Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2010., 15:13   #1
Lightbulb Emocionalna inteligencija u natalnim kartama

Zanima me koji je pokazatelj emocionalne inteligencije u nečijoj natalnoj karti?
srcelence is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 11:51   #2





Emocionalna inteligencija je pojam koji se koristi nekih pedesetak godina a prvi put ga je 1920. godine definirao psiholog Edward Lee Thorndike.


I tako...od prije pedesetak godina pa do dana današnjega napisane su brojne knjige na tu temu a mnogi psiholozi i znanstvenici su unazad tih pedesetak godina pokušali (i pokušavaju) izmjeriti i točno definirati čovjekov EQ. No fora je u tome što definicija čovjekova EQ-a podrazumjeva čitav niz sposobnosti pa je stoga i nemoguće naći neki jedinstveni način mjerenja ili pak u astrološkom smislu "jedinstvenu astrološku formulu" kroz koju se može procjeniti taj isti EQ.


Peter Salovey i John D. Mayer su 1930. godine definirali emocionalnu inteligenciju kao: "oblik socijalne inteligencije koja uključuje sposobnost spoznavanja vlastitih i tuđih emocija, razlikovanja istih te korištenja datih informacija pri razmišljanju i djelovanju."


Dakle, najprije je važno uočiti da za emocionalnu inteligenciju nije dovoljna samospoznaja emocija i emocija drugih već i pravilno korištenje i razumjevanje istih. Tj. područje na koja se odnosi emocionalna inteligencija nije jednostrano pa ga je samim time i astrološki nemoguće definirati. No to ne znači da nije moguće ponešto napisati o emocionalnoj inteligenciji iz ugla astrologije.


Najprije bih naglasila da je u samoj svojoj osnovi kapacitet emocionalne inteligencije sadržan u planeti Venera. To je zato jer Venera sama po sebi predstavlja i društvenost i emocije - predstavlja potrebu da se čovjek socijalizira - da stupi u emotivni odnos s drugom individuom. U domeni emocionalne inteligencije važno je naglasiti da upravo planet Venera ima svoju zračnu bazu, svoje zračno sjedište (znak vage) i kao takav u sebi nosi element zraka - pa su upravo tu u Veneri emocije podvrgnute procesu mišljenja i intelektu općenito. Dobar potencijal u smislu emotivne inteligencije jest položaj Venere u znaku raka jer takva Venera ima prirodnu sposobnost i da upije i da odražava tuđa raspoloženja i emocije općenito. Te položaj Venere u znaku svog zračnog sjedišta - znaku vage zbog sposobnosti da se uspostavi tkz. interpersonalan odnos. To je u biti sposobnost osobe da kreira i zadrži obostrano zadovoljavajuće odnose s drugim ljudima što je sama osnova emocionalne inteligencije. Venera u znaku vage iznimno cijeni osobine poput razumijevanja tuđih problema i situacije, osobine fleksibilnosti i tolerancije što je samo po sebi dobra baza razumjevanju emocija drugih ljudi.



Dakle, Venera stoji u samoj osnovi pojma emocionalne inteligencije budući da pojam emocionalne inteligencije označava sposobnost ravnoteže između razuma (zrak) i emocija (Venera).

Zadnje uređivanje Fish 1968 : 16.06.2010. at 13:13. Reason: link
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 11:57   #3
U astrološkom smislu emocionalna inteligencija podrazumjeva težište na dva elementa:



  • Prvi je element zraka, element koji je pozitivan, vezan uz intelekt i funkciju mišljenja. Tj. sakupljanje i slaganje podataka u misaone obrasce koji se mogu međusobno povezati, te element mentalne ekspanzije. Element zraka je vezan uz svijet promišljanja i predodžbi. On je ekstrovertiran i usmjeren prema vanjskom ispoljavanju....opisuje pristupačnost i društvenost.

