiksira zbog micanja.
lamy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 15:51   #148
ma nije bila fiksacija... jer nijelo bilo prislonjeno na glavu... najnormalnije sam mogla micat glavom.... bilo bi to lakse napravit da mozda samo malo krace traje jer 45 minuta mi je bilo previse....
ivana808 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 15:59   #149
Oko 8% populacije je klaustrofobično i ne može izdržati MR pretragu.
Neki od njih ipak uspiju ako prije samog snimanja popiju neku tabletu za smirenje.
No ako osoba nije klaustrofobična, sama pretraga nije ništa strašno ili neugodno (mogu se odmah sjetiti barem 5 dijagnostičkih postupaka koji su daaaleko gori od ležanja u MR).

Ta "rešetka" koju su ti stavili preko glave je gradijentna zavojnica koja je nužna pri snimanju jer omogućuje stvaranje homogenog magnetnog polja i definira volumen snimanja - tehničke stvari, ali da, nužna je.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 20:52   #150
ma znam ja nije tako strasno moglo bi se prezivjet... ali mene je buka smetala.... ja sam kao sto sam napisal dosla kao posljedica prometne nesrece, a ta buka me samo podsjecala na to i jednostavno ti se u glavi nesto stvori i tih 45 min je ok izdrzat ali vise jednostavno nisam mogla... mozda bi bilo lakse da sam dobila slusalice i slusala muziku... ali za sljedeci put znam ako cu bas morat ic popit nesto za smirenje i neko samnom unutra... ja znam da moja mama na to nikad nebi mogla... ona na ct-u ima problema... a za tatu znam da on moze sve... stvarno je sve prosao... al ja sam nekako bojazljiva... tisucu misli pada na pamet i jednostavno nije islo... al uspjela sam napravit to...iako sam odustala na kraju snimke su uspjele
ivana808 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 17:53   #151
MR Cervikalne i L/S Kralježnice

U trupu Th1 kralješka vidljiv hemangiom veličine oko 1 cm kao slučajan nalaz.

Možete li mi dati vaše stručno viđenje na ovaj nalaz? Hvala..

Quote:
Učini se MR cervikalne i L/S kralježnice u standardnim tehnikama snimanja..

Trupovi kralježaka su primjerene visine uz održanu stražnju interkorporalnu liniju.
U trupu Th1 kralješka vidljiv hemangiom veličine oko 1 cm kao slučajan nalaz.
U seg. C4-C5 vidljiva manja dorzomedijalna i u lijevo usmjerena protruzija i.v. diska sa redukcijom ventralnog subarahnoida.

U seg. C5-C6 i.v. disk je degenerativno promijenjen i niži uz širokobaznu dorzomedijalnu protruziju sa opstrukcijom ventralnog subarahnoida te imprimacijom i blažom kompresijom medule.

Na seriji presjeka kroz L/S kralježnicu ne nalazi se znakova za hernijaciju i.v. diska.
U seg. L4-S1 vidljiv "bulging" i.v. diska uz nešto uže neuralne foramene.
Spinalni kanal je primjerne širine.
Medula je urednog intenziteta signala, a consus medularis primjerene visine.
djzuza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2011., 18:51   #152
Quote:
djzuza kaže: Pogledaj post
U trupu Th1 kralješka vidljiv hemangiom veličine oko 1 cm kao slučajan nalaz.

Možete li mi dati vaše stručno viđenje na ovaj nalaz? Hvala..
Hemangiom u trupu kralješka je vrlo čest dobroćudni tumor- nađe se u 10% populacije, građen je od malih krvnih žila i uglavnom ne izaziva nikakve smetnje.
Vrlo rijetko, svega u cca 1% slučajeva hemangiomi su agresivni u smislu da se šire van granica trupa kralješka, vrše pritisak na kralježničnu moždinu i stoga izazivaju simptome.
Ovdje je u nalazu upravo zato napomenuto da se radi o slučajnom nalazu, tj. da nema nikakvih znakova agresivnog ponašanja.

Ostatak nalaza, vezan uz vratnu kralježnicu upućuje na blaže degenerativne promjene sa manjim ispupčenjima diska što može biti uzrokom boli u vratu, ramenu i vanjskoj površini nadlaktice, izraženije lijevo.

Nalaz na slabinskoj kralježnici opisuje početno ispupčenje diska nižih nivoa te sužene otvore kroz koje prolaze živci što bi eventualno moglo kasnije dovesti do bolova u nogama ukoliko s vremenom nastanu nove degenerativne promjene.

Uglavnom, nalaz je skoro pa uobičajen kod osoba starijih od cca 25 godina.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 09:25   #153
Evo podižem temu jer i ja moram na MR mozga i vratne kralježnice...
Čitam tu vaša iskustva i sad sam na 100 muka jer neznam koju polikliniku ili bolnicu da izaberem (idem na uputnicu)
Inače, nisam klaustrofobična, ali kod takvih pretraga kao što je ova počinje me lagano hvatat panika i iskreno neznam kak ću to izdržat, a moram.
Dal glava obavezno ide u one rešetke i dal vas vežu?
Dal se mogu snimit mozak i vratna kralježnica u komadu ili ću morat biti duplo unutra?
Mela99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 16:18   #154
Quote:
Mela99 kaže: Pogledaj post
Evo podižem temu jer i ja moram na MR mozga i vratne kralježnice...
Čitam tu vaša iskustva i sad sam na 100 muka jer neznam koju polikliniku ili bolnicu da izaberem (idem na uputnicu)
Inače, nisam klaustrofobična, ali kod takvih pretraga kao što je ova počinje me lagano hvatat panika i iskreno neznam kak ću to izdržat, a moram.
Dal glava obavezno ide u one rešetke i dal vas vežu?
Dal se mogu snimit mozak i vratna kralježnica u komadu ili ću morat biti duplo unutra?
Pa najbolje ti je otići tamo gdje je najmanja lista čekanja uz prihvatljivu udaljenost same dijagnostike (npr. u Vukovaru se koliko znam ne čeka dugo, al ako nisi iz Slavonije nema smisla dolaziti)

Nitko te neće vezati, a "rešetka" se mora obavezno staviti jer se bez toga snimanje ne može izvesti.

