Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2017., 11:21   #261
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
d.o.o. je kupio osobni automobil za koji će se obračunavati plaća u naravi 1% od nabavne vrijednosti. Nisam to dugo imala pa vas molim pomoć kod utvrđivanja nabavne vrijednosti.

nabavna vrijednost sa PDV-om je 39.485,97
posebni porez 1.301,53
ukupno 40.787,50

Ide li posebni porez u nabavnu vrijednost?
Trošak izdavanja reg. tablica je 110 kn. To ide na kl.4?
Da odgovorim sama sebi. Svi nepovratni porezi idu u nabavnu vrijednost, znači i PPMV. savjetnici kažu da je uputno i trošak registracijskih pločica staviti u nabavnu vrijednost. Eto, možda kome zatreba.
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 17:11   #262
Pozdrav

Imao bih jedno možda banalno pitanje

Dakle imam dogovorene neke isporuke za izvoz (Kina) i planiram otvoriti jdoo.

Moje pitanje je:

Kupio sam neku robu tu u RH i dobio za to faturu od dobavljača koja uključuje PDV npr. 100 kn + 25 kn PDV-a

Istu tu robu izvezem u Kinu i fakturiram Kinezu u EUR-ima naravno bez PDV-a.

Da li imam pravo na povrat PDV-a koji sam platio RH dobavljaču?

Hvala
__________________
Logic will get you from A to B. Imagination will take you everywhere! Albert Einstein
nikolast is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 14:58   #263
[QUOTE=suski;65602131]Da li netko može pomoći kako proknjižti ulazni račun za mobitel.
Prvo sam dobila račun sa popustom, uređaj 5800,00kn-popust 4600,00 (piše popust na ugovornu obvezu) = 1200,00 kn(uračunati pdv 240) to mi je jasno, i taj dio je plaćen gotovinom,ali nije dio u kojemu sad po mjesečnim računima za pretplatu dobivam iznos koji plaćam mjesečno za taj isti mobitel dodanih 150,00 kn (2 godine), s tim da im je taj iznos bez pdv-a (neoporeziv) piše otplata uređaja na rate? Kako to knjižiti?
Po meni bi račun za mobitel onda trebao biti 5.800,00 kn-popust 1000,00kn=4800, i napisano da se iznos od 1200,00 kn naplaćuje u gotovini, a ostatak od 3.600,00kn na rate.


Još uvijek me muči ovaj problem.
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 18:04   #264
Evo još jedno banalno pitanje od mene

OPG koji nije u sustavu PDV-a mi je izdalo fakturu za neki proizvod na recimo 100kn. Naravno on ne navodi PDV na računu i ja mu plaćam tih 100kn.

Da li ja imam ikakvu PDV obavezu u ovom slučaju s obzirom da isti taj proizvod planiram preprodati bilo u RH, EU ili treće zemlje?

Bio bih zahvalan na brzom odgovoru
__________________
Logic will get you from A to B. Imagination will take you everywhere! Albert Einstein
nikolast is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 13:47   #265
Povrat robe

