Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2014., 15:40   #1
Crnovoda - Stannis (ipak) nije izdan?

Nakon završetka 4. sezone koja je doslove li-la kvalitete , odlučio sam odjebati čekanje i baciti se na spoilere.Pročitao sam Clash of kings i Theonovo poglavlje iz Winds of Winter, a ostatak sam pročitao na wikipediji, dok se ne bacim na ostatak (a i dosadno je čitati kad znaš radnju).

Nego, u vezi Crnovode i opsade Kraljevog grudobrana, gotovo uvijek, bilo da je riječ o wikipedijama/popratnim sadržajima ili čitačima, se navodi da je Stannisa njegova vojska izdala i zamijenila stranu nakon što ih je napao Renlyjev duh (Garlan) te da je nakon poraza ostao sam s malim brojem kuća na svojoj strani.E sad, švrljajući po povijesti tih kuća, ispada da to i nije istina.Za početak popis kuća (s wiki):

Od samog početka sa Stannisom: Seaworth, Velaryon, Bar Emmon, Sunglass, Celtigar, Farring, Chyttering, Massey, Follard, Rambton.

Renlyjeve kuće koje su se borile za Stannisa: Estermont, Connington, Fossoway (obje grane), Steadmon, Varner, Willum, Mullendore, Florent, Meadows, Hasty, Caron, Horpe, Fell, Gower, Bolling, Errol, Buckler, Peasebury, Wylde, Morrigen, Grandison, Wensington i Balon od kuće Swann.

Nakon poraza, vjerni su ostali: Seaworth, Velaryon, Bar Emmon, Farring, Chyttering, Massey, Follard, Florent, Meadows, Caron, Horpe, Fell, Gower, Peasebury, Wylde, Morrigen, Grandison, Wensington.

S tim da treba imati na umu da su recimo Lomas i Andrew Estermont od početka bili uz Stannisa i ostali uz njega nakon Crnovode, Brus od Bucklera također je ostao vjeran, a sa Bollingzima se ništa ne zna jer je njihov jedini poznati član poginuo u Crnovodi.Knez Sunglass je spaljen od strane Melisandre, a njegov brat je pobjegao, ali su se njihovi brodovi i ljudi borili za Stannisa u Crnovodi - što se poslije dogodilo, ne zna se.Rambtoni su istrebljeni (spalila ih je Melisandra).

Ono što je problem je slijedeće - je li većina Baratheonove vojske prebjegla ili nije?

Npr., Fossowayi (i crveni i zeleni), kuća iz Ravni, su se nastavili boriti nakon što su Tyrell-Lannisteri stigli i pritom su dvojica crvenih poginula, a jedan zeleni je zarobljen.Onome Mullendoru (također iz Ravni) je odsječena lijeva ruka u borbi, a knezu Varneru (isto iz Ravni) je slomljeno koljeno i tek onda je zarobljen.Logično mi je da su neki poput Balona "Konstantnog" odmah prebjegli, ali ako su se ljudi poput Fossowaya koji nisu čak ni originalni Baratheonovi vazali nastavili boriti do samog kraja, može li se pričati o masovnoj izdaji?

Tu se pak povlači zanimljivo pitanje - Stannis je imao oko 20 000 ljudi u kopnenoj vojsci (mornaricu ne računam), a Salladhor je uspio izvući oko 2000 ljudi.Ako se nije radilo o izdaji, nije li onda malena Stannisova vojska nakon Crnovode posljedica masakra koji im se tamo desio?Broj velikaških žrtava to donekle sugerira?Znači li to da je vojni potenijal Olujnih zemalja potrošen?

Evo, malo mi bilo dosadno, valjda će nekome biti zanimljiva tema .
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2014., 17:06   #2
A neznam odakle to da je rijec o izdaji?Istina,ja se jako malo bavim sa online raspravama sto se tice ASoIaF tako da neznam sta je popularna teorija zavjere ali to je po meni bio iskljucivo vojni poraz i tipicno razbijanje opsade od strane Lannistera(uz pomoc prikaze naravno ).Sto se tice prebjega,presli su on zarobljeni buduci da je bilo ili mac ili savi koljeno(doduse ne svi,nek su odabrali mac).

Sad kad pricamo ajmo pricati o brojkama.Koliko je vojske izgubljeno u borbama sa klanovima te koliko je izgubljeno na samoj Crnovodi?
Znaci prije same opsade.Ja sam nekako dojma da je jako malo vojske Stannisu ostalo i da je sami udar u bok bio zadnji cavao u ljesu.

U bitci kod zida Stannis raspolaze sa oko 4000 oklopnika i jedno 300 vrana .

Nesjecam se dali mu se itko pridruzio nako Crnovode pa bi tih 4000 vojnika trebalo biti ono sta je ustvari ostalo
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 13:52   #3
Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
A neznam odakle to da je rijec o izdaji?Istina,ja se jako malo bavim sa online raspravama sto se tice ASoIaF tako da neznam sta je popularna teorija zavjere ali to je po meni bio iskljucivo vojni poraz i tipicno razbijanje opsade od strane Lannistera(uz pomoc prikaze naravno ).Sto se tice prebjega,presli su on zarobljeni buduci da je bilo ili mac ili savi koljeno(doduse ne svi,nek su odabrali mac).
Na to sam i mislio - izdaja označava prebjeg vojske.Evo izvora:

Quote:
Garlan is dressed in the ornate and unmistakable armor of the late Renly Baratheon, leading to confusion and disorder amongst Stannis's ranks, and even stories that Renly has risen from the dead and fights as a ghost for Joffrey. "Renly's shade" slays Guyard Morrigen, who leads Stannis's van.

Divided, surprised, and outnumbered, Stannis's host breaks quickly, with most of his lords bannermen switching allegiance mid-battle, proving as fickle to Stannis as they had to the deceased Renly. The Bastard of Nightsong leads a rearguard action that allows some Stannis loyalists, chiefly Florents, to escape, along with Stannis himself on the Lysene galleys which had been left in Blackwater Bay while the rest of the fleet burned.
http://awoiaf.westeros.org/index.php...the_Blackwater

Koji su ti prebjezi ?Ako su se kuće iz ravni borile do kraja, zašto bi olujni knezovi napustili Stannisa?Plus, mrzi me sad vaditi citate, ali Salladhor je sugerirao da bi izvukli više vojnika, ali nisu imali dovoljno brodova.Što će reći da bi i ovi koji su se morali predati nastavili boriti za Stannisa nakon Crnovode da su bili izvučeni.

Quote:
p3ro kaže: Pogledaj post
Sad kad pricamo ajmo pricati o brojkama.Koliko je vojske izgubljeno u borbama sa klanovima te koliko je izgubljeno na samoj Crnovodi?
Znaci prije same opsade.Ja sam nekako dojma da je jako malo vojske Stannisu ostalo i da je sami udar u bok bio zadnji cavao u ljesu.

U bitci kod zida Stannis raspolaze sa oko 4000 oklopnika i jedno 300 vrana .

Nesjecam se dali mu se itko pridruzio nako Crnovode pa bi tih 4000 vojnika trebalo biti ono sta je ustvari ostalo
Stannis je imao 5000 vojnika kad je opsjeo Olujokraj (brojke via Renly): 3000 pješaka i 400 konjanika je dobio od Zmajokamena, Velaryona, Bar Emmona, Celtigara i Sunglassa, ostatak su činili plaćenici.Plus, imao je kraljevsku flotu (160 brodova) i plaćenike (oko 40 brodova).Nakon Renlyjeve smrti pridružili su mu se svi vitezovi i oružnici (men-at-arms) izuzev Tyrella - 16 000 konjanika.Znači, imao je 21 000 vojnika kopnene vojske i 200 brodova.U tu brojku nisu uračunate 4 kuće iz Krunskih zemalja (Chyttering, Follard, Massey, Farring) koje su se proglasile za Stannisa, ali mu se nisu pridružile odmah, valjda zbog brodova.Kod Crnovode, Davos dok plovi prisjeća se kako ih Stannis čeka na drugoj obali sa 20 000 ljudi.Ostatak je na brodovima.Nakon bitke, Salladhor je izvukao nekih 1500 ljudi, polovica toga Florenti.

