Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2015., 04:25   #81
Rovac

Nižim te šta pricas, ali on neka samo poveća površinu za duplo vec je nešto dobio.
Današnji radijatori niti nemaju puno vode u sebi nego imaju nadodanu površinu koja preuzima toplinu.
tominjo is offline  
Old 26.12.2015., 08:46   #82
Kod nas je ta tematika toplinarstva posebno regulirana, zasebnim zakonom, zakon o obveznim odnosima s ti nema nikakve veze....cim je ta tematika zasebno regulirana.....
Jedom kad si na toplani, mozes se slikati, nemozes se ni isljuciti a kamoli da ne placas....mislim da se svega par ljudi uspijelo odspojiti odtoplane, sto prije je svega posljedica cinjenice da smo banana drzava i neujednacene sudske praksenego li zakonskog okvira

Sad su ljude natjerali na te razdjelinke grijanja (ima zasebni topic tu na forumu) uz obrazlozenje da ce placati manje......a sad placaju vise.....zasto? Pa ima neka formula po kojoj racunaju raspodijelu utrosene energije neke zgrade......udio varijabilnog dijela (citaj potrosnje) je u njoj valjda ni 20 posto, ostalo su neki pausauli, udio potrosnje zajednickih dijelova zgrade (npr stubiste) isl, naknade za ovo i ono itd.....cak da ugasis radijator ili stedis, moras platiti....s tim da si radi svoje stednje zahe....ssusjede koji dio te tvoje ustede placaju, a pogotvo u zgradama u kojima jedni imaju a drugi nemaju razdjelnike.....
Uglavnom, vrlo kompleksna tematika koja se tesko, bar kod nas, moze svesti na to da li ti je nesto isporuceno ili nije, pogotovo aksi se obvezao da ces prihvatiti isporuku a onda je odjednom, odbijes.
Kad si dio nekog sustava, s njim dijelis i dobro i lose, kao npr. cijenu transporta, povezane transportne gubitke, emisione gubitke, potrosnju zajednickih dijelova zgrade itd.....
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 26.12.2015., 10:49   #83
Vidi Edgar , i kod nas se vecina njih ne moze otkaciti sa daljinskog grejanja iz razloga sto ima vertikale prolaze kroz stanove , i ovi iz toplane to zovu tehnickom nemogucnoscu da ih iskljuce , mada sam cuo da ima i takvih slucajeva . Kod mene je sasvim druga prica , meni vertikala ide kroz hodnik pa iz hodnika ka stanu , i ispred stana plombirani ventili , znaci u stan ama nista ne ulazi i nisu imali sanse da me odbiju , sem da nisam uspeo da dobijem 100% potpisa stanara , a to sam ipak dobio . E sad , cak i na tom papiru koji su potpisali stanari imas deo gde oni time sto su potpisali automatski prihvataju i sledece : http://i.imgur.com/Kdfqq6Q.jpg

Znaci cak i da ne gledamo zakon o obligacionim odnosima gde se navodi da moras nesto dati da bi nesto dobio + ugovor sa toplanom nikad nisam potpisao , ovde u ovoj saglasnosti od toplane , stanari su svojim potpisima sami prihvatili da ce sve troskove snositi sami
__________________
Fujitsu ASYG 12 LU ... https://imgur.com/jqr3UJM
Stan 48m2 , grejanje na 23c - 24/7 , PVC stolarija , jedan spoljni zid - cigla - 45cm , izolovan stiroporom s unutrasnje strane : decija soba 3cm , kuhinja 2cm , terasa spolja 5cm i iznad stana je tavan izolovan mineralnom vunom 10cm
nexteen is offline  
Old 26.12.2015., 13:34   #84
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
Iskoristivost moze biti veca samo ukoliko se prosiri voda u taj prosireni dio.......pa umjesto onih 10 litara vrele vode tu se nadje npr 13 litara iste vrele vode.

