Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2021., 11:40   #1
Trudnoća i aneks ugovora bez točno određenog datuma povratka radnice na porodiljnom

Pozdrav, ne znam je li ovo pravo mjesto za moje pitanje, ali obzirom da sam pitanje objavila u rubrici radni pravo, a odgovora nema, pokusat cu ovdje u nadi da ima žena koje su ovo prošle ili poznaju nekog koje su ostale trudne u ovakvoj situaciji. Radim u drzavnoj sluzbi, moj prvi ugovor je bio na godinu dana (pripravništvo) te od tada imam anekse ugovora. Trenutno moj aneks ugovora glasi da se ugovor o radu skalapa na određeno vrijeme radi zamjene privremeno odsutne xy radnice do povratka xy radnice na posao (znaci ne pise tocno vremensko razdoblje). E sad me zanima postoji li neka caka da ako zatrudnim, da mi oni mogu otkazati ugovor o radnom odnosu i prije povratka radnice koja je trenutno odsutna?
upintheair is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2021., 12:21   #2
Mislim da ne, trudnice su zaštićene od otkaza plus ti je ugovor sastavljen da vrijedi do povratka prve djelatnice. Međutim, čim njoj istekne porodiljni, tvoj ugovor ističe nebitno bila ti na komplikacijama ili na porodiljnom.

Edit: ovo sam sve napisala imajući u vidu normalnu radnu okolinu. Jasno da možeš i ranije dobiti otkaz ako se oni dogovore s prvom radnicom da prekine porodiljni na par dana i vrati se sa se tebe riješi i kasnije nastavi porodiljni, ali to je sve malo Televisa Presenta
DailyProphet is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2021., 17:01   #3
E sad, privremeni ugovori ne podlijezu ja mislim istim pravilima kao stalni. Ali nakon toliko produzivanja, da li te uopce smiju drzati toliko bez ugovora na neodredjeno?
Mislim, nije bas ni na odredjeno, kad nemas odredjen datum, pa je malo nejasna stvar... Generalno, na normalnom ugovoru na neodredjeno ne smiju dati otkaz trudnici. Ali za odredjeno, nisam sigurna, mozda svejedno ne mogu, ali ugovor moze isteci prije nego nastupi porodiljni (ili cuvanje trudnoce / komplikacije).

Generalno isto moras imati 12 mjeseci zaposlenja ja mislim -- ali ne mora sve biti u komadu, nego u roku 2 godine, ili godine i po.

Trebalo bi najbolje negdje nazvati, sad ne znam tocno u koju instituciju, da li HZZO ili HZZ, ili nesto gdje bi netko tko ima veze s radnim pravom tocno znao sto poslodavac u tvom slucaju smije, a sto ne smije.

Ali nekako si mislim da bi pogotovo od drzavne firme bilo neocekivano da te idu zeznuti (sto se od privatnika prije zna dogoditi).
guli ha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2021., 22:13   #4
Ja sam prije dosta godina bila zamjena zamjene za porodiljni. Dakle na mjesto trudnice je došla žena koja je vrlo brzo i sama zatrudnila i ja sam došla kao zamjena za nju.

Ako se ne varam, ne može ti ugovor isteci prije nego se vrati ta žena koju mijenjaš, ali nakon što se ona vrati ti nemaju obavezu produžiti ugovor (što ne znači da ne moraju).
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:29.