Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2014., 23:59   #481
Odličan je 3. Hobit. Jedino je onaj Alfred suvišan, da ga bar nema u filmu.
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 01:09   #482
Quote:
A stranger kaže: Pogledaj post
Pa nefizicka hijerarhija je napravljena upravo na temelju toga, unutarnje moci. Fizicka je napravljena prema fizickim osobinama.



To je radni model s kojim je Tolkien baratao. Ako imas priliku uzmi The Peoples of Middleearth knjigu u ruke jer ima jos nekih zanimljivih dijelova (npr. o Istarima).



Pobili su ih Valari prije svega. S tim da to uopce nisu bili Maiari. Balrozi koje su vilenjaci ubijali u starijim tekstovima (npr. Fall of Gondolin) su Morgothove kreacije. Tek je kasnije Tolkien donekle preradio neke svoje tekstove tako da ispadne da je balrog "fallen Maiar" (kao onaj u Gospodaru prstenova), i da ih je bilo samo nekoliko. Prije te prerade balroga je bilo na stotine ili tisuce. S obzirom da Tolkien nije ispravio sve svoje tekstove ostaju konfliktni dijelovi.

Znam da se to sve cini malo zbrkano ali tek kad se krene sa citanjem drugih Tolkienovih tekstova (osim LotR, Hobbita i Silmarilliona) dobije se uvid u kompleksnost svijeta koji je on kreirao i stalno nadopunjavao i ispravljao.



A najobicnije seljacine su uspjele osakatiti Isusa, pribiti ga na kriz i ubiti. A bio je prema krscanskoj mitologiji najjaci. Kako je sad to moguce, a trebao bi biti neunistiv?

Poanta je ta da je Morgoth namlatio Fingolfina i pobijedio, a to sto je Tolkien napisao da se Morgoth kolebao zbog straha nista ne znaci, jer je pametno bojati se situacija ulaska u bitku kojom ne mozes nista dobiti a mozes sve izgubiti. Uostalom, Valari i Maiari svojom moci mogu raditi i druge stvari, i to sto je netko Maiar ne garantira da je najbolji macevalac na svijetu, pogotovo ako u duelu koristi malj protiv maca.

Dobar primjer toga su Melian i Thingol. Da se idu boriti macevima, pa, ne znam tko bi pobijedio. Ali je zato Melian mocnija i mudrija od Thingola, pa je zacarala Doriath kako nitko nepozvan ne bi mogao uci u njega osim ako je jaci, a uz to je davala Thingolu pametne savjete koje ovaj naravno nije slusao pa ga je to skupo kostalo. No bez obzira na to Thingol je sigurno bio impresivni vilenjak ali htio sam docarati stupanj razlike.



Vilenjaci su imali blood feud sa Morgothom od pocetka pa je logicno da nece masovno prelaziti na drugu stranu, za razliku od ljudi i patuljaka koji nisu imali blood feud sto je politicku situaciju ucinilo kompleksnijom.

Maiari su s druge strane samostalni igraci. Nisu organizirani po plemenskim linijama, i nemaju blood feud. Idu tamo gdje hoce, ovisno o sklonostima i njihovom shvacanju ili neshvacanju dobra i zla, ili sto im je vec zanimljivo.




Tulkas je kao Raseem
http://www.thechestnut.com/banana/rasime.jpg
(Za one koji se sjecaju.)

