Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2016., 22:51   #2321
Quote:
Septembar kaže: Pogledaj post
http://www.jobbsafari.se/english
pogledaj tu zna se naci kad traze deficitarna zanimanja
Hvala.
Allmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2016., 08:03   #2322
dodjem fino na salter i zamolim tetu koja je ocito bila u pms, a u isto vrijeme se i ostavlja cigara, da mi da obrazac S1 da mogu dobit PN u swe. kaze "nikad cula" i "mi vam takvo nesto nemamo". nakon par min uvjeravanja i googlanja preko moba objasnim joj da je to "stari" E106 i sve ok... dade mi tetka fino papir da popunim i medju ostalim stoji i adresa prebivalista u stranoj zemlji.
E sad...
mogu li upisat adresu gdje mislim bit (kod frenda) za prvu ruku ILI bas moram ic u Göteborg, prijavit se na neku adresu (kako bez PN uopce prijavit se), vratit se natrag u HR, uzet taj obrazac i onda opet gore...
zvuci suludo al na prvu loptu to mi izgleda tako.
vasa iskustva/rijesenja?
t.davor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2016., 13:43   #2323
Taj obrazac ti ne treba. trazi online eu zdravstvenu vvrijedi 12mj ako ce ti sta trebat a cim dobijes ugovor za posao dobit ces i swe zdravstveno. s1 neces dobiti jer to znaci da ce ti cro pokriti u swe bilo koje lijecenje a neće. Eu zdr ce ti pokrit hitna lijecenja

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2016., 16:25   #2324
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
Taj obrazac ti ne treba. trazi online eu zdravstvenu vvrijedi 12mj ako ce ti sta trebat a cim dobijes ugovor za posao dobit ces i swe zdravstveno. s1 neces dobiti jer to znaci da ce ti cro pokriti u swe bilo koje lijecenje a neće. Eu zdr ce ti pokrit hitna lijecenja

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
hvala!
Posao me ne ceka gore al nadam se da budem nasao nesto vec. jos jedno pitanje... moze li se rentat stan bez PN? cisto da ne budem na teret frendu kod kojeg cu bit prvih dana.
t.davor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2016., 18:06   #2325
Mozes. Dobit ces sammordnings nummer. I s njim to obavis. To na zavodu za zapošljavanje trazis dodje za tjedan dva samo Sretno s trazenjem stana to je jedno 10 puta teze naci nego posao

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2016., 16:39   #2326
puno hvala romantic
imam gdje bit za pocetak, a ni lova nije problem trenutno pa valjda kroz mjesec-dva uleti neki stan.
sorry ak gnjavim s pitanjima, moze li se pohadjat SFI s tim brojem il trebam PN?

hvala!

Zadnje uređivanje t.davor : 14.04.2016. at 17:52. Reason: dodatak
t.davor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 17:26   #2327
Sin mi radi u Švedskoj. Kupio bih od njega automobil (švedske tablice). Kako to uraditi daljinski (ja sam u HR), tako da on može bez problema isti tamo odjaviti i takvog dovesti meni ovog ljeta dole u HR.

Ili se to može uraditi u HR, a da on kasnije vrati tablice i odjavi. Treba li prijevod kupoprodajnog ugovora?

Hvala.
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 08:21   #2328
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Sin mi radi u Švedskoj. Kupio bih od njega automobil (švedske tablice). Kako to uraditi daljinski (ja sam u HR), tako da on može bez problema isti tamo odjaviti i takvog dovesti meni ovog ljeta dole u HR.

Ili se to može uraditi u HR, a da on kasnije vrati tablice i odjavi. Treba li prijevod kupoprodajnog ugovora?

Hvala.
pokazi sinu ovaj link tu je objasnjeno
https://www.transportstyrelsen.se/sv...-registrering/
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 22:25   #2329
Pozdrav ljudi,ove godine se upisujem na FSB u Zagrebu.Mene zanima koje uvjete trebam ispuniti da bi tokom studija ili poslije završenog studija mogao otići na praksu u Švedsku ili dobiti posao?
Kroz cijelu srednju prolazio sam sa odličnim uspjehom,matematika i fizika nisu mi strani predmeti.
Da li je dobro ako stavim u CV položene online tečajeve?
__________________
Carry on
d1n0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2016., 17:39   #2330
Quote:
d1n0 kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi,ove godine se upisujem na FSB u Zagrebu.Mene zanima koje uvjete trebam ispuniti da bi tokom studija ili poslije završenog studija mogao otići na praksu u Švedsku ili dobiti posao?
Kroz cijelu srednju prolazio sam sa odličnim uspjehom,matematika i fizika nisu mi strani predmeti.
Da li je dobro ako stavim u CV položene online tečajeve?
praksu u Svedskoj je tesko dobiti i za vrijeme studija u Svedskoj, razmisljati o njoj iz neke strane zemlje i bez poznavanja Svedskog jezika... znanstvena fantastika

