Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2009., 13:47   #201
duplić

Zadnje uređivanje gogo : 22.04.2009. at 13:48. Reason: duplić
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 18:44   #202
Quote:
manga kaže: Pogledaj post
Evo jedno možda pomalo i banalno pitanje:
Zna li netko dali smo obvezni preuzimati izvode sa žiro računa ukoliko koristimo elektroničke izvode?
Hvala!
Ako misliš na izvode iz banke u papirnom obliku,ne ne moraš,odeš u svoju banku i to riješiš.
Ti imaš internet bankarstvo i svaki dan si isprintaš izvod.
Inače kod otvaranja žiro računa u banci navedeš da li želiš na kućnu adresu,ili sam podizati u banci,ili preko Fine to je tvoja odluka koja se može promijeniti.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 02:51   #203
A prije nekoliko dana RBA mi šalje obavijest da se izjasnim za osobni rn dali da mi šalju i dalje mjesečni ispis, pa da to platim 5,00 kn. Prvo, ispis ne služi ničemu, jer se sve lijepo može vaditi preko internet bankarstva. Drugo, za razliku od računa firme, na RBA je osobni daleko lošije riješen, pa često nešto sjedne a da ni vještica ne moža znati što i od koga!

Pitao sam ih jednu stvar: ako je već tako, a ja pristajem da ne trošim njihov skupi papir, mogu li ja onda eksportirati podatke u Excel, što bi mi bilo daleko draže, jer bi recimo posložio na hrpu ono što supruga potroši sa mog računa. (šala, račun je zajednički!) Odgovor je naravno fin i pristojan, da će proslijediti odjelu za razvoj, a to je, vjerujem, koš ispod stola. Ipak, tko zna, možda nekome tamo sine ista ideja, nada umire posljednja... Svakako i podatke firme bi bilo krasno imati u excelu, jer je pretraga lakša i preglednost daleko bolja, uz sva slaganja, filtriranja itd.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2009., 17:23   #204
Quote:
gogo kaže: Pogledaj post
duplić
Ma Gogo u biti da,ali gdje si sad našao manzinija?Mislim da sam na tu temu već više puta odgovarala pa da ne ponavljam.
Teško je nekome objasniti osnove računovodstva tko je sasvim drugog profila i bavi se drugim poslom a malo se kuži u računovodstvo,barem ovim putem.Zar ne?
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 09:27   #205
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Ma Gogo u biti da,ali gdje si sad našao manzinija?Mislim da sam na tu temu već više puta odgovarala pa da ne ponavljam.
Teško je nekome objasniti osnove računovodstva tko je sasvim drugog profila i bavi se drugim poslom a malo se kuži u računovodstvo,barem ovim putem.Zar ne?

Kakav arogantan i samodopadan komentar.
Svaka čast
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 09:27   #206
Quote:
gogo kaže: Pogledaj post


Budući nemaš zaposlenih ostaje ti jedna prilično dobra opcija. Pričekaj završetak kvartala (od 01.01-31.03.) i sada kada predaješ statistiku za prva 3 mjeseca pogledaj koliki ti je rezultat. Ako si npr. ostvario dobit od 10.000 kn na to ćeš kasnije platiti 20% poreza (2000 kn) i po meni si možeš isplatiti PREDUJAM DOBITI u iznosu 5.000 kn. Važno je da si slučajno ne isplatiš "previše" predujma odnosno da na kraju godine ne ispadne da ti je dobit 20.000 kn a ti isplatio predujma od 40.000 kn.

Pozajmica je isto u redu samo moraš obračunati kamatu i pdv na kamatu. Kamata je min. 4% godišnje a PDV može biti uključen u tih 4%. Sljedeće godine nakon što se utvrdi završni račun i tvoja dobit to možeš prebiti s pozajmicom i kamatama.

Dubravka, je li ovo ok?
Hvala to sam i pitala....
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 11:27   #207
Quote:
manzzini kaže: Pogledaj post
Kakav arogantan i samodopadan komentar.
Svaka čast
Nisam uopće mislila da će ispasti arogantan,htjela sam samo reći da si pogledaju malo unatrag,jer pitanja se ponavljaju pa je teško ovim putem objašnjavati ,u stvari puno puta ne mogu ocijeniti koliko čovjek zna o tom području da bih znala na koji način odgovoriti,dali kao početniku ili kao nekom tko je u "tom fahu".Eto
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 20:00   #208
A tek kakav arogantan i prepametan komentator...
Nakon 15 godina prakse još uvijek pola stvari neznam, pa jednostavno pitam Dubravku... Mislim da se to može postaviti ovako: ako osnovnoškolac pita dr. nauka zašto je svemir zakrivljen, teško da će razumjeti odgovor!