Mislim da je suludo da iz ove teme skreces na isusa krista i krscanstvo i te neke usporedbe u zadnja dva komentara u vezi toga nemaju veze s temom ni malo.
laki laki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 01:13   #483
Film je savršen kraj trilogije koju treba zapečatit i za desetak godina ponovo napravit ali s drugom ekipom. Srećom da je kraj.
Jer skoro bar 40 minuta izrezanih (i to vrlo vidljivo prekinutih) scena, maltretiranje sporednim i nevažnim detaljima (Alfred i Thorinovo "ludilo") dok u isto vrijeme borba nekoliko desetaka tisuća orka protiv tisuću patuljaka (plus njih 13 neoklopljenih) ispada odlučena napadom dvadesetak orlova (a oni svaki puta dolete kad je sr.., bili pozvani ili ne) a što je previše, previše je.
O Spiderman Legolasu koji ispali 252 strijele i baš mu zafali kad treba najviše, koji hoda po mačevima orka ali u borbu ide s dva "švicarca", uskrslom podlednom Azogu i borbi u gradu možda bolje ni ne pričati. Ono, u sceni u grad ulaze stotine, tisuće orka, kuljaju na sve strane, nigdje branitelja...odjednom njih 20 doleti i sve tamane kao kosilicom...mačevi koji već na dodir ubijaju oklopljene velike orke, žene koje su hrabre i na naoružane orke kreću s batinama, jedna strijela koja ubije velike gobline a Gandalf-mlati li mlati što štapom, što mačem ali ne koristi ni malo čarolije.
Možda sam očekivao nešto tipa bitke pod Gondorom (u izvedbi), možda sam očekivao bar malo približavanja priči iz knjige. Ali sve skupa ispada tako, da je samo falilo na kraju kako se Bilbo zagrli s nekim, dođe zlatni retriver, bukne vatromet a u pozadini neka američka zastavica. I to bi bilo to.
Gdje je u ovom filmu nestala ekipa koja je radila one bitke iz LOTR ne znam, ali da su imali dovoljno i prostora i priče za napravit pravi epski kraj, jesu. Ovako, Thorin nestao, patuljci otvaraju rudarski butik u staroj utvrdi a Bilbo sjedi, stoji, ide, odjednom ima i oklop i zlato i već je doma...dakle, sve je dalje ispalo nebitno. Prsten...kaj je on uopće bitan?
Srećom, nema četvrtog filma...ispalo bi već kao "Sam u kući" serijal.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 01:26   #484
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Film je savršen kraj trilogije koju treba zapečatit i za desetak godina ponovo napravit ali s drugom ekipom. Srećom da je kraj.
Jer skoro bar 40 minuta izrezanih (i to vrlo vidljivo prekinutih) scena, maltretiranje sporednim i nevažnim detaljima (Alfred i Thorinovo "ludilo") dok u isto vrijeme borba nekoliko desetaka tisuća orka protiv tisuću patuljaka (plus njih 13 neoklopljenih) ispada odlučena napadom dvadesetak orlova (a oni svaki puta dolete kad je sr.., bili pozvani ili ne) a što je previše, previše je.
O Spiderman Legolasu koji ispali 252 strijele i baš mu zafali kad treba najviše, koji hoda po mačevima orka ali u borbu ide s dva "švicarca", uskrslom podlednom Azogu i borbi u gradu možda bolje ni ne pričati. Ono, u sceni u grad ulaze stotine, tisuće orka, kuljaju na sve strane, nigdje branitelja...odjednom njih 20 doleti i sve tamane kao kosilicom...mačevi koji već na dodir ubijaju oklopljene velike orke, žene koje su hrabre i na naoružane orke kreću s batinama, jedna strijela koja ubije velike gobline a Gandalf-mlati li mlati što štapom, što mačem ali ne koristi ni malo čarolije.
Možda sam očekivao nešto tipa bitke pod Gondorom (u izvedbi), možda sam očekivao bar malo približavanja priči iz knjige. Ali sve skupa ispada tako, da je samo falilo na kraju kako se Bilbo zagrli s nekim, dođe zlatni retriver, bukne vatromet a u pozadini neka američka zastavica. I to bi bilo to.
