Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2012., 21:15   #1
Psihijatri i preporuka uloge ljubavnice?!?!

Ja sam očekivala da će psihijatar uvijek biti onaj koji će reći da ne treba biti ljubavnica oženjenom muškarcu, jer da to ipak nije čin ljubavi prema sebi.

Kakvi su stavovi vaših pshijatara prema tome?

Evo, moja konkretno misli da je to skroz ok. Ja osobno imam problema sa samopoštovanjem i osobno mislim da to ne bi bilo baš dobro za mene /nije da nisam imala takvog iskustva/. Rekla sam psihijatrici da sam bila upoznala muškarca koji me dopao, predstavio kao slobodan, ali sam saznala da je u sretnom braku i da ništa nije bilo od toga svega. Ona je rekla- pa zašto, pa mogli ste biti barem ljubavnici?!? Tko zna što bi se izrodilo iz toga u budućnosti?!?

Nismo se stigle pozabaviti tom temom ali moram priznati da me iznenadila takvim stavom jer sam očekivala drugačije.

Što vaši psihijatri misle o takvim temama? Ja osobno ne bih poticala pacijente na ulogu ljubavnice. OK, netko će reći da je to možda manje zlo nego biti depresivan, solo ili seksualno frustriran, ali ja mislim da bi psihijatar trebao poticati zdrave odnose, a ne one u kojima pacijent u startu ide u inferirornu ulogu.

OR is it just me?
amforica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 23:32   #2
eh da si bar jucer otvorila temu, danas bih ju bas pitala, a sad je taman osla na godisnji i za mjesec dana cu zaboravit.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 23:50   #3
aj bas pitaj, bas me zanima ja cu ovu svoju isto pitat malo da pojasni, baš me zanima
amforica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 01:06   #4
Definitivno mislim da se taj psihijatar previše opustio u svojoj ulozi jer ako je osoba došla kod njega onda je očito nestabilna u nekom pogledu i daljnje poticanje nestabilnosti u vidu bivanja ljubavnice može uzrokovati disbalans osjećaja i daljnje probleme. Možda čovjek želi osigurati da ćeš dalje dolaziti, ako je psihić muško možda je jebeni šovinist pa mu je full cool što je žena ljubavnica, tko zna. U svakom slučaju, loša odluka jer iz tog se može samo zlo dogoditi jer i da vi završite u primarnoj vezi a ne poskrivečki se jebavat negdje biti će žešćih emocija dok će se prekidati brak tralalalala. Eto. Moj stav.
Emigrantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 01:29   #5
Zašto netko kaže nešto što kaže i na što pri tome cilja može znati samo on pa je zato to osoba koju se to treba pitati.

Malo hipotetski - ponekad terapeuti (koliko sam shvatila radi se o psihoterapiji, što je drugačije od čavrljanja kada se istoj osobi dođe na kontrolu) znaju postavljati pitanja ili komentirati nešto kako bi ispitali stavove pacijenta, izazvali reakciju. Jednostavno čeprkaju, bacaju udicu, kako god se to već može nazvati... pa promatraju.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 08:55   #6
...a zasto bi biti ljubavnica bilo biti inferiorna osoba?
sta je tu inferiorno? to sto ona nije u braku sa nekim do koga joj nije bas previse stalo a on je? zato sto ce veza jednom puci?....a brak nikako nece?

....mislim da se tu jedino moze pricati o higijeni....jer imati muskarca koji prenosi razne gljivice, bakterije i viruse od jedne zene do druge,....to je pravi problem.....sve drugo je samo ugao iz kojeg se gleda....
....muskarac bi trebao biti nevin (barem samnom) kada stupa u vezu ...i biti vjeran zbog toga a ne zbog braka i sela....
__________________
....nationalnost je uvjerenje....ona ne postoji doista....
Maria Callas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 11:05   #7
Quote:
amforica kaže: Pogledaj post

Nismo se stigle pozabaviti tom temom ali moram priznati da me iznenadila takvim stavom jer sam očekivala drugačije.
ja bi se u tom slučaju pozabavila tim da me njena reakcija iznenađuje, da to nisam očekivala i ne znam što bih sada s takvim njenim mišljenjem dok sam u terapiji, te kako će to utjecati na neke druge situacije koje budu isplivale tijekom terapije.


Quote:
amforica kaže: Pogledaj post
Što vaši psihijatri misle o takvim temama?
iskreno, ne znam i ne zanima me
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 12:39   #8
ALi zani ma me što vaši terapeuti misle o ulogama ljubavnice, ako vam je to poznato? Podržavaju ili se protive ili im je svejedno?
amforica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 12:39   #9
@emigrantica - žena je terapeut uglavnom, ja bih se složila s tobom, mislim da tako nešto "preporučiti" nestabilnoj osobi nije dobar savjet. ali kažem, razgovor je tu bio tek površan, nije se ušlo u daljnju analizu, možda bi na na kraju ispalo nešto drugo. imala sam dojam da je to rekla u smislu "bolje išta nego ništa" ili u smislu "i to bi bilo neko iskustvo" i sl. Kao - tko zna u što bi se to izrodilo i tako, jer sam ja rekla da mi se tip bio baš dopao. Tako da mi je fora bio njezin komentar

Isto tako mislim da sam razmišljala i o tome zašto je to mene iznenadilo. Pa iznenadilo me jer nisam očekivala, a nisam očekivala, ne zbog morala (djelomično), već zbog toga što mislim da to ne bi trebao preporučiti nikom s niskim samopoštovanjem, ako je tvoj posao da podigneš samopoštovanje te osobe. Zar ne? Mislim da uloga ljubavnice definitivno nije nešto što podiže samopoštovanje, tako da čak mislim da ova teza da si želi osigurati trajan izvor prihoda isto nije možda za odbaciti

Ono što sam ja jako brzo i temeljem te sitnice shvatila je da ne moram usvajati preporuke i mišljenja psihijatra ako mi se ne svidjaju jer u osnovi jedina osoba koja zna što je najbolje za mene sam ja sama Meni ne pada na pamet više da budem ičija ljubavnica, tako da sam to "pa tko zna u što bi se to izrodilo" odmah odbacila. Ima dovoljno slobodnih s kojima ne moram čekat ni radjanje ni preporadjanje a čak i da budem vječno solo mi je bolja opcija nego da me netko iskorištava.

E, sad bi ona rekla, pa možda bi ti iskorištavala njega, a ne on tebe. Ma bi, ku..ac
amforica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 12:44   #10
Moram priznati da nigdje ne vidim da je preporučeno ili poticano da se bude ljubavnicom. Niti nakon prvog posta, niti sada nakon ovoga što si napisala. S obzirom da to tako doživljavaš, ne bi bilo loše pozabaviti se time.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 13:29   #11
Ma to mi je samo dalo ideju za dobru temu jer me bas zanima kako psihijatri gledaju na ulogu ljubavnice: negativno, neutralno? Pozitivno bas nisam ocekivala!))

Sto se tice preporuke ili nepreporuke meni stvar je isla ovako: pitala me je kad sam imala neku zadnju vezu, ja sam rekla i nadovezala se da me je tip slagao i da sam saznala da je ozenjen a ne slobodan. Pitala me je kako je reagirao kad sam ga suocila s time da znam ja sam rekla prestao se javljati i to je bio kraj. Ona je na to rekla: steta, on je budala, pa mogli ste biti barem ljubavnici, a i tko zna u sto bi se to mozda izrodilo na kraju (misleci valjda na razvod?)

Eh sad, ne znam kako vi ali ja sam to shvatila kao preporuku i skoro da sam se i sama poljuljala i pomislila da bih trebala obnovitvtaj odnos(mogu i znam kako) a onda sam se ipak prizvala pameti i stala na loptu jer su me takvi odnosi i doveli na psihoterapiju!

Moguce i da je htjela vidjet moju reakciju...

Zadnje uređivanje amforica : 13.07.2012. at 13:39.
amforica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 13:55   #12
Mislim da je htela videti tvoju reakciju.

I ne mislim da je uloga psihologa/psihijatra da nam kaze sta je dobro a sta lose. Za to sluze roditelji kad smo mali, a kad odrastemo popovi

Mislim da im je uloga da nas osposobe za normalno funkcionisanje, pa i ako se odlucimo na preljubnicki odnos, da u to udjemo racionalno, svesni svega, na svoju odgovornost.
__________________
\o/
mali slon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 15:44   #13
Naravno da nije uloga psihijatra da nas odgaja, niti je naša uloga da ga slijepo slušamo.

Meni je taj razgovor više poslužio kao povod za temu, jer me baš zanima kako različiti psihijatri gledaju na tu temu. Sigurna sam da većina njih misli da je to O.K. ako je izvor zadovoljstva za klijenta, a ne neke frustracije ili nezadovoljstva.
amforica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 22:21   #14
Bila sam ljubavnica i takav odnos me doveo u prbleme i počela sam posjećivati psihijatra/psihoterapeuta.
I naravno da je ona u početku nekako smirivala me (kod mene je i bio užasno naglašen osjećaj krivnje) ali što je terapija odmicala išli smo u smjeru micanja od tog odnosa koji nije bio dobar za mene. Prvo je valjda stvorila taj osjećaj sigurnosti, smirila me i onda krenula mic po mic.

Uloga ljubavnice za nikoga nije dobra. Točka.
Niti bi psihijatar trebao iznositi svoje neke osobne stavove već gledati na dobrobit pacijenta.
A ako je rekao da je to baš fora ili ok (što čisto sumnjam da je baš tako bilo) onda je to s razlogom u toj fazi terapije.
c.sunny is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 19:49   #15
Ja sam svom prepričavala neke svoje slične doživljaje, ali sam mu na faci odmah vidjela neki čudan izraz!

Kasnije sam saznala da je veliki vjernik.
Općenito mislim da je teško potpuno odvojiti posao od vlastite osobnosti i dubokih uvjerenja.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 18:00   #16
da, posao je posao, i psihici su visokoumni, ali samo ljudi

mozda je toj terapeutkinji, kao sto emigrantica veli, stalo - kao npr automehanicaru - da ovom prilikom na ime brzog fiksa podigne pacijentici samopostovanje (po njenom ljudskom uvjerenju) aludirajuci na to da pacijentica ima kapacitete jedne (wow!) ljubavnice, a onda kasnije, istovremeno, da si napravi plodno tlo za buducu tezgu tj da joj ova tek upadne u sake dobro zbrckana za slijedecih 100 godina .. a mozda joj i pacijenticina suparnica postane musterijom eek!

a to sto netko spomenu psihickino "cackanje" i preispitivanje izazivanjem raznih reakcija , meni je to kao kad bi neki svecenik na ispovijedi bas zapeo za ispitivanje detalja 'grijeha' sto uopce ne bi bilo u ime autoriteta Duha spasenja, vec u ime samoproizvoljne ljudske slabosti iz znatizelje i osobnih sticanja 'znanja'
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2012., 22:32   #17
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
a to sto netko spomenu psihickino "cackanje" i preispitivanje izazivanjem raznih reakcija , meni je to kao kad bi neki svecenik na ispovijedi bas zapeo za ispitivanje detalja 'grijeha' sto uopce ne bi bilo u ime autoriteta Duha spasenja, vec u ime samoproizvoljne ljudske slabosti iz znatizelje i osobnih sticanja 'znanja'
Netko sam bila ja.

Usporedba zaista nema pretjerane veze s psihoterapijskim procesom.
Ne radi se o znatiželji u ime osobnih interesa nego da se vidi u kojem smjeru je potrebno ići kako bi se osobi pomoglo da riješi problem zbog kojeg na terapiju ide.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...

Zadnje uređivanje Pringles : 16.07.2012. at 00:44.
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 11:49   #18
Ovako kako je napisano, meni ne izgleda kao da je ona htjela nešto ispipati (radi terapijskog procesa), već je izrazila jasan stav i razočaranje: "šteta, mogli ste biti barem ljubavnici".
Kao što na psihijatru nije da moralizira, s druge strane - ne bi trebao ni direktno ili indirektno sugerirati nešto, a ovdje je odaslana jasna poruka. Da bi se pacijentica trebala upuštati u ljubavničke odnose i biti zadovoljna s "barem nešto".

Ok, možda žena ima takve stavove i iskustva, da biti "barem ljubavnica" može biti zabavno, poticajno i osnažujuće, ali nažalost, u daleko većem broju slučajeva to ode u sasvim drugom smjeru. Trebala bi biti opreznija.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 14:49   #19
Ja sam jednom na jednom predavanju isjedila do jedne psihijatrice, koja osim što je liječnica u to vrijeme je bila i primarijus u jednoj psihijatrijskoj klinici.

Predavač je doveo jednu osobu s kojom je radio nekakav tretman i meni je ta žena izgledala kao slučaj nimfomanke.

Za vrijeme pauze nakon malo ugodnog ćaskanja s psihijatricom, koju sam by the way poznavala već godinu dana u to vrijeme, rekla sam joj: "Meni ova žena na kojoj se radi sad tretman izgleda kao da ima elemente nimfomanije u svom ponašanju. Koliko mi je poznato nimfomanke uopće ne uživaju u spolnom odnosu, frigidne su, njihova agenda je samo zavođenje. Je li to istina ili griješim?"

Ona se okrenula pema meni pogledala me blago tupavo i rekla:" hmmm, ne bi znala, stvarno .... " i onda zadubila pogled u daljinu kao da po sjećanju traži odgovor.

Jebiga stara .... ako ti ne bi znala, kako ćeš prepoznati, dijagnosticirati i tretirati nimfomaniju.

Pamtim jako dobro taj moment jer baš tada sam izgubila svaku iluziju u stručnost, diplomu i profesionalnost i shvatila da netko može biti psihijatar ili psiholog, čak i toliko visoko da je na vrhu hijerarhije i dalje biti guska ili tukac.

Što ne znači da nema izvanrednih stručnjaka, lucidnih psihijatara, dobrih poznavaoca i svoje struke i ljudske prirode, onih koji stvarno mogu pomoći.

Jednako kao što ima dobrih i loših frizerki, inžinjera, arhitekata, pisaca, advokata, trgovaca itd ....
Aries13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2012., 14:51   #20
Quote:
femmelatin kaže: Pogledaj post
Ovako kako je napisano, meni ne izgleda kao da je ona htjela nešto ispipati (radi terapijskog procesa), već je izrazila jasan stav i razočaranje: "šteta, mogli ste biti barem ljubavnici".
Upravo, to je jasan stav. Ogromna je razlika kad terapeut provocira reakciju ili kad sugerira nešto. Ogromna. A nažalost, ima terapeuta koji uopće nisu stručni i nameću svoje stavove iako realno ne smiju. Ovo je bilo jasno izražavanje stava i sugeriranje. Ja joj se ne bih vratila, nikako.
ex anais is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:50.