Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2013., 16:26   #301
Bok!!! Jeli netko imao problema sa instalacijom e-porezne aplikacije online . Meni javlja da nisu istalirani svi pretprogrami FINE (ono..unknown publisher)a instalirao sam sve . Dekritptirao sam certifikate na tokenu i instalirao sve sa CD a i sve dodatno sa pomoćne stranice FINE. i opet javlja isto. Možda je bolje po CD u poreznu ? Ustvari taj dio sa poreznom nisam proučio.Da li zbog toga što nisam dobio sve iz porezne ne mogu instalirati aplikaciju . Kako sa elektronskim potpisom .O tome nigdje nema..... može li koja "uputnica"?
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 10:19   #302
Za prvi puta moraš u Poreznu sa karticom - stikom da te "zateftere". Tek nakon toga možeš koristiti eporeznu
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 10:22   #303
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Oet fascinantno!! Meni je u početku rečeno da nosim samo prvi puta onda su nakon nekog vremena opet počeli svaki puta tražiti.. Više mi se stvarno ne da zamarati..pošaljem po kolegi punomoć i karticu (ne moram ja osobno ići) oni odrade i mirna ja, mirni oni.. zamaraju me strašno sa tim svojim kontradiktornim izjavama, zahtjevima itd.. Već dugo radije pošaljem koji papir više nego da ih slušam onako "pametne"
Eto, tako sam i ja jutros poslao kolegu sa punomoćima i karticom v žepu.
Punomoći (3 kom, Lili ...) su pečatirali i vratili, a karticu nisu tražili
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 21:39   #304
Pozdrav,

zanima me jedna stvar. Instalirao sam aplikaciju ActivClient i sve radio po uputstvima za CD preuzet s FINA-e, i sada kad sam instalirao aplikaciju e-Porezna i trebao odabrati postavke, na onom dijelu gdje se odabiru postojeći certifikati ne prikaze se nijedan. U pdf uputstvima piše da treba pokrenuti ActivCard Gold i registrirati certifikate,međutim ja taj program nisam dobio na instalacijskom cd-u, a kako vidim nema ga ni po internetu za downloadati. Moze li mi netko od vas reci gdje mogu skinuti ovaj program, izludilo me trazenje...

hvala unaprijed
curki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 00:21   #305
Probaj ovdje:
http://rdc.fina.hr/
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 14:08   #306
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Probaj ovdje:
http://rdc.fina.hr/
rijeseno na drugi nacin, hvala
curki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 12:17   #307
Halo svima!!!

Evo nešto vrlo korisno za one nove u pristupu e-servisima .Radi se o preprekama prilikom instalacije aplikacije e-porezna.:

1.
Ukoliko prilikom instalacije aplikacije e-porezna sa stranica porezne.hr a sa uključenim tokenom ili karticom na prozorčiću namjesto "Publisher: e-porezna.porezna uprava.hr" .... stoji "Publisher:uknown publisher" imate problem sa instalacijom RDC korijenskog certifikata:

Napravite sljedeće
Otvorite stranicu: http://rdc.fina.hr/

Spustite se na dio stranice : RDC CA root certifikat | Preuzimanje certifikata | Pretraživanje javnog imenika. Odaberite Verifikacijski/root (samopotpisani) certifikat za RDC CA

Odaberite Open. Potom "Install Certifikate" -> "Next" -> "Place All certifikates in the Following Store ". Odaberite Browse. Uključite Show physical stores.

Odaberite "Trusted Root Certification Authorities" te "Local Computer"

Napomena: ukoliko ne možete vidjeti Local Computer odaberite samo Trusted root Certification Authorities. Potvrdite sa "Ok", zatim "Next" -> "Finish"
-------------------------------------------------------------------------------------------------

2.Ukoliko i poslije sređivanja problema "uknown publisher" ne možete instalirati e-poreznu ,već se pojavljuje prozorčić sljedećeg sadržaja:

"unable to install or run the application.the application requires that assembly microsoft web.services3 version 3.0.0.0. be installed in the global assembly cache (GAC) first"



Pokrenite instalaciju Microsoft WSE 3.0 Runtime sa web stranice

http://www.microsoft.com/downloads/d...displaylang=en

Kliknite DOWNLOAD i pratite upute za instalaciju.

Nakon instalacije ponovo pokušajte instalirati ePoreznu.







Nadam se da će nekome pomoći .Sve dobro
__________________
Rodila mama dva sina; jednog normalnog ,a drugi kasnije u životu postao knjigovođa.
lulallay is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 16:03   #308
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Probaj ovdje:
http://rdc.fina.hr/
Vidim da su sada obveznici slanja elektronskim putem sada postali i oni koji imaju manje od 800.000 kuna, da li će to slati računovođe za svakog pojedinog klijenta ili će vlasnici morati sami to raditi svaki mjesec?

Vidim da su klijenti počeli predavati pojedinačno zahtjeve u FINU te neku punomoć u Poreznu, koliki će biti trošak za svakog pojedinog klijenta ukoliko računovođe budu slale svakog pojeinačno? Koji su rokovi za predaju elektonskim putem za tekući mjesec u narednom mjesecu?
josip yyyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 16:54   #309
Quote:
josip yyyy kaže: Pogledaj post
Vidim da su sada obveznici slanja elektronskim putem sada postali i oni koji imaju manje od 800.000 kuna, da li će to slati računovođe za svakog pojedinog klijenta ili će vlasnici morati sami to raditi svaki mjesec?

Vidim da su klijenti počeli predavati pojedinačno zahtjeve u FINU te neku punomoć u Poreznu, koliki će biti trošak za svakog pojedinog klijenta ukoliko računovođe budu slale svakog pojeinačno? Koji su rokovi za predaju elektonskim putem za tekući mjesec u narednom mjesecu?
obvezni su slati obrasce elektronskim putem veliki i srednji poduzetnici te svi obveznici pdv-a. Klijent može nabaviti svoj vlastiti certifikat ali može i ovlastiti bilo koju drugu osobu koja ima certifikat (primjerice knjigovođu) da u njihovo ime šalju obrasce. u tom slučaju ispunjavaju obrazac punomoći u 3 primjerka(koji se skine sa službenih stranica Porezne uprave) te ga zajedno s certifikatom odnese u najbližu Poreznu upravu. U ovom slučaju klijent nema nikakvo financijsko opterećenje ali ga ima vlasnik certifikata (knjigovodstvo) koji je isti platio Fini. Hoće li i koliko knjigovodstvo naplatiti klijentu za ovu uslugu, ovisi o njima samima.
captiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2013., 17:00   #310
Quote:
BlindDog kaže: Pogledaj post
Evo da odgovorim sam sebi a možda će i nekom na forumu zatrebati

Fina kartica se ne nosi u Poreznu prilikom aktivacije e-porezna.
"Referent vas nije smio tražiti karticu jer su certifikati dostupni na intranetu ali se njima ne može nitko služiti bez ispravnog PIN-a."

Dakle, vašu Fina karticu s digitalnim potpisom ne dajte referentu ako je zatraži.
aha.. a što da ti imaš 5 certifikata na svoje ime? kako će referent znati koji certifikat treba ovlastiti?!!! Ili ti znaš sve brojeve svojih certifikata???
događa se da referenti ne traže certifikat ali se, bogme, događa da ovlaste potpuno pogrešan certifikat.
Uvijek nositi certifikat sa sobom.
captiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 11:46   #311
Quote:
captiva kaže: Pogledaj post
aha.. a što da ti imaš 5 certifikata na svoje ime? kako će referent znati koji certifikat treba ovlastiti?!!! Ili ti znaš sve brojeve svojih certifikata???
događa se da referenti ne traže certifikat ali se, bogme, događa da ovlaste potpuno pogrešan certifikat.
Uvijek nositi certifikat sa sobom.
Kako su mi telefonom objasnili samo je jedan certifikat moguć po jednom OIB-u. Kako imaju iz punomoći podatak o mom OIB-u tako će i taj certifikat učitati. Certifikat je moj osobni potpis a ne žig trg.društa gdje radim.
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 13:46   #312
Quote:
captiva kaže: Pogledaj post
obvezni su slati obrasce elektronskim putem veliki i srednji poduzetnici te svi obveznici pdv-a. Klijent može nabaviti svoj vlastiti certifikat ali može i ovlastiti bilo koju drugu osobu koja ima certifikat (primjerice knjigovođu) da u njihovo ime šalju obrasce.
Zahvaljujem na odgovoru.

Situacija je da knjigovođa je sve klijente poslao da uzmu vlastiti certifikat, navodno će samo pomoći klijentima sa uporabom(instaliranjem, spajanjem) i slanjem obrazaca. Koliko će to na godišnjoj razini odnosno mjesečnoj pogoditi male poduzetnike odnosno obrtnike obveznike PDV-a ?
josip yyyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 20:04   #313
Quote:
josip yyyy kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem na odgovoru.

Situacija je da knjigovođa je sve klijente poslao da uzmu vlastiti certifikat, navodno će samo pomoći klijentima sa uporabom(instaliranjem, spajanjem) i slanjem obrazaca. Koliko će to na godišnjoj razini odnosno mjesečnoj pogoditi male poduzetnike odnosno obrtnike obveznike PDV-a ?
50 kuna mjesečno + PDV
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 00:44   #314
Quote:
josip yyyy kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem na odgovoru.

Situacija je da knjigovođa je sve klijente poslao da uzmu vlastiti certifikat, navodno će samo pomoći klijentima sa uporabom(instaliranjem, spajanjem) i slanjem obrazaca. Koliko će to na godišnjoj razini odnosno mjesečnoj pogoditi male poduzetnike odnosno obrtnike obveznike PDV-a ?
To znači da ako ima 50 klijenata da će imati i 50 kartica ili će klijenti dolaziti kod njega svaki sa svojom karticom svaki puta kada treba poslati neki dokument putem eporezne.
Ne izgleda mi praktično, a bogme ni ekonomično: 50 klijenata * 12 mjeseci * 50 kn = 30.000 nepotrebnog troška
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 11:56   #315
Thumbs down

nepotreban trošak
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 12:33   #316
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
To znači da ako ima 50 klijenata da će imati i 50 kartica ili će klijenti dolaziti kod njega svaki sa svojom karticom svaki puta kada treba poslati neki dokument putem eporezne.
Ne izgleda mi praktično, a bogme ni ekonomično: 50 klijenata * 12 mjeseci * 50 kn = 30.000 nepotrebnog troška
Da, nažalost je tako, puno toga mi nema logike, uvijek me "nešto novo iznenadi".

Navodno se radi o odgovornosti, tijekom razgovora sa radnikom u poreznoj sam shvatio da računovođe nisu sigurne u svoje klijente(možda stanje nije realno,rad na crno...), zato traže da svaki ima svoju karticu(stick iz FINA) te da ti šalješ osobno elektronski dokumente("brigo moja pređi na drugoga"). Mijenjali su zakone, računovodstva moraju procjenjivati klijente("rizične skupine" ili..), pokušavaju smanjiti odgovornost, dosta klijenata su mali obrtnici koji i nisu u sustavu PDV-a pa broj klijenata nije 50 već 20-etak koji mora proći ovu proceduru koja nije ekonomična ni praktična. Lani su ovo prošli oni koji imaju više od 800.000 kuna navodno.

