Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2012., 10:32   #3641
Quote:
many-m kaže: Pogledaj post
Mislim upravo suprotno, da EF ima najveće šanse. Razlog je offset. Ministar je u jednom od svojih intervjua rekao da će se kod izbora zrakoplova gledati prvenstveno offset, jer se želi time potaknuti rast gospodarstva.

U odnosu na Švedsku, Njemačka je cca 8-9 puta veće gospodarstvo. Trgovinska razmjena s Švedskom je manja od 7% one koju imamo s Njemačkom. Zatim tu je i Italija zemlja s kojom imamo još veću trgovinsku razmjenu nego s Njemačkom, također članica EF konzorcija,.... Iz toga pretpostavljam da će puno lakše biti osmisliti i realizirati dobar offset za EF nego za Gripen, jer su poslovni odnosi već i sada čvrsti s Njemačkom i Italijom, pa je samim time i puno više mogućnosti (+ GB i Španjolska).

S druge strane, Gripen bi vjerojatno bio primjereniji zrakoplov za naše potrebe, pravi multirole (bar na papiru) za razliku od EF koji ni u najnovijim inačicama to nije, da ne kažem da bismo vrlo vjerojatno dobili EF block 5 ili sl. s zaista ograničenim sposobnostima protiv ciljeva na tlu.

Međutim obzirom na situaciju u HR, mislim da je prilikom odluke, cjepidlačenje oko sposobnosti zrakoplova u drugom planu, a da će presudno biti tko će biti sposoban jače nas gospodarski pogurati. Također smatram da je to u ovim okolnostima i ispravno razmišljanje.

F-16 zbog vrlo slabih izgleda za nekakav offset, mislim da baš i nema šanse, iako je po meni još sposobniji multirole nego Gripen. Mislim da tu ni eventualni Američki utjecaj neće baš pomoći, prije bi mogao rezultirati odustajanjem od nadzvučne. MiG-29 pak i ruski offset je kocka, a ni politički odnosi ne idu u prilog.

Da se u ovom trenutku kladim, stavio bih 45% na EF, 25% na Gripen, 20% na F-16 i 10% na MiG-29.
A na Horneta ništa ha Ma nek bude i spaceshuttle ako će ići uz offset,tj ako će ga naši znat dogovorit i iskoristit.A ako bude offset kao sa Fincima oko Patrie onda smo jebena stranka.Nema mi kolege tako da ostajem sam ovdje,Izrael ima jako povoljno rješenje za HRZ,uz offset koji bi sa njima mogli itekako dobro rješit,plus mornarica i PZO bi itekako imali koristi,kopnena također,mogli bi sve rješavat kako kaže Pinco,a ne ulupat lovu u samo HRZ a ostali da zijevaju kao tići.I vjerujem da uncle Sam nebi imao ništ protiv. Rješenje za kompletnu vojsku,vrlo povoljno i izvedivo. Iako,nisam protiv bilo koje opcije od koje će sve grane vojske i gospodarstvo imati koristi,pa ni EF-a,imaju švabe dosta toga što nam treba. A i Zec je spominjao jedno vrlo povoljno rješenje koje je palo u zaborav.
__________________
Za SVOJE,a nju nedam ne prodajem ona mi je jedina!http://youtu.be/8IB86caf3wA http://youtu.be/vMjDE3jDLk4 http://youtu.be/70kV_Wp5WpE ICH WILL!! http://youtu.be/fudTbylhVC8 http://youtu.be/xawEPd1gt0o

"Danas kažu protiv tebe riječi pune zavisti,za života šutjeli su glasa nisu podigli..."
zdrug2000 is offline  
Old 15.05.2012., 10:42   #3642
Kada počinje izgradnja nove zgrade na Plesu???
Valjda bi prije toga hrz trebao napustiti ZB Pleso?
Dali ima ikakvih informacija o razmještaju EBA' EVH ide na Lučko koliko čujem.
amile109 is offline  
Old 15.05.2012., 10:53   #3643
Quote:
amile109 kaže: Pogledaj post
Kada počinje izgradnja nove zgrade na Plesu???
Valjda bi prije toga hrz trebao napustiti ZB Pleso?
Dali ima ikakvih informacija o razmještaju EBA' EVH ide na Lučko koliko čujem.
Jel nije bilo nekakvih problema oko ugovora,pa je sad sve stopirano?
__________________
Za SVOJE,a nju nedam ne prodajem ona mi je jedina!http://youtu.be/8IB86caf3wA http://youtu.be/vMjDE3jDLk4 http://youtu.be/70kV_Wp5WpE ICH WILL!! http://youtu.be/fudTbylhVC8 http://youtu.be/xawEPd1gt0o