  • Drugi je element vode koji je vezan uz osjećajnu sferu i emocije, uz područje dubokih osjećaja i reakcija na njih. Element vode predstavlja načelo osjetljivosti i sposobnosti dubokog poniranja u tanani unutrašnji svijet, svijet istančanih čulnih zapažanja i na kraju krajeva težnju za emotivnim zadovoljenjem. No element vode ima problem kada treba izraziti emocije jer je pasivan. Ali i kada treba objasniti sebi i drugima što točno osjeća jer je u prirodi tog elementa izravna spoznaja - izravan uvid bez podvrgavanja procesu mišljenja ili "objašnjavanja". To je zato jer voda kao element funkcionira na način "uronjenosti". Tj. baš kao što voda uvijek poprima oblik posude u kojoj se nalazi tako i taj element ustvari predstavlja sposobnost da osjetimo, da poprimimo ono s čim smo u doticaju. Sam osjet toga jest poput osjećaja uronjenosti kada "plivamo u vodi"....osjećaja kretanja tom sferom (emocija) bez barijere krutog.


Element vode u spoju s zrakom opisuje bazu emotivne inteligencije....taj spoj predstavlja zajedništvo emocija i intelekta. Stoga ima sposobnost i prirodnu potrebu da istraži emotivno ali i da se emotivno ispolji prema vani, da se emotivno kroz sam život izrazi. Također, emocionalna inteligencija jest skup emocionalnih vještina koje čovjeku omogućavaju da na ispravan način odabere način uporabe osjećaja i njihovih mehanizama (voda) u interakciji s drugim ljudima, te na taj način uvelike doprinosi shvaćanju same prirode čovjeka (zrak).



U osnovi - postoje dva temeljna aspekta emocionalne inteligencije - jedan se odnosi na razumijevanje vlastitih emocija, a drugi na razumijevanje emocija i osjećaja drugih osoba. No u svakom slučaju kako su emocije područje kojim se bavi emocionalna inteligencija....u astrološkom smislu za emocionalnu inteligenciju najvažnije je promotriti ukupnu osobnost upravo kroz emotivna tijela - Mjesec i Veneru. A kako se radi i o sposobnosti i načinu na koji se te iste emocije razumiju i izražavaju onda se tu radi i o njihovoj vezi s Merkurom. Npr....budući da se emocionalna inteligencija za razliku od one obične tijekom života može razvijati...recimo jedna od prvih vježbi za njen razvoj jest da kada nas netko pita Kako si? Kako se osjećaš? i sl. uvriježena pitanja pokušamo bogatije i preciznije izraziti (Merkur).


  • U tom smislu jako je dobar položaj Mjeseca u znaku bika jer on govori o stabilnim i postojanim emocijama,a isto tako dispozitor takvog Mjeseca je Venera pa tu leži prirodna baza kao jaka podloga osjetu emocija.
  • Također Mjesec u znaku vage je još rafiniraniji jer ima prirodno razvijen osjećaj za mjeru i prirodnu potrebu da uskladi oprečnosti na polju čuvstava....a dispozitor takvog Mjeseca je također Venera pa je i tu jaka veza s emocionalnim svijetom.
  • Mjesec u ribama je iznimno empatičan, a to je i znak u kojem je Venera egzaltirana pa je takav položaj dobar potencijal emocionalnoj inteligenciji. Ponekada je fina, suptilna emocionalna stanja teško izraziti riječima jer jezik nema dovoljni raspon pa se tada emocije mogu bolje izraziti putem glazbe ili nekog drugog vida umjetnosti...to bi bila domena Mjeseca u ribi. Zato možemo reći da je kod ovakva Mjeseca važno da ima uporište na Merkur da bi osoba bila u stanju emocije i razumjeti i jasnije identificirati i artikulirati (u znaku ribe je Merkur u izgonu).


Skladna veza emotivnih tijela (posebice Mjesec/Merkur) nosi osobi potencijal za sposobnost da slobodno govori, piše ili izražava sve što dodirne njene osjećaje na način kojim to uvjetuje znak u kojem se nalazi. Veza Mjerkur/Mjesec govori o tome da je umni proces oblikovanja mišljenja i stavova uvjetovan nutrašnjim osjećajnim doživljajem pa se razum ovdje stapa s utiscima i emocionalnim vezama.