Inace kad bi to moglo kako si ti zamislio......to bi donijelo prekretnicu u grijanjima.......onda bi se vjerovatno proizvodili radijatori koji samo u sredini imaju malo vode a okolo bi lotali lim ili nesto drugo........nebi vise pravili radijatore sa onolikom vodom

Ne stoji ti tvrdnja. Bitna je površina i temperatura grijača tj radijatora. Matematička formula je UA(T1-T2) gdje je U koeficijent prijenosa topline između radijatora i zraka, A površina radijatora i T1-T2 razlika temperature zraka i radijatora. Ovo vrijedi da radijator ima konstantnu temperaturu. Budući da je unutra voda kojoj on oduzima toplinu mora biti dovoljna količina vode kako bi održavao temeraturu što bliže konstanti. Budući da je to vertilaka vjerujem da s protokom neče biti problema.
sime is offline  
Old 26.12.2015., 17:09   #85
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
Ne stoji ti tvrdnja. Bitna je površina i temperatura grijača tj radijatora. Matematička formula je UA(T1-T2) gdje je U koeficijent prijenosa topline između radijatora i zraka, A površina radijatora i T1-T2 razlika temperature zraka i radijatora. Ovo vrijedi da radijator ima konstantnu temperaturu.
Ovaj zadnji dio me najvise zanima........ako moze objasnjenje.........ako imamo tolikp vode na tolikoj temp.......i ta voda uspijeva povrsinu vertikale odrzavati na npr 60*C..........kako to da ako poveca povrsinu radijatora odnosno vertikale........da opet postize istu temp 60*C..........da nece mozda past malo temp te vece povrsine .

Meni je logicno ako bude veca porsina da ce malo past temp ........zato sto u oba slucaja ima konstantnu temp vode u vertikali i konstantnu kolicinu te vode.

Ako nije ovako ......volio bih objasnjenje kako onda.
rovaccccc is offline  
Old 27.12.2015., 12:10   #86
Quote:
rovaccccc kaže: Pogledaj post
Ovaj zadnji dio me najvise zanima........ako moze objasnjenje.........ako imamo tolikp vode na tolikoj temp.......i ta voda uspijeva povrsinu vertikale odrzavati na npr 60*C..........kako to da ako poveca povrsinu radijatora odnosno vertikale........da opet postize istu temp 60*C..........da nece mozda past malo temp te vece povrsine .

Meni je logicno ako bude veca porsina da ce malo past temp ........zato sto u oba slucaja ima konstantnu temp vode u vertikali i konstantnu kolicinu te vode.

Ako nije ovako ......volio bih objasnjenje kako onda.
Kad bi imali samo toliko količinu koliko stane u vertikalu onda bi pala značajno, ovako imamo svu vodu iz kotlovnice koja cirkulira to je vjerojatno par stotina litara ili možda tisuća ako je veća zgrada i njoj se održava polazna temperatura konstantom.
sime is offline  
Old 28.12.2015., 10:03   #87
Da li se unutarnja jedinica moze upaliti bez vanjske? Da li treba prebrikati neke senzore? Donio sam jednu jedinicu syntek i ne radi ventilator kad je ukljucim. Nemam daljinski a na displeyu pise samo E3.
sime is offline  
Old 29.12.2015., 11:19   #88

image upload no compression
Ovo ce narednih dana biti prvi i ozbiljniji test za moje grejanje,ako sad na -14C se ugrejem,onda nema zime 😄
__________________
Mitchubishi FH35VE i 2X FH25VE,85m2 etaža u kući 3 sprat,izolacija 10cm stiropor-demit fasada,na ploči u tavanu 10cm vune,temp na spratu 23C
bokivr is offline  
Old 29.12.2015., 15:04   #89
Gdje mogu naći ventilator unutarnje jedinice za syntek klimu?
sime is offline  
Old 29.12.2015., 19:57   #90
Boki, ovima na accuwheatheru bi trebalo dati otkaz...
još neki dan su najavljivali za Doček za ZG temp od -3; pa prije 2-3 dana -9, a sada smo već na -7.

kakogod, za neke bi to mogl biti zahtjevna noć.
Osobno ne očekujem neku dramu, jer je lanjski Doček Suzumi odradio bez problema, a tada je bilo bar -15C.....a tebi - sretno!
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 29.12.2015., 19:59   #91
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
Gdje mogu naći ventilator unutarnje jedinice za syntek klimu?
nemam pojma, nikad čuo
možda tamo gdi si i klimu našao?