"Danas kažu protiv tebe riječi pune zavisti,za života šutjeli su glasa nisu podigli..."
zdrug2000 is offline  
Old 15.05.2012., 20:00   #3644
Quote:
zdrug2000 kaže: Pogledaj post
Nema mi kolege tako da ostajem sam ovdje
Ako misliš na mene, tu sam ja, samo nemam ništa pametno za reći.
__________________
The Egyptians could run to Egypt, the Syrians into Syria. The only place we could run was into the sea, and before we did that we might as well fight. - Golda Meir
vn37 is offline  
Old 15.05.2012., 21:31   #3645
Trebao bi malo pomoći s što bi neke od plavih sponzoruša rekle ŠVICARSKIM jezikom

Problem je članak na str 12. o EF2000 "tranše 1 minus" za austrijance s ovog linka

http://www.cockpit.aero/fileadmin/da.../2011/1108.pdf

Googlić je nešto jako loše to odradio/preveo s njemačkog i nisam uspio ništa povezati osim tog tranše "1-" i toga da su im u posjetu bili saudijski modeli za kojima im je išla slina na usta ,
pa bi molio malo pomoći.

Unaprijed hvala.
__________________
It was often said that the battle of Vis (20.7.1866) was an example of what a fleet of wooden ships led by an iron admiral can do against a fleet of iron ships led by a wooden admiral!
Growler is offline  
Old 15.05.2012., 22:19   #3646
Rado bih pomogao no ne mogu otvoriti ovaj pdf dokument. Nešto nije u redu.
Buck is offline  
Old 15.05.2012., 22:36   #3647
E sada je u redu, našao sam tekst. Imam pitanje za svekoliko pučanstvo ali i administratore ove teme. Ima li smisla prevesti cijeli tekst (otprilike 1 A4 stranica teksta) ili da prevedeni tekst pošaljem zainteresiranima? Meni bi bilo lakše i draže ako bih ga preveo ovdje da je vidljivo za sve? U tekstu se nalazi dosta zanimljivih informacija o EF-u.
Buck is offline  
Old 15.05.2012., 23:18   #3648
Ako imaš volje i vremena, samo naprijed.
Hollow Point is offline  
Old 16.05.2012., 00:47   #3649
Thumbs up

Quote:
vn37 kaže: Pogledaj post
Ako misliš na mene, tu sam ja, samo nemam ništa pametno za reći.
Na tebe kolega da
__________________
Za SVOJE,a nju nedam ne prodajem ona mi je jedina!http://youtu.be/8IB86caf3wA http://youtu.be/vMjDE3jDLk4 http://youtu.be/70kV_Wp5WpE ICH WILL!! http://youtu.be/fudTbylhVC8 http://youtu.be/xawEPd1gt0o

"Danas kažu protiv tebe riječi pune zavisti,za života šutjeli su glasa nisu podigli..."
zdrug2000 is offline  
Old 16.05.2012., 12:50   #3650
Evo prilike odmah u kupnju,nama su sigurno dobri..
Rusija stavila na prodaju "indijske" Su-30K vraćene 2003.
http://www.defender.hr/europa-i-rusi...acene-2003.php
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Old 16.05.2012., 13:53   #3651
Zračna luka Split An-32 B uredan kao nova ptica a neki bi ga se odrekli.


A vidim da se ovih dana i na An-32 B 707 izvode neki radovi... Možda razum prevlada.?
an_02 is offline  
Old 16.05.2012., 17:03   #3652
AN, lijepe slike brate, samo neka stižu što više. Kažu mi neki dobro informirani ljudi da ti AN-32 redovito lete i dalje pa ne znam onda odakle te priče da su povučeni. Valjda neće biti tako dugo dok ne kupimo neke nove zamjenske transportere ?
Sd.Kfz.Panther is offline  
Old 16.05.2012., 23:35   #3653
Evo prijevoda teksta iz švicarskog "Cocpita" (08.2011.), kao što sam i obećao:


Update: Eurofighter na kursu

Ovogodišnja EF press turneja odvela je novinare u Austriju. Po prvi put u zemlju koja nije zemlja partner u proizvodnji EF-a.
Nabavka EF za Austriju je već više puta tematizirana u „Cockpit-u“. Ministar Darabos (Ministar obrane R. Austrije*) je vjerovao kako će sa, od njega sastavljen paket, zadovoljiti njegove zeleno-lijeve birače. Njegov potez je rezultirao redukcijom broja kupljenih zrakoplova (15 umjesto planiranih 18*) i još gore, smanjenjem sposobnosti zrakoplova. Danas stoga u Austriji na pisti stoje zrakoplovi „Tranche 1 minus“ (npr. bez PIRATE, sisitem senzora za praćenje ciljeva infrarot tehnikom koje je teško otkriti protivničkoj strani i AMRAAM-a). Brigadir Rupert Stadlhofer, zapovjednik snaga za nadzor zračnog prostora (Kdo LRÜ – Kommando für Luftraumüberwachung), pozitivno bilancira dosadašnja iskustva sa njihovih 15 EF. Napominje isto tako da zbog godišnjeg broja sati leta od nekih 1000 sati, cijena sata leta nadproporcionalno je visoko opterećena fiksnim troškovima. Do 2015.g. bi se broj godišnjih sati leta trebao povećati na 1500 sati (100 sati po zrakoplovu). Na EF bi trebalo letjeti maksimalno 16 pilota.

Povoljniji ugovori

Stadlhofer spominje zasebno i uspjeh pri pregovorima za In-servis ugovore koji nakon isteka ugovora koji je trajao do 2010.g biti do 30% niži, no samo djelomice će doprinjeti rasterećenju proračuna zračnih snaga jer su troškovi novih ugovora opterećeni sa PDV-om od 20%. Zadnje godine je kroz kontrole nakon 400 sati leta sprovedenih od strane domaćih stručnjaka postignuta zadana autonomija. Trenutno su još samo 2 EF supervizora u Austriji (nadgledaju održavanje zrakoplova*). Kako se uvijek nekoliko zrakoplova nalazi u fazi unapređenja (trenutno SRP SW na razinu 4.1, nisam siguran no mislim da se radi o programu za ciljnik na kacigi pilota, točnije projiciranje slike*). Kako je novac u proračunu za te potrebe knap, ciljevi su dosta skromni i cilj je imati stalno 5 operativnih mašina. Osim toga je dosta opterećen simulator, jedini od svih do sada isporučenih full mission simulators (FSM), koji se u potpunosti održava od strane vlastitih stručnjaka.

Novosti iz kuće Eurofighter

U središtu pozornosti podizanja borbene sposobnosti stoje dvije inovacije. U prvom slučaju radi se o prvoj fazi integracije Meteora (zrak-zrak projektili). Prvi testovi u letu su obavljeni kod BAE Systems u V. Britaniji. METEOR je zajednički proizvod 6 europskih zemalja i direktan konkurent američkom proizvodu (AIM-132 ASRAAM*). Drugi bitan projekat je E-scan Radar (razmjreno mala antena, omogućava istovremeno osmatranje objekata u zraku, na kopnu te obuhvaćanje ciljeva u zraku i navođenje projektila uz povećanu razlučivost i preciznost*). Uvođenje u uporabu je predviđeno za 2015.g. Radar će kao i njegov prethodnik biti pokretljiv i područje djelovanja će biti povećano.

Saudijski Typhoon

Boravak u Zeltwegu pružio je i mogućnost razgledanja 2 Saudijska Typhoona. Oni su zu pravili pauzu na povratku iz BEA postrojenja u Wartonu (V. Britanija). Nakon ovih zrakoplova broj 21 i 22 slijede još dvije isporuke kako bi se ispunio ugovor prve narudžbe. Isporučeni zrakoplovi će biti dio 3. trening eskadrile, koja raspolaže i sa 6 dvosjeda. Do sada je obučeno 20 pilota i oni će biti raspoređeni u nove eskadrile, prva je 10. koja se nalazi u osnivanju i privremeno je smještena u Taifi. Saudijski EF su opremljeni sa AIM-120C5 (srednjeg dometa) i Diehl BGT Defence Iris-T (projektilima zrak-zrak kratkog dometa). Problemi su očito nastali kod završne montaže 48 Typhoona u Alsalam Aircraft Comp. (u S. Arabiji). Ovaj ugovor još nije potpisan. Po upućenima radi se o problemima sa Boeingom zbog mogućih povreda patenta. Ili drugim riječima, Američkom pokazivanju mišića. Sa gore opisanom isporukom ukupan broj isporučenih zrakoplova penje se na 279 EF Typhoona.

