Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2017., 21:51   #981
Quote:
Blinko Black kaže: Pogledaj post
ma bravo ... kao iran je započeo ratove u iraku, siriji i libiji (zbog iste politike možemo nju staviti pod BI)

Nije stoljecima, ali to nije poenta.
Ovaj put francuskinja je u pravu: prevelikim jacanjem Irana doslo bi do nestabilnosti.

Rusi i Kinezi imace prune ruke posla da prvo pogase vatre, a onda da odrzavaju stabilnost u tom regionu.
tihobl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 22:36   #982
Quote:
tihobl kaže: Pogledaj post
Nije stoljecima, ali to nije poenta.
Ovaj put francuskinja je u pravu: prevelikim jacanjem Irana doslo bi do nestabilnosti.

Rusi i Kinezi imace prune ruke posla da prvo pogase vatre, a onda da odrzavaju stabilnost u tom regionu.
Da li pod nestabilnost mislis to da ce druge drzave napasti Iran?

Jer nije da Iran bas ima track record, do sada nisu nikoga napali (prvi). A onda za usporedbu uzmimo Izrael i njihov nesrazmjeran odgovor 2006-te na otmicu 2 vojnika, stalna bombardiranja u Siriji itd, da se ne vracamo previse u proslost ili da ne spominjemo veliki konc-logor zvan Gaza.

Tko ne prepoznaje glavne ratnohuskace u regiji trebao bi se pod hitno naruciti u kliniku svjetlost.
Resurrected is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 16:40   #983
Quote:
Resurrected kaže: Pogledaj post
Da li pod nestabilnost mislis to da ce druge drzave napasti Iran?
Ne mislim na to.
Iran je do sada bio u defanzivnom polozaju. Iskoristio je prilike Irak, Jemen, Sirija, Katar. Sad mu znacaj raste i moze se desiti da im velicina udari u glavu (kao turcima kad su imali nula neprijatelja i kad ih je udario neoosmanizam). O tome govorim.
Ako uzmu putinovu politiku - povezivanje sa drugim drzavama uz uvazavanje bez nametanja bice dobro. Eko im padne na pamet eskluzivnost (objedinjavanje svih sita ili jos vise: da pokusaju biti predvodnici muslimanskih zemalja) nastace problemi. Postoje naznake da bi mogli krenuti i u jednom i u drugom pravcu, a drugi pravac moze biti opasan po region.
tihobl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 18:35   #984
Quote:
tihobl kaže: Pogledaj post
Ne mislim na to.
Iran je do sada bio u defanzivnom polozaju. Iskoristio je prilike Irak, Jemen, Sirija, Katar. Sad mu znacaj raste i moze se desiti da im velicina udari u glavu (kao turcima kad su imali nula neprijatelja i kad ih je udario neoosmanizam). O tome govorim.
Ako uzmu putinovu politiku - povezivanje sa drugim drzavama uz uvazavanje bez nametanja bice dobro. Eko im padne na pamet eskluzivnost (objedinjavanje svih sita ili jos vise: da pokusaju biti predvodnici muslimanskih zemalja) nastace problemi. Postoje naznake da bi mogli krenuti i u jednom i u drugom pravcu, a drugi pravac moze biti opasan po region.
Kao prvo - znaš sam da ne mogu biti predvodnici svih muslimana, jer su kao prvo muslimani heterogeni koliko god oni pričali da su braća - glavna im je zabava jedni drugima dizat đamije u zrak - toliko o bratstvu. kao drugo oni su šijiti, a i sam znaš kolika je to manjina naspram sunita. Kao treće ne mogu to biti ni na povijesnoj bazi bez obzira na Perziju, kao što je to teško biti i Egiptu, iako je njihov utjecaj velik. To povijesno jedino mogu odigrat turci, ali njihov problem je što ih arapi zapravo ne vole, ili bolje rečeno - nikad ih neće volit...

A što se tiče panšijistva - ono u praksi kao postoji, ali očekivat jedan pravi blok van šijitskog polumjeseca koji je po pitanju irana možda više značajan ekonomski s obzirom da su i oni već desetljećima pod izolacijom je ipak iluzija - za takvo nešto im treba puno veća ekonomska moć kakvu ne mogu nabavit još bar desetljeće, dva - i to pod uvjetom da se razvijaju u miru, a i to je vrlo klimavo.

osim toga Iran ima pravo voditi i vanjsku politiku van sfere rusa i to će rusi morati progutati, a neće im biti prvi put. I još nešto, da nema Irana, s obzirom na mir s egiptom Izrael bi pomeo sve, na kraju krajeva nikako da prestanu sa svojom razaračko otimačkom agendom.... Rusi su sad spasili stvar u siriji, ali oni neće ući u direktni okršaj s Izraelom nikad, a Izraelu je vrijeme da dobije po nosu i to gadno - a kad smo već kod ravnoteže - razbijanje njihovog nosa bi zapravo bio pravi podstrek balansu sila na BI.

Evo ih sada će krenut na Libanon ponovo - nikad kraja, ali zakasnili su - zauzimanje bukamala nije moglo doći u bolje vrijeme za hezbolah - jer će imati nesmetan pritok logistike, koja će im ako sukob potraje biti neophodna....

Lijepo kad i ako Izrael krene možemo očekivati rapsodiju topničke, brodske baraže i udare avijacije, ali kad krenu s čizmama, jadna im majka - mislim da će ovaj put zaista dobit po pič...., a moram reći da koliko god ja suosjećao s njihovom teškom poviješću da su u zadnjih 30-40-ak godina apsolutno zaslužili da ih se dobro nabije....
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 19:01   #985
Čini mi se da mnogi ne shvaćaju da se 2006 ne može ponoviti. Izrael je onda dobio po nosu pukom slučajnošću i zbog "lako ćemo" pristupa. Oni jesu bahati (s pravom) ali nisu blesavi. Jedini način na koji oni mogu izgubiti je da im moral bude mlak. istina, invazija na drugu državu je dobar recept za takvu situaciju ali to se neće dogoditi čisto zbog toga jer im tehnološka nadmoć može dat samopouzdanja.
__________________
I am completely operational, and all my circuits are functioning perfectly. HAL 9000
zuikaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 19:31   #986
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Čini mi se da mnogi ne shvaćaju da se 2006 ne može ponoviti. Izrael je onda dobio po nosu pukom slučajnošću i zbog "lako ćemo" pristupa. Oni jesu bahati (s pravom) ali nisu blesavi. Jedini način na koji oni mogu izgubiti je da im moral bude mlak. istina, invazija na drugu državu je dobar recept za takvu situaciju ali to se neće dogoditi čisto zbog toga jer im tehnološka nadmoć može dat samopouzdanja.
2006. godine je tehnološki jaz bio tri puta veći, a spremnost hezbolaha duplo manja i u ljudstvu i u materijalu - mislim da si preoptimističan, ekipica iz kafana u Tel avivu nema ni približan motiv kao što ga imaju hezbolahovi borci. hezbolah šiba rimsku vojnu doktrinu, gdje djeca njihovih boraca prolaze vojnu obuku od ranih dana (sukladno dobi) - tek treba očekivat bum hezbolaha za jedno 10-ak godina. Svu tu računicu znaju i u izraelu, zato im je napad i pokušaj uništenja hezbolaha u narednom periodu od 5 godina imperativ - ali ponovit ću, zakasnili su, oni više ne mogu uništit Hezbolah pa čak i da dobiju rat - bilo bi im pametnije da krenu putem diplomacije nego da stvaraju još zle krvi. kaže se da Iran želi uništenje Izraela - to je glupost, nabit ih da, ali uništit ne - isto vrijedi i za palestince koji ne mogu zamislit da će izrael nestat.