Jedno pitanje. Frend koji radi sa klimama mi preporuca Sinclair klimu. Inverter. Imam Fujitsu Nocriu na koju se i grijem i hladim i odlicna je, uzeo sam ju isto po njegovoj preporuci. Ova druga bi bila za dvije spavace sobe ugrijati ako je jako zima ili se djeca igraju i po ljeti za malo ugodniju temperaturu nocu. Radi se o Dalmaciji i ne bi se puno koristila, vjerujem da mi zato i preporuca Sinclair koja je jeftinija od ovih top brandova.

Ima li netko iskustva sa Sinclair klimama, valja li to nesto ili da idem na neku skuplju varijantu?
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you

Zadnje uređivanje fermina-daza : 30.12.2015. at 00:21. Reason: spajanje postova - uf, uf, izgleda sam spojila dva nespojiva posta. Molim vlasnike da se jave. Hvala!
babarej is online now  
Old 29.12.2015., 22:24   #92
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje. Frend koji radi sa klimama mi preporuca Sinclair klimu. Inverter. Imam Fujitsu Nocriu na koju se i grijem i hladim i odlicna je, uzeo sam ju isto po njegovoj preporuci. Ova druga bi bila za dvije spavace sobe ugrijati ako je jako zima ili se djeca igraju i po ljeti za malo ugodniju temperaturu nocu. Radi se o Dalmaciji i ne bi se puno koristila, vjerujem da mi zato i preporuca Sinclair koja je jeftinija od ovih top brandova.

Ima li netko iskustva sa Sinclair klimama, valja li to nesto ili da idem na neku skuplju varijantu?
Srednja klasa kao i Gree Haier ili Midea.neznam kolko dođu ali za cca 4,000 kn možeš kupiti od 3,5 kw Toshibu RAS 137SKV-E3/RAS 137SAV-E3 AvAnt , Mitsubishi MSZ/MUZ-HJ35VA , Fujitsu ASYG12LLCC
C22 is offline  
Old 30.12.2015., 01:07   #93
Pozdrav, planiram kupiti klimu uređaj za prostoriju od 50 m2, mora biti invertar i mora biti 3.5 kW. Što vi svi preporučate? Znate li što o Beko klima uređajima, kakva su vam iskustva s Bekom?

Zadnje uređivanje The Way of Sun : 30.12.2015. at 01:55.
The Way of Sun is offline  
Old 30.12.2015., 09:23   #94
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Boki, ovima na accuwheatheru bi trebalo dati otkaz...
još neki dan su najavljivali za Doček za ZG temp od -3; pa prije 2-3 dana -9, a sada smo već na -7.