Text: Max Ungricht za „Cockpit“ izdanje od 08.2011.g.


* navodi u zagradi su dodatna objašnjenja u mojoj slobonoj intepretaciji, za koju postoji mogućnost da ponekad nije u potpunosti točna ili je pogrešno intepretirana.

Zadnje uređivanje Buck : 17.05.2012. at 00:31.
Buck is offline  
Old 17.05.2012., 10:40   #3654
Što se Austrije tiče, stvari se u biti odvijaju upravo onako kako su i zamislili:
- svjesno su išli na manjenje broja aparata, na okljaštrene verzije, čime su dobili zrakoplov sposoban za zračnu dominaciju, ali ograničen na rakete kratkog dometa, bez mogućnosti djelovanja zrak-zemlja (kako bi zadovoljili ograničenja koja su prihvatili ugovorima);
- sami su odredili način izračuna cijene sata leta uključivši kompletnu infrastrukturu koju koriste;
- upravo je i planirano da postepeno podižu broj sati naleta (čini mi se da su planovima predvidjeli da je upravo 1500 sati optimum), kada sve "legne" na svoje mjesto;

Mislim da se kod njih stvari odvijaju upravo prema planu, bez iznenađenja, vjerojatno se iznenađenje krije u globalnoj recesiji, koja poremeti idealnu računicu bez značajnih rezervi. Također mislim da im gorak okus ostavlja jedino činjenica da su odabrali skup zrakoplov, a istovremeno su odabrali njegovu zaista osnovnu funkcionalnost. Resursi platforme teku, a mogućnosti su joj ograničene, koristi se samo dio mogućnosti.

Jasno je da skup zrakoplov mali zrakoplovstvima postaje još skuplji, fiksni troškovi su zadani i dijele se na manji broj jedinica. Istu funkcionalnost (ili veću) postižeš i s inicijalno jeftinijim zrakoplovom, kao jednim rješenjem. Drugo vidim u "globalizaciji" EU vojske, standardiziranju opreme, mala zrakoplovstva postaju "krila" jednog velikog, gdje je centralizirano održavanje i sve ostalo, jednostavno međusobna podjela fiksnog troška. Cijena će malima i dalje ostati veća nego "nositeljima-proizvođačima-serviserima", ali je razmjerno ekonomskoj snazi.
električni_zec is offline  
Old 17.05.2012., 11:43   #3655
Ček, u ovom tekstu piše da će za 15 aparata obučiti 16 pilota.
Mislim, nisam neki stručnjak, no zna da ima takvih ovdje pa me zanima, jel to normalno, imati samo jednog pilota više od ukupnog broja aviona?
__________________
Some men you just can't reach. So you get what we had here last week, which is the way he wants it... well, he gets it. I don't like it any more than you men.
zamiel is offline  
Old 17.05.2012., 12:19   #3656
Očito je tako, no ne smijemo zaboraviti niti jedan drugi detalj, a to je da su rekli kako je stalno operativno 5 zrakoplova od njih 15. Tako da im više od 16 pilota za sada ne treba. Vjerujem kako bi u slučaju potrebe bilo moguće podići broj operativno sposobnih zrakoplova na 10, jer se kod nekih zrakoplova ne radi o redovitom održavanju nego o aktualiziranju softwarea i podizanju borbenih sposobnosti.
Buck is offline  
Old 17.05.2012., 13:21   #3657
Hvala ti na prijevodu Buck.

Jedan odlomak iz GI za 2011. godinu:
Quote:
U HRZ-u i PZO-u je sukladno Dugoročnom planu razvoja Oružanih snaga 2006. – 2015. (Dugoročni plan razvoja) planirano opremanje jednom eskadrilom od 12 borbenih aviona. Tijekom 2008. godine prikupljene su informacije od potencijalnih ponuđača aviona koje su korištene pri izradi Taktičko–tehničke studije, a 2009. godine upućena su im dodatna pitanja. Prikupljene su informacije od sedam potencijalnih ponuđača aviona koje su korištene pri izradi Taktičko–tehničke studije. Tijekom 2009. i 2010. godine održane su prezentacije i dostavljeni odgovori na dodatna pitanja. Na temelju zaključka Vijeća za obranu Ministarstvo obrane ispituje mogućnosti i opravdanost produljenja životnog vijeka postojećih zrakoplova MiG-21.