Molim bez ljutnje, ali i bez ideja da je knjigovodstvo zabava za dokolicu.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 21:21   #209
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
A tek kakav arogantan i prepametan komentator...
Nakon 15 godina prakse još uvijek pola stvari neznam, pa jednostavno pitam Dubravku... Mislim da se to može postaviti ovako: ako osnovnoškolac pita dr. nauka zašto je svemir zakrivljen, teško da će razumjeti odgovor!

Molim bez ljutnje, ali i bez ideja da je knjigovodstvo zabava za dokolicu.
Ma daj pusti,nema veze,ne znam ni ja sve ali se trudim odgovoriti na pitanja pa ako nešto nisam sigurna to i kažem pa netko kome je ta stvar bitna potrudiće se dalje.
I ja profulam neke stvari pa se onda nađe npr Dante,pa me nadopuni .Šta bi se ja trebala ljutiti?Ma ne ,samo velim,hvala ti.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 00:17   #210
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Ma daj pusti,nema veze,ne znam ni ja sve ali se trudim odgovoriti na pitanja pa ako nešto nisam sigurna to i kažem pa netko kome je ta stvar bitna potrudiće se dalje.
I ja profulam neke stvari pa se onda nađe npr Dante,pa me nadopuni .Šta bi se ja trebala ljutiti?Ma ne ,samo velim,hvala ti.
ajme ti ne znaš sve
daj molim te reci kada nešto nisi znala

ali hvala na lijepom komplimentu, ali ipak si ti guru ovog pdf-a
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2009., 06:46   #211
Ajd, dobro, evo par pitanja, gotova je prijava, ali: dali PDV-k može iz PC ili mora na originalnoj formi?
Kako ću točno znati koliko sam predujma poreza na dobit uplatio, odnosno dali brojim i lanjsku preplatu, ili samo ovogodišnje uplate? To je još lako, ali što sve ide, a što ne ide u rubriku "plaćeno do dana podnošenja prijave" na PDV-k obrascu?? (koji je dan prijave, 31.12. ili 30.04?) Ima li smisla prekopati, ili pitati na poreznoj da očita podatak iz računala? Eto gdje ja nailazim na problemčiće...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 09:14   #212
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Ajd, dobro, evo par pitanja, gotova je prijava, ali: dali PDV-k može iz PC ili mora na originalnoj formi?
Kako ću točno znati koliko sam predujma poreza na dobit uplatio, odnosno dali brojim i lanjsku preplatu, ili samo ovogodišnje uplate? To je još lako, ali što sve ide, a što ne ide u rubriku "plaćeno do dana podnošenja prijave" na PDV-k obrascu?? (koji je dan prijave, 31.12. ili 30.04?) Ima li smisla prekopati, ili pitati na poreznoj da očita podatak iz računala? Eto gdje ja nailazim na problemčiće...
Ma možeš,slobodno predaj PDV-K ako imaš u svom programu.
A za plaćeni porez na dobit MORAŠ nazvati svog referenta jer oni imaju izlist za sve porezne obveznike koliko se prizna u PD obrascu,inače te vrati.
Ne bih znala koju zadnju uplatu u 2009 uzimaju,ali svejedno na to imaš i nešto sitno kamatica na tvoje uplate,pa si bar siguran da je sve ok.Ja sam svoje predala još 31.3.pa više ne mislim na to.Eto
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 09:19   #213
Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post
ajme ti ne znaš sve
daj molim te reci kada nešto nisi znala

ali hvala na lijepom komplimentu, ali ipak si ti guru ovog pdf-a
Hvala,hvala
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 03:08   #214
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Ma možeš,slobodno predaj PDV-K ako imaš u svom programu.
A za plaćeni porez na dobit MORAŠ nazvati svog referenta jer oni imaju izlist za sve porezne obveznike koliko se prizna u PD obrascu,inače te vrati.
Ne bih znala koju zadnju uplatu u 2009 uzimaju,ali svejedno na to imaš i nešto sitno kamatica na tvoje uplate,pa si bar siguran da je sve ok.Ja sam svoje predala još 31.3.pa više ne mislim na to.Eto
Prvo, ti ne spadaš u "normalne". Ovo ti je izuzetan kompliment, jer svi oko mene čak i ne predaju 30.04. nego šalju poštom pred samo zatvaranje!! A ja se svake godine kunem da me nitko neće zaj.. pa dođe 29.04... Ali, ako mi taj podatak o uplaćenim predujmovima ujutro daju - predajem ČAK 3 dana prije!! Naučio sam da je jedini "točan" podatak onaj u njihovome računalu, pa što da se ja mučim?!?
Ali, evo gledam malo zabezeknuto u tvoj post: imam KAMATICU?!?!? Ja je u 15 godina NISAM vidio, osim kada su me opalili jer sam platio dan prije zadnjeg u mjesecu, pa je uplata putovala, putovala...3 dana!! I od prije par godina državi dam za PDV najmanje 5 stoja više, da me ne kamatare... ako mi plate neku kamatu - pozivam te na picu! I pivcu...