Imam knjižno odobrenje za povrat robe od dobavljača.
Da bi dobavljač napravio ispravak poreza, moramo mu ovjeriti da smo i mi napravili ispravak pretporeza.
E sad tu je problem jer tvrtka nije u sustavu PDV-a pa pretporez nije niti odbijen.
Da li staviti napomenu da tvrtka nije u sustavu pdv-a po čl. 90 i da isti nije odbijen ili samo ovjeriti i vratiti knjižno odobrenje.
Da li negativnu primku koju imam sa skladišta dobavljač mora isto ovjeriti i da li je potrebno tu primku priložiti uz knjižno odobrenje ili samo to vraćam dobavljaču.
milena-ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 09:43   #266
Molim pomoć oko nekih nedoumica, firma je kupila dostavno vozilo na financijski leasing, zanima me da li na pdv obrascu za 11.mjesec upisujem iznos u kolonu- nabava ostale dugotrajne imovine - ako da koji iznos, sa pdv ili bez? I drugo, da li na to vozilo obračunavam amortizaciju na kraju godine?
jelena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 09:50   #267
Quote:
jelena333 kaže: Pogledaj post
Molim pomoć oko nekih nedoumica, firma je kupila dostavno vozilo na financijski leasing, zanima me da li na pdv obrascu za 11.mjesec upisujem iznos u kolonu- nabava ostale dugotrajne imovine - ako da koji iznos, sa pdv ili bez? I drugo, da li na to vozilo obračunavam amortizaciju na kraju godine?
Ja upišem bez pdv-a jer to je osnovica i tako je i iskazana na kontu u bruto bilanci,a i tako me savjetovala referentica. Iako znam puno ljudi koji čak i zaborave tu unijeti kad je neka kupnja dugotrajne imovine,pa nitko nikad nije reagirao da je neka strašna greška.
Obzirom da ti ulazi u dugotrajnu imovinu (financijski leasing) onda obračunavaš amortizaciju,ali samo za 12.mjesec jer kupljen je u 11. mjesecu i amortizacija kreće od mjeseca iza kupnje.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 19:34   #268
Molim za savjet oko slijedećeg: u firmi su se izjalovili neki planovi oko dogovorenih poslova i trenutno račun dobiti pokazuje gubitak i ja sada muku mučim kako smanjiti troškove i palo mi je napamet da sitan inventar koji sam cijelu godinu knjižila direktno na 4 prebacim na 3500 odnosno 3600 pa u siječnju vratim na 4. E sad, nisam nikad ništa knjižila na 3xxx pa me zanima ima li to vama smisla ili predlažete nešto drugo, svaki savjet je dobrodošao.
cura na zadatku is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 21:32   #269
Pozdrav računovođe ...molim vas ako mi možete odgovorit oko davanja zadužnice nekome...Dali se to može vidjet negdje u e-poreznoj ili slično ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
RayBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 14:48   #270
Znam da je već bilo više puta.
D.o.o. daje pozajmice svom direktoru (nije zaposlen). Za svaku pozajmicu je napravljen ugovor na godinu dana sa kamatom od 3%.
U časopisu Računovodstvo i porezi piše da je kamata za zajmove između povezanih osoba za 2017.godinu 4,97%.
Da li se ta kamata koristi i za gornji slučaj pozajmica?
D.o.o. je nekoliko zadnjih godina u gubitku.
Da li je potrebno svaki mjesec obračunavati kamate i stavljati ih u PDV obrazac?
mario1970 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 20:00   #271
Quote:
mario1970 kaže: Pogledaj post
Znam da je već bilo više puta.
D.o.o. daje pozajmice svom direktoru (nije zaposlen). Za svaku pozajmicu je napravljen ugovor na godinu dana sa kamatom od 3%.
U časopisu Računovodstvo i porezi piše da je kamata za zajmove između povezanih osoba za 2017.godinu 4,97%.
Da li se ta kamata koristi i za gornji slučaj pozajmica?
D.o.o. je nekoliko zadnjih godina u gubitku.
Da li je potrebno svaki mjesec obračunavati kamate i stavljati ih u PDV obrazac?
Ti mu sukladno ugovoru obračunaš kamate od 3%, ali pošto je on član društva, a time i povezana osoba onda se za razliku do 4,97% još povećava porezna osnovica prilikom izrade pd obrasca.

Iako sam ja u više navrata pročitala da se tih 4,97% odnosi na nerezidente povezane osobe.

Ja pak imam slučaj da je član društva, koji je ujedno i zaposlen u tom društvu dao pozajmicu svom društvu uz kamatu od 12%, plaća porez i prirez od kapitala, ali sad ja razmišljam je li je razlika kamata do 4,97% porezno nepriznat trošak.

Nadam se da će se netko još uključiti u ovu problematiku da razjasnimo što je zakonodavac htio reći.

Poslano sa mog VTR-L29 koristeći Tapatalk
slatkasol is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 20:05   #272
I za kamate nije obvezno izdavati račune pa kao takve ne idu ni u pdv obrazac. Dovoljno ih je proknjižiti kroz temeljnicu. A onda opet porezna uprava te može pitati zašto nisu usklađene isporuke po pdv obrascima s pd-om, odnosno prihodima. To se meni desilo pa sam morala slati obrazloženje.

Poslano sa mog VTR-L29 koristeći Tapatalk
slatkasol is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 12:14   #273
Pozdrav,

Trebam malo pojašnjenje. Nedavno sam zadužen sam za vođenje računovodstva neprofitne udruge (dvojno knjigovodstvo), a moje znanje iz računovodstva je samo teoretsko iz škole i faksa, nisam radio u praksi.

Mnoge stvari su mi jasne, ali neke i ne baš.

U dnevniku knjiženja za prošlu godinu nalazim stalno ovakve primjere knjiženja prodaje ulaznica za gotovinu (prodaja ulaznica,blagajna, polog utrška na ž-r pod jednom temeljnicom):

11(ž-r) (duguje) 8340 kn
13(blagajna) (duguje) 8340 kn - 8340 kn (potražuje)
16(potr od kupaca) (duguje)8340 kn - 8340 kn (potražuje)
31(prihod) 6672 kn (potražuje)
24(pdv) 1668 kn (potražuje)


Iz ovog mi je jasno da je pdv sadržan u cijeni ulaznice, da za iznos prodanog duguje konto potraživanja od kupaca građana, a potražuju pdv i prihod. I onda se potraživanje od kupaca građana zatvara, a duguje žiro-račun. Ali što je s blagajnom Kako se ona zatvara sama sa sobom, to ne bi smjelo biti?