Osim toga za EQ je karakteristično da se može tijekom života razvijati pa je općenito važno da emotivna tijela (Mjesec, Venera) imaju vezu s Merkurom jer onda možemo govoriti o prirodnom potencijalu za emotivnu inteligenciju - vezu razuma i emocija.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 23:25   #4
Quote:
srcelence kaže: Pogledaj post
Zanima me koji je pokazatelj emocionalne inteligencije u nečijoj natalnoj karti?

Moon trine Saturn(emocionalna stabilnost) & Venus sextile Neptune(viša oktava ljubavi)
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 09:23   #5
Quote:
Bolji od tebe kaže: Pogledaj post
Venus sextile Neptune(viša oktava ljubavi)
joj nemoj mi o Venera Neptun kombinaciji. Imam je u krevetu više od 20 godina. Bajka o pravoj ženi Pa je netko super a onda nakon nekog vremena -sotona u ljudskom liku. Nacrtat, naslikat ili iz gline stvorit ko od šale kaj god si zamišliš ali, ne, "O, Bože, koji su moji talenti?? "

Hvala Fish na super obrađenoj temi.
Mislila sam da moj mjesec u djevici mi može po tom pitanju pomoć (seciranje svakog osječajčića).
srcelence is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 09:40   #6
Quote:
srcelence kaže: Pogledaj post
Hvala Fish na super obrađenoj temi.
Mislila sam da moj mjesec u djevici mi može po tom pitanju pomoć (seciranje svakog osječajčića).
Nema na čemu, nadam se da ćemo je još više produbiti.


A što se tiče teme, kao što napisah - nemoguće je izraziti emocionalnu inteligenciju "jednim aspektom" zato jer ona podrazumjeva više sposobnosti. Ali kao što racionalna inteligencija nosi svoga korijena u Merkuru tako i ona emocionalna nosi u Veneri.




Emocionalna inteligencija se odnosi prije svega na slijedeće sposobnosti:


Poznavanje vlastitih emocija - tkz. emocionalna samosvijest. Ona obuhvaća shvaćanje vlastitih osjećaja i njihovih posljedica, shvaćanje načina kako naše emocije utječu na naš rad i sposobnost da naše vrijednosti usmjeravaju naše odluke.

Upravljanje vlastitim emocijama - tkz. pravilno nošenje s vlastitim emocijama podrazumjeva razvitak emotivne samokontrole u raznim životnim situacijama.

Automotivacija - podrazumjeva samomotivaciju, razmišljanje, planiranje i rješavanje problema uz korištenje kontrole vlastitih impulsa, pojačanje tolerancije na frustraciju i razvoj odgođene nagrade dok se ne dostigne zadani cilj, s druge strane razvoj nade i optimizma.

Prepoznavanje i razumijevanje emocija drugih ljudi - tkz. empatija jest prepoznavanje i razumijevanje emocija u drugih individua.

Socijalne vještine - nošenje s emocijama u društvenim situacijama, razvoj skladnih odnosa sa drugima, razvoj senzibiliteta za tuđe potrebe i želje, razvoj aktivnog slušanja i razvoj onih osobina koje volimo pripisati "dobrom" čovjeku.



Pa bi recimo tvoj Mjeseček u djevici ovdje dobro došao u točci dva.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 10:02   #7
Ne slažem se ni za Mjesec u Biku ni za Mjesec u Ribama, ovaj zadnji pogotovo - previše je nebulozan, halucinantan.
Mjesec u Raku bi baš bio suština emocionalne inteligencije, jer je osoban - i još kada ima dobar Merkur kroz koji može artikulirati svoju intuitivnost.
Također i Mjesec u Blizancima - doduše, intelektualizira emocije, ali beskrajno zainteresiran za druge a distancirano empatičan, brzo dijagnosticira, odličan terapeut, iako prenestabilan i nervozan za samog sebe.
veruschka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 10:11   #8
Quote:
veruschka kaže: Pogledaj post
Ne slažem se ni za Mjesec u Biku ni za Mjesec u Ribama, ovaj zadnji pogotovo - previše je nebulozan, halucinantan.
Mjesec u Raku bi baš bio suština emocionalne inteligencije, jer je osoban - i još kada ima dobar Merkur kroz koji može artikulirati svoju intuitivnost.
Također i Mjesec u Blizancima - doduše, intelektualizira emocije, ali beskrajno zainteresiran za druge a distancirano empatičan, brzo dijagnosticira, odličan terapeut, iako prenestabilan i nervozan za samog sebe.
Nemoj tako plošno gledati na temu.


Svaki Mjesec ma svoje "jače" i "slabije" strane obzirom na temu. Recimo Mjesec u biku je pogodan za točku 1. 2. i 3. dok je recimo Mjesec u ribama pogodan za točku 4. Mjesec u vagi npr. za točku 5.

Ili npr. Mjesec u raku gdje je u sjedištu....njemu bi najbolje odgovarala točka 1. i točka 4.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 11:31   #9
Čudno mi je da ako si već izdvojila - kud baš njega - Mjesec u Ribama jer je tu Venera egzaltirana, da nisi to učinila sa Mjesecom u Djevici i Blizancima kao znakovima gdje je Merkur u domicilu.
Mjesec u Ribama ne zadovoljava ni jednom kriteriju koji si postavila a Mjesec u Biku vjerojatno jedino emocionalnoj stabilnosti. Emocionalnu perceptivnost (a i samokontrolu) prije se može pripisati Škorpionu, iako su tu i Venera i Mjesec u izgonu/padu.
No da ne tupim više po samo jednom elementu jer,naravno da su aspekti Mo, Ve i Me bitni kao i položaji u kućama (Mjesec u 7., Venera u 3. etc.), voljela bih se samo osvrnuti na to da ovo nije prvi put da kod tebe primjećujem skučenost u interpretaciji Djevice što mislim da je ipak malo preplošno za moderatora na forumu o astrologiji.
veruschka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 11:40   #10
Quote:
veruschka kaže: Pogledaj post
Čudno mi je da ako si već izdvojila - kud baš njega - Mjesec u Ribama jer je tu Venera egzaltirana, da nisi to učinila sa Mjesecom u Djevici i Blizancima kao znakovima gdje je Merkur u domicilu.
Pa pročitaj kako sam točno napisala - cijeli tekst.

To sve ovisi o tome kako doživljavaš pojam emocionalne inteligencije...da li više stavljaš težište na emocije ili intelekt.
Quote:
Mjesec u Ribama ne zadovoljava ni jednom kriteriju koji si postavila
...ne slažem se s ovim kao što napisah gore...Mjesec u ribama je iznimno empatičan i ima ogromnu sposobnost upijanja emocija drugih osoba i svega iz svoje okoline što je vrlo važno za emocionalnu inteligenciju.
Quote:
a Mjesec u Biku vjerojatno jedino emocionalnoj stabilnosti. Emocionalnu perceptivnost (a i samokontrolu) prije se može pripisati Škorpionu, iako su tu i Venera i Mjesec u izgonu/padu.
S ovi se isto ne slažem...Mjesec u biku je egzaltiran i dispozitora Venere...osim što je stabilan, postojan, "centriran", velike tolerancije na frustraciju, težnje razvoju skladnih odnosa sa drugima...vrlo dobro zna kontrolirati vlastite impulse za razliku od onog u škorpionu.
Quote:
No da ne tupim više po samo jednom elementu jer,naravno da su aspekti Mo, Ve i Me bitni kao i položaji u kućama (Mjesec u 7., Venera u 3. etc.), voljela bih se samo osvrnuti na to da ovo nije prvi put da kod tebe primjećujem skučenost u interpretaciji Djevice što mislim da je ipak malo preplošno za moderatora na forumu o astrologiji.
Ti si onda tu neš' vrlooo osobno pročitala ...naime ako ćemo o osobnom stavu u pogledu znaka... djevičice su mi .