Višegodišnja nedovoljna ulaganja u specijalne alate i mjernu opremu za održavanje zrakoplova te objekte za njihovo održavanje dovela su HRZ i PZO u situaciju da nije u mogućnosti provoditi propisane stupnjeve održavanja na svim tipovima zrakoplova. Dugogodišnje neopremanje opremom za opsluživanje letenja zrakoplova dovelo je granu u ovisan položaj u dijelu opsluživanja zrakoplova o uslugama civilnih struktura na aerodromima baziranja što nije u skladu sa standardima NATO-a i preuzetim obvezama, a za posljedicu ima i nemogućnost samoodrživosti zrakoplovnih snaga angažiranih u operacijama.
Hollow Point is offline  
Old 17.05.2012., 14:01   #3658
Po ovom tekstu stvari su se odvijale kako su se i trebale odvijati, no tempo rješavanja tog problema je očito zadnjih par godina usporen. Ocjenu održavanja zrakoplova, nedostatne brige o nekim stvarima vezanim za flotu 21-ca držim dota realnom. Rezultat svega je vidljiv. No ja u nastavak karijere 21-ca u HRZ-u ne vjerujem. Smatarm to bacanjem novca u stvari bez persperktive i veoma ograničenih mogućnosti.
Buck is offline  
Old 17.05.2012., 21:10   #3659
Zahvaljujem Bucku na uloženom trudu i vremenu.

Zanimljivih podataka smo saznali iz članka 5 operativnih od 15 kupljenih
2 na dežurnoj pari, uče i vježbaju s 3 pa neću reći da lete manje od naših ali svakako premalo. 1000h na 15 pilota 66 sati na "novom" tipu pa da pukneš... u smijeh ili plač. dobro možda trenutno leti 10tak pilota pa je prosijek 100h/godinu. + još na simulatoru...
Po meni je ministar donio krivu odluku trebali su odabrati nešto jeftinije i više letjeti i imati BVR mogućnost malo veću od 20-25 km (IRIS-T). Barem za te novce...

Pa Mirage F1 iz 60tih sa R530 prve generacije ima takav domet. Znam, znam da bi ga EF oslijepio itd. To je samo bio primjer neprimjerenog troška.
__________________
It was often said that the battle of Vis (20.7.1866) was an example of what a fleet of wooden ships led by an iron admiral can do against a fleet of iron ships led by a wooden admiral!
Growler is offline  
Old 17.05.2012., 22:00   #3660
Quote:
Growler kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem Bucku na uloženom trudu i vremenu.

Zanimljivih podataka smo saznali iz članka 5 operativnih od 15 kupljenih
2 na dežurnoj pari, uče i vježbaju s 3 pa neću reći da lete manje od naših ali svakako premalo. 1000h na 15 pilota 66 sati na "novom" tipu pa da pukneš... u smijeh ili plač. dobro možda trenutno leti 10tak pilota pa je prosijek 100h/godinu. + još na simulatoru...
Po meni je ministar donio krivu odluku trebali su odabrati nešto jeftinije i više letjeti i imati BVR mogućnost malo veću od 20-25 km (IRIS-T). Barem za te novce...

Pa Mirage F1 iz 60tih sa R530 prve generacije ima takav domet. Znam, znam da bi ga EF oslijepio itd. To je samo bio primjer neprimjerenog troška.
Ispada da se tu baca velika lova za tolko malo naleta i 5 operativnih aviona...
IRIS-T je vrhunska raketa, nije sve u dometu, ali postoji li jeftinija platforma za nostit takvi tip naoružanja. Skupo i priskupo........, isto kada ja kupin neki M5 V8, i onda provozan svake druge nedilje đir jel neman za ulit goriva, a plačan uredno kredit, osiguranje, tenički, servise itd......
Bolje bi bilo onda imat nešto jeftinije, polovno i više komada..... Ovo bi bilo OK za air policing, imat dežurni dvojac, ali tolke pare za samo to...... Nama triba višenamjenski avion, za dežurni dvojac možemo slobodno ostavit Mig-21 sa R60, sasvin dovoljno i jeftino...... pare uložit u ostale grane vojske di je katastrofalna situacija. Ja bi ipak bija za neki polovni moderniziran stroj zapadne proizvodnje koji može koristit široki spektar naoružanja.....
pinco is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:30.