Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2014., 10:55   #101
Može samo jedno malo uvjerenje, da budem sigurna .
Kaže mi jedna teta iz jedne građ.firme da je ona ispostavljala račune za građ.usluge bez PDV-a, tuzemni PPO. Sve jasno. Ali kaže da je u osnovicu uzela i vrijednost ugrađene robe, a ne samo uslugu ugradnje.
Ja sam do sad posebno iskazala robu koja je ugrađena i na nju obračunala PDV, a posebno iskazala cijenu ugradnje i na nju stavila PPO.
Tko je u pravu ?
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 12:29   #102
Quote:
Mar@ kaže: Pogledaj post
Može samo jedno malo uvjerenje, da budem sigurna .
Kaže mi jedna teta iz jedne građ.firme da je ona ispostavljala račune za građ.usluge bez PDV-a, tuzemni PPO. Sve jasno. Ali kaže da je u osnovicu uzela i vrijednost ugrađene robe, a ne samo uslugu ugradnje.
Ja sam do sad posebno iskazala robu koja je ugrađena i na nju obračunala PDV, a posebno iskazala cijenu ugradnje i na nju stavila PPO.
Tko je u pravu ?

Teta je u pravu
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 12:34   #103
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Teta je u pravu
Ali do sad mi se nitko nije žalio. I svagdje se spominje samo građevinska usluga. Po čemu si to zaključio? Prosvjetli me, molim te!

Zadnje uređivanje Mar@ : 17.01.2014. at 12:55.
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 13:32   #104
Quote:
Mar@ kaže: Pogledaj post
Ali do sad mi se nitko nije žalio. I svagdje se spominje samo građevinska usluga. Po čemu si to zaključio? Prosvjetli me, molim te!
Malo sam u gužvi, no zalijepim ti kasnije mišljenje PU.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 13:42   #105
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Malo sam u gužvi, no zalijepim ti kasnije mišljenje PU.
Odlično. Puno ti hvala. Čitam od jutros i zakone i pravilnike i mišljenja. Nisam naišla na objašnjenje. Ili mi se od silnih podataka sve izmiješalo
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 17:06   #106
Quote:
Mar@ kaže: Pogledaj post
Ali do sad mi se nitko nije žalio. I svagdje se spominje samo građevinska usluga. Po čemu si to zaključio? Prosvjetli me, molim te!
Evo da ja uletim u međuvremenu.
Imaš na stranici porezne uprave više mišljenja o građevinskim uslugama, između ostalog i ovo:
http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=18694

i tu kaže između ostalog:
" Napominjemo da se građevinskim uslugama u smislu Zakona i Pravilnika smatra izgradnja objekata i adaptacija objekata. Što se tiče građevinskih usluga kod izgradnje objekta odnosno adaptacije objekta nije bitan udio materijala ili usluga za razgraničenje radi li se o isporuci dobra ili obavljenoj usluzi, već se radi jedinstvenoj usluzi za koju se ne utvrđuje udio materijala odnosno usluge. Kod građevinskih usluga bitno je da se ne radi samo o isporuci dobra bez obavljene usluge. "

Ima i drugih mišljenja koja su objavili vezano uz neke upite pa si potraži na njihovoj stranici...
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 11:41   #107
Molim pomoć

Budući da imamo izmjene Pravilnika o PDV-u, a mi imamo slijedeću situaciju;
Trebam ispostaviti fakturu za klijenta koji je u sustavu PDV-a, radovi su izvedeni na već postojećoj građevini ( nije novogradnja );
1. Servis postojećeg bojlera
2. Silikoniranje već postojeće kade
3. Demontaža stare i montaža nove WC školjke ( klijent ju je kupio, znači naša čista usluga)
4. Popravak postojeće pipe
5. Razbijanje zida radi demontaže dotrajalih cijevi za vodu i grijanje, dobava i ugradnja novih cijevi, a nakon toga i postava novih pločica na dijelu zida koji je razbijan ( mi kupili cijevi )

Molim pomoć kako bi ta faktura trebala izgledati?