Ali bogami ovi u hezbolahu uništenje Izraela imaju u agendi - pa ću ponovit da bi im bilo najpametnije da s njima počnu razgovarat umjesto da ih bomardiraju!!!!
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 20:26   #987
Quote:
zuikaku kaže: Pogledaj post
Čini mi se da mnogi ne shvaćaju da se 2006 ne može ponoviti. Izrael je onda dobio po nosu pukom slučajnošću i zbog "lako ćemo" pristupa. Oni jesu bahati (s pravom) ali nisu blesavi. Jedini način na koji oni mogu izgubiti je da im moral bude mlak. istina, invazija na drugu državu je dobar recept za takvu situaciju ali to se neće dogoditi čisto zbog toga jer im tehnološka nadmoć može dat samopouzdanja.
Pa dobro, ni Hezbollah iz 2017., nije Hezbollah iz 2006. Dobijali su Izraelci od njih po nosu još 90-ih. Oni računaju na još korisnih idiota, koje bi financirali Saudi, a oni pazili i mazili po klinikama i toplicama.
Izraelska javnost nije baš da je spremna na imalo veće žrtve među svojim vojnicima.
Pitanje je kakva je situacija među libanonskim sunitima - ako im nije dovoljna škola njihov 15-godišnji rat, i ova sirijsko-iračka kataklizma...
sorin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 20:34   #988
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Kaže se da Iran želi uništenje Izraela - to je glupost, nabit ih da, ali uništit ne - isto vrijedi i za palestince koji ne mogu zamislit da će izrael nestat.

Ali bogami ovi u hezbolahu uništenje Izraela imaju u agendi - pa ću ponovit da bi im bilo najpametnije da s njima počnu razgovarat umjesto da ih bomardiraju!!!!
ne zavaravajmo se, cilj Irana je nestanak Izraela, samo što to ne mogu ostvariti pa se zadovoljavaju mrvicama, isto tako i palestinski Arapi, najradije bi da Izrael nestane sa planete Zemlje, ali budući da je taj scenarijo jedno 90% nemoguć, bili bi zadovoljni kada bi imali i svoju malu državicu. Izraelci budući da žive svaki dan sa njima znaju šta oni misle o njima pa ih zato i peru kad god dobiju priliku jer se vode onom prvenecija je bolja od liječenja samo što su u toj nakani postali malo slijepi od svojih očiju pa ne vide da stvaraju masivni kontraefekt
njami njami is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 23:02   #989
Quote:
njami njami kaže: Pogledaj post
ne zavaravajmo se, cilj Irana je nestanak Izraela...
Tu si u pravu. Kada bi raspisali referendum o nestanku drzave Izrael u citavom nizu drzava rezultati bi bili slicni bjeloruskim izborima.

Sto se tice o invaziji Izraela na Liban ja ne vidim tu mogucnost. Izraelu su propali planovi i operacije koje je vodio preko 10 godina. Sve karte na koje su igrali pale su u vodu. Kalifat je pred potpunim nestankom, od Kurdistana nece biti nista, arapski NATO je propao jos na nivou ideje, Sirija i Egipat su jaci nego sto su bili prije arapskih proljeca, sponzor br.1 sve slabiji, sponzor br.2 razjedinjen i zabavio se sam sa sobom.

Ja koliko vidim nema od agresije nista. Prije ce biti da ce ucestiti trcanja u Kremlj i kmecanje pred Putinom moljakajuci za garancije za bezbjednost. Iduce godine bice trcanja bar 3-4 puta, a zatim sve cesce.


@ hilderik: znam da se siti i suniti gloze samo 1300 godina, ali nemoj smetnuti da se povremeno sloze oko necega i odlicno saradjuju, kao u pomagnju Aliji. Kako se stvari odvijaju u roku od 2 godine mogli bi se sloziti oko pomoci Palestini (siti+suniti+turci+jos neke muslimanske zemlje). U stvari ne mora to biti 2 godine, moze i 3-4, ali uzeo sam u obzir faktor ubrzanja dogadjaja. U svakom slucaju kratak rok za ozbiljnu drzavu (ako sam ja u stanju da predvidim ovaj moguci pravac dogadjaja sigurno su i na izraelskom institutu za strateska istrazivanja).
tihobl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 00:50   #990
Quote:
tihobl kaže: Pogledaj post
Ja koliko vidim nema od agresije nista. Prije ce biti da ce ucestiti trcanja u Kremlj i kmecanje pred Putinom moljakajuci za garancije za bezbjednost. Iduce godine bice trcanja bar 3-4 puta, a zatim sve cesce.


