Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2008., 17:35   #61
Jel ima netko u Norveškoj od 17.2. pa na dalje? Planiram vikend 23/24.2. provesti u Bergenu pa ako ima interesenata neka se jave...
mcquinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 11:39   #62
Thumbs up Norveška

Ja sam bila u 8 mj. 2004. u Norveškoj i u Danskoj (samo u Kopenhagenu) i jako mi se vidjelo. Priroda (fjordovi) je čak i ljepša nego u Irskoj.

Mi smo išli sa slovenskim Kompasom avionom iz Ljubljane u Kopenhagen, tamo nas je dočekao autobus i malo provozao po Kopenhagenu i popodne je i taj naš autobus otišao sa nama na trajekt i s njime smo se vozili po Norveškoj jer je to najjeftinije. Bili smo u unutarnjoj kabini na brodu Crown of Scandinavia koji je krenuo u 17 h iz Kopenhagena, a u Oslo smo došli slijedeći dan u 9 h ujutro. Imali smo i večeru i doručak na brodu. Na brodu je i jeftini Duty Free sa slatkišima, pićima, igračkama, ali može se plaćati samo norveškim ili danskim krunama. Postoji mjenjačnica na brodu, barovi, restorani, bazen i kino.

Kopenhagen nije veliki grad, ali svakako treba obići uži centar i Malu sirenu koja nije daleko od centra.

Najljepše je jutarnje uplovljavanje u Oslo jer se prolazi kroz fjordove i vidi se sa broda lijep pogled na grad i Gradska vijećnica. Mi smo bili sredinom 8 mjeseca i u Oslu je bilo oko 30 celzija taj dan kada smo doplovili. Bio je to naš najtopliji dan u Norveškoj. Obišli smo Vigelandov park skulptura, različite pomorske muzeje ( Kon Tiki, Fram), skijašku skakaonicu Holmenkolen....

Dalje smo išli prema olimpijskom Lillehameru, malom gradiću i prošli smo pored najvećeg norveškog jezera Mjosa i u tom jezeru sa može kupati jer nije prehladno, a jezero je dulje od 100 km. Mi smo odsjeli u hotelu u Hafjelu blizu Lillehamera. Lillehamer je mali grad u kojem smo obišli malobrojne dućane i suvenirnice u centru i skijaške skakaonice izvan centra. Pješice smo se spuštali metalnim stepenicama sa područja skakaonica i bilo je to jako zanimljivo, ali malo te uhvati strah radi velike visine.

Slijedeći dan smo išli prema Geirangenfjordu, jednom od najpoznatijih norveških fjordova. Po putu smo vidjeli dosta malih kampova koji su smješteni uz čiste i brze rijeke. Malobrojni Norvežani se kupaju u tim rijekama, ali one su jako hladne. Posjetili smo planinu Dansilba (oko 1400 m) s koje se pruža predivan pogled na Geirangenfjord. Cesta koja se penje na tu planinu je jako opasna, vijugava i ima puno zavoja. Potom smo se spustili s planine i u mjestu Geirangen smo se ukrcali na trajekt i slijedila je vožnja od 45 minuta po tom predivnom fjordu do mjesta Hellesylt. Sa brda koja okružuju fjord teče voda u brojnim vodopadima, a more je tirkizno plave boje, jako čisto i hladno. Temperatura zraka je oko 18 celzija, na trajektu još i manja pa treba obući vjetrovku ili vestu.
Nakon dolaska u Hellesylt slijedila je polusatna vožnja do mjesta Nordfojrdied gdje smo se smjestili u hotel. Dan je jako dugačak u 8. mesecu tako da je u 21 h navečer još bilo malo sunca koje je potpuno zašlo oko tek oko 21:20 h.

Slijedeći dan smo krenuli prema ledenjaku Briksdalu i do tamo smo se vozili oko 1 h i 30 minuta. Treba svakako posjetiti ledenjak Briksdal koji je stvarno nešto posebno za vidjeti. Od parkirališta ima 35 minuta pješačenja do ledenjaka, dio po kamenju, ali postoje i jako skupi električni autići koji voze okolo do ledenjaka. Tu je temperatura oko 14 celzija ili čak još niža. Treba obući svakako neku jaknu jer se prolazi i blizu slapova koji te mogu pošpricati. Od tamo smo krenuli prema Sognefjordu, najvećem norveškom fjordu. Opet smo se ukrcali na mali trajekt i vozili smo se oko 15 minuta do mjesta Vik i hotela, odnosno motela gdje smo prenoćili.

