Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2017., 12:56   #2061
Postale su mjerilo jer je tako drustvo odredilo, od ekonomskog aspekta do upisa u srednje skole.

Kamo s djecom nakon osnovne? U koje ih zanimanje usmjeriti s kojim ce moci posteno zivjeti nakon srednje?

Naravno da svi hoce ocjene jer one se jedine gledaju, a nemamo dovoljno radnih mjesta za sve koji bi trebali samo srednju zavrsiti.

Ne slazem se s tim, ali realno je tako da svi hoce na fakultet jervdruga je opcija veliko nista.

Nisam primijetila da nasoj uciteljici fali sati, stovise ima ih ocito na bacanje kad se strajk i, nenastavni dani me odrađuju, dapace jasno se govori da se sve stiglo I bez tih sati.

Govorim da je u moje vrijeme bilo lisije sto se uvjeta tice, a svejedno se uspjelo obrazovati, odgojiti I osposobiti.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 12:58   #2062
petice mogu biti navučene tako da roditelj radi s djetetom ko konj dok dijete nije na rubu svojih kapaciteta i ne dobije tu peticu tamo gdje bi inače, da radi samo svojim tempom i kapacitetom, imalo trojku ili četvorku.
također, ispite sastavljaju učitelji. i bodovne skale. pa onda mogu prilagoditi i jedno i drugo reproduktivnom znanju kakvo odgovara ovim odlikašima nasilu, a zanemariti zaključivanje i povezivanje koje im baš i ne ide i koje bi pokazalo stvarno stanje stvari. ispitivati usmeno na isti način - i eto ti odlikaša koji po stvarnim kriterijima ne bi bili za više od vrlo-dobar, u najboljem slučaju.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 13:04   #2063
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post

Nisam primijetila da nasoj uciteljici fali sati, stovise ima ih ocito na bacanje kad se strajk i, nenastavni dani me odrađuju, dapace jasno se govori da se sve stiglo I bez tih sati.

Govorim da je u moje vrijeme bilo lisije sto se uvjeta tice, a svejedno se uspjelo obrazovati, odgojiti I osposobiti.
na prvo mogu reći samo
ne manjka sati u godišnjem planu. tih 2x35 sati za utvrđivanje gradiva nedostaje već preko 10 godina, ljudi su se pomirili s time, prilagodili tome, ali to istovremeno znači da će roditelji trebati više potegnuti s djecom kojoj ne sjeda sve iz prve. ako žele te famozne petice, naravno.
ja prva neću biti budala pa raditi 70 sati godišnje neplaćeno zato što je netko zaključio da se bez tih sati može.
stiglo se sve što je godišnjim planom uplanirano. da žena ima u zaduženjima i plaćeno 2x35 sati više, vidjela bi onda što bi se stiglo i moglo pa mogla uspoređivati.

na drugo, i sada se uspijeva i obrazovati i odgojiti i osposobiti (makar, lijepo je što cijelo školstvo mjeriš po jednoj školi. ja znam za škole u kojima uredno pada strop na glavu, prozori se ne mogu zatvoriti, a zakon mi je kolegica koja ne smije uključiti cd-player ako kolegica iz susjedne učionice koristi grafoskop, jer izbaci osigurač. da, to im je osim krede i ploče na kojoj se ta ista kreda jedva vidi, jedina oprema u učionici - ne, ne vidim da su im uvjeti baš poboljšani od devedesetih naovamo ), samo što roditeljima - sama si nabrojala zašto - nije dovoljno ono što njihova djeca uspijevaju postići sama, samostalnim radom u školi i kod kuće, pa onda idu nasilu raditi od njih odlikaše. a potom kukati da "što rade u školi kada oni moraju toliko učiti s djecom doma?" - evo, ja ću reći što NE rade. odlikaše nasilu. to prepuštaju roditeljima.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 13:17   #2064
Moram samo primijetit' da sam očekivala da u prvom razredu petice idu po defaultu, da ih svi imaju, ali, koliko vidim, ima i dvica i jedinica, a čula sam i za nulu.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 13:43   #2065
To i ja vidim, ocjene su sarolike, a i ispitni listici su kupljeni, uciteljica ih ne sastavlja sama.
I cesto imaju nenajavljene diktate i "ispitice" iz matematike, kao i usmene.
Ako je ucenik uvijek spreman, ne vidim tu navucenu ocjenu.
Ja sam pod navucenu pomislila da se nekima namjesta/popusta.