P.S. Eh da..i točno se sjećam gdje si ti slično reagirala...odgovorih ti, ali na to nisi ništa napisala.

Eeh da..i slobodno "tupi" - tj. razradi sve to što misliš šire i preciznije pa da se jasnije i vidi što imaš reći na temu.

Zadnje uređivanje Fish 1968 : 17.06.2010. at 12:21. Reason: P.S.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 12:00   #11
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Nemoj tako plošno gledati na temu.


Svaki Mjesec ma svoje "jače" i "slabije" strane obzirom na temu. Recimo Mjesec u biku je pogodan za točku 1. 2. i 3. dok je recimo Mjesec u ribama pogodan za točku 4. Mjesec u vagi npr. za točku 5.

Ili npr. Mjesec u raku gdje je u sjedištu....njemu bi najbolje odgovarala točka 1. i točka 4.
Jako dobra tema Fish

Osobno imam mjesec u ribi u 11 kući u sekstilu s merkurom u jarcu, trigonu s plutonom, egzaktnom sekstilu sa neptunom i sekstilu s uranom, te mi je sam mjesečak na neki način naglašen.

Ovo pišem zato jer nekako oduvijek osjećam da imam jaku emocionalnu inteligenciju i da osjećam svaku i najmanju vibricu u svojoj okolini.

Međutim, ovdje nailazim na problem jer mi je treća kuća u znaku raka, a tu je i jupiter u raku, stoga se nerijetko nalazim u situaciji da osjetim neke stvari i znam da su 100% točne, međutim ne mogu ih dokazati jer se oslanjam na svoju intuiciju, stoga me se, dok se ne pokaže kako sam bila u pravu, ne doživljava ozbiljno, već samo kao onu koja preburno reagira i previše se oslanja na emocije. Teška je to situacija kada osjećaš intuitivno da nešto nije kako spada, a nema načina kako to objektivno dokazati.

10 godina sam se inače bavila glazbom i u slobodno vrijeme crtam, pišem, tako mi je nekako najlakše izraziti što mislim jer se dosta teško izražavam govorom, sem kad nisam izuzetno motivirana, pa me to frustrira.

No, iz vlastitog iskustva moram potvrditi da je mjesec u ribama hodajuća antena, prima sve moguće i nemoguće vibrice, ali je i strašno nestabilna. Nije to baš tako divno i krasno uvijek. Posebice kad udara na živce.

Uz to, ova djevojka gore koja se obrušila iz ko zna kojih razloga na mjesec u ribama...Pa Neptun je vladar Riba! Mnogi astrolozi tvrde kako je Neptun upravo viša oktava Venere! Neptun je težnja za idealom, povezivanjem i stapanjem svih duša u jedno, vlada predosjećajima, šestim čulom, duhovnim idealima, ..., njegovim astronomskim otkrićem 1846. započela je duhovna revolucija čovječanstva. Sam Krist povezivao se sa znakom Riba, stoga zaista ne razumijem odakle takav animozitet naspram Riba, a kao što je Fish rekla, osnova emocionalne inteligencije jest emocija. Dakle, iako nas možda inteligencija kao dio fraze može zavarati, težnja jest na emociji i sposobnosti katkad i na uštrb razuma, osloniti se na emociju. Merkur je ovdje kako bi nam pomogao protumačiti emociju i suosjećanje, intuiciju ako baš želite, te ih izraziti na razumljiv način. Sam duhovni razvoj veže se uz emocije i intuiciju. Kad bi se oslanjali samo na razum, religije ne bi postojale. Opraštanje i suosjećanje ne bi postojalo jer je za to prvenstveno potrebna emocija.
čudna frajlica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 12:41   #12
Nisam se obrušila na Mjesec u Ribama - on je prekrasan, i puno se ljepše izražava nego Sunce u Ribama, ali upravo kao što si ga opisala - rob je utisaka. Upija sve, ali za razliku od Raka, koji upija ljude, jer kod njega je sve na nivou osobnog, Riba upija i mjesta i grupe, ona je znak kolektivnog nesvjesnog... njoj je teško selektirati jer joj, kao prvo, fali senzorni filter, a zatim - tu govorim o "čistoj" simbolici Ribe - i intelektualni (Merkur u padu/izgonu itd), te na kraju - i komunikacijska sposobnost.
Tako da mi tu pojam emocionalne inteligencije nikako ne štima - to jest, ne bih ga primarno vezala uz taj položaj.