Slijedeći dan smo krenuli prema Bergenu do kojeg nam je trebalo oko 3 sata vožnje. Bergen je manji grad od Osla, ali meni je puno ljepši. Obišli smo akvarij koji uz ribe i rakove drži i morske životinje, male pingvine, morske lavove i tuljane. Zatim smo otišli modernom uspinjačom do vidikovca na brdu iznad Bergena. Posjetili smo i sam centar sa drvenim kućama raznobojnih fasada i suvenirnica i riblju tržnicu u samom centru. Na toj tržnici sam kupila jako ukusne i svježe sendviče od račića, salate i majoneze, a ima ih i od tune. Smjestili smo se u Grand hotel Terminus u Bergenu.

Slijedeći dan smo krenuli iz Bergena prema Flamu i u Flamu smo se ukrcali na vlak i otišli smo na dvosatnu panoramsku vožnju. Vlak prolazi kroz lijep krajolik i dolazi do kraja za sat vremena, ali zatim nakon kratke pauze još slijedi vožnja natrag. Iz Flama smo potom krenuli autobusom prema planinskom mjestu Storefjell na 1000 m nadmorske visine. To popodne se malo pokvarilo vrijeme i padala je malo kiša tako da je temperatura dosta pala. Nakon vožnje od skoro 4 sata došli smo u Storefjell i tamo je bilo dosta hladno oko 12 celzija. To nam je bio najbolji i najmoderniji hotel u Norveškoj i jako dobra tj. najbolja večera i doručak. Slijedeći dan ujutro je bilo jako hladno oko 8 stupnjeva na toj planini. Krenuli smo na trosatnu vožnju do Osla i kako smo se približavali Oslu bilo je sve toplije. Imali smo par sati slobodnog vremena u Oslu i u 17 h smo krenuli sa brodom Pearl of Scandinavia prema Kopenhagenu. U Kopenhagen smo došli oko 8:30 h i žurili smo na aerodrom na let prema Ljubljani. Na Brniku nas je čekao naš auto i krenuli smo sami prema Zagrebu.

Između Osla i Lillehamera je najbolja brza cesta u Norveškoj. Između Bergena i Osla je isto dobra cesta. Na području fjordova su lošije ceste, često su jako uske, pa iako nema puno prometa treba biti jako oprezan. Na nekim mjestima je cesta tako uska pa se dva auto ne mogu mimoići, već je na jednoj strani napravljeno ugibalište za zaustavljanje. Na manjim fjordovima nema mosta niti trajekta pa za nekoliko kolimetra zračne linije treba proći dosta kilometra cestom okolo, tako da vožnja može biti jako duga i zamorna. Tim cestama mora se voziti sporo i treba biti iskusan vozač.

Naše cjelokupno putovanje je trajalo 8 dana tako da ako netko namjerava ići na samo tjedan dana u Skandinaviju preporučam da obiđete samo Kopenhagen, a ostalo vrijeme provedete samo u Norveškoj. Norveška je sigurno puno ljepša od Švedske. Htjela bi svakako posjetiti Stockholm, ali ostalo vrijeme bi radije provela u Norveškoj. Čula sam da u Švedskoj uglavnom prevladavaju šume i nije baš nešto previše zanimljivo.

Svakako bi htjela posjetiti Nordkap na samom sjeveru Norveške. Je li netko možda bio na sjeveru Norveške ( Nordkap, Tromso, Bodo)?
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 22:12   #63
Oslo sugestije?

Planiram u Oslo na 2 tjedna i imat ću vremena šalabazati gradom
Zanima me šta vidjeti osim Kuće vikinških brodova , Nobel-zgrade, Munchovog i Vigelandovog muzeja, dobro, i Ibsena , onda vojni muzej...

Zna li tko za kakav dobar zoo-vrt, pogotovo insektarij? Molim savjete koji se ne vrte oko piva i lumpovanja. Želim vidjeti isključivo konkretne stvari i mjesta tipa najbliži nacionalni park
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 19:39   #64
Ja sam bio tamo u Veljaci, ali poslovno...tada njihovi muzeji imaju neko full glupo radno vrijeme (tipa do 17h) pa nisam ništa stigao vidjeti. Ali grad je predivan i uživao sam svaku minutu tamo.

