Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2011., 17:49   #1361
Quote:
happy-day kaže: Pogledaj post
dobar dan svima, nova sam ovdje pa bi htjela da mi pomognete ako je ikako moguce, naime trebala bi se vjencat u amsterdamu ali neznam kakvi nam sve papiri trebaju. poslala sam (internacionalni) rodni list, potvrdu o slobodnom bracnom stanju i fotokopiju moje putovnice. dali jamoram ici ekstra u zagreb po jos neke papire ili ne,rodena sam u rijeci i neznam sta mi je ciniti.molim vas pomagajte
jel ti vec zivis tamo? mislim, jel imas vec vizu za boravak?
jedino moze s tim biti komplicirano jer onda taj zahtjev trebas nakon vjencanja u zagrebu predati u nizozemskom konzulatu i u zagrebu onda ju i pokupiti. a to znaci oko dva mjeseca nakon vjencanja ili zivjeti razdvojeno od muza ili putovati vamo tamo par puta.

a ako vec vizu imas mislim da ti vise nista ne treba od toga sto si vec i navela, mozda jedino jos fotokopija i te vize.
maza116 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 11:51   #1362
Da li kad idemo kod matičara po potvrdu (koju traži svečenik, uz krsni list iz svoje crkve gdje smo kršteni) moramo ići zajedno ili svako kod sebe? Nismo iz istog grada i ne znam da li zajedno idemo u moj matični pa zajedno u njegov ili je dovoljan jedan postpis, tj. svako potpisuje svoje??

Svečenik nam nije ništa spomenuo za kumove, njihov krsni ili sl. nije potrebno?
klaunina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 17:04   #1363
Isto imam problem i to priličan. Ne radi se baš o dokumentima, ali možda me možete savjetovati. Dečko mi je pravoslavac i njegovi su vrlo religiozni. Vjenčanje je, po njegovom, moguće samo u crkvi. Samo matičar ne dolazi u obzir.

Međutim, ja sam ateista. Nisam ni krštena i nemam niti jedan sakrament. Jednako tako mi ne pada na pamet da se krstim zbog vjenčanja jer ne želim promijeniti identet niti postati član kršćanske crkvene zajednice.

Ne znam šta da radim. Je li moguće da na nas pop vjenča u crkvi, bez da se ja krstim? Kakva je situacija sa brakovim recimo muslimana i kršćanke ili obratno? Je li nužno da netko od njih mora prijeći na drugu vjeru?
ze. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 17:19   #1364
Mislim da je moguće vjenčati se u crkvi s osobom druge vjere (ili koja nije vjernik). Ali osoba koja je vjernik onda kao mora reći da će djecu odgajati u vjeri, i te stvari... uglavnom, tako sam nešto čitala...
bubicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 08:59   #1365
Tenks. Iako je i to sa djecom dosta velik, ali ne i nerješiv problem.
Raspitat ću se još. U principu mi je svejedno gdje ćemo se vjenčati, ali mi je totalni bed da se pokrstim.
ze. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 09:37   #1366
Quote:
bubicaa kaže: Pogledaj post
Mislim da je moguće vjenčati se u crkvi s osobom druge vjere (ili koja nije vjernik). Ali osoba koja je vjernik onda kao mora reći da će djecu odgajati u vjeri, i te stvari... uglavnom, tako sam nešto čitala...
ja nisam sigurna da se to moze tako. znam jer je jedan kolega pravoslavac htio ozeniti rimokatolkinju u njezinoj crkvi. i morao se jos jednom krstiti po rimokatolickim obicajima i primiti sve sakramente. a sigurna sam da to ne bi radio da nije morao. sad ne znam dali postoje kakvi zakoni o tome ili je to od svecenika do svecenika. jer ima i njih zadrtih ali ima i susretljivih...

najbolje se informirati direktno kod svecenika gdje bi se vjencavalo, ovako mozemo samo nagadati...
maza116 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:08   #1367
Da, nisam ni ja sigurna da je to moguće.
Iako nekrštena, bila sam vjenčana kuma svojoj frndici koja se vjenčala u crkvi. To je dakle moguće, jer se sakrament vjenčanja (jedini) odvija između dvije osobe, a bog samo daje blagoslov, pa tom činu može biti bilo tko svjedok (kum). U drugim sakramentima cijela se stvar odvija između čovjeka i boga.