Gdje je u ovom filmu nestala ekipa koja je radila one bitke iz LOTR ne znam, ali da su imali dovoljno i prostora i priče za napravit pravi epski kraj, jesu. Ovako, Thorin nestao, patuljci otvaraju rudarski butik u staroj utvrdi a Bilbo sjedi, stoji, ide, odjednom ima i oklop i zlato i već je doma...dakle, sve je dalje ispalo nebitno. Prsten...kaj je on uopće bitan?
Srećom, nema četvrtog filma...ispalo bi već kao "Sam u kući" serijal.
Savršeno opisano, ja san toliko u šoku da nemrem pisat šta sve osićan
__________________
“If more of us valued food and cheer and song above hoarded gold, it would be a merrier world.”
― J.R.R. Tolkien
TolkienGeek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 02:25   #485
Quote:
TolkienGeek kaže: Pogledaj post
Taman došla iz kina. Razočarana da ne mogu bit više. Čak ne znan odakle bi krenila. Jedine svijetle točke su kraj i soundtrack iz LOTR-a. Ljubav između patuljka i vilenjakinje više neću komentirat.
Btw, na šta misliš kad kažeš '' koliko god se fanovi klanjali doticnome''. Misliš li na Tolkiena ili na Jacksona? Ako si mislia na Jacksona potpuno se slažen.
Od ovog filma ću se oporavljat dugo dugo
Napokon da vidim nekog 'ko je primjetio taj soundtrack u filmu.
__________________
"All we have to decide is what to do with the time that is given to us."
navie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 04:38   #486
Dosta pristojan film ako se uzme u obzir da je radjen po slaboj knjizi koja se svidja samo zaludjenicima i onima koji su uz nju odrasli.
Nixma is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 08:47   #487
totalno razočaravajući posljednji dio
ko da su ga radili neki početnici koji su pokušavali oponašati Jacksona
monty_zg je sve svršeno opisao...potpisujem
__________________
If God is a DJ, life is a dance floor, you get what you're given, it's all how you use it
mala plava is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 10:21   #488
Po prvi put sam uspjel malo odspavat na Tolkienu.Jedno 5 minuta od silne vrućine i gužve su mi se oči zaklopile. Nisam mislil da je tak nekaj moguće. No ipak se ovdje ne radi o Gospodaru prstenova nego Hobitu. A to je ipak za par kopalja slabiji uradak.Na kraju i nije tak loš filmić ali očito je bilo da ga se maksimalno rasteže. Pogotovo je to vidljivo u onim scenama sa Alfredom kojih je fakat bilo puno previše.Na kraju filma ponovno ostaje pitanje zakaj proklete ptice koje lete uvijek zadnje stignu! No vjerojatno kad bi prve stigle ne bi ni ovih filmova bilo.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 12:31   #489
Quote:
navie kaže: Pogledaj post
Napokon da vidim nekog 'ko je primjetio taj soundtrack u filmu.
Ma lako se to primjeti, soundtrack u Lotr-u je neusporedivo bolji od ovog u Hobbitu. Malo me uhvatila nostalgija i to je to
__________________
“If more of us valued food and cheer and song above hoarded gold, it would be a merrier world.”
― J.R.R. Tolkien
TolkienGeek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 14:12   #490
Na stranu kvaliteta samog filma, koji je najobičniji akcić smješten na prostor Međuzemlja, no bez i trunke duše istog (za razliku od drugog, pa čak donekle i prvog dijela), i sa nekakvim isforsiranim epic trenucima koji te ne mogu dirnuti jer se nemaš zbog čega vezati za likove (mislim ono, Thorin je takav šonjo da je poludio za blagom čim je pomolio nos u Erebor, za razliku od svojeg ludog djeda koji je ludio malo pomalo, i sad bi mi trebali navijati za njega ), najviše me smetaju sljedeće nelogičnosti (i unutar ovog filma/trilogije, i u odnosu na LoTR):

