Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2007., 11:04   #1
Cijena m3 plina?

Unaprijed se ispricavam ukoliko ovoj temi nije mjesto ovdje.

Molim cijenjene forumase da pokusaju rijesiti moju nedoumicu. Korisnik sam centralnog grijanja, na dvoristu imamo spremnik za ukapljeni plin i to od nedavno.
Danas smo dobili racun za utroseni plin na kojem stoji da m3 ukapljenog plina stoji 10,42 kuna.

U poprilicnom sam soku jer znam da moji starci, koji su istina-bog korisnici zemnog plina, m3 zemnog plina placaju 1,75 kuna.

Moje je pitanje: da li je moguce da je zaista takva razlika u cijenama?
Makenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 11:12   #2
Quote:
Makenna kaže: Pogledaj post
Unaprijed se ispricavam ukoliko ovoj temi nije mjesto ovdje.

Molim cijenjene forumase da pokusaju rijesiti moju nedoumicu. Korisnik sam centralnog grijanja, na dvoristu imamo spremnik za ukapljeni plin i to od nedavno.
Danas smo dobili racun za utroseni plin na kojem stoji da m3 ukapljenog plina stoji 10,42 kuna.

U poprilicnom sam soku jer znam da moji starci, koji su istina-bog korisnici zemnog plina, m3 zemnog plina placaju 1,75 kuna.

Moje je pitanje: da li je moguce da je zaista takva razlika u cijenama?
kolko ja znam ovaj ukapljeni plin se gleda po kg a ne po m3 i placas ga valjda kad ti ga dopeljaju tako da mi je tu nesto cudno...inace 1m3 plina je najcesce oko 2kn, a 1kg ukapljenog oko 4 kn...
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 11:31   #3
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
kolko ja znam ovaj ukapljeni plin se gleda po kg a ne po m3 i placas ga valjda kad ti ga dopeljaju tako da mi je tu nesto cudno...inace 1m3 plina je najcesce oko 2kn, a 1kg ukapljenog oko 4 kn...
Ne, ukapljeni plin se gleda po litri, ne po kg. Na svim obrascima (dostavnici, ugovoru) pišu mjere u kg. Medjutim, objasnjeno nam je da se ukapljeni plin racuna u litrama. I prema onome sto pise u dostavnici, litra ukapljenog plina je 2,43 kune. Mi ga ne placamo kako nam ga dovezu, nego imamo ugradjeni plinomjer i placamo mjesecni pausal. No, na plinomjeru se brojkice okrecu u m3, pa mi je nekako najlakse izracunati potrosnju ako znam koliko je m3.
A i kazem, danas je dosla uplatnica na kojoj stoji da je m3=10,42 kune.
I realno mi je da ukapljeni kosta barem duplo, a ne peterostruko vise.
Makenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 11:40   #4
Quote:
Makenna kaže: Pogledaj post
Ne, ukapljeni plin se gleda po litri, ne po kg. Na svim obrascima (dostavnici, ugovoru) pišu mjere u kg. Medjutim, objasnjeno nam je da se ukapljeni plin racuna u litrama. I prema onome sto pise u dostavnici, litra ukapljenog plina je 2,43 kune. Mi ga ne placamo kako nam ga dovezu, nego imamo ugradjeni plinomjer i placamo mjesecni pausal. No, na plinomjeru se brojkice okrecu u m3, pa mi je nekako najlakse izracunati potrosnju ako znam koliko je m3.
A i kazem, danas je dosla uplatnica na kojoj stoji da je m3=10,42 kune.
I realno mi je da ukapljeni kosta barem duplo, a ne peterostruko vise.
kolko je meni poznato 1kg plina je vise od litre i to mozda oko 1.7l iz cega ispada da ce litra kostati oko 2.3 kn ako jedan kg kosta 4kn...e sad kolko je 1m3 to ne znam..
a relano, kao sto kazes ukapljeni plin nije ni duplo skuplji gledajuci samu cijenu goriva po kaloricnoj vrijednosti koju daje...samo 40% skuplji..
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 11:46   #5
Quote:
Makenna kaže: Pogledaj post
Danas smo dobili racun za utroseni plin na kojem stoji da m3 ukapljenog plina stoji 10,42 kuna.
To bi bilo jako jeftino jer 1 m3 = 1000 litara, što znači da bi 1000 litara uapljenog plina koštalo 10,42 kune- da bar
iggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 11:47   #6
Hvala ti na odgovoru.
Moram se malo pozabaviti svime ovime.
Mislim da cu zvati INA Naftaplin da provjerim kod njih cijene, jer nesto mi ne stima u svemu ovome. Od samog pocetka imao problema s firmom od koje iznajmljujemo spremnik i uzimamo plin, pa me strah da se problem samo nastavlja.
Makenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 11:49   #7
Quote:
iggy36 kaže: Pogledaj post
To bi bilo jako jeftino jer 1 m3 = 1000 litara, što znači da bi 1000 litara uapljenog plina koštalo 10,42 kune- da bar
Hm...

Nista tu meni vise nije jasno.
Makenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 11:54   #8
Quote:
Makenna kaže: Pogledaj post
Hm...

Nista tu meni vise nije jasno.
Ni meni, al srećom matamatika je egzaktna nauka
iggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 11:55   #9
Quote:
iggy36 kaže: Pogledaj post
Ni meni, al srećom matamatika je egzaktna nauka
Na moju nesrecu, matematika mi je slaba strana.
U svakom slucaju, zahvaljujem na promisljanju.
Makenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 11:56   #10
Cek malo.