Nisam sigurna da mogu i nekrštena obavit vjenčanje u crkvi jednostavno zato što je jedan od nauka kršćanstva - obitelj, i odgajanje djece u tom duhu.

Mislila sam da se možda nešto promijenilo, pošto sad krste djecu samohranih majki i djecu iz vanbračnih zajednica. (što je suprotno nauku o obitelji.) mislim, i crkva mora ići ukorak s vremenom. ali, bojim se da još nije došlo do toga da se moj slućčaj riješi bez pokrštavanja.

zapravo, najveći mi je problem "muž". on ne može zamisliti vjenčanje koje nije crkveno. ko ga ne bi volio.
ze. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:17   #1368
Quote:
ze. kaže: Pogledaj post
Da, nisam ni ja sigurna da je to moguće.
Iako nekrštena, bila sam vjenčana kuma svojoj frndici koja se vjenčala u crkvi. To je dakle moguće, jer se sakrament vjenčanja (jedini) odvija između dvije osobe, a bog samo daje blagoslov, pa tom činu može biti bilo tko svjedok (kum). U drugim sakramentima cijela se stvar odvija između čovjeka i boga.

Nisam sigurna da mogu i nekrštena obavit vjenčanje u crkvi jednostavno zato što je jedan od nauka kršćanstva - obitelj, i odgajanje djece u tom duhu.

Mislila sam da se možda nešto promijenilo, pošto sad krste djecu samohranih majki i djecu iz vanbračnih zajednica. (što je suprotno nauku o obitelji.) mislim, i crkva mora ići ukorak s vremenom. ali, bojim se da još nije došlo do toga da se moj slućčaj riješi bez pokrštavanja.

zapravo, najveći mi je problem "muž". on ne može zamisliti vjenčanje koje nije crkveno. ko ga ne bi volio.
djecu krste samo oni svecenici koji hoce, ima slucajecva gdje sam cula da nece krstiti djecu ako su od takvih ili takvih roditelja, ali onda odes kod drugod i on to obavi bez problema. to je stvar karaktera...
da bi bio svjedok ne moras biti te vjere, to je sigurno, ali za samo vjecanje nisam sigurna.

a cuj, ako volis svog dragog, zasto ne bi to ucinila. to sam i tom svom kolegi pravoslavcu rekla kad se zenio. ne mora to promijeniti tvoje misljenje i stav o bogu ili vjeri, ali cinis nesto za tu osobu do koje ti je stalo. kosta te samo malo vremena sve to obaviti i to je sve. a onda ces se bez ikakvih prepreka moci vjencati u crkvi.

ali u svakom slucaju odi kod popa prvo i s njim popricaj.
maza116 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:17   #1369
Joj znam da je ono moje ako jedna strana nema sakramente, ali ne može tebe netko natjerati da pređeš na drugu vjeru, to mi je nezamislivo...

A sad, kako je u pravoslavnoj crkvi, ne znam...


Ovo sam našla...
Može li ateist sklopiti crkveni brak

Crkveni sakramentalni brak mogu sklopiti samo pravi članovi crkvene zajednice ako ispunjavaju sve potrebne uvjete. Ako jedna stranka u zaručničkom paru nije krštena, dakle nije član Crkve, crkveno vjenčanje je moguće samo uz izričito dopuštenje mjerodavne crkvene vlasti. Ona takvo dopuštenje daje nakon što dobije jamstvo da je katolička stranka spremna ukloniti pogibelji otpada od vjere i sve učiniti što je u njezinoj moći da se djeca krste i odgoje u Katoličkoj Crkvi, i nakon što se nekatolička stranka suglasila s obvezama katoličke stranke.

Po takvom vjenčanju za katoličku stranku u zaručničkom paru bit će to sakrament, osobni i milosni susret s Bogom, a za drugu stranku ne može biti sakrament nego je samo formalnost. Za praktičnoga katoličkog vjernika crkveno vjenčanje je sakrament kojim je Bog sam blagoslovio tu novu bračnu zajednicu, a za nekrštenu osobu to je samo jedna ljudska ceremonija.