1) Ako cijelo Bijelo vijeće zna da je Sauron preživio i da je negdje oko Mordora, a zna, kako je uspio toliko ojačati i napraviti onakvu vojsku bez da ga itko spriječi?
2) Kako je Gandalf uspio saznati da je Bilbo našao prsten?
3) Gandalf zaista ispada idiot, ako znajući da je Sauron preživio i znajući da Bilbo ima neki prstem ne zbraja dva i dva, već se nakon 60 godina u LoTRu čudi kao pura dreku što Bilbo ima prsten i mora ići proučavati stare tekstove u Gondor
4) Otkud Legolasu onakva averzija prema patuljcima LoTRu, a sad se borio rame uz rame s njima, uključujući i Gimlijevog oca?

Cijela trilogija bi bila puno konzistentnija s LoTRom da je Bijelo vijeće istjeralo Necromancera ne znajući tko je on. Nama se mogao dati hint.

I da, savjet Thranduila Legolasu na kraju

Zadnje uređivanje ZinedineZidane : 18.12.2014. at 14:22.
ZinedineZidane is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 14:28   #491
Quote:
ZinedineZidane kaže: Pogledaj post
I da, savjet Thranduila Legolasu na kraju
Hahaha moralo se nekako povezat s Gospodarom Prstenova
Očajnićki pokušaji izazivanja nostalgije kod gledatelja.
__________________
“If more of us valued food and cheer and song above hoarded gold, it would be a merrier world.”
― J.R.R. Tolkien

Zadnje uređivanje TolkienGeek : 18.12.2014. at 15:11.
TolkienGeek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 14:31   #492
jel se isplati da odem u kino gledati?
__________________
I'm so happy cause today i found my friends they're in my head
ado019 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 14:32   #493
Quote:
ado019 kaže: Pogledaj post
jel se isplati da odem u kino gledati?
Ako si čita knjigu i velik si Tolkien fan ne, a ako te nije briga kako će sve ispast pogledaj. Velik je broj onih kojima je ovaj film promašaj.
__________________
“If more of us valued food and cheer and song above hoarded gold, it would be a merrier world.”
― J.R.R. Tolkien
TolkienGeek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 14:47   #494
Steta, no meni film nije nista posebno, Hobbit ko Hobbit, niti su mi prva dva dijela nesto, tako niti ovaj treci mi nije bio nist bolji.
Niti jedna scena nije me se nesto previse dojmila.
Za Gospodara Prstenova stvarno naklon to je bilo nesto stvarno izvrsno, ali cijela ova serija Hobbita nije niti blizu Gospodaru, po meni.
I toliko ovih ocitih "umjetnih, kompjuterskih" secena (ne znam kako bih to nazvao), to mi je isto prava zalost u Hobbitima. Tipican film sadasnjeg vremena kakvog voli ponajvise mlada publika.
__________________
The Truth Is Out There
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 15:04   #495
U cijeloj hobbit trilogiji jedino je smaug vrhunski napravljen(mislim na cgi)
Average joe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 15:54   #496
Quote:
ado019 kaže: Pogledaj post
jel se isplati da odem u kino gledati?
Evo iz perspektive osobe koja voli fantasticne filmove...

Kad smo culi prije par godina da je to novi trend da snime odjednom tri filma pa ih svake godine pustaju 'na kapaljku' jednom godisnje, odlucili smo pricekati da svi izadju pa onda odgledat zaredom. Prva dva smo prosli tjedan skinuli pa pdgledali na malom ekranu u full HD i shvatili da je to primjerenije nego kino. Dvoumili smo se bi li gledali ovaj treci/zadnji u kinu ili isto na malom ekranu ali eto ja rekoh ajmo u kino pa smo jucer otisli u KC (Kaptol centar) jer tamo nema reklama, jeftinije je i bolje su kokice. Iako je film ok i dobra zabava, scene su prenategnute i mnoge su preduge, ocito se film mogao skratit na manje od dva sata. Definitivno nije za kino, previse se vidi losih detalja, efekata i greski tako da film djeluje jos naivnije nego treba bit. Bilo bi bolje da smo ga doma odgledali, ali eto, bar smo ona druga dva preskocili.

Mozda je problem da sam ocekivao vise maste u sorama i da ovaj zadnji bude bolji od dva prethodna, ali eto, nije nis bolji. Pa sad ti vidi jel se isplati u kinu gledat...
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 16:50   #497
ja baš razmišljam da li da odem pogledati u kino pa da i zadnji film vidim u 3D HFR ili da si uštedim 50 kn za kartu i sačekam da izađe na internetu pa da pogledam...
__________________
prestani lagat ovaj napaćeni narod...
krimtim33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 17:03   #498
Vi koji pitate da li bi u kino ili da čekate pa da gledate na ekranu :

odite svakako u kino, jer je to IDEALAN film za gledanje u kinu!
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 18:43   #499
Quote:
dangerz0ne kaže: Pogledaj post
Evo iz perspektive osobe koja voli fantasticne filmove...

