Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2012., 12:05   #141
Quote:
UglyKidJoe kaže: Pogledaj post
Francuzi na jugu su vrlo specifična sorta - vrlo vrlo su ponosni i iako turistički dobro potkovani i barataju engleskim jezikom pile po svom francuskom "da ih ceo svet razume".
Nisu niti blizu Parižanima koji će sve učiniti da se sa tobom sporazumiju.
Stvarno? Svi uvijek govore da je obrnuto...
Hayden05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 12:58   #142
Quote:
UglyKidJoe kaže: Pogledaj post
Francuzi na jugu su vrlo specifična sorta - vrlo vrlo su ponosni i iako turistički dobro potkovani i barataju engleskim jezikom pile po svom francuskom "da ih ceo svet razume".
Nisu niti blizu Parižanima koji će sve učiniti da se sa tobom sporazumiju.

U tim uvjetima uopće nije čudo da se stvara animozitet unatoč najboljim namjerama.

Npr. tipično turističko ali i bogato poviješću gradić Uzes, uđeš u neki dučkas začina, octeva, ulja i sl. i taman kad si fasciniran htio bi da okineš koju fotku a oni se - namršte i "Vaaaaaaaan!"
Slažem se 100%, fakat su bahati i bezobrazni, sigurna sam da znaju engleski a šupci ne žele progovorit ni riječ. Najbolje im se onda obraćat na hrvatskom. Divna im je zemlja al oni su, naravno da postoje znimke koje potvrđuju pravilo.
danguba1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 00:20   #143
Quote:
danguba1 kaže: Pogledaj post
Slažem se 100%, fakat su bahati i bezobrazni, sigurna sam da znaju engleski a šupci ne žele progovorit ni riječ. Najbolje im se onda obraćat na hrvatskom. Divna im je zemlja al oni su, naravno da postoje znimke koje potvrđuju pravilo.

Ja znam to - jednom prilikom sam upala u razgovor frendice Francuskinje i naše domaćice u kojoj je proizašlo pitanje iz moje domene. Frendica me pitala znam li nešto o tome (s njom komuniciram na engleski) i ja sam joj objasnila i onda je domaćica nešto otpovrnula dalje na francuski bez da joj je ova prevodila. Tad mi je sve bilo jasno.

U Parizu totalno drukčije slika - ispričam se da ne znam francuski, oni se automatski nasmiješe i - Oh, pa nije bitno....
Ili recimo, šećem se sa kratom po Parizu, ono zvjeram okolo tražim neki detalj i 2 Francuza me spontano u gradu gdje ima na kamione dosadnih turista priđa - Treba li pomoć?
Što mogu reći...?
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 10:42   #144
zasto bi svi morali pricati engleski? meni je u redu da ne govore ako ne zele.
znam :blabla, turisticki radnici moraju znati engleski itd..
ja ne pricam dobro engleski i tesko razumijem verbalni engleski pa se svugdje super snalazim bez upotrebe engleskog
sto nije car putovanja i u tome da dodjes negdje a da nemas osjecaj da je globalizirano?i domaci jezik pridonosi domacoj atmosferi
a i ljudi se snadju i bez znanja jezika
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 13:34   #145
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
zasto bi svi morali pricati engleski? meni je u redu da ne govore ako ne zele.
znam :blabla, turisticki radnici moraju znati engleski itd..
ja ne pricam dobro engleski i tesko razumijem verbalni engleski pa se svugdje super snalazim bez upotrebe engleskog
sto nije car putovanja i u tome da dodjes negdje a da nemas osjecaj da je globalizirano?i domaci jezik pridonosi domacoj atmosferi
a i ljudi se snadju i bez znanja jezika

Imam upit za tebe na pm-u... podsjetim te uskoro...

A što se ovoga tiče - ja ne tražim da budu natpisi trgovina, putokazi, kafići i sl. na engleskom već da ako se trebamo razumjeti što onda nije u redu da to učinimo verbalno (ukoliko znamo) nego "rukama i nogama"?

A to što tebi ide ok takav način sporazumijevanja ne znači da su i drugi u tome jednako tako dobri, vješti i sl. Bahatost kada te netko traži pomoć nije potencijalno visoko-cijenjena vrlina ljudi....However...
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 09:34   #146
ja se vodim po onom - kad sam u gostima, prilagodim se domacinu
ako idem u stranu zemlju, ne ocekujem da sve bude meni prilagodjeno pa tako i jezik komunikacije, jer tko onda mene tjera da putujem tamo di ne znam jezikako mi je to problem.
meni je cak draze ako imam osjecaj da nije sve prilagodjeno turistima.
a o bahatostima- to su generalije.
a i vecina bi se mogla snaci, samo da imaju volje
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 23.04.2012. at 09:39.
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 09:48   #147
Quote:
UglyKidJoe kaže: Pogledaj post
Francuzi na jugu su vrlo specifična sorta - vrlo vrlo su ponosni i iako turistički dobro potkovani i barataju engleskim jezikom pile po svom francuskom "da ih ceo svet razume".
Nisu niti blizu Parižanima koji će sve učiniti da se sa tobom sporazumiju.

U tim uvjetima uopće nije čudo da se stvara animozitet unatoč najboljim namjerama.

Npr. tipično turističko ali i bogato poviješću gradić Uzes, uđeš u neki dučkas začina, octeva, ulja i sl. i taman kad si fasciniran htio bi da okineš koju fotku a oni se - namršte i "Vaaaaaaaan!"
mislim da se radi o tome da je djelovalo da im možeš ukrasti poslovnu ideju, a kod njih je originalnost polazište poduzetništva,ne kuže oni da mi nemamo ništa slično pa da želimo slikati za uspomenu.
viridarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 10:05   #148
Quote:
UglyKidJoe kaže: Pogledaj post
Hvala na javljanju - bjeh već jednom do Marseille-a, pa "u brdo" Avignon, Nimes, Uzes, Ales, spavali u nekom sablasnom dvorcu gdje smo bili jedini gosti a vani užas kiša pljušti, munje sijevaju...

Nažalost, sad samo poslovno - nadam se nekako isfantazirati par dana prije tečaja da obiđem katarska sela i gradiće. Bila sam u Carcassone-u, ok za 1 dan ali - previše gužve za moj pojam...
Mora biti Beziers ili Colombiers gdje se nalazi mjesto edukacije - čuvena klinika Bogu iza hozentregera...
U vrijeme kad sam po cijele dane na tečaju, ne isplati mi se unajmljivati auto da mi stoji pred kućom.

Baš sam htjela otići do Narbonne i Perpignan južno, koje mjesto da preferiram za bazu za istraživanje katarskog utočišta?

Kako najbolje proći/doživjeti Canal du Midi? Neki brodić ili?
Ja sam bio autom, tako da sam Canal sijekao svako malo prelazeći preko njega.Gospođa u Ginestasu nas je uputila u selo Le Somail gdje je kanal jako lijep, parkić,pristanište, a ima knjižaru od 50000 knjiga,da se smrzneš kad vidiš.Mislim da je kanal najbolje vidjeti ploveći,ima svugdje kombinacija za ukrcaj,ali ne znam imaš li vremena,mi nismo imali.Općenito taj dio ne poznam tako kao Azurnu.Narbonne je ok, Perpignan je veći,ima fora tržnicu,već vuče na Španjolsku.Blizu je Collioure koji je ribarski gradić,jako lijep i romantičan, zbog njega smo zapravo išli tako daleko na jug jer nam je domačin-ka iz Lyona rekla da joj je to najljepše mjesto u Francuskoj( meni se i dalje ne može mjeriti sa Villefranche sur mer na Azurnoj),jako je turistički,nema parkinga,more je bilo ledeno,gradić tipa Rovinj.Carcassonne me je sa ceste gledajući oduševio, a hodajući po njemu je čisto razočaranje.Turisti,samo zidine,gužva,kao neke kulise za film ,potpuno bez duše.Nadam se da Dubrovnik nikad neće biti takav.Ono što ja preporučujem i uvijek ću preporučivati je Pont du Gard,obavezno i samo ako imaš kupaće sa sobom.U blizini,tj mislim dalje prema Uzesu je La Bambouserraie,ogromno imanje koje je u 19.st zaljubljenik u bambuse zasadio svim mogućim bambusima,kroz to sve vozi vlakić,mislim d aje upad 13 e,ali vrijedi vidjeti čaki i samo njjihovu trgovinu jer nude stvari koje ne možeš drugdje naći,a sve od bambusa.Napominjem da mi nešto taj kraj nije bio breathtaking,nego pojedina mjesta i situacije tamo.Zato mi je akd dođem na Azurnu,tj već nakon Genove sve wooooooooooooawwww pogotovo u siječnju.Mislim da tad natankam baterije do 1.maja,a tada slijedi Štajerska
viridarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 18:58   #149
Quote:
viridarium kaže: Pogledaj post
Ja sam bio autom, tako da sam Canal sijekao svako malo prelazeći preko njega.Gospođa u Ginestasu nas je uputila u selo Le Somail gdje je kanal jako lijep, parkić,pristanište, a ima knjižaru od 50000 knjiga,da se smrzneš kad vidiš.Mislim da je kanal najbolje vidjeti ploveći,ima svugdje kombinacija za ukrcaj,ali ne znam imaš li vremena,mi nismo imali.Općenito taj dio ne poznam tako kao Azurnu.Narbonne je ok, Perpignan je veći,ima fora tržnicu,već vuče na Španjolsku.Blizu je Collioure koji je ribarski gradić,jako lijep i romantičan, zbog njega smo zapravo išli tako daleko na jug jer nam je domačin-ka iz Lyona rekla da joj je to najljepše mjesto u Francuskoj( meni se i dalje ne može mjeriti sa Villefranche sur mer na Azurnoj),jako je turistički,nema parkinga,more je bilo ledeno,gradić tipa Rovinj.Carcassonne me je sa ceste gledajući oduševio, a hodajući po njemu je čisto razočaranje.Turisti,samo zidine,gužva,kao neke kulise za film ,potpuno bez duše.Nadam se da Dubrovnik nikad neće biti takav.Ono što ja preporučujem i uvijek ću preporučivati je Pont du Gard,obavezno i samo ako imaš kupaće sa sobom.U blizini,tj mislim dalje prema Uzesu je La Bambouserraie,ogromno imanje koje je u 19.st zaljubljenik u bambuse zasadio svim mogućim bambusima,kroz to sve vozi vlakić,mislim d aje upad 13 e,ali vrijedi vidjeti čaki i samo njjihovu trgovinu jer nude stvari koje ne možeš drugdje naći,a sve od bambusa.Napominjem da mi nešto taj kraj nije bio breathtaking,nego pojedina mjesta i situacije tamo.Zato mi je akd dođem na Azurnu,tj već nakon Genove sve wooooooooooooawwww pogotovo u siječnju.Mislim da tad natankam baterije do 1.maja,a tada slijedi Štajerska

Ja sam bila na tom imanju - stvarno je lijepo.
Radi se francuskom misionaru koji je po povratku u Francusku zasadio imanje bambusa.

Letim za Montpellier pa mi je vraćanje prema Marseille i Provansi nažalost neisplativo
Zato se koncentriram na Montpellier i južno.

Eh super - planiram piknuti neki rent a car pa malo okolo, proći Canal du Midi. Pošto slijećem u Monpellier - koliko bi otprilike bilo za pogledati ga i gdje dalje južno tražiti smještaj?
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 19:01   #150
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
ja se vodim po onom - kad sam u gostima, prilagodim se domacinu
ako idem u stranu zemlju, ne ocekujem da sve bude meni prilagodjeno pa tako i jezik komunikacije, jer tko onda mene tjera da putujem tamo di ne znam jezikako mi je to problem.
meni je cak draze ako imam osjecaj da nije sve prilagodjeno turistima.
a o bahatostima- to su generalije.
a i vecina bi se mogla snaci, samo da imaju volje

Sve i ništa su bitne razlike draga moderatorice i nije traženo da mi citiraju Marulića već osnovne stvari uz uvijek prateću ljutnju ako upotrijebiš išta osim francuskog.

Što se bahatosti tiče - govorim iz iskustva tako da ne generaliziram.
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 22:25   #151
moram se i ja ne složit sa nn, barem u dijelu tvrdnje, u redu je prilagoditi se kad si u drugoj zemlji ali stvar je u bahatosti, drugdje ti ljudi žele pomoć rukama i nogama ako ne znaju svjetski jezik sporazumijevanja- engleski (nisam ga ja birala) a ovi ponavljam šupci ne bi prstom mrdnuli da ti pomognu, dizali su me iz kafića kad sam htjela popit kavu, jer se mora jesti a ne može se samo piti, bahatila mi se treba u dućanu, grbavili kad pitam za smjer- u Maroku se ponašaju kao da je to još uvijek njihova kolonija

Va te faire foutre, na mom lošem francuskom.
danguba1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 10:23   #152
Quote:
UglyKidJoe kaže: Pogledaj post
Ja sam bila na tom imanju - stvarno je lijepo.
Radi se francuskom misionaru koji je po povratku u Francusku zasadio imanje bambusa.

Letim za Montpellier pa mi je vraćanje prema Marseille i Provansi nažalost neisplativo
Zato se koncentriram na Montpellier i južno.

Eh super - planiram piknuti neki rent a car pa malo okolo, proći Canal du Midi. Pošto slijećem u Monpellier - koliko bi otprilike bilo za pogledati ga i gdje dalje južno tražiti smještaj?
Montpellier je baš grad u svakom smislu riječi-urbanistički je građen ciljano i organizirano,mislim ako si tip koji voli to tebeljito vidjeti,trebaš 2 dana,ima dosta trgova,sve razvučeno, razne zasebne cjeline...ako želiš osjetiti duh grada,dovoljno je 2 sata...smještaj pokušaj googlati accomodation Herault .
viridarium is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 17:35   #153
Quote:
viridarium kaže: Pogledaj post
Montpellier je baš grad u svakom smislu riječi-urbanistički je građen ciljano i organizirano,mislim ako si tip koji voli to tebeljito vidjeti,trebaš 2 dana,ima dosta trgova,sve razvučeno, razne zasebne cjeline...ako želiš osjetiti duh grada,dovoljno je 2 sata...smještaj pokušaj googlati accomodation Herault .

Našla sam neki B&B na Trip-u, vidjet ćemo.

Osobno, volim beskrajno hodati i upijati grad krpoz što više viđenih stvari.
Za sada sam baš toliko i predvidjela, mislim da imam još 3 dana nakon toga za neku kružnu turu. Voljela bih posjetiti neki katarski dvorac/ruševinu - našla sam neki vlakić sad jedino da još odsondiram koje grad(iće) obavezno posjetiti prije povratka prema Beziers i Colombiers-u.
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 17:36   #154
Quote:
danguba1 kaže: Pogledaj post

Va te faire foutre, na mom lošem francuskom.

Ja ne znam niti toliko ali sam to pročitala u vodiću pa sjedam isključivo u bistroima za kavu.
__________________
--------------------------------------------------
You may have a heart of gold, but so does a hard-boiled egg...
--------------------------------------------------
UglyKidJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 22:31   #155
Kiss my ass, da te malo naučim korisni francuski, a u Cassisu je uz obalu bilo puno bistroa za piti kavu ali su imali i jelo samo je neki fast food dozvolio da popijemo kavu bez klope. Ali zabole me, ja sam uživala 100% i to mi je jedna od dražih destinacija, neće me se lako riješit, a ja ću ih "hvalit" di stignem
danguba1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 11:10   #156
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
zasto bi svi morali pricati engleski? meni je u redu da ne govore ako ne zele.
znam :blabla, turisticki radnici moraju znati engleski itd..
ja ne pricam dobro engleski i tesko razumijem verbalni engleski pa se svugdje super snalazim bez upotrebe engleskog
sto nije car putovanja i u tome da dodjes negdje a da nemas osjecaj da je globalizirano?i domaci jezik pridonosi domacoj atmosferi
a i ljudi se snadju i bez znanja jezika
prvo, mi smo bili 2-3x na Azurnoj i obišli do sada 15 mjesta uz naravno nezaobilazni Monte Carlo, ali nikad nikakvih problema pri sporazumijevanju... ako uđem u dućan nešto pogledam pitam na engleskom - oni me bljedo pogledaju, ja se okrećem i odlazim... začas čuješ hello, please...

a što se tiče toga i meni je u redu da ne govore ako ne žele, ali kada dođu ti isti tamo domaćini i postaju gosti u Hrvatskoj - e što se onda ne prilagode? već se mi njima prilagođavamo s 10 jezika u cjenicima, naši konobari MORAJU znat 5 jezika i slične gluposti...
__________________
Udruga kampista Hrvatske
cvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2013., 11:48   #157
Put u Azurnu obalu

kako iz Splita, Zadra ili Zagreba otputovati po pristupačnoj cijeni do azurne obale?
Lotha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 21:52   #158
Šta mislite o azurnoj obali kao destinaciji za jedan tjedan sa malim ditetom od dvije godine .. Period putovanja , 7 ili 8 misec. Tip putovanja , kupanje , razgledavanje regije .. Jel Azurna moze bitt alternativa Siciliy .. Kakva je za razgledavat sa javnim prijevozom tipa vlak / bus.. Plaze , jesu li kao na sicily samo pijesak i lezaljke bez hlada ..
__________________
Figli di una vecchia mentalità...
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 10:12   #159
Uf, guzve su ljeti, ogroman broj turista.
Javni prijevoz je dobar, ali ne znam kako ces s malim djetetom po guzvi..zamisli si kako je strancu s djetetom u kolicima landrati po Splitu cijeli dan ljeti, tako ce biti i tebi.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 13:35   #160
Quote:
wob kaže: Pogledaj post
Šta mislite o azurnoj obali kao destinaciji za jedan tjedan sa malim ditetom od dvije godine .. Period putovanja , 7 ili 8 misec. Tip putovanja , kupanje , razgledavanje regije .. Jel Azurna moze bitt alternativa Siciliy .. Kakva je za razgledavat sa javnim prijevozom tipa vlak / bus.. Plaze , jesu li kao na sicily samo pijