Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2018., 13:24   #1
Gramofon - razna pitanja

ekipa pozdrav!
treba mi pomoc, tj. preporuke gdje i koji gramofon nabaviti.. ne treba mi neki audiofilski nego neka srednja kategorija.. neznam da li ima gdje kupiti novih gramofona (da li se proizvode) ili je bolje kupiti neki stari kvaliteniji i polovni? kako se krecu cijene?
hvala svima
Kriminaldo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2018., 14:47   #2
Imas u Ronisu novih kao i u Audio Dreamu. Kad sam zadnje citao dosta su hvalili Pro-Ject i Regu... tako da za cca 2k kuna dobis sasvim pristojan novi gramofon.
Sve naravno ovisi o financijama.
Ged Earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2018., 15:51   #3
Kaj iz čitanja moreš znati da su to ok gramofoni....!?
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2018., 15:51   #4
Ovo je dobar izbor jer u tom cjenovnom rangu ima odvojive interkonekcijske kabele i mogućnost spajanja na komp ako hoćeš vinil prebaciti u digitalni zapis (kabeli uključeni): https://www.ronis.hr/gramofon-marley...01063/product/

https://www.thehouseofmarley.com/turntable.html

Ovi ovdje http://audiocinema-art.hr/kontakt/ isto imaju gramofone u nižem cjenovnom rangu.

Ako ti je važna mogućnost spajanja gramofona na komp, uzmeš Marley ili neki drugi ako ti je Bluetooth bitan.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2018., 16:19   #5
ako hočeš jeftini imaš na njuški dosta dobrih, ja sam našao jedan za 350kn ali bez nosača igle i same igle, relativno dobar gramofon sa tim felerom, nosač igle i igla negdje oko 250/300kn i to ne neko smeče tako da možeš birati što hočeš ugraditi nisi vezan več umontiranom smeče iglom.
__________________
Ljubavnik od formata
mrcina 22222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2018., 17:05   #6
Quote:
olif kaže: Pogledaj post
Kaj iz čitanja moreš znati da su to ok gramofoni....!?
Bravo olife, jednom da i ti imas pravo.

@Kriminaldo
Disclaimer: Moras znati da je moguce da recenzije opreme pisu 'znalci' koji nemaju blagog pojma o fizici i objektivnom recenziranju, vec ocjenjuju komponente na temelju cijene, proizvodjaca, pod utjecajem drugih 'vrsnih' znalaca ili nekih drugih neobjektivnih podataka, te se cak time i hvale. Audiofilski svijet je prepun toga - na tebi je da odredis kome ces vjerovati ili jos bolje - da sam uzmes stvari u svoje ruke i poslusas te odaberes ono sto ti se svidja.
Sjeti se samo uvijek da ce ti prodavaci, a bogami i dosta 'znalaca', probati prodati zmijski znoj i zablju kosu - jednima je to posao, a drugi ne znaju bolje.

Najbolje je da odredis koliko novaca zelis potrositi i cemu ce ti sluziti taj gramofon - za jednom ili dvaput impresionirati ljubavnicu ili za dugotrajno uzivanje u plocama i onom sto one nose. Ne daj se navuci na kupovinu neceg od par tisuca kuna ako ce ti gramofon samo biti rijetki nostalgican izlet.

Koliko se sjecam, dosta sam gledao Pro-ject Essentials II kao povoljnu i dobru kupovinu, no nisam ga slusao i ne mogu ti dati cak niti subjektivan sud, a kamoli objektivan. Moje sud je bio baziran na recenzijama koje su isto tako mogle biti potpuno promasene, da ne kazem izmastane.
Ged Earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2018., 18:21   #7
Koliko je budget za gramofon?
Koje pojacalo i zvucnike imas?
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2018., 19:18   #8
Pa Gede to je nevjerojatna pozitivna promjena od tebe!
Ne mogu vjerovati da ti nekome daješ koristan savjet!?
Ajde, ajde samo nastavi...
AKG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2018., 23:39   #9
hvala svima na odgovorima..
pojacalo ni zvucnike jos nemam to mi nije problem, u to se bar malo kuzim.. ako ko ima za predlozit neki kompletni setup-slobodno!
budzet za gramofon? mislio sam izmedju 500--1000 kn

@ Ged Earthsea - thnx.. istina, odg n pitanje o namjeni setupa nije ni meni jos jasna.. ploca imam dosta, nostalgija je sigurno u potanju ali i ljubav prema plocama i tom zvuku općenito...
Kriminaldo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2018., 00:28   #10
Quote:
Kriminaldo kaže: Pogledaj post
hvala svima na odgovorima..
pojacalo ni zvucnike jos nemam to mi nije problem, u to se bar malo kuzim.. ako ko ima za predlozit neki kompletni setup-slobodno!
budzet za gramofon? mislio sam izmedju 500--1000 kn

@ Ged Earthsea - thnx.. istina, odg n pitanje o namjeni setupa nije ni meni jos jasna.. ploca imam dosta, nostalgija je sigurno u potanju ali i ljubav prema plocama i tom zvuku općenito...
Između 500 i 1000 kuna? Ovo je 200 kuna skuplje: http://tooloud.co/lenco-l-85/

https://www.chipoteka.hr/artikl/1230...rni-8020343003

https://www.whathifi.com/lenco/l-85/review
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2018., 01:20   #11
cifra je premala za dobar gramofon sa zvučnicom, no najbolje je na njuškalo ili ebay potražiti. Preferiram direct drive ispred remenskog pogona, no u konačnici ti je svejedno. Povremeno se nađu i gramofini sa tangencijalnim ručicama ispod 1000 kuna i smatram kako ti je on najbolji izbor za ono što trebaš za početak.
Obzirom da je zvučnica pretvarač oblika energije i ulaz, ono što ona da to ćeš imati. Na tome se ne štedi ...
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2018., 07:39   #12
Budget je dosta skroman.
Ok
Ja bi odmah odbacio one s USB konektorom jer je to apsolutno nepotrebno (nesmisleno). Sta ce ti snimanje LPa u digitalnom obliku???
Govorimo o budget gramofonu i s kojega ces LP analogni zapis prebacivati u digitalni???

Nesmisleno.

Dakle ili ici na kakav stariji gramofon tipa Sanyo, Rotel, Panasonic (cak mislim da bi na tvom mjestu isao ciljano na Rotela) i odmah s gramofonom kupis NOVU iglu.
Sto je cjena manja, veca je sansa da je igla gotova.
Iglu kao trosak racunaj 150 do 400 kn

Druga varijanta koju bi ti osobno preporucio je da ides na rabljeni Pro Ject ili Rega RP1
Sto je.vevci trosak, naravno i tu ide igla nova (90%) ali si dobio puno bolji i moderni gramoffon, bez ikakve automatike sa puno bvecim potencijalom za bolji zvuk.

Racunaj da jedna ploca kosta 40 do par sto kuna.
Ako ih izores 20 sa losom iglom...napravio si xxx stetu.

Racunaj isto tako da ce igla biti najvjerovatnije MM (moving magnet) tipa, pa trebas imati ili predpojacalo za gramofon MM ili pojacalo / reciver koje ima u sebi ugradeno i predpojacalo za gramofon MM tipa (phono)

Ne kupuj nikakve egzoticne gramofone nepoznatih marki jer ces imati problema s odrzavanjem.
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2018., 09:29   #13
Slažem se sa svime napisanim. Uz ponavljanje primjedbe da je budžet stvarno jako skroman. Nekad se moglo za te novce kupiti pristojan gramofon jer su se ljudi pošto poto rješavali "zastarjele" tehnike no kako se ploče vraćaju u modu za 500-1000kn je gotovo nemoguće naći nešto pristojnog zvuka. Jedino ako je samo bitno imati gramofon za pokazivanje i prisjećanje na stara vremena a zvuk ne igra nikakvu ulogu. Onda može poslužiti i nešto ovakvo: https://www.njuskalo.hr/gramofoni/gr...oglas-23155943

Gramofon je sa jednostavnom kristalnom zvučnicom koja ne treba predpojačalo sa RIAA ekvalizacijom.
Na sličnom sam nekad davno davno vrtio svoje prve ploče kad sam tek uplovljavao u hifi vode.
tekac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2018., 09:18   #14
Ekipa hvala vam svima na sugestijama i komentarima..vidim da se stvar sad znatno zakomplicirala. Još mi je u glavi onaj film kad sam bio mali i imali smo ISKRIN ili neznam koji gramofon i to je bilo to

Sad tek kužim da ništa ne kužim

Uglavnom, jasno mi je da je budžet skroman, ali kako je tutek napisao nije to samo trošak gramofona, tu je još i pojačalo i zvučnici pa se tu zbilja nakupi..eto tražio sam nešto za "početi" bez nekih "većih" ulaganja, aksnije ko zna...

Malo me terminologija buni (nemojte se smijat):
1."zvučnica" je onaj kockasti dio na čijem je kraju igla?
2. kako često se igla mora mjenjati, tj. koji joj je rok trajanja - naravno ovisi o učestalosti slušanja
3. da li moram paziti koji gramofon uzimam i zbog igle? Tj. da pazim da li za taj tip gramofona više postoje igle, ili su igle univerzalne?