Dosta tog hvaljenja.. idemo koju pokudu da se ne opusti!!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 08:20   #215
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
ako mi plate neku kamatu - pozivam te na picu! I pivcu...

Dosta tog hvaljenja.. idemo koju pokudu da se ne opusti!!
Pa šta ti Dubo ne spavaš u tri ujutro?
Il možda knjižiš?
Ajme samo ću hodati po kavama,pivicama i tako to...
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 18:00   #216
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Pa šta ti Dubo ne spavaš u tri ujutro?
Il možda knjižiš?
Ajme samo ću hodati po kavama,pivicama i tako to...
Šeprtlje moga tipa (dakle neškolovani knjigovođa, haha!!) trebaju svu koncentraciju ovoga svijeta da ne ispale, pa je logično i do 03:00 rješavati enigme. Posebno kada ti knjigovođa kojega pitaš daje lude savjete, ali nažalost i ono što si rekla: "pitaj poreznu upravu" opet je rezultiralo bezveznim podatkom!! Tako na koncu opet sve moram sam, pitam tebe kad zapne jer me nećeš "otkantat", ali ipak kad se zadubiš i RAZUMIJEŠ što radiš, i nije neki problem! Sutra idem na novi okršaj... ali neću biti uporan, upisat ću podatak o uplatama u prošloj godini kako god mi kažu da je kod njih u računalu - i doviđenja! Pa lakše je preboliti i koju stotinu kuna greške, nego istjerivati pravdu... Možda se jednom i složimo, ali ne sada.

Povlačim poziv, jer naravno na mome izvodu iz porezne ima konstantna preplata, (1.400 kn PDV, 8.000 kn predujma poreza na dobit, tako da me ne dave i ne naplaćuju kamatu!) ali NEMA ni sjene od ikakve kamatice!! Odakle ti tako napredna ideja da bi mi država nešto DALA??
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2009., 18:49   #217
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Povlačim poziv, jer naravno .....ti tako napredna ideja da bi mi država nešto DALA??
Ma nema veze poziv na kavu i tako ne bi došao u obzir s obzirom na km zato ti ja šaljem
Pa možda netko od odgovornih pročita vezano za kamatice...nikad se ne zna
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 05:51   #218
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Ma nema veze poziv na kavu i tako ne bi došao u obzir s obzirom na km zato ti ja šaljem
Pa možda netko od odgovornih pročita vezano za kamatice...nikad se ne zna
A, tebi se to snilo?? Ma i ja snijevam neke stvari koje sam vani naučio, pa... uzalud vam trud svirači!! Recimo: 1995 kase su u Italiji imale memorijski čip koji je pisao promet, a guardia di finanza je očitavala čip! (naravno u njemu je bio njihov kod i kriptozaštita) Sve čisto, što uđe ušlo je nema brljanja. Kod nas se i danas brlja... Pa moramo uredno predavati našu lovu (polog!) na naš račun... i bankice nas malo deru...

A koliko POS programa ako se roba prebacuje iz maloprodaje i prodaje na R1 (dakle U veleprodaji!) prvo robu prebaci u veleprodaju?!? Bojim se da ih ima... A zakon je jasan, R1 je odvojena prodaja od MP i mora se tako raditi...
Poziv na picu naravno vrijedi, jer sam ti dužnik! (ko tebe dobrim, ti njega picom!)
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 19:43   #219
isplata stipendija

pozdrav svima, danas sam prvi puta na ovom forumu, i moram priznati da je jako interesantan i kvalitetan (citao sam postove vezane uz racunovodstvo)
e sada i pitanje na koje odgovor nisam uspio naci u prethodnim postovima

ako postoji odluka o dodjeli stipendije (bez obaveze za zasnivanjem radnog odnosa) u visini od 3000 kn, 1600 je neoporeziv dio, a na razliku treba platiti neke obaveze (koje i koliko?)
da li postoji obaveza izvjescivanja u nekim mjesecnim izvjestajima?
hvala unaprijed na odgovoru-ima
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2009., 20:22   #220
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
pozdrav svima, danas sam prvi puta na ovom forumu, i moram priznati da je jako interesantan i kvalitetan (citao sam postove vezane uz racunovodstvo)
e sada i pitanje na koje odgovor nisam uspio naci u prethodnim postovima

ako postoji odluka o dodjeli stipendije (bez obaveze za zasnivanjem radnog odnosa) u visini od 3000 kn, 1600 je neoporeziv dio, a na razliku treba platiti neke obaveze (koje i koliko?)
da li postoji obaveza izvjescivanja u nekim mjesecnim izvjestajima?
hvala unaprijed na odgovoru-ima
Drago mi je za svakog novog člana na gospodarstvu,pogotovo na ovoj temi.
Da na ostalo se plaćaju doprinosi i porezi kao na plaću,tretira se "drugim dohotkom"pa i izvještaji koji inače idu uz isplate te vrste.
Ako želiš da ti točno izračunam napiši koliki je prirez kod tebe.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:30.