Da bi nekatolička stranka koja nije krštena ni u kojoj Crkvi također bila dionik sakramentalnoga dobra, trebala bi ući u katekumenat, steći osobnu vjeru u Isusa Krista i krstiti se, tj. postati pravim članom Crkve.
bubicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 10:56   #1370
ja ponavljam kao papagaj... pitajte svećenika jer svugdje je očito drugačije.
ja nisam mogla biti vjenčana kuma u crkvi kad mi se frendica udavala jer nisam krštena. svećenik nije dao. drugoj frendici/mojoj kumi kod drugog svećenika sam bila bez problema. i kuma se udala za ateista, bez njegovog prethodnog krštenja.
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 11:08   #1371
Istina, ovisi o svećeniku i crkvi, nažalsot.
Nama je svećenik rekao da bilo tko može biti kum, nema veze sa vjerom i sakramentima
bubicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 11:27   #1372
Da, upravo tako, i meni je nezamislivo da prijeđem na drugu vjeru. Svom dečku to pokušavam objasniti tako da mu kažem da je to isto kao kad bih ja njega tražila da se ispiše i praqvoslavne crkve. Mislim da je glupo takve stvari tražiti od drugoga. Tim više što bi to bila stvar pro forme, a to mi je tek besmisleno. Mislim da pravi vjernik ne odobrava neiskreno pokrštavanje, da na to mora gledati kao na bogohuljenje. Ali, nema veze.

Bubice, hvala ti na informacijama. iako se zapravo tiču katoličke crkve, a ne pravoslavno, vjerujem da je stvar slična. Iako je stvar očito praktično izvediva, čini mi se također neuvjerljiva. Morala bih potpisivati da ću djecu odgajati u kršćanskome duhu, što sigurno neću, nego ću i dalje biti autentična ja. I da ću "ući u katekumenat", što također ne želim.

Da se razumijemo, i ja sam jako tvrda po tim pitanjima, mogu napraviti svakakve kompromise u životu, ali ne one koje se tiču moga identiteta, odnosno, ne na način da tim kompromisima moram neguratu sebe.
ze. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 11:30   #1373
Quote:
Mayo474 kaže: Pogledaj post
i kuma se udala za ateista, bez njegovog prethodnog krštenja.

udala se za ateista u crkvi? katoličkoj ili pravoslavnoj?

odlično, znači da je moguće. samo, pitanje je je li moguće u njegovoj sredini (župi)... čisto sumnjam.

gdje je to tvoja frendica uspjela izvesti?
ze. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 20:59   #1374
Quote:
ze. kaže: Pogledaj post
udala se za ateista u crkvi? katoličkoj ili pravoslavnoj?

odlično, znači da je moguće. samo, pitanje je je li moguće u njegovoj sredini (župi)... čisto sumnjam.

gdje je to tvoja frendica uspjela izvesti?
sorry, nisam napisala. ona je katolkinja. vjenčali su se trajbaru kod zaprešića.

najbolje ti je da razgovarate sa svećenikom koji bi vas vjenčao, ovdje samo možemo nagađati
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 16:12   #1375
Pitanje:ako želim da mi matičar izađe na teren, moram zvati matični ured prema mom mjestu stanovanja ili onaj na čijem području će biti vjenčanje?
__________________
kućanica wannabe
kukuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 16:17   #1376
Tamo gdje je vjenčanje, koliko znam... Frendovi su iz ZG, vjenčani se vani, dalje od ZG, i njihov tamo matičar je bio. Još su komentirali kak tamo moraju ići po vjenčani list ak bude trebalo
bubicaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 16:35   #1377
hvala ti
ak tko drugi ima drugačiju informaciju neka podijeli!

Mislim, kod nas se radi o dva kvarta u zg
__________________
kućanica wannabe
kukuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 19:11   #1378
Quote:
kukuc kaže: Pogledaj post
hvala ti
ak tko drugi ima drugačiju informaciju neka podijeli!

Mislim, kod nas se radi o dva kvarta u zg
PRAVILNIK o mjerilima za određivanje iznosa naknade za sklapanje braka izvan službene prostorije

Članak 2.
Zahtjev za sklapanje braka izvan službene prostorije podnosi se matičaru matičnog ureda nadležnog za mjesto u kojemu se brak namjerava sklopiti.

Pretpostavljam da vrijedi i za kvartove, ali najbolje je nazvati i pitati
Mayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2011., 14:54   #1379
Hvala ti
__________________
kućanica wannabe
kukuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 18:48   #1380
Zna li netko ako je kum iz BiH, mora li imati putovnicu ili može i kopija njegove BiH osobne?
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:55.