za posao slicna prica - ako dolazis iz strane zemlje prvi posao u struci ces dobiti iskljucivo ako tamo imas rodbinu koja ce te zaposliti
Hecky3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 18:12   #2331
Pozdrav, koliko su matematicari/programeri deficitarni, tj je li moguce naci posao bez znajna lokalnog jezika. Uskoro zavrsavam faks, malo mi je dosadilo di sada zivim pa bih htjela neku promjenu i Skandivija je visoko na listi prioriteta. Ili je mozda bolje ici kao au-pair, nauciti jezik u godinu dana pa onda traziti posao?


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
C'est la vie mon ami!
California is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2016., 09:01   #2332
Quote:
California kaže: Pogledaj post
Pozdrav, koliko su matematicari/programeri deficitarni, tj je li moguce naci posao bez znajna lokalnog jezika. Uskoro zavrsavam faks, malo mi je dosadilo di sada zivim pa bih htjela neku promjenu i Skandivija je visoko na listi prioriteta. Ili je mozda bolje ici kao au-pair, nauciti jezik u godinu dana pa onda traziti posao?


Sent from my iPhone using Tapatalk
uvijek se sjetim svog prijatelja talijana (farmaceut) kojeg je njegov švedski direktor zaposlio i poslao ga (platio mu) školovanje odnosno učenje engleskog jezika

jezik sam po sebi, posebno za posao programera, nije potreban ispočetka. nimalo nužan.
sjećam se kako je nedavno jedan programer uspio proći na razgovoru za posao i preselio u Stockholm. A bilo koji drugi strani jezik mu je vrlo "stran." I priča kako se brzo prilagodio, i sva komunikacija je na engleskom.

Učenje švedskog će ti samo pomoći.
Ali budući da imaš želju samo promijeniti prebivalište, usput dobro zaraditi, predlažem ti da tražiš takve zemlje gdje ne moraš učiti njihove jezike, ako ti je to tlaka. a Švedska je apsolutno jedna od takvih država.
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2016., 09:14   #2333
Quote:
Elysium kaže: Pogledaj post
uvijek se sjetim svog prijatelja talijana (farmaceut) kojeg je njegov švedski direktor zaposlio i poslao ga (platio mu) školovanje odnosno učenje engleskog jezika



jezik sam po sebi, posebno za posao programera, nije potreban ispočetka. nimalo nužan.

sjećam se kako je nedavno jedan programer uspio proći na razgovoru za posao i preselio u Stockholm. A bilo koji drugi strani jezik mu je vrlo "stran." I priča kako se brzo prilagodio, i sva komunikacija je na engleskom.



Učenje švedskog će ti samo pomoći.

Ali budući da imaš želju samo promijeniti prebivalište, usput dobro zaraditi, predlažem ti da tražiš takve zemlje gdje ne moraš učiti njihove jezike, ako ti je to tlaka. a Švedska je apsolutno jedna od takvih država.

Ako mi se zemlja svidi i odlucim ostati, naravno da bih isla uciti jezik. S obzirom da je germanski, ne cini se tako tezak. Dakle mislite da je mladom diplomantu moguce naci posao?




Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
C'est la vie mon ami!
California is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2016., 11:42   #2334
Quote:
California kaže: Pogledaj post
Ako mi se zemlja svidi i odlucim ostati, naravno da bih isla uciti jezik. S obzirom da je germanski, ne cini se tako tezak. Dakle mislite da je mladom diplomantu moguce naci posao?




Sent from my iPhone using Tapatalk

Svedski nije toliko tezak pogotovo ako vec donekle poznajes njemacki.
Sto se zaposlenja tice, ako nemas radnog iskustva to nece bit lako(eventualno ako si bas neki deficitarni specijalist) jer su zbog prava radnika poslodavci prilicno izbirljivi. Svaki promasaj im je dosta skup.