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 14:10   #2066
Ja ne razumijem temeljem čega ljudi zaključuju da je potrebno s djecom raditi ne znam što kod kuće, niti u privh četiri razreda, a niti kasnije.. Djeca kod kuće moraju rješiti zadaću, kasnije eventualno ponoviti gradivo toga dana. Objektivno, u prva četiri razreda je to dnevno 30 - 45 minuta, kasnije ovisi o danu..I po meni bi to trebalo dijete odraditi samo, uz eventualnu kontrou učinjenog od roditelja .Ako u prvom, drugom razredu radite s djecom dnevno po par sati, nešto definitivno ne štima... Ili dijete ne zna učiti, ili nije samostalno, ili jednostavno nije kapacitet za ono što bi roditelj od nega htio. Zaista nisam sklona takovoj opširnoj pomoći roditelja djeci u prvim razredima, jer ona naprosto jednom mora stati - a onda dolazi čuđenje...Radije bi da dijete ima lošije ocjene u početku,a samo otkrije način savladavanja gradiva za kasnije, nego obrnuto.
OliviaPope is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 14:16   #2067
pa koliko ja vidim ima puno djece koja zapinju sa citanjem i to ima stvara velike probleme u svim podrucjima. naprosto ako zelis pomoci svom djetetu da prebrodi teskoce onda moras s njim vise vjezbati citanje i pisanje nego netko cije dijete cita tecno od pete godine
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 14:43   #2068
Prvo ovo šta Summer kaže, ne znaju sva djeca čitati i pisati i treba učiti s njima. treba im pokazati, treba ih naučiti učit. Moja je drugašić i bome sjedne za stol naučiti lekciju iz PiD (jer realno samo to treba baš naučiti), i ja je učim kako učiti, a da nije puko bubanje napamet. Mora znat izgovorit otorinolaringolog.
Iz engleskog treba znati kako se pišu riječi, čitaju, šta znače, gramatiku... kažu da moja ima sluha za to, pa joj je lakše nego njenoj frendici za koju mama kaže da baš pomognu da skuži engleski. Ne zato da bi joj stvorili umjetnu peticu već da bi joj pomogli da svlada drugi jezik, jer će u petom dobiti tu i tu profesoricu koja zahtijeva znanje, a ne samo pjevanje pjesmica.
u razredu mog djeteta je 21 dijete. Jedna curica radi po IP, a od njiih 20, 10 ih je prošlo s odličnim, od tih 10, pet ih je imalo 5.0.
Ovi šta nisu imali 5.0 uglavnom glavne predmete (hr, mat i PiD ili eng su imali 4).
A naša učiteljica slovi za jednu od strožih.

i nisu u produženom/cjelodnevnom jer ga naša škola nema.
__________________
Luna & Dea
Plavooka Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 16:21   #2069
Po temi se provlacilo to ucenje doma pa se pitam.

Vjerojatno sam zagađena okolinom I nekim vlastitim iskustvima s instrukcija, a I upitima kolega iz prosvjete.

Kratko sam bila za katedrom, prekratko za neki jasan sud, klinac mi nema te potrebe, a kad ima nejasnoce, pitam ga da se prisjeti sata pa razgovaramo.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 16:39   #2070
imaš nekoliko kategorija djece, ako ćemo ugrubo to postaviti.
imaš one izrazito inteligentne i s dobrom memorijom, što prateći na satu i rješavajući domaću zadaću upamte sve što im treba i nemaju potrebe za nekom dodatnom vježbom i učenjem. to bi bili oni "čisti odlikaši".
kategorija dva bi bili oni kojima uz gore navedeno ipak treba da sjednu i još koji puta prođu to što se radilo kako bi to shvatili, upamtili i mogli objasniti, povezati, primjeniti. ti su obično dovoljno samostalni da to odrade sami, bez previše uplitanja roditelja.
kategorija tri bi bili oni koji uz gorenavedenu količnu rada ne mogu doći do povezivanja i primjene. i onda ti ili imaju trojku, ili enter roditelj, koji će potrošiti sate i sate na pisanje zadaće, učenje, prožvakavanje gradiva kako bi od te prirodne trojke dobio prisiljenu peticu.
kategorija četiri su oni siročići koji teško hvataju korak. tu bi roditeljski angažman u vidu poticaja i pomoći i dodatne vježbe kod kuće bio više nego poželjan, jer oni sami jednostavno ne mogu. je li to zbog nezrelosti, smanjenih kapaciteta, nekog drugog problema - ali ne mogu.

i, naravno, ako vidiš da ti dijete šepa u početnom čitanju i pisanju, meni je logičnije sjesti i vježbati s njim dok to ne savlada i osamostali se, nego psovati lijenu učiteljicu što ništa ne radi na nastavi pa ti doma moraš odrađivati njen posao.

što se iskustava s instrukcija tiče, tu postoje tri skupine
skupina jedan su oni kojima ustvari ne trebaš objašnjavati, nego sjediti s njima dok pišu zadaću i vježbaju čitanje ili uče. doslovno sjediš s njima dok uče, eventualno ispraviš tu i tamo nešto, ili pokažeš učinkovitiju tehniku učenja. ti su i najbrojniji.
skupina dva i tri su oni kojima trebaš nešto i objasniti. e, tu je jako teško odrediti tko je skupina dva - kod koje nastavnik nije odradio svoj posao na satu, pa ti krpaš rupe, a tko skupina tri, koja prodaje zjake na satu i ne pazi, jer znaju da će mamica i tatica pljunuti lovu da im netko to pred ispit sažvače.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 16:52   #2071
Roditelji koji "moraju" svaki dan sjediti s djetetom dva sata obično od djeteta pokušavaju napraviti umjetnog odlikaša.
Nisu svi odlikaši, niti trebaju biti, ocjene MORAJU u normalnom razrednom odjelu biti raspoređene po Gaussovoj normalnoj krivulji distribucije.

Sve drugo je nepotrebno forsiranje djece i iznimka su škole i nastavnici koji će djeci ukupno dati toliko zadaće i učenja da sjede nad školskim zadatcima (posebno s roditeljima!) dva sata, ili više, dnevno.
To su preseravanja i roditeljska forsiranja gdje ne ide jer se ne mogu pomiriti s tim da im dijete nije genijalno.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 17:10   #2072
Ne kontam, u čemu je problem? Nekome treba 5 minuta, nekome treba 2 sata da skonta nešto ili nauči. Ako na testu odgovori sve točno i dobije 5, u čemu je problem? Ako je ocjena zaslužena i nije poklonjena, šta je bitno koliko je nekome trebalo da nešto nauči?

Kladim se da je i kod vas na fakultetu postojala ekipa koja bi naučila brže, a bome i sporije od vas. Jesu ovi što su brže od vas naučili i položili neki predmet i bolji profesori? Opterećujete se sa pizdarijama.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 17:18   #2073
leeloo, problem je u tome što onda roditelji te djece kojoj treba 2 sata da skontaju i nauče sipaju drvlje i kamenje po učiteljima kojine odrađuju svoj posao za koji su plaćeni, nego oni moraju doma učiti sa svojom djecom.
mislim, meni se fućka živo koliko je nekome učenja trebalo da dobije 46/50 bodova na ispitu i peticu za to, ali ne želim onda da mi netko sere što je morao sa svojim djetetom učiti satima i satima, zato što mu dijete nije kapacitet za dobiti tu peticu samostalnim radom

odnosno, da citiram:

Quote:
Koji je na kraju posao ucitelja?

Obrazovni nije jer se sve vise zahtijeva rad doma s roditeljima.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 17:25   #2074
Mislim da i tu treba razdjeliti dvije stvari. Ako većina razreda ne konta nešto, mora dodatno na instrukcije ili provode sate vremena da uče neki predmet onda nešto ne štima u predavaču, a ne u djeci.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 17:30   #2075
Meni nije jasno kako je došlo do toga da je za upis u sve više srednjih škola potrebno 5.0. Jesu li prvo srednje podizale prag malo po malo pa se onda u osnovnoj forsiraju petice ili je obratno? Prvo su nekim čudom počele nicati petice u o.š. pa su i srednje škole podignule ljestvicu?