Kad smo culi prije par godina da je to novi trend da snime odjednom tri filma pa ih svake godine pustaju 'na kapaljku' jednom godisnje, odlucili smo pricekati da svi izadju pa onda odgledat zaredom. Prva dva smo prosli tjedan skinuli pa pdgledali na malom ekranu u full HD i shvatili da je to primjerenije nego kino. Dvoumili smo se bi li gledali ovaj treci/zadnji u kinu ili isto na malom ekranu ali eto ja rekoh ajmo u kino pa smo jucer otisli u KC (Kaptol centar) jer tamo nema reklama, jeftinije je i bolje su kokice.

jedino ispravno što veliš je "tamo nema reklama"... popizdio sam na nekih pa skoro po sata nametnutih reklama u areni... platio sam ulaznicu i to ne baš jeftino i neka odje.. s reklamama osim kojeg nadolazećih foršpana...

znam da postoje neki đabalesku izleti prema inozemstvu, ali vas tada čitavim putem jebu s nekim promocijama i raznoraznim 'morate ovo imat' prilikama, ali to kompenzira jeftina karta, a ovo je..nje u areni za 60kn po osobi s reklamama je za tužbu.

hobbit je blockbuster film koji se prvo gleda u kinu radi impresivnog zvuka, veličine ekrana i efekata koje će doma rijetko tko imati baš kako treba. znači projektor, set zvučnika te možda i najbitnije 'kuća' da to možeš u svojoj privatnosti malo pojačat jer u zgradi je to malo 'škakljivo'...



uglavnom tko god pogleda film u kinu i još 3d neće požalit jer je to spektakl zvuka i efekata ma kakav god film i radnja bili sami po sebi...

ja sam recimo popi... na izgled glavnog goblina u jedinici koji je izgledao ovako



umjesto recimo




uglavnom film/ovi je mogao biti bolji kao i sve ostalo u životu, ali da loš NIJE i šteta ga je ne pogledati u kinu...
pasbrata is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2014., 20:23   #500
Quote:
pasbrata kaže: Pogledaj post
jedino ispravno što veliš je "tamo nema reklama"... popizdio sam na nekih pa skoro po sata nametnutih reklama u areni... platio sam ulaznicu i to ne baš jeftino i neka odje.. s reklamama osim kojeg nadolazećih foršpana...

znam da postoje neki đabalesku izleti prema inozemstvu, ali vas tada čitavim putem jebu s nekim promocijama i raznoraznim 'morate ovo imat' prilikama, ali to kompenzira jeftina karta, a ovo je..nje u areni za 60kn po osobi s reklamama je za tužbu.

hobbit je blockbuster film koji se prvo gleda u kinu radi impresivnog zvuka, veličine ekrana i efekata koje će doma rijetko tko imati baš kako treba. znači projektor, set zvučnika te možda i najbitnije 'kuća' da to možeš u svojoj privatnosti malo pojačat jer u zgradi je to malo 'škakljivo'...



uglavnom tko god pogleda film u kinu i još 3d neće požalit jer je to spektakl zvuka i efekata ma kakav god film i radnja bili sami po sebi...

ja sam recimo popi... na izgled glavnog goblina u jedinici koji je izgledao ovako



umjesto recimo




uglavnom film/ovi je mogao biti bolji kao i sve ostalo u životu, ali da loš NIJE i šteta ga je ne pogledati u kinu...
Pa bas to! Dobro si rekao, otisao sam u kino upravo zbog efekata, da vidim nanvelikom ekranu sve u 4K detaljno. Znao sam da ce biti sore i to je razlog zbog cega sam odlucio za kino. Medjutim, kiselis. Ko skisano vino, koliko je glavni negativac izvrsno napravljen toliko je sve ostalo podbacilo. Efekti losi, negativci plasticni, akcije nemastovite, srecom da je avijacija na kraju malo ispravila stvar ali tko godmje radio akcione djelove nije se proslavio. Zato i kazem, nakon gledanja u kinu znam da bi mi isto tako bio dobar i doma, jer su efekti i masta podbacili. Dakle, kazem da je dobar film, ali isto tako je dobar i za po doma, ako me kuzis.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:51.