Naravno, USB je tu apsolutno nebitan, čajk bi mi smetalo da ga ima
Kriminaldo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2018., 09:35   #15
Quote:
Kriminaldo kaže: Pogledaj post
Ekipa hvala vam svima na sugestijama i komentarima..vidim da se stvar sad znatno zakomplicirala. Još mi je u glavi onaj film kad sam bio mali i imali smo ISKRIN ili neznam koji gramofon i to je bilo to

Sad tek kužim da ništa ne kužim

Uglavnom, jasno mi je da je budžet skroman, ali kako je tutek napisao nije to samo trošak gramofona, tu je još i pojačalo i zvučnici pa se tu zbilja nakupi..eto tražio sam nešto za "početi" bez nekih "većih" ulaganja, aksnije ko zna...

Malo me terminologija buni (nemojte se smijat):
1."zvučnica" je onaj kockasti dio na čijem je kraju igla?
2. kako često se igla mora mjenjati, tj. koji joj je rok trajanja - naravno ovisi o učestalosti slušanja
3. da li moram paziti koji gramofon uzimam i zbog igle? Tj. da pazim da li za taj tip gramofona više postoje igle, ili su igle univerzalne?


Naravno, USB je tu apsolutno nebitan, čajk bi mi smetalo da ga ima
dobrodošo u svijet

1. da.

2. dok je ne potrgaš, to se zbiva sasvim slučajno i kada se najmanje nadaš
vrh je dijamantni pa dugo traje uz primjerenu gaznu silu.
Mikroskopom pogledaš jer nedostatak visokih ne mora značiti kako je igla u pitanju. Uglavnom igle traju godinama bez problema.
Preko par tisuća sati sigurno.

3. ne baš, osim ako je implementirana direktno kao kod tangencijalnih ručica. Postoje i drugačija razmišljanja no u tom slučaju razmisli prvo koju ćeš banku orobiti ili uđi u Vladu RH ili bar Sabor.

Preporuka je da kupiš rabljeni gramofon kao i pojačala iz 80-tih jer ćeš dobiti daleko više plus naravno ostane ti para za bolju zvučnicu
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2018., 09:43   #16
THNX!

spominješ tangencijalne ručice...kakve su to?
Kriminaldo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2018., 09:57   #17
Quote:
Kriminaldo kaže: Pogledaj post
THNX!

spominješ tangencijalne ručice...kakve su to?
ovakve

one druge "klasične" ti se zovu šestarske. Putanja igle je luk a ne pravac. No to te ne traba previše zamarati. Tangencijalne imaju vlastiti motorček za pokretanje koji ih vodi po ploči, a zovu se tako jer im je putanja pravocrtna kao i kod rezača matrice ploče .. idu kao tangenta - geometrija.
Sve je potpuno motorizirano tako da je uopće ne diraš stisneć samo "dugmiće" pa nema draži, ali dobar su izbor u omjeru cijena.
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2018., 11:21   #18
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
:
Preporuka je da kupiš rabljeni gramofon kao i pojačala iz 80-tih jer ćeš dobiti daleko više plus naravno ostane ti para za bolju zvučnicu
Mislim da bi bilo bolje da skupi nešto novaca pa kupi osnovni ProJect ili Regu, nego da bez ikakvog iskustva nabada po oglasu razdešene i napukle gramofone, sa zvučnicama kojima igle treba tražiti preko specijaliziranih trgovina i slično. Barem bi ja tako, nakon iskustva sa eighties Thorensom, koji je uistinu bolje svirao od Projecta kojeg imam sada, ali uz prilične dodatne troškove, traženje majstora koji će ga servisirati i općenito više angžmana prije nego je uopće počeo svirati.

No sve se na kraju svede na dostupni budžet. Jedino mislim da bi trebao izbjegavati nove gramofone jeftinije od Rege RP1 ili Project Essentiala, čak i oni koji naizgled nisu plastični ne ulijevaju mi povjerenje. Pogotovo ak su ploče koje imaš nove ili su dobro očuvane. Ako imaš neke u ne baš dobrom stanju i samo želiš vidjet kako to vinili sviraju, možeš možda ići i na neku skroz jeftinu varijantu

Uz to - nitko te nije pitao imaš li već nešto od elektronike odnosno predpojačalo za gramofon, jer ako i imaš već pojačalo sa linijskim ulazom to ti neće biti dovoljno da sviraš LPove.
Treba ti (integrirano) pojačalo sa phono MM (očito MC ispada iz igre) ulazom, ili posebno gramofonsko pretpojačalo.

Aj ti Kriminaldo javi što već imaš, i koliko bi se mogao protegnut financijski, pa se može nešto eventualno i po oglasima pronaći. No mislim da za neki bezbrižni početak bavljenja vinilom, primjeren početniku, trebaš barem 1.500 kuna ako nađeš solidan SH Project ili nešto slično uz preporuku s foruma, ili cca 2.500 za novi grem.
__________________
I'll wear a tie.....
jean luc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2018., 11:43   #19
Quote:
Kriminaldo kaže: Pogledaj post
Ekipa hvala vam svima na sugestijama i komentarima..vidim da se stvar sad znatno zakomplicirala. Još mi je u glavi onaj film kad sam bio mali i imali smo ISKRIN ili neznam koji gramofon i to je bilo to

Sad tek kužim da ništa ne kužim

Uglavnom, jasno mi je da je budžet skroman, ali kako je tutek napisao nije to samo trošak gramofona, tu je još i pojačalo i zvučnici pa se tu zbilja nakupi..eto tražio sam nešto za "početi" bez nekih "većih" ulaganja, aksnije ko zna...

Malo me terminologija buni (nemojte se smijat):
1."zvučnica" je onaj kockasti dio na čijem je kraju igla?
2. kako često se igla mora mjenjati, tj. koji joj je rok trajanja - naravno ovisi o učestalosti slušanja
3. da li moram paziti koji gramofon uzimam i zbog igle? Tj. da pazim da li za taj tip gramofona više postoje igle, ili su igle univerzalne?


Naravno, USB je tu apsolutno nebitan, čajk bi mi smetalo da ga ima
Na vrhu rucke su dva dijela.
Dio koji je na ruckici i na njega ide igla.
Postoji vise vrsta rijesenja... no recimo kod Rega Carbona taj "kockasti" dio je zapravo igla. Igla zovemo dio koji zapravo ima ugradenu zvucnicu (iglu) koja sklizi po ploci i cita plocu.

Igla ima vijek trajanja.
Kada se kupuje rabljeni gramofon, preporucljivo je odmah kupiti iglu jer ce losa igla unistiti ploce, napraviti veliku stetu ...
Trajnost igle je nekakvih 600 sati slusanja. Naravno, ne uzimamo u obzir ako je fizicki ostetis. Igle su vrlo raznolikih cijena... no opetz treba biti racionalan... jer nema smisla na gramofon od 100kn staviti iglu od 1000 eura.

Stariji gramofoni imaju ponekada posebne igle koji idu na njih (npr B&O)
Ima jedan Sanyo PLUS koji se prodaje za 100 eura u oglasniku... mislim da bi taj bio jako dobar, ali i opet iz cisto prakticnih razloga preporucio bi Rega ili Pro-ject bazne gramofone (a zapravo su puno bolji od vecine rabljenih) koji nemaju na sebi apsolutno nista osim osnovnih elemenata (nema nikakve automatike)
Akos e uzima rabljeni racunati na novu iglu, moja preporuka za Rega RP1 bi bila Rega Carbon igla koja se pokazala jeftinom i jako dobrom za tu cijenu.

Inace:
- Rega
- Pro Ject
- Thorens
- Dual
- Linn
...
ali jako ovisi od modela do modela a i stanje...

Napomenuo sam gore i PHONO ulaz (ili predpojacalo za gram MM ako nemas na pojacalu)

I jos jedan detaljcic:
- izbjegavati savjete "pravih" audiofila koji ce te voditi savrsenstvu zvuka bez obzira na ulaganje
- izbjegavati savjete modernih sveznalica koji nisu imali ni LP u kuci ali znaju sve o svemu
__________________
Imam dva peseka...jednoga doma, a drugoga koji me ispravlja...
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2018., 12:35   #20
Quote:
Ged Earthsea kaže: Pogledaj post
Imas u Ronisu novih kao i u Audio Dreamu. Kad sam zadnje citao dosta su hvalili Pro-Ject i Regu... tako da za cca 2k kuna dobis sasvim pristojan novi gramofon.
Sve naravno ovisi o financijama.
Mislim da se dalje od Pro-Jecta i Rege u cjenovnom rangu do 10 000 kuna nema ni što drugo tražiti iako sada postoji sva sila proizvođača gramofona, a na Njušci još i više (od skupljih prema jeftinijima).
Ova nadogradnja mi je zanimljiva, iako nisam gramoholičar: https://www.njuskalo.hr/gramofoni/re...oglas-21081176 i ovo https://www.njuskalo.hr/gramofoni/ni...oglas-21017400
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:48.