Poznajem dvojicu IT-ovaca koji su ostali raditi nakon studija gore. Jedan koji se bavi mreznom arhitekturom i solidno je govorio svedski i drugi koji ga nije znao uopce ali zato ima Javu u malom prstu. Oko 3-4 god iskustva u struci prije dolaska na magisterij.
Hecky3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 12:59   #2335
Quote:
Hecky3 kaže: Pogledaj post
Svedski nije toliko tezak pogotovo ako vec donekle poznajes njemacki.
Sto se zaposlenja tice, ako nemas radnog iskustva to nece bit lako(eventualno ako si bas neki deficitarni specijalist) jer su zbog prava radnika poslodavci prilicno izbirljivi. Svaki promasaj im je dosta skup.

Poznajem dvojicu IT-ovaca koji su ostali raditi nakon studija gore. Jedan koji se bavi mreznom arhitekturom i solidno je govorio svedski i drugi koji ga nije znao uopce ali zato ima Javu u malom prstu. Oko 3-4 god iskustva u struci prije dolaska na magisterij.
Hvala. Dobila priliku za internship u start upu u Goteborgu. Pitali su me koliko zelim placu (nemaju iskustva s internima). Koliko su intenrshipovi placeni te koliko bih mogla zaradivati kada pocnem raditi? Podrucje je Data science.

Kakve su im to fore sa stanovima i listama. Di je slobodno trziste?

Za koliko se moze naci pristojan flatshare te jel to moguce naci u prvih tjedan dana jer ne znam gdje biti smjestena tokom trazenja smjestaja?
__________________
C'est la vie mon ami!
California is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 20:06   #2336
Quote:
California kaže: Pogledaj post
Hvala. Dobila priliku za internship u start upu u Goteborgu. Pitali su me koliko zelim placu (nemaju iskustva s internima). Koliko su intenrshipovi placeni te koliko bih mogla zaradivati kada pocnem raditi? Podrucje je Data science.

Kakve su im to fore sa stanovima i listama. Di je slobodno trziste?

Za koliko se moze naci pristojan flatshare te jel to moguce naci u prvih tjedan dana jer ne znam gdje biti smjestena tokom trazenja smjestaja?
Göteborg cak nije losa opcija jer je jeftiniji od Stockholma sto se stanovanja tice.
A i nekako je manji, kompaktniji i meni drazi.

Nisam 100% siguran al mislim da su internshipovi cca 10 000 SEK mjesecno minimum. Neznam jel propisan zakonski minimum, ali tu bi ja negdje otprilike trazio.
Kad pocnes raditi full time ocekuj bar 25k neto.

Da ti dam primjer sa stanovima. Prijatelj je za stan u jednom od boljih kvartova (Haga) bio na listi 20 godina
Najbolje da zamolis poslodavca da ti asistira oko trazenja jer ce ti spasiti mnogo vremena i zivaca.
Hecky3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 20:25   #2337
Ja ne bi dosla bez 19000 brutto. Stan ce ti kostati 6000 sigurno a moguce vise.... hrana 2000min osim ako ne jedes makarone s kecapom stalno... prijevoz 800 itd a u startu trebas brdo para za kupit namještaj cak i sobe su vecinom nenamjestene.... u lundu se ceka 7-10g malmö oko 3-4g za stan na vlastito ime

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 20:26   #2338
Ako je istina to za 10k internship onda moras vlastita sredstva imat jer s time ne mozes nista platit

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 20:45   #2339
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
Ja ne bi dosla bez 19000 brutto. Stan ce ti kostati 6000 sigurno a moguce vise.... hrana 2000min osim ako ne jedes makarone s kecapom stalno... prijevoz 800 itd a u startu trebas brdo para za kupit namještaj cak i sobe su vecinom nenamjestene.... u lundu se ceka 7-10g malmö oko 3-4g za stan na vlastito ime

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
za pocetak traziti kombinaciju da budes sustanar sa nekim jer bez preporuka nemas sanse dobiti stan, i trebas imati polog za tri mjesecne stanarine unaprijed.
znaci trazis stan u drugoj ruci i dijeliti trosak na pola. moras kalkulirati da ce te ta osoba zakinuti kao nepoznavaoca bar za neki dio.
19000 bruto ti je nekih 13,500 netto. i nije neka lova ali mozes prezivit, cak i solidno.
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2016., 21:48   #2340
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
Ako je istina to za 10k internship onda moras vlastita sredstva imat jer s time ne mozes nista platit

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Pa internshipove nemozes racunat u normalan posao, to je amo rec trening.
4-5k € u dzepu spremnih za tekuce troskove dok se ne snadje i izbori za full time posao je standard.
To je rizik koji treba preuzeti.
Hecky3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:26.