@ hilderik: znam da se siti i suniti gloze samo 1300 godina, ali nemoj smetnuti da se povremeno sloze oko necega i odlicno saradjuju, kao u pomagnju Aliji. Kako se stvari odvijaju u roku od 2 godine mogli bi se sloziti oko pomoci Palestini (siti+suniti+turci+jos neke muslimanske zemlje). U stvari ne mora to biti 2 godine, moze i 3-4, ali uzeo sam u obzir faktor ubrzanja dogadjaja. U svakom slucaju kratak rok za ozbiljnu drzavu (ako sam ja u stanju da predvidim ovaj moguci pravac dogadjaja sigurno su i na izraelskom institutu za strateska istrazivanja).
Ovo za agresiju na libanon ćemo još vidjet. Navukli su dosta materijala uz libanonsku granicu - ne miriše na dobro, po meni tu invaziju može samo rus stopirat, a pitanje je mogu li i oni ako ameri podrže invaziju....

Bosna i njene konotacije su nešto sasvim deseto - i tu opet london vrti glavnu priču, a ovi ispod upadaju kao majmuni za gazdu u Londonu (naravno svaki sa svojom sitnom agendom). I ne možeš reći da SA i Turci nisu konkurenti u bosni - to će se s vremenom sve više osjećati - pogotovo što sultan gubi utjecaj naspram Gulena (anglosasi) u bosni koliko vidim....

A za ovaj panmuslimanski savez protiv Izraela - to možeš zaboravit, jer to vrijeme je nepovratno prošlo - Znači sigurno neće sudjelovati ni SA ni Egipat ni Jordan ni Turci - koliko mi je poznato svi su oni priznali izrael, tako da je tu kraj priče - nema više papirnate osnove za brisanje Izraela s karte kod tih zemalja. Ostala je samo šijitska osovina - s tim da kad bi Izrael vratio Golan mogao bi skinuti i Siriju s popisa - što znači da ostaje Iran i Libanon. Da smanje silnu agresiju prema Iranu i svoju želju, a i angloagende za kontrolu središnje azije mogli bi se dugoročno dogovoriti i s Iranom. Priča se kao da Iran nema nikakvog pametnijeg posla nego da po cijele dane smišlja kako će uništiti Izrael. To je najobičniji proser, Iran je taj koji je konstatno ugrožen, jer je ključan sa svojim resursima, a i još više sa svojim geopolitičkim položajem - i zbog toga ga anglosasi konstatno pritišću, a i Izrael koristi taj moment za guranje svoje agende kontrole BI. Mislim da je cijela ta priča smiješna, pogotovo kad se uzme u obzir da je Izrael nuklearna sila i da ih Iran direktno napadne imali bi temelja udrit ih nuklearno - sumnjam da bi oklijevali....

Ostaje Libanon - oni su preblizu i nuklearni udar ne dolazi u obzir pa čak ni taktičke nuklearke, bijesni su i spremni i tu će Izrael ako želi mir morati zaokrenuti svoju politiku za 180 stupnjeva i čekati bar 20 godina za nekakve poštene pregovore -ali oni to ne žele, žele kontrolu resursa i apsolutnu kontrolu BI - ok. to ima svoju cijenu i vrijeme je da im se taj ceh naplati....
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 01:06   #991
Krene li opet nekakva izraelska agresija na Libanon, imat ćemo po prilike po prvi put vidjeti Trophyeje u akciji jer Gazu ne računam.
__________________
"Ako u raju nema pasa, onda kad umrem želim ići tamo gdje je moj pas!"
yildirim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 11:32   #992
Članak u Globusu o mogućem sukobu u Libanonu.
http://www.jutarnji.hr/globus/Globus...rojke/6727851/
__________________
"Jedno je percepcija, drugo su činjenice." - AAP
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 13:01   #993
Quote:
tihobl kaže: Pogledaj post