Doduše, s Merkurom u Jarcu, u sekstilu, takav Mjesec je puno stabilniji i fokusiraniji.

Također, emocionalnu inteligenciju bih prvenstveno vezala uz socijalne i uz ego znakove , a ne za zadnja četiri znaka, koji teže transcendentalnosti.
veruschka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 13:00   #13
Mislim da ni Mars ne treba izostaviti, jer ako u ovoj jednadžbi eq imamo odnose socijalnog, emocionalnog i mentalnog (Ve, Mo, Me), ne smijemo zaboraviti ni impulzivno. Ako se eq uči i kroz praksu, (Rak induktivno, Djevica analitički), bitan je i položaj Marsa, jer upravo on nema sjećanja i orijentiran je na trenutak. Uzalud sva perceptivnost, motivacija i intuitivnost ako se tu uplete nagli Mars, ili loš aspekt Marsa i Merkura.
veruschka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 13:27   #14
Sunce kao najosobnija planeta, koja predstavlja samu srž ličnosti i životnu energiju, ego koji predstavlja os vrtnje oko koje se sve obrće čineći osobni mikrokosmos. Sunce upravlja srcem, voljom stvarajuci osobnu energiju koja nije bezlična, ona predstavlja tok vitalne sile odnosno vibrirajuće talase koji se manifestuju kroz emocije, temperament...

Mjesec je direktno povezan sa čulima, osjećajima, on označava interakciju izmedju misli i osjećaja i čini prirodu psihe, vlada subjektivnim raspoloženjem, te zajedno sa SO i asc odredjuje bazicni temperament (melanholik, kolerik, sangvinik ili flegmatik).

Merkur sve aspekte percipira kroz termine uma, tako da mi u odredjenom trenutku manje-vise mozemo definisati nasa osjecanja ili ih izraziti rijecima.

Ovo su ključni elementi za procjenu emocionalnog aspekta licnosti i njene najosobnije strukture.

Svaki oblik uspostavljanja kontrole nad emocijama ima prirodu saturna jer kontrola nije u domeni unutarnjih osjecaja vec spoljnih okolnosti koje nas na to navode. Prije bih rekla da će dobri aspekti dati unutrašnju ravnotežu kojoj ne treba kontrola.

Zadnje uređivanje Fata_Morgana : 17.06.2010. at 13:41.
Fata_Morgana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 13:57   #15
Baš sam sretna što se tema razvija, ali ovo me inspiriralo da bih istaknula neke stvarčice.




• Prva jest činjenica da ove teme nema u "astrološkim knjigama", ali nije niti na neke druge načine obrađivana astrološki. Stoga, budite ponosni što smo je otvorili i na njoj radimo baš ovdje - na našem forumčiću.



• Nadalje, ako pričamo o Mjesecu onda je posve pogrešno pisati o njemu u domeni osobno/neosobno jer Mjesec uvijek jest osoban doživljaj, Mjesec je uvijek podložnost utiscima....samo je domena na koju je fokusiran različita. Zato se u domeni emotivne inteligencije Mjesec odnosi na emotivni kapacitet i naravno emocionalnu aktivnost.


• Ne leži suština emocionalne inteligencije u Mjesecu, nego Veneri.


• Također, nikako ne bi trebali gubiti iz vida ovo što gore napisah nekoliko puta a to je da je emocionalna inteligencija nemjerljiva, a samim time nije niti astrološki opisiva....tj. svi ti kao testovi EQ ne govore puno o emotivnoj ineteligenciji jedne individue. Ljudi su vrlo slojevita bića.