kakogod, za neke bi to mogl biti zahtjevna noć.
Osobno ne očekujem neku dramu, jer je lanjski Doček Suzumi odradio bez problema, a tada je bilo bar -15C.....a tebi - sretno!
Ja ih pratim vec duze vreme,njihove prognoze se maltene menjaju svakog dana,
ali nekako pogadjaju ili budu bar najpriblizniji temp u mom slucaju.
Pratim i weather channel i yahoo i ove moje zvanicne na HMZS ali
se uvek ispostavi da je na accu bilo najpribliznije ili cak pogode tacno stepen prognozu.
Verujem da ce ovako biti hladno ili makar tako priblizno jer i zvanicna prognoza HMZS je da ce biti minusa u toku novogodisnje noci i do -16C...
Manje vise to toliko i nije bitno,bitno mi je da ce to biti najhladniji period odkad se grejem na klime
A da bude jos uzbudjivije je i to da nemam alternativu u drugom vidu grejanja,jedino neku grejalicu da ukljucim ako zaskripi,mada neverujem da ce biti problema.
Vi cete prvi na forumu svi ovde znati ako ih bude bilo
__________________
Mitchubishi FH35VE i 2X FH25VE,85m2 etaža u kući 3 sprat,izolacija 10cm stiropor-demit fasada,na ploči u tavanu 10cm vune,temp na spratu 23C
bokivr is offline  
Old 30.12.2015., 12:24   #95
The Way of Sun

Gde zivis , kuca , stan , izolacija , stolarija , sta ti je prioritet grejanje ili hladjenje , koliko para si spreman da odvojis za kupovinu ?
__________________
Fujitsu ASYG 12 LU ... https://imgur.com/jqr3UJM
Stan 48m2 , grejanje na 23c - 24/7 , PVC stolarija , jedan spoljni zid - cigla - 45cm , izolovan stiroporom s unutrasnje strane : decija soba 3cm , kuhinja 2cm , terasa spolja 5cm i iznad stana je tavan izolovan mineralnom vunom 10cm
nexteen is offline  
Old 30.12.2015., 13:22   #96
Quote:
nexteen kaže: Pogledaj post
The Way of Sun

Gde zivis , kuca , stan , izolacija , stolarija , sta ti je prioritet grejanje ili hladjenje , koliko para si spreman da odvojis za kupovinu ?
To je vikendica na moru, 50 m2, poroterm blok, fasada od stiropora od 5 cm, plastična stolarija, prioritet je hlađenje, oko 5.000 kn.
The Way of Sun is offline  
Old 30.12.2015., 13:53   #97
Quote:
C22 kaže: Pogledaj post
Srednja klasa kao i Gree Haier ili Midea.neznam kolko dođu ali za cca 4,000 kn možeš kupiti od 3,5 kw Toshibu RAS 137SKV-E3/RAS 137SAV-E3 AvAnt , Mitsubishi MSZ/MUZ-HJ35VA , Fujitsu ASYG12LLCC
Ok, hvala. Vidjeti cu sa njim jos neka provjeri sto ima. Mozda i ta srednja klasa nije losa za ono sto meni treba.
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is online now  
Old 30.12.2015., 14:59   #98
barabej ja bih pre uzeo Gree , kad vec zelis nesto iz srednje klase ..

The Way of Sun za hladjenje ne moras uzimati bog zna sta , a ako si siguran da je 3.5kw dovoljno , a trebalo bi da jeste , ja bih ti preporucio Fujitsu ASYG12LLCC/AOYG12LLCC - 3890kn .. Od ove jeftinije nemas a da je japanac , a i te malo skuplje nemaju bolje karakteristike

Fujitsu ASYG12LLCC/AOYG12LLCC
DC Inverter zidna unutarnja/vanjska jedinica
Učinak hlađenja: 3,4(0,9-3,8)kW
Prikladno za prostor: 35m2
Energetska klasa hlađenja: A++
Energetska učinkovitost SEER: 6,20W/W
Učinak grijanja: 4,0(0,9-4,6)kW
Prikladno za prostor: 30m2
Energetska klasa grijanja: A
Energetska učinkovitost SCOP: 3,43W/W

I zapamti , jako je bitno da nadjes dobru poziciju unutrasnje jedinice i dobrog majstora da ti ispostuje sve uslove pravilne instalacije :

1. Duzina ne manja od 3m
2. svaka cev zasebno izolovana
3. vakumiranje sistema
4. antivibracione gume na spoljnu jedinicu ( moze a ne mora )
__________________
Fujitsu ASYG 12 LU ... https://imgur.com/jqr3UJM
Stan 48m2 , grejanje na 23c - 24/7 , PVC stolarija , jedan spoljni zid - cigla - 45cm , izolovan stiroporom s unutrasnje strane : decija soba 3cm , kuhinja 2cm , terasa spolja 5cm i iznad stana je tavan izolovan mineralnom vunom 10cm
nexteen is offline  
Old 30.12.2015., 17:27   #99
Quote:
babarej kaže: Pogledaj post
nemam pojma, nikad čuo
možda tamo gdi si i klimu našao?
ovo je bio moj upis ne njegov,
ali dobro, tak svejedno.....
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Old 30.12.2015., 17:38   #100
Quote:
bokivr kaže: Pogledaj post
Ja ih pratim vec duze vreme,njihove prognoze se maltene menjaju svakog dana,
ali nekako pogadjaju ili budu bar najpriblizniji temp u mom slucaju.
Pratim i weather channel i yahoo i ove moje zvanicne na HMZS ali
se uvek ispostavi da je na accu bilo najpribliznije ili cak pogode tacno stepen prognozu.
Verujem da ce ovako biti hladno ili makar tako priblizno jer i zvanicna prognoza HMZS je da ce biti minusa u toku novogodisnje noci i do -16C...
Manje vise to toliko i nije bitno,bitno mi je da ce to biti najhladniji period odkad se grejem na klime
A da bude jos uzbudjivije je i to da nemam alternativu u drugom vidu grejanja,jedino neku grejalicu da ukljucim ako zaskripi,mada neverujem da ce biti problema.
Vi cete prvi na forumu svi ovde znati ako ih bude bilo
Ma, imam njihvu aplikaciju i na mobu i na ipadu, i obično budu ok, ali sad su ga fakat fulali...
ono što me kod njih živcira , jest da nude temperature za maltene svako selo, što je laž, jer svako selo nema svoju mjernu stanicu. Tak da te njihove temp treba fakat uzeti sa rezervom. Oni recimo nude temp za moje mjesto a u njemu uopće nema vremenske postoje, pa kak onda oni to znaju? Pa neznaju ni ovi iz državnog hidro zavoda a da bi oni, amerikanci, to znali. Radi se o tome da prikazuju temp za neko selo, kao to je ta temp tamo, a zapravo vuku temp sa obližnje vremenske postoje, a to obližnje može biti i 20-30km udaljeno. Tak da meni uzimaju temp sa Plesa, koje je jedno 20km od mene i prikazuje kao temp kod mene.



Quote:
babarej kaže: Pogledaj post

Jedno pitanje. Frend koji radi sa klimama mi preporuca Sinclair klimu. Inverter. Imam Fujitsu Nocriu na koju se i grijem i hladim i odlicna je, uzeo sam ju isto po njegovoj preporuci. Ova druga bi bila za dvije spavace sobe ugrijati ako je jako zima ili se djeca igraju i po ljeti za malo ugodniju temperaturu nocu. Radi se o Dalmaciji i ne bi se puno koristila, vjerujem da mi zato i preporuca Sinclair koja je jeftinija od ovih top brandova.

Ima li netko iskustva sa Sinclair klimama, valja li to nesto ili da idem na neku skuplju varijantu?
Pa, gle ak ti to nudi frend, onda nemaš kaj sumnjati. Valjda zna odrediti kaj ti treba i kaj može proći. Nije te zeznuo sa Nocriom, pa neće valjda ni s tim Sinclairom. Budući da se radi o Dalmaciji, gdje nije neka drama od hladnoće, i o dodatnom grijanju za te sobe, valjda procijenjuje da to taj sinclaire može izgurati.
Ja osobno bi radije uzeo gree ili haiera u toj kategroiji. Ili nekog ulaznog japanca, u tom ulaznom razredu nije velika razlika u cijeni između kineza i japanaca pa ak imaš love bolje nadoplati koju stoticu za nešto pošteno
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:51.