Sve primjere koje nalazim se odnose na maloprodaju za gotovinu, gdje postoje zalihe i slične stvari i obično polog gotovine ide preko prijelaznog žiro računa na glavni žiro račun. Ovo mi dosta odstupa od teorije koju sam učio, ali ta knjiženja su do sada uredno prolazila kontrole pa mora biti da je nešto do mene.

Po vama, kako bi ovo trebalo knjižiti, dakle prodaja ulaznica za gotovinu i prijenos za ž-r?

Hvala!
rio137 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 09:27   #274
Imam ovakvu situaciju, direktor firme koji inače koristi samo osnovni odbitak, od 10-og mjeseca ima na svojoj PK kartici suprugu koja je invalid, te koristi osobni odbitak za 10-11-12.mjesec. Šta mi je raditi za povrat plaćenog poreza za ostale mjesece u 2017.godini?
jelena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 11:17   #275
Quote:
jelena333 kaže: Pogledaj post
Imam ovakvu situaciju, direktor firme koji inače koristi samo osnovni odbitak, od 10-og mjeseca ima na svojoj PK kartici suprugu koja je invalid, te koristi osobni odbitak za 10-11-12.mjesec. Šta mi je raditi za povrat plaćenog poreza za ostale mjesece u 2017.godini?
ako si mu ti knjigovođa, ti ne trebaš ništa raditi po pitanju njegovog povrata poreza........on neka podnese Obrazac ZPP-DOH do 28.02.....naravno ako uz.član (supruga) nije imala primitak veći od 15.000kn u 2017.godini
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 11:22   #276
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
ako si mu ti knjigovođa, ti ne trebaš ništa raditi po pitanju njegovog povrata poreza........on neka podnese Obrazac ZPP-DOH do 28.02.....naravno ako uz.član (supruga) nije imala primitak veći od 15.000kn u 2017.godini
Hvala puno na odgovoru, ja sam knjigovođa ali sam se totalno zbunila čitajući o godišnjem obračunu plaća i tako to, zbrka u glavi jednostavno....hvala još jednom.
jelena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 11:25   #277
Quote:
jelena333 kaže: Pogledaj post
Hvala puno na odgovoru, ja sam knjigovođa ali sam se totalno zbunila čitajući o godišnjem obračunu plaća i tako to, zbrka u glavi jednostavno....hvala još jednom.
za konačni obračun ti je takoitako kasno.......to se radi do 31.12.

to imaj na umu za slijedeće godine
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 07:56   #278
Robno i financijsko - usklađivanje

Pozdrav svima,
imam problem pa molim pomoć nekoga tko ima iskustva, dobila sam svjet ljubaznih forumašica, pa eto da postavim i ovako javno upit da vidim ima li netko takvog iskustva.
Preuzela sam knjigovodstvo za jednu firmu koja se bavi trgovinom i dobila od prethodnog servisa koji im je vodio knjigovodstvo bilancu. U FK su stanja robe u prodavaonici po mpc i stanja marže te pdv-a...
Međutim, kada sam išla pregledavati njihovo robno knjigovodstvo koje dobro složeno i ima odmah vidljivu nabavnu vrijednost prodane robe za svaki izlazni račun i svaki maloprodajni račun, tamo vidljiva nabavna vrijednost te robe je znatno drugačija nego što ispada po FK kada od MPC oduzmemo ukalk,maržu i pdv...
Koliko sam vidjela po temeljnicama, bivši servis je nabavnu vrijednost prodane robe računao putem prosječne marže (6680/6630-6640) i očito je nekoliko posto više/manje od onog po robnom, nagomilao veliku razliku između RK i FK..

Po čemu vi koji imate prodaju robe, izračunavate nabavnu vrijednost prodane robe i na koji način provjeravate i usklađujete sa robnim knjig.?
U mom slučaju usklađivana je samo MPC dok je marža skidana putem prosjeka i tu se javila razlika.

Molim savjete,iskustva, pomoć.

LP svima
knjigovodja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 11:33   #279
Prvi put izdajemo račun za stambeni objekt i to fizičkoj osobi, što je sve potrebo? Napraviti raču s pdv-om 25% i ipuniti obrazac PPN? Još nešto?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 22:55   #280
ino doh

Pitanje, vrijedi za plaće, mirovine, dividende... da li e treba podnositi ukoliko obrt posluje s inozemstvom i uplate su od ino partnera na devizni račun a ti se primici upisuju u kpi? Hvala
Infear is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:13.