Da budem slikovitija u kontekstu toga s čim s mi ovdje borimo evo ću ostaviti dvije stvarne anegdote iz života. Jedna se tiče Mjeseca u ribi, a druga onog u znaku jarca.

Npr. kada svoju frendicu s Mjesecom u znaku ribe pitam: "Kako si?" ona mi redovito ne odgovori, već npr. pošalje pjesmu. I ja posve dobro i cjelovito "iskomuniciram" kako se ona osjeća. Dakle, osim što postoje mnogiostrani vidovi komunikacije, kod emocionalne inteligencije ističe se i još jedna komponenta - a to je "pronalazak" drugih, drugačijih i suptilnijih načina da se iskaže emocija.



Ili recimo anegdota...dva prijatelja u hotelu na poslovnom putu (dobili slučajno istu sobu, bila gužva)...obojica inače u životu imaju velike glavobolje (migrene) pa jako dobro znaju kako je to. Jedan od njih (koji ima Mjesec u Jarcu i općenito jakog jarca u karti) je s tim migrenama otišao toliko daleko da si je nabavio neke specijalne tablete za migrenu iz Amerike (svaka košta 50 eura i posebno se čuva u metalnoj kutijici ). I tako....ovog drugog tu večer zabole glava nemoguće i satima, ovaj mu već dosta kasno ponudi tu čarobnu tableticu koja sve skida (njemu jedina zbiiilja pomaže), ovaj ju popije i nakon par sati ništa - kao i da nije. I probudi on ovoga s lunom u jarcu i veli - "Ali mene i dalje boli." On mu odgovori: "Za tumor ne pomaže" .....okrene se na drugu stranu i nastavi spavati.

Hoću reći, pouzdano znam da on jako vole njega, pače on mu je jedan od iznimnih i doista bliskih prijatelja a ova posljednja njegova izjava je ono što se naziva "vrhunski cinizam".

Ee sada pitanje je da li je takva osoba empatična ili ne....mislim...kada tako postupa?
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 14:09   #16
Dakle, došli smo na to da su sve osobne planete bitne + Saturn

Ali, meni taj termin emocionalne inteligencije zvuči preklinički... pače, podsjeća me na manipulativne tehnike kao neurolingvističko programiranje. Kad se izbriše moralna komponenta, ili neka suptilnija psihološka terminologija poput samoaktualizacije, pa dođemo do ovakvog koncepta, kao da više nije akcent na tome da razvijamo vrline i emocionalno-intelektualnu ravnotežu jer je to dobro i rezultira dobrim, već da bi ih mogli praktično koristiti u vlastite ciljeve. Učimo se šarmu, frazama, klišeiziranom ponašanju, podilaženju. U boljem slučaju slijedimo kakav cookbook iz pop psihologije, a u najgorem postajemo depersonalizirani, šablonizirani šarmeri.

Htjela sam se u stvari osvrnuti na spominjanje empatije jer mi se činilo da ona tu ne zauzima tako važno mjesto kao pragmatičnost, no onda sam shvatila da mi je cijeli koncept sumnjiv, previše - utilitarističan.
veruschka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 19:25   #17
Da vidimo

Moja emocinalna inteligencija.

• često mi emocije i pretjerano reagiranje emocijama izmiču kontroli (Mjesec u lavu 90pluton),ali zato je tu moje sunce u djevici


Zahvaljujući mom asc.u raku, i konjukciji Ve ,Ju i Mo,stvarno mislim da imam moć prepoznavanja i razumijevanja emocija drugih ljudi,samo me ponekad nije briga ,ipak mi je sve u lavu.
No ipak ovaj asc u raku,mi donosi jednu veliku dozu osjećajnosti.
Dorée is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 11:40   #18
Da bi osoba mogla da artikulise sta oseca, pretpostavljam da je bitan skladan odnos izmedju Merkura i Meseca.
__________________
manje je vise
elenni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 11:30   #19
I ja cu pohvaliti temu (kao i mnoge druge) ali me ova posebno interesuje. Naime, sa IQ sam prezadovoljna ali me ceo zivot kopa EQ i zelja da ga razvijem i priblizim nivou racionalnog. Posto imam dosta pomenutih aspekata i polozaja koji se pod temom spominju pokusacu da ih razradim na osnovu licnog dozivljaja.