Radi se o ukapljenom plinu. Ukapljen je zbog transporta, ekonomicnosti,itd.itd

Pitanje je koliko litara plina se razvije/dobije iz jedne litre ukapljenog plina.
dajte prvo taj odnos pa cemo dalje raspravljati.
salvatore is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 11:57   #11
Quote:
iggy36 kaže: Pogledaj post
To bi bilo jako jeftino jer 1 m3 = 1000 litara, što znači da bi 1000 litara uapljenog plina koštalo 10,42 kune- da bar
neide to bas tako...to je 1m3 al pri kojem tlaku...i ovaj gradski plin kosta 2kn za 1m3...mislim da se to malo drukcije definira al nikad pa ni sad nemam volje to proucavati jer me ne zanima bas..on je u tekucem stanju pri jednom tlaku dok je u boci, kad ga pustis van smanjujes mu pritisak i odlazi u plinovito stanje i u tom stanju ga moze izaci ko zna kolko m3...to nije nikakva visa matematika al kao sto rekoh ja ju neznam
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 12:06   #12
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
neide to bas tako...to je 1m3 al pri kojem tlaku...i ovaj gradski plin kosta 2kn za 1m3...mislim da se to malo drukcije definira al nikad pa ni sad nemam volje to proucavati jer me ne zanima bas..on je u tekucem stanju pri jednom tlaku dok je u boci, kad ga pustis van smanjujes mu pritisak i odlazi u plinovito stanje i u tom stanju ga moze izaci ko zna kolko m3...to nije nikakva visa matematika al kao sto rekoh ja ju neznam
Ukapljeni je ukapljeni (tj. tekucina), kucica brkas. Ukapljeni je tekuc i mjeri se u litrama ili kilogramima ( a 1m3 je 1000 litara )
Tocno to nije visa matematikam, to je matematika za 4 razred OŠ
Da ne kompliciramo ocito se u prvom postu potkrala neka greska.
iggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 12:15   #13
Quote:
iggy36 kaže: Pogledaj post
Ukapljeni je ukapljeni (tj. tekucina), kucica brkas. Ukapljeni je tekuc i mjeri se u litrama ili kilogramima ( a 1m3 je 1000 litara )
Tocno to nije visa matematikam, to je matematika za 4 razred OŠ
Da ne kompliciramo ocito se u prvom postu potkrala neka greska.
opet si pojednostavio. pa naravno da je 1m3 1000l ali oni ti racunaju preko plinomjera odnosno vec kada on predje u plinovito stanje tako da to sta je on u tekucem stanju to nema nikakve veze, jer plin mozes zatvoriti u 1dm3 pri ogromnom tlaku i u bazen od 10000000m3 gdje ce biti u jako niskom tlaku
..bitno je kolko ga prodje kroz plinomjer i po kolko oni to naplacuju
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 12:22   #14
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
opet si pojednostavio. pa naravno da je 1m3 1000l ali oni ti racunaju preko plinomjera odnosno vec kada on predje u plinovito stanje tako da to sta je on u tekucem stanju to nema nikakve veze, jer plin mozes zatvoriti u 1dm3 pri ogromnom tlaku i u bazen od 10000000m3 gdje ce biti u jako niskom tlaku
..bitno je kolko ga prodje kroz plinomjer i po kolko oni to naplacuju
Brkaš zemni i ukapljeni plin
Zemni ti se obračunava po m3- preko plinomjera
, a ukapljeni u kilogramina ili litrama - Makenna ima spremnik ukapljenog plina
iggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 12:26   #15
Quote:
iggy36 kaže: Pogledaj post
Brkaš zemni i ukapljeni plin
Zemni ti se obračunava po m3- preko plinomjera
, a ukapljeni u kilogramina ili litrama - Makenna ima spremnik ukapljenog plina
jel ti citas dobro

Quote:
Makenna kaže:
Mi ga ne placamo kako nam ga dovezu, nego imamo ugradjeni plinomjer i placamo mjesecni pausal. No, na plinomjeru se brojkice okrecu u m3, pa mi je nekako najlakse izracunati potrosnju ako znam koliko je m3.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 12:27   #16
Nemojte vise razbijati glavu.
Hvala vam.
Mislim da ce mi bitno najjednostavnije da jednostavno placam ono sto mi je dostavljeno, a ne ono sto je potroseno.
Dakle, ako sam potrosila jedan spremnik u koji je bilo "utankano", npr. 2000 litara, taj cu iznos pomnoziti sa 2,43 kune koliko je cijena ukapljenog plina po litri, te cu tako dobiti iznos koji sam duzna platiti. Mislim da ce mi tako biti najjednostavije.

Hvala jos jednom svima koji su pokazali volju da mi pomognu.
Makenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 12:34   #17
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
jel ti citas dobro
Čemu plinomjer ako ima ukapljeni plin. Znam par fernodova koji imaju rezervoar u dvorištu i oni plaćaju onoliko litara( ili kilograma) koliko mu dovezu, slično kao loža.

Ovako je to jako maglovito- ukapljeni plin se rasline , ide u plinomjer pa kolko prodje kroz plinomjer(pod kojim tlakom) - očita situacija za muljanje, zato i tolko plaća.

Ostaje činjenica da je 1 m3= 1000 litara = 10,42kn iz prvog posta očita greška.
iggy36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 12:56   #18
Ogrjevna moc zemnog plina je cca 10kj/m3, a ukapljenog propan-butan je 40kj/m3. Nije li?
salvatore is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 13:02   #19
Krivo. Propan butan 27000kcal po kg. tj 27000x4=108000kj/kg. jel.
salvatore is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 13:06   #20
108000kj/kg x 2kg/m3=216000kj/m3.

opet ne valja.
salvatore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:29.