@ hilderik: znam da se siti i suniti gloze samo 1300 godina, ali nemoj smetnuti da se povremeno sloze oko necega i odlicno saradjuju, kao u pomagnju Aliji. Kako se stvari odvijaju u roku od 2 godine mogli bi se sloziti oko pomoci Palestini (siti+suniti+turci+jos neke muslimanske zemlje). U stvari ne mora to biti 2 godine, moze i 3-4, ali uzeo sam u obzir faktor ubrzanja dogadjaja. U svakom slucaju kratak rok za ozbiljnu drzavu (ako sam ja u stanju da predvidim ovaj moguci pravac dogadjaja sigurno su i na izraelskom institutu za strateska istrazivanja).
stvar je poprilično jednostavna kod sunita i šiita, mogu se šutati između sebe ali kada u priču upadne treći koji nije musliman, on postaje glavna meta i sukob sunit-šiit uglavnom prestaje
njami njami is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 18:33   #994
macron u nenadanoj, brzopoteznoj posjeti riyadu, hariri živ i zdrav.

debeli danas održao govor iz svojeg podzemnog bunkera. u govoru, gle čuda, odjednom podržava haririja.
jer sve dok formalno postoji lib. vlada (kojoj je hariri tehnički i dalje na čelu, unatoč ostavci) debeli za svoju vojsku ima kakvo, takvo pokriće preko shijitskih predstavnika u vladi.
ako se raspusti lib. vlada, onda njegova vojska i formalno postaje ono što je oduvijek bila: ilegalna vojna formacija otvorena za odstrel.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 18:54   #995
A tko bi to tribao odstreliti Hezbolah? El oni tvoji saudijski prinčevi koji ne mogu izaći na kraj sa onim šlaparima iz Jemena?
__________________
"Jedno je percepcija, drugo su činjenice." - AAP
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 18:58   #996
koga zanima šta je debeli rekao, ovdje.

zadnji put je u govoru prijetio izraelu nekakvim tisućama stranih boraca. valjda afganska, pakistanska i iračka shijitska sirotinja. jeftina potrošna roba, za razliku od iranaca.
ali.
prijeti isključivo iz sigurnosti svojeg underground bunkera. šta je sigurno, sigurno je.


edit
@žerac
sa će samo platit. za ratovanje ima drugih.

i opet.
nadam se da će se sve smirit. jer libanon bi bio klaonica.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 19:10   #997
U pravu si, ima sudanske sirotinje na bacanje. Nadaš se miru a želja ti je odstrel Hezbolaha? Ne ide jedno s drugim.
__________________
"Jedno je percepcija, drugo su činjenice." - AAP
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 19:18   #998
ne !!

ono šta treba je razoružat hezbollah te sve njihovo predat lib. vojsci. ali to su samo pusti snovi, na žalost.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 19:29   #999
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
ne !!

ono šta treba je razoružat hezbollah te sve njihovo predat lib. vojsci. ali to su samo pusti snovi, na žalost.
??????

Ja mislim da treba razoružat Izrael - i to pod hitno, da se zaustave zločini koje čine, a također i Francusku - koja bi mogla platiti i milijardu milijardi odštete sjevernoj africi za sve što su iščinili i čine (a možeš komotno dodat i crnu afriku), i tako nastavi niz zemalja sama......
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 19:42   #1000
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
ne !!

ono šta treba je razoružat hezbollah te sve njihovo predat lib. vojsci. ali to su samo pusti snovi, na žalost.
Malo sam zbunjen jer ste lijepo rekli “odstrel Hezbolaha“ a svi znamo što znači riječ “odstrel“, sigurno ne mirno razoružavanje.
__________________
"Jedno je percepcija, drugo su činjenice." - AAP
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:20.