ASC je Vaga i tu je svest o potrebama drugih dosta razvijena i u stvari se vise i misli i dela u odnosu na druge nego u odnosu na sebe (rekla bih i da je uzrok tome slabo Sunce koje nema razvijenu samosvest). U svakom slucaju, socijalna inteligencija ima potencijale kod ovog znaka. Kako ce se razvijati verovatno dalje zavisi od Venere koja je kod mene napeto aspektovana kvadratima od Meseca i Plutona. To je dovelo da svoje potrebe skoro potpuno zanemarujem i to do takvog nivoa da ih veliki komad zivota nisam ni bila svesna.

Mesec u Ribama je sledece koje imam u karti i on je more kapaciteta da se osete vibracije okoline. Sa stanovista EQ ovo je definitivno pozeljna karakteristika. Druga je stvar sto sam (valjda usled 90 sa VE) otisla mnogo daleko ne praveci nikakvu granicu izmedju sebe i drugih i ne prepoznavajuci sopstvene potrebe i osecanja a jos manje sta sa njima. Godinama se ova stvar menja jer moj Mesec ima 60 Merkur u Jarcu i 60 Saturn.

Ovde se pise i o povezanosti Merkura sa Mesecom,pa eto imam i to ali nisam sigurna da znam bas kako taj aspekt radi. Da,mogu da prepoznam, izdvojim i pricam o osecanjima ali nisam sigurna da to ima neki uticaj na EQ.

Od ovih 5 tacaka koje Fish navodi kao sposobnosti koje odlikuju EQ tacke 4 i 5 su mi jake i to bih rekla da je od Vage i Meseca u Ribama. Tacka 1 je onako ali je godinama jaca ali je tacka 2 (upravljanje vlastitim emocijama) agonija a tacka 3 (automotivacija) nepoznato polje delovanja. Molim Fish ili nekog drugog ko je strucan da mi pomogne i odgovori ako je moguce:

Sta je u karti uticalo da u ove dve pomenute tacke budem emocionalni idiot i kako razresiti klupko? (debelo sumnjam na Plutona u XII 90 Ve ali ga ne mogu uhvatiti i ne znam sta hoce )

Samo bih htela da dodam nesto u vezi cele teme,mislim da je za EQ astroloski vrlo vazno i stanje u kucama 4,8 i 12

Hvala

http://tinypic.com/view.php?pic=191qav&s=7
Miranda333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 14:58   #20
Zanimljivo..mislim da je moj EQ dosta visok.Mjesec u Djevici u trećoj natalnoj kući mi je u trigonu s Merkurom u Vodenjaku, u sedmoj natalnoj.U gore navedenim EQ točkama, mislim da mi sve jako dobro leže. Imam dobru samokontrolu i dobro upravljam emocijama, većinom vremena.Tu i tamo imam intenzivne (impulsivne ) reakcije u slučaju da proradi konjukcija Mjesec/Pluton. Što sam starija, "pametnije" razmišljam, pa pokušavam taj aspekt Mjesec/Pluton nekako kontrolirati, odnosno pronaći ispušni ventil na nekom području kreativnosti, ili seksa. Sve velike životne odluke koje sam donijela,dobro sam procijenila. Čak mislim da sam uspjela u mnogim situacijama sačuvati i svoje živce, tj. imam veliku i čvrstu toleranciju na stres, zahvaljujući svojoj EQ.Mogu bez problema pogoditi što drugi vole i kako im ugoditi,suosjećajna sam.Vjerojatno ASC u Raku pridonosi tome.Fino mi se uklopila intuicija u EQ priču.Venera u Jarcu čini me naizgled hladnom,na distanci i rezerviranom.Strpljivošću rješavam takve interpretacije, te pokušavam da mi EQ uslijed toga ne trpi.Mišljenja sam da EQ treba stalno razvijati.
Blackorwhite is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:03.