A nije mi jasno to zahtijevanje prosjeka 5.0 kao nekog jamstva za daljnji uspjeh u školovanju i poslu jer gledam svoju generaciju, a i samu sebe. Nikad nisam bila odlikaš, uredno sam upisala gimnaziju, fax, završila ga i radim uredno svoj posao. I to dobro, rekla bih. Ali nije bilo potrebe da iz svih predmeta imam pet nego iz onih koji su mi išli i prema kojima sam usmjerila svoje daljnje školovanje.

A danas ti klinci moraju imati super ocjene, u protivnom ih čeka tko zna što zbog umjetno napuhanih kriterija upisa u srednju. Dabogda maturu uveli na kraju osnovne!
Salammbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 17:55   #2076
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
leeloo, problem je u tome što onda roditelji te djece kojoj treba 2 sata da skontaju i nauče sipaju drvlje i kamenje po učiteljima kojine odrađuju svoj posao za koji su plaćeni, nego oni moraju doma učiti sa svojom djecom.
mislim, meni se fućka živo koliko je nekome učenja trebalo da dobije 46/50 bodova na ispitu i peticu za to, ali ne želim onda da mi netko sere što je morao sa svojim djetetom učiti satima i satima, zato što mu dijete nije kapacitet za dobiti tu peticu samostalnim radom

odnosno, da citiram:
Pa tu se provlaci ta ideja.

Mpje iskustvo nije ni slicno, ali to je takav klinac.

U biti mi nije jasno ocekivanje da nakon boravka djeca jos nesto uce, jer onds trazimo od njih vise nego od radno sposobne jedinke.

A
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 18:02   #2077
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
Moram samo primijetit' da sam očekivala da u prvom razredu petice idu po defaultu, da ih svi imaju, ali, koliko vidim, ima i dvica i jedinica, a čula sam i za nulu.
Zašto bi svi trebali dobivati petice po defaultu i čemu bi to služilo?
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 19:48   #2078
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa koliko ja vidim ima puno djece koja zapinju sa citanjem i to ima stvara velike probleme u svim podrucjima. naprosto ako zelis pomoci svom djetetu da prebrodi teskoce onda moras s njim vise vjezbati citanje i pisanje nego netko cije dijete cita tecno od pete godine
Tocno

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 20:10   #2079
citajuci nastavnice na ovoj temi, moram priznati da sam pomalo zbunjena.
s jedne strane, roditelji su neodgvoorni jer sa svojim djetetom ne rade i sve ocekuju od uciteljica, a s druge strane,ako roditelj s djetetom radi onda dijete ima umjetne petice?????
ajde se vise dogovorite

da, da, da. znam da je odgovor negdje u sredini, nista nije crno bijelo.
al di je ta granica?
ako uciteljica od prvog razreda upucuje roditelja da radi sa djetetom doma, kada on to treba prestati?
kad dijete moze samo?
ispada da samo diejte koje je u OS doslo sa odlicnim znanjem citanja i pisanja te osnovnim matematickim radnjama, moze skolovanje zavrsiti samostalno, za sve ostalo, potrebna je pomoc roditelja. jer pocne sa uputom citanja za podoma.
nakon 8-9 sati skole, cak i kada oduzmemo sat za prehranu i dva sata za igru na boravku, ostaje barem 5 sati direktnog ucenja. 5 sati. jebote. prvi razred.
i onda jos nesto doma. nesto.
da ga jebes, za prosjecno dijete, ili je glavna uciteljica losa, ili ona u boravku, ili obje.
ili je nesto sa gradivom otislo ukrivo.
a zadnja osoba koja bi sa gradivom ista trebala popravljati/nadoknadjivati, je roditelj.
jer nije strucan.
vise puta receno na ovoj temi.
i kada je upitanju gradivo i kada su u pitanju brojcice u ednevniku.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 20:15   #2080
evo, pratim twinmamu i njene klince, pa neka ti ona objasni razliku u tome koliko radi s jednim djetetom, a koliko s drugim - i zašto. i to ti je cijela mudrost.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:31.