Za vikend fino skupi lovu i zapali do Bergena, a onda iz Bergena po fjordovima (koliko stigneš naravno). Ima dobra tura Norway in a nutshell pa si to pogledaj malo. Ja sam to napravio i vratio se pun dojmova.

U Bergenu imaš neloš Aquarium.

I duboko udahni prilikom izlaska iz aviona jer su cijene - odurne
mcquinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2008., 19:29   #65
Obavezno otiđi na Bigday, Holmenkollen, centar grada Oslo,park Vigeland, zatim ima neko jezero povrh Osla, i isto kao što netko predlaže Bergen, osim što je Oslo skup ko sam vrag.
__________________
Od trnja pa do zvijezda

Zadnje uređivanje Azaleja : 25.10.2008. at 19:35.
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2008., 01:45   #66
Ali su zato komadi - u najmanju ruku neloši.
mcquinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 10:13   #67
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Po ljeti je u Oslu cak i do 30°C, ali nema toliko vlage, tako da je super.... Inace i meni je Oslo Mislim da bi mogla tamo zivjeti bez problema, jedino sto bi mi jako, jako nedostajalo je - hrana. Njima je apsolutno sve bezukusno, od voca do mesa
Jeste , ljeti sam u Oslu odlazi na plažu i kupao se u moru, a što se hrane tiče ...to nije nikakv problem , ima hrane sa svih krajeva svijeta ....moram kazati da imaju najbolji SUSHi koji sam imao prilike probati....
aga is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 13:01   #68
Quote:
aqualung kaže: Pogledaj post
ej ja zivim u Oslu, taman sam poceo zivjeti, ima li jos neko???
ehej prijatelju.....ja još ne živim u Oslu ali imam priliku preseliti gore. možemo kontaktirati malo ...moj mail [email protected] živim u Zagrebu

pozzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz zz
aga is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 22:26   #69
aqualung,
kako je u oslu? na koji način si tamo dospio?
čitateljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 18:34   #70
Ja imam neka pitanja za "norvežane".
Moj dečko naime ima priliku ići raditi na duže vrijeme gore, u manje mjesto na obali 500 km sjeverno od Osla. Već je bio u par kraćih navrata i sve što ste napisali su okvirno i njegovi utisci. Njega bi čekalo vrlo dobro radno mjesto u struci i pristojna plaća.

E sad, problem je u meni, želim ići, jer prvenstveno želim biti sa njim i pomoći mu da se izborimo za bolju budućnost. Ako bude potrebno i vjenčati ćemo se službeno ( ne da nam se već 8 god. al za Norvešku sve )

Uglavnom, ja imam SSS ekonomskog smjera, radnog staža u struci oko 2 i pol godine ali u državnoj službi (pojma nemam čemu bi mi to iskustvo moglo pomoći gore ), pristojno se služim engleskim i natucam nešto njemačkog, a i informatički sam pismena valjda?

Nemam nerealna očekivanja i spremna sam čistiti urede ispočetka dok se ne uklopim i naučim malo jezika, ali ima li nade za bolji posao nakon nekog vremena? Ima li netko sa sličnim iskustvom? Posebno me zanimaju ženska, ali i muška mišljenja su dobrodošla. Hvala
žalfija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 18:31   #71
Jel ima netko od naših ljudi u Trondheimu za otić na cugu?

stavio sam slike iz norveške na blog pa koga zanima kako je ovdje priroda prelijepa, neka baci oko...
http://robertuegiptu.blogspot.com
roberrto is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 12:13   #72
ekipo sa foruma dobar dan. evo pišem Vam da mi netko pomogne na koji način se može otići u Norvešku i tamo se zaposliti i ostati živjeti. dolazim iz Hrvatske. ja i supruga smo završili fakultete. eto toliko pa neka netko pomogne, hvala unaprijed
tommy tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2009., 20:09   #73
Ovo pitanje ti je najbolje postaviti na podforumu ''dijaspora'', tamo ćeš dobiti daleko bolje odgovore.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2009., 15:57   #74
Quote:
Svea kaže: Pogledaj post
Nedavno mi je dečko dobio ponudu za posao u Norveškoj. Inače, oboje imamo dobre poslove u ZG i srećom nismo u situaciji "trbuhom za kruhom".

No... ovo jednostavno izgleda kao ponuda koja se ne moše odbiti. Uz to, i meni će vjerojatno ponuditi odličan posao, tako da što se toga tiče ne bi trebalo biti problema.

Zanima me - zna li itko od vas nešto više o Norveškoj nego što piše na turističkim web stranicama? Jeli netko bio tamo? Možete li zamisliti život u Oslu?

Ne znamo još... da li se odlučiti za taj korak ili ne??
i sta je na kraju bilo s tobom?
rexerator is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 15:24   #75
mene zanima kako doci do posla u norveskoj. po struci sam strojarski tehničar,kakve su sanse za zaposlenje?

a kad bi isao turisticki koliko bi mi novaca bilo potrebno za 2 tjedna boravka u oslu npr. s time da bi bio u hostelu?
domagoj00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 23:14   #76
Thumbs up Kirkenes,Norveska

Planiram na proljece da idem u Kirkenes i posjetim Murmansk u Rusiji,da li je netko bio,ima li kakvih informacija?hvala za svaki podatak!
pyramid090 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 18:57   #77
vidim malo je zamrla tema, al valjda ce neko odgovorit

nashla sam neke uber jeftine karte za oslo.. oko uskrsa.. malo sam ogranicena datumima pa eto, to mi se cini kao dobar izbor ipak.. znam da je oslo prilicno skupa destinacija, kava 20 kuna i to, al kako bi ipak ishla na kratko vishe me brine vrijeme -> pocetak cetvrtog mjeseca je pretpostavljam jako hladan ?

i ako bi ishla na 4 dana samo koliko bi toga uopce stigla obic?

ugl, mislite li da je bolje pustit te karte da propadnu (šmrc) ? norveška mi je inače po onom shta sam vidila
Devon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2010., 23:58   #78
naravno da si nasla jeftine karte za oslo..ko je lud da glumi pingvine za uskrs
4 dana ti je uvrh glave..posle bi ionako pokusala skakati u ledeno more neznajuci sta ces sa sobom od dosade
opiso sam negde na nekoj skandinavskoj tebi detaljno sw cime ubijati vreme u oslu pa je potrazi
skupo nije kolko ljudi misle da je..mene vise hvata strah s cenama s zemljama koje su uvele euro..u oslu sam spavao u nekom hostelu za 17 e dok sam u nemackoj mogo spavati samo za 28 e pa ti vidi dal je tako skupo..jedino ako nisi alkoholicar,narkoman,pusac onda je skupo
a i sta imas piti kafu pi caj i ponesi termos iz hostela pa mozes piti dok se setas po luci umesto da tupo blejis iz nekog kafica
superpera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 21:44   #79
Quote:
Devon kaže: Pogledaj post

i ako bi ishla na 4 dana samo koliko bi toga uopce stigla obic?

ugl, mislite li da je bolje pustit te karte da propadnu (šmrc) ? norveška mi je inače po onom shta sam vidila
4 dana je naravno malo, ali...za neku brzopoteznu jurnjavu Norveškom je ok.

U krajnjem slučaju da vidiš Oslo i okolicu - super.

Možeš vjerojatno ti i do Bergena zapaliti i malo okusiti fjordove, ali će te to koštati.

Inaće, sve je uber skupo. Ja bio prije dvije godine, na svu sreću na dnevnicama, ali bankrotirao.
mcquinn is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 19:37   #80
Bio u Bergenu prije 2 god. na jednom sportskom dogadjaju samo 4 dana sam bio, bilo mi i previse.. vio kraj 11. mj. bilo je iznenadjujuce toplo, toplije nego kod nas, oko 7,8C, ali kisa je padala non stop, inace rekli su nam da Bergen, i ta pokrajina ima 280 kisnih dana u prosjeku godisnje, i najvecu stopu suicida u europi.. Dan svice oko 8 ujutro i do 14h je vec bio mrak.. ljudi bili nekako samozatajni, pristojni, ali sve na nekoj distanci.. uzasno skupo je bilo.. cigarete do 100 kruna, pivo od 80-150 kruna ovisno od mjesta, euro mjenjaju samo u posti, nismo mogli u nijednom lokalu.. hrana zanimljiva ali za moj ukus pre cudno i previse sirovog i ribe..
Fjordovi me nimalo nisu impresionirali, ocekivao sam puuuno vise.. sve u svemu jako zanimljivo, ali nekome tko je naviknut na nas mentalitet, ne bih preporucio za dulje od 2 mj. boravka..
mozda ovaj post ima negativan prizvuk, meni je super bilo tamo, i odlicno sam se proveo i vidio jednu novu kulturu..
Yvancheen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:30.