Stannis je na Zidu imao 1500 ljudi, na računajući Vrane (brojke via Davos), 300 ljudi je ostavio u Olujokraju sa Farringom i još jedan garnizon na Zmajokamenu pod Rollandom Stormom.Tu su naravno i garnizoni njegovih vazala koji su ostali u vlastitim utvrdama, ali vjerojatno zanemariva brojka.

Znači, oko 2000 ljudi mu je ostalo od preko 21 000 koliko ih je imao.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 20:24   #4
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Na to sam i mislio - izdaja označava prebjeg vojske.Evo izvora:



http://awoiaf.westeros.org/index.php...the_Blackwater

Koji su ti prebjezi ?Ako su se kuće iz ravni borile do kraja, zašto bi olujni knezovi napustili Stannisa?Plus, mrzi me sad vaditi citate, ali Salladhor je sugerirao da bi izvukli više vojnika, ali nisu imali dovoljno brodova.Što će reći da bi i ovi koji su se morali predati nastavili boriti za Stannisa nakon Crnovode da su bili izvučeni.



Stannis je imao 5000 vojnika kad je opsjeo Olujokraj (brojke via Renly): 3000 pješaka i 400 konjanika je dobio od Zmajokamena, Velaryona, Bar Emmona, Celtigara i Sunglassa, ostatak su činili plaćenici.Plus, imao je kraljevsku flotu (160 brodova) i plaćenike (oko 40 brodova).Nakon Renlyjeve smrti pridružili su mu se svi vitezovi i oružnici (men-at-arms) izuzev Tyrella - 16 000 konjanika.Znači, imao je 21 000 vojnika kopnene vojske i 200 brodova.U tu brojku nisu uračunate 4 kuće iz Krunskih zemalja (Chyttering, Follard, Massey, Farring) koje su se proglasile za Stannisa, ali mu se nisu pridružile odmah, valjda zbog brodova.Kod Crnovode, Davos dok plovi prisjeća se kako ih Stannis čeka na drugoj obali sa 20 000 ljudi.Ostatak je na brodovima.Nakon bitke, Salladhor je izvukao nekih 1500 ljudi, polovica toga Florenti.

Stannis je na Zidu imao 1500 ljudi, na računajući Vrane (brojke via Davos), 300 ljudi je ostavio u Olujokraju sa Farringom i još jedan garnizon na Zmajokamenu pod Rollandom Stormom.Tu su naravno i garnizoni njegovih vazala koji su ostali u vlastitim utvrdama, ali vjerojatno zanemariva brojka.

Znači, oko 2000 ljudi mu je ostalo od preko 21 000 koliko ih je imao.
I sam vidiš, dio plaćenici, dio Renlyevi, em je dobio po pički i povukao se na hrid, dobro je da ima još ikoga
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2014., 21:45   #5
Ma Martin se često gubi u brojkama.
Tako je i robbova vojska jednostavno nestala...
Po meni nije izdaja, nego su se ljudi splašili duhova.
Mislim da je bilo priča o knezovima koji su se prešaltali usred bitke, ali to mi nekako vuče na lannisterski marketing.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2014., 21:51   #6
Ti ljudi sa Stannisom su plaćenici, Martin je jasan po tom pitanju.

Što se tiče Robbove vojske, a i bilo čije vojske, radi se o snagama vazala koje ratuju za račun svog seniora. Senior je mrtav, vazali vode svoje postrojbe natrag na svoje posjede, što se njih tiče, rat je završen.
__________________
Pipiii!!!
Popij Pipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2014., 22:53   #7
Ak prežive
U slučaju stannisovih vazala je bilo glava ili koljeno.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 17:41   #8
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ma Martin se često gubi u brojkama.
Tako je i robbova vojska jednostavno nestala...
Po meni nije izdaja, nego su se ljudi splašili duhova.
Mislim da je bilo priča o knezovima koji su se prešaltali usred bitke, ali to mi nekako vuče na lannisterski marketing.
Da, ovo uope ne kužim, uopće nije bilo toliko ljudi sa Robbom u Blizancima, ne bi li trebala biti neka ozbilja sila negdje

On je šamarao Lannistera svako malo
__________________
.

Zadnje uređivanje Michael Collins : 03.08.2014. at 18:03.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 17:43   #9
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
I sam vidiš, dio plaćenici, dio Renlyevi, em je dobio po pički i povukao se na hrid, dobro je da ima još ikoga
Ali plaćenika je bilo oko 1500.Nebitan dio .

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ma Martin se često gubi u brojkama.
Tako je i robbova vojska jednostavno nestala...
Po meni nije izdaja, nego su se ljudi splašili duhova.
Mislim da je bilo priča o knezovima koji su se prešaltali usred bitke, ali to mi nekako vuče na lannisterski marketing.
Boldano me i muči.Ako su uplašili, zašto su se onda mnogi nastavili boriti i nakon što je stigao Renlyjev duh?Ti mnogi koji su se sastojali od plemića koji su Stannisa valjda vidjeli prvi put prilikom njegove opsade Olujokraja te koji nisu bili ni Baratheonovi vazali ?Sve više i više mi se čini da se radilo o masakru nad Stannisovom vojskom.

U vezi marketinga se slažem , pogotovo ako se uzme u obzir da je u Lannisterovoj vojsci bilo i pješadije koja je "ukradena" Stannisu (tipa pješaštvo kuće Caron se borilo za Joffreya, a konjica za Stannisa).

Quote:
Popij Pipi kaže: Pogledaj post
Ti ljudi sa Stannisom su plaćenici, Martin je jasan po tom pitanju.
Gdje to?Jer jedini plaćenici koji se spominju jesu oni koje je Stannis okupio zajedno sa svojim vazalima na Zmajokamenu.Sve skupa skoro pet tisuća ljudi (od toga 3400 Baratheonovi vazali, knezovi Uskog mora) - niti trećina vojske koju je Stannis dobio Renlyjevom smrću (a Renly nije imao plaćenike, koliko ja znam).
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 18:21   #10
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Da, ovo uope ne kužim, uopće nije bilo toliko ljudi sa Robbom u Blizancima, ne bi li trebala biti neka ozbilja sila negdje
On je šamarao Lannistera svako malo
Pogubio se u brojkama, one mu jednostavno nejdu.
Onda je počeo pričati o fog of war i nepouzdanim naratorima
@Zagorski Nažalost stannisova vojska je doživjela masakr. Treba vratit milo za drago Tyrellovima kad sjedne na Željezni stolac
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 19:33   #11
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Pogubio se u brojkama, one mu jednostavno nejdu.
Onda je počeo pričati o fog of war i nepouzdanim naratorima
@Zagorski Nažalost stannisova vojska je doživjela masakr. Treba vratit milo za drago Tyrellovima kad sjedne na Željezni stolac
Naravno .I Florentima dati Visovrt .
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 19:40   #12
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Naravno .I Florentima dati Visovrt .
Treba kaznit sve lannisterske saveznike
A nagradit odane stannisove pristalice
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour

Zadnje uređivanje Wikiceha : 03.08.2014. at 19:46.
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 19:53   #13
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Treba kaznit sve lannisterske saveznike
A nagradit odane stannisove pristalice
Svu trojicu
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 20:02   #14
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Svu trojicu
Ak treba i 4.

Iako Staniša opet postaje sila s lovom od Željezne banke.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 20:09   #15
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Svu trojicu
Khm, khm ....

Krunske zemlje: Velaryon, Bar Emmon, Chyttering, Farring, Massey, Follard.

Olujne zemlje: Seaworth, Caron, Wensington, Estermont, Horpe, Fell, Gower, Grandison, Peasebury, Wylde, Morrigen, Buckler.

Ravan: Florent, Meadows, Crane.

Zapadne zemlje: Clifton (doduše, samo jedan vitez).

Sjever: Karstark, Thenn, klanovi, Glover.

Ima ih malo više od tri .

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ak treba i 4.

Iako Staniša opet postaje sila s lovom od Željezne banke.
20 hiljada plaćenika .
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 20:13   #16
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Ima ih malo više od tri .
Prijatleju, ja sam boldao, ODAN

Davos, žena i kćer...

A i žena mu je hard core vjerski fanatik i ako se crvena vještica okrene, mogla bi i ona

OK, malo se šalim, ali lik je zbilja ono UN-lovable, samo bi Alan iz Dva i Pol Muškarca bio manje popularan kao kralj
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 20:29   #17
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Prijatleju, ja sam boldao, ODAN
Sori, nisam skužio ....ali svi osim Sjevernjaka su mu prilično odani jer su svi ti pobrojani ostali s njim nakon Crne vode i slijedili ga na Sjever protiv divova .

Davos, žena i kćer...

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
A i žena mu je hard core vjerski fanatik i ako se crvena vještica okrene, mogla bi i ona

OK, malo se šalim, ali lik je zbilja ono UN-lovable, samo bi Alan iz Dva i Pol Muškarca bio manje popularan kao kralj
Pa je un-lovable, ali ima jedan citat od Ashe koji govori kako ga njegovi plemići možda ne vole, ali je omiljen među običnim pukom, vojnicima.Ni Fridriha njegovi plemići i dvorjani nisu voljeli, ali je bio mezimac vojske.Vojničine imaju prođu među lowbornima .
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 21:58   #18
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Pa je un-lovable, ali ima jedan citat od Ashe koji govori kako ga njegovi plemići možda ne vole, ali je omiljen među običnim pukom, vojnicima.Ni Fridriha njegovi plemići i dvorjani nisu voljeli, ali je bio mezimac vojske.Vojničine imaju prođu među lowbornima .
Stoji naravno, ali nije li njihov grad, kojeg je Davos spasio od gladi a Stannis vodio obranu, čak odbio da mu se pridruži nakom smrti Renlya.
To mi je ipak bilo malo nelogično, mislio sam da će tamo biti dugo slavljen
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2014., 22:52   #19
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
20 hiljada plaćenika .
The rightful king
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Stoji naravno, ali nije li njihov grad, kojeg je Davos spasio od gladi a Stannis vodio obranu, čak odbio da mu se pridruži nakom smrti Renlya.
To mi je ipak bilo malo nelogično, mislio sam da će tamo biti dugo slavljen
Jbg. čovjek koji je vodio obranu grada se brinuo za robertova nećaka. Neke stvari su bile jaaako davno...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 17:18   #20
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Stoji naravno, ali nije li njihov grad, kojeg je Davos spasio od gladi a Stannis vodio obranu, čak odbio da mu se pridruži nakom smrti Renlya.
To mi je ipak bilo malo nelogično, mislio sam da će tamo biti dugo slavljen
To je malo kompliciranija priča - nekoliko puta se veli da je Edric imao Robertov "šarm" i da mu je zbog toga Penrose bio naveliko odan.Davos veli da je Penrose tražio častan kraj (bio je starac, a zahtijevao je dvoboj) umjesto predaje, a sam Penrose bi mu predao grad, ali je htio da mu Stannis ostavi Edrica, na što ovaj nije pristao.Uostalom, čim je Penrose odapeo, ovi su se predali praktički iste sekunde .

Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
The rightful king


Nego, kad smo kod Penrosea, Stannis se nalazio dva tjedna kod Olujokraja - da je Penrose ranije ubijen, Stannis bi ranije krenuo i osvojio Kraljev grudobran.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:42.