Mozak i vratna kralježnica se mogu snimati u jednom dolasku,ali su to dvije zasebne pretrage koje se ne mogu "spojiti", tako da je predviđeno ukupno vrijeme boravka u aparatu cca 1h.

Ako nisi klaustrofobična nema te čega biti strah ili muka
Legneš tamo kao u solarij, odležiš mirno svoje i izvuku te van.
Možeš malo i zaspati ako ti ne smeta buka.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 17:19   #155
poz svima, ja sam danas bila na MR mozga u čakovcu u medikolu, cekala sam nekih tjedan dana i da tamo se ide na uputnicu.. u svojoj bolnici sam trebala doci na red 12.12.
saina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 21:10   #156
Magnetska rezonanca MR Cervikalne i L/S Kralježnice

Ovo je nalaz:

MR Cervikalne i L/S Kralježnice.

U trupu Th1 kralješka vidiljiv hemangiom veličine oko 1 cm kao slučajan nalaz.
U seg. C4-C5 vidljiva manja dorzomedijalna i u lijevo usmjerena protruzija i.v. diska sa redukcijom ventralnog subarahnoida.
U seg. C5-C6 i.v. disk je degenerativno promijenjen i niži uz širokobaznu dorzomedijalnu protruziju sa opstrukcijom ventralnog subarahnoida te imprimacijom i blažom kompresijom medule.
Na seriji presjeka kroz L/S kralježnicu ne nalazi se znakova za hernijaciju i.v. diska.
U seg. L4-S1 vidljiv "bulging" i.v. diska uz nešto uže neuralne foramene.
Spinalni kanal je primjerene širine.
Medula je urednog intenziteta signala, a conus medularis primjerene visine.

Dijagnoza neurologa:
Sy. vertebrogenes lumbalis et cervicalis.
HD dorsomedialis C4C5
HD dordomedialis C5C6
Radiculopathia C6 dex.
Myelopathia cervicalis reg. C6C6
Insuf. vertebrobasilaris rec.

Dijagnoza:
Myelopathia cervicalis C5-C6

Nalazi:
MRI VK pokaže HD C5-C6 uz znake minorne mijelopatije

Preporuke neurokirurga:
I dalje fizikalni tretman. Ja ne vidim poboljšanje s njim jer su bolovi u vratu i glavobolje dalje prisutni. Neurokirurg preporučuje operaciju diskusa sa stabilizacijom VK.

Molim za stručnu pomoć, hvala.

Zadnje uređivanje djzuza : 18.10.2011. at 21:22.
djzuza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 21:21   #157
U razmatranju operativnog liječenja diskus hernije ovako visoke lokalizacije valja otići u Traumatološku kliniku u Draškovićevu, sigurno najbolju ustanovu za takve stvari.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 14:01   #158
Tražiti (uvijek) i drugo mišljenje neurokirurga, spec.za vratnu kralježnicu. Fizikalna teško da će pomoći.
hsfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 17:25   #159
Traumatološka klinika je kao sto i rijec kaze, centar za traumatologiju kraljesnice, a ne centar izvrsnosti za degenerativne bolesti kraljeznice o kojima se ovdje radi. Jos kad napomenem da su ju napustili vodeci lijecnici..... (Buljat, Perovic, Kvesic). Zakljucak je vrlo jednostavan.

@djzuza
Kao sto vidim Vama je primaran problem vratna kraljesnica. Ukoliko su potpisali ugovor s HZZO, preporucam bolnicu Sv. Katarina u Zaboku ili u drugom slucaju neurokirurgiju Rebro i dr. Vukica.
GSM is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 00:49   #160
Quote:
GSM kaže: Pogledaj post
Traumatološka klinika je kao sto i rijec kaze, centar za traumatologiju kraljesnice, a ne centar izvrsnosti za degenerativne bolesti kraljeznice o kojima se ovdje radi. Jos kad napomenem da su ju napustili vodeci lijecnici..... (Buljat, Perovic, Kvesic). Zakljucak je vrlo jednostavan.

@djzuza
Kao sto vidim Vama je primaran problem vratna kraljesnica. Ukoliko su potpisali ugovor s HZZO, preporucam bolnicu Sv. Katarina u Zaboku ili u drugom slucaju neurokirurgiju Rebro i dr. Vukica.
Gluposti, Klinika za traumatologiju je centar za liječenje SVIH bolesti kralježnice. Zato i jesu Referentni centar RH za liječenje kralježnice!
Preko 70% operacija godišnje u Klinici za traumatologiju su operacije degenerative, što znači da najviše u HR operiraju degenerativu i imaju najviše iskustva. Prof. Pavić i Prim. Kejla su ostali u traumi i izvanredni su kirurzi. Prošli tjedan su držali školu iz minimalno invazivne jednodnevne kirurgije koja se održavala u Klinici za traumatologiju a pokrovitelj je bio Synthes.
Dr. Perović radi i operira u Sv. Katarini - Zabok
Dr. Kvesić radi i operira (manje zahvate) u Poliklinici Lumbago - Zagreb
Prof. Buljat radi i operira u Poliklinici Mešter - Zadar.

Zadnje uređivanje dotarago : 24.10.2011. at 00:57.
dotarago is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:06.