Unaprijed hvala na svim odgovorima
confused77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 16:01   #108
Quote:
confused77 kaže: Pogledaj post
Budući da imamo izmjene Pravilnika o PDV-u, a mi imamo slijedeću situaciju;
Trebam ispostaviti fakturu za klijenta koji je u sustavu PDV-a, radovi su izvedeni na već postojećoj građevini ( nije novogradnja );
1. Servis postojećeg bojlera
2. Silikoniranje već postojeće kade
3. Demontaža stare i montaža nove WC školjke ( klijent ju je kupio, znači naša čista usluga)
4. Popravak postojeće pipe
5. Razbijanje zida radi demontaže dotrajalih cijevi za vodu i grijanje, dobava i ugradnja novih cijevi, a nakon toga i postava novih pločica na dijelu zida koji je razbijan ( mi kupili cijevi )

Molim pomoć kako bi ta faktura trebala izgledati?

Unaprijed hvala na svim odgovorima
Ide bez PDV-a, prijenos porezne obveze...ajde pročitaj malo post iznad tvog i ovaj link što je Darsey stavila, sve lijepo piše...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 16:32   #109
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ide bez PDV-a, prijenos porezne obveze...ajde pročitaj malo post iznad tvog i ovaj link što je Darsey stavila, sve lijepo piše...
do sad smo radili na te usluge ppo. Ne znam da li ste upućeni u izmjene Pravilnika o PDV-u u kojem se mijenja člakanak 152 istog Pravilnika i u članku 49. st 2 c) izričito naglašavaju da na već ugrađenu opremu i uređaje - popravke i održavanje istih ne ide ppo. Te izmjene stupile su na snagu od 01.01.2014.

Po novom tumačenju koliko sam ja shvatila 1, 2 i 4 idu s PDV-om, za stavku 3 nisam sigurna, a za stavku 5 ide ppo
confused77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2014., 00:16   #110
Quote:
confused77 kaže: Pogledaj post
do sad smo radili na te usluge ppo. Ne znam da li ste upućeni u izmjene Pravilnika o PDV-u u kojem se mijenja člakanak 152 istog Pravilnika i u članku 49. st 2 c) izričito naglašavaju da na već ugrađenu opremu i uređaje - popravke i održavanje istih ne ide ppo. Te izmjene stupile su na snagu od 01.01.2014.

Po novom tumačenju koliko sam ja shvatila 1, 2 i 4 idu s PDV-om, za stavku 3 nisam sigurna, a za stavku 5 ide ppo
(2) Građevinskim uslugama iz članka 75. stavka 3. točke a) Zakona osobito se ne smatra sljedeće:


c) periodični ili neperiodični pregled, održavanje, popravak, umjeravanje i ispitivanje već ugrađenih ili montiranih uređaja i opreme,

1,2,4 s PDV-om, a 3 i 5 bez...dodatak II. :

23. Vodoinstalaterski radovi i slični radovi (sanitarni uređaji, instalacije vodovoda...)
33. Podopolagački radovi i radovi oblaganja (kamenarski, kamenorezački, keramičarski)
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 20:51   #111
nakon dosta gruntanja i razgovora s više različitih računovođa mi smo zaključili da će sve prije navedeno biti fakturirano sa PDV-om. PPO će ići jedino kod novogradnje i ugovorenih adaptacija ili rekonstrukcija, a svi ostali manji poslovi će ići sa PDV-om.
confused77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 11:00   #112
Izdali smo nekoliko računa za građ.usluge s PPO, ali je PPO bio samo na iznos usluge. S obzirom da je na cijeli račun (roba i usluga) trebao ići PPO kako to ispraviti? PDV-K? Da li uopće ispravljati? Računi su plaćeni, pa bi bilo povrata. Što reći kupcima?
Pomozite, molim vas!
Mar@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2014., 11:19   #113
Molim Vas ako mi netko može odgovoriti kako evidentirati ulazni račun s PPO? Kako se popunjava u PDV obrascu?