Ne znam gdje bi ovo pitao ali vezano je za izlazak iz sustava PDV-a zbog promjene PDV-a(230.000 kuna osnovica plus PDV) jer ima manje od 270.000 kuna prometa. Tvrtke je ulagala u dug.imovinu 2006. godine, 3 godine je imovina bila u pripremi(nije amortizirano), sada izalazi iz sustava PDV-a, kako obračunati pretporez? Da li za samo za 3 godine ili...?
josip yyyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 09:50   #317
Quote:
BlindDog kaže: Pogledaj post
Kako su mi telefonom objasnili samo je jedan certifikat moguć po jednom OIB-u. Kako imaju iz punomoći podatak o mom OIB-u tako će i taj certifikat učitati. Certifikat je moj osobni potpis a ne žig trg.društa gdje radim.
Od početka ove godine izdaju certifikate koji su vezani uz oib ali oni do tada izdani su glasili na ime i prezime osobe (bilo odgovorne ili neke treće osobe), a bili su vezani uz oib poslovnog subkjekta.
captiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 10:02   #318
[QUOTE=josip yyyy;43318542]Da, nažalost je tako, puno toga mi nema logike, uvijek me "nešto novo iznenadi".

Navodno se radi o odgovornosti, tijekom razgovora sa radnikom u poreznoj sam shvatio da računovođe nisu sigurne u svoje klijente(možda stanje nije realno,rad na crno...), zato traže da svaki ima svoju karticu(stick iz FINA) te da ti šalješ osobno elektronski dokumente("brigo moja pređi na drugoga"). Mijenjali su zakone, računovodstva moraju procjenjivati klijente("rizične skupine" ili..), pokušavaju smanjiti odgovornost, dosta klijenata su mali obrtnici koji i nisu u sustavu PDV-a pa broj klijenata nije 50 već 20-etak koji mora proći ovu proceduru koja nije ekonomična ni praktična. Lani su ovo prošli oni koji imaju više od 800.000 kuna navodno.

Molim te, objasni mi logiku. ako je knjigovođa do sada slao obrasce za svoje klijente, što se mijenja sad kad će ih slati elektronski? ŠTO? ako je netko varao, varat će i ubuduće neovisno na koji način se obrasci predavali! A knjigovođa koji želi imati kod sebe 50 digitalnih certifikata sebi će zakomplicirati poslovanje i onda će mu svi biti krivi, i Fina, i Porezna kad te iste obrasce bude potpisivao svaki sa svojim certifikatom, a oni fizički izgledaju isto i nemaju na sebi oznaku klijenta! ogromne su šanse da će te pomiješati certifikate. A klijent koji plaća knjigovođu htjet će dolaziti i nositi mu certifikat svaki put kad treba slati obrasce?! Kako da ne.... Svrha elektronskog slanja obrazaca jest da olakša poslovanje, štedi vrijeme i trošak (papira, benzina..), a ovaj knjigovođa će postati rob svog posla!
captiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2013., 20:00   #319
Vlado3 je lijepo napisao: "Ne izgleda mi praktično, a bogme ni ekonomično: 50 klijenata * 12 mjeseci * 50 kn = 30.000 nepotrebnog troška"

A što se opreza tiče, klijenti daju punomoć knjigovođi samo za predaju obrasca elektronskim putem, a ne i za stvarno potpisivanje obrazaca. Prije slanja obrazaca elektornskim putem svakako treba zatražiti potpis tog obrasca na papiru. I nema straha.
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2013., 12:39   #320
Quote:
captiva kaže: Pogledaj post
Od početka ove godine izdaju certifikate koji su vezani uz oib ali oni do tada izdani su glasili na ime i prezime osobe (bilo odgovorne ili neke treće osobe), a bili su vezani uz oib poslovnog subkjekta.
Nisu bili vezani uz poslovni subjekt već uz OIB osobe koja je na punomoći navedena. Znam da je tako jer sam prvo napravio punomoć na OIB tvrtke pa mi nije primljeno u poreznoj. Morao sam promijeniti na moj OIB.
BlindDog is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:31.