Molim Vas odgovor, imam takav račun prvi put?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 12:52   #114
Do mene je došao tek u petak račun od 9. mjeseca za izradu geodetskog elaborata (veliki umovi u firmi lijepo pospreme račun u projekt i nikome ne predaju pa dok geodet zove da nismo platili račun nastane cijela frka). Po meni je to građevinska usluga, ali su oni obračunali PDV na računu. Po tom računu pretporez ne smijem odbiti, a moram iskazati obvezu?
Rosalita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 13:12   #115
Quote:
Rosalita kaže: Pogledaj post
Do mene je došao tek u petak račun od 9. mjeseca za izradu geodetskog elaborata (veliki umovi u firmi lijepo pospreme račun u projekt i nikome ne predaju pa dok geodet zove da nismo platili račun nastane cijela frka). Po meni je to građevinska usluga, ali su oni obračunali PDV na računu. Po tom računu pretporez ne smijem odbiti, a moram iskazati obvezu?
a zašto ne bi smjela odbiti PDV...
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 13:31   #116
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
a zašto ne bi smjela odbiti PDV...
Negdje sam pročitala, mislim da je i na ovoj temi bilo riječi o tome, da ako onaj koji je obavio građ. uslugu izda račun sa PDV-om (nema prijenosa, a trebao je biti) duguje PDV, a ja ga ne mogu odbiti kao pretporez, ali moram iskazati obvezu. Samo sad ne mogu pronaći gdje sam to vidjela ili sam nešto krivo ja pohvatala.
Rosalita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 13:40   #117
Quote:
Rosalita kaže: Pogledaj post
Negdje sam pročitala, mislim da je i na ovoj temi bilo riječi o tome, da ako onaj koji je obavio građ. uslugu izda račun sa PDV-om (nema prijenosa, a trebao je biti) duguje PDV, a ja ga ne mogu odbiti kao pretporez, ali moram iskazati obvezu. Samo sad ne mogu pronaći gdje sam to vidjela ili sam nešto krivo ja pohvatala.
sorry nisam znala za ovo...
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 12:54   #118
Imamo sljedeći slučaj: na objektu investitor uklanja postojeću ogradu, mi izrađujemo i montiramo novu.
Ako sam dobro shvatila izmjenama čl.152 Pravilnika od 01.01.2014. na ovo moramo obračunati PDV, dakle nije ppo. Investitor također kaže da je to u sklopu redovitog održavanja i da treba ići PDV. Savjetnici različitih kuća imaju oprečna mišljenja. Trebala bih biti sigurna, radi se o izrazito velikoj količini a i bez obzira na to moram ispravno napraviti račun.
Da, još jedno pitanje: da mi uklanjamo staru ogradu da li se onda na tu uslugu primjenjuje ppo?
ani08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 15:53   #119
Imat ću sličnu situaciju vrlo skoro. Napravit ću kao i do sada, mailom poslati ugovor/narudžbu našoj savjetnici u PU i postupiti prema njenom mišljenju.
Napravi i ti tako, pa ćeš biti sto posto sigurna da radiš ispravno i imat ćeš pismeno mišljenje PU kao dokaz.
Jer ovo područje što je, što nije PPO je, u najmanju ruku, raspašoj.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 21:51   #120
Quote:
Mar@ kaže: Pogledaj post
Ali do sad mi se nitko nije žalio. I svagdje se spominje samo građevinska usluga. Po čemu si to zaključio? Prosvjetli me, molim te!
Znaš po čemu ja to razlikujem, valjda je ok? Po tome je li roba ugrađena u građevinu, ili nije, već je fizički odvojiva.
Ako je ugrađena, onda je sastavni dio nje tj. građevinske usluge i ide ppo. Ako nije, onda je trgovačka roba i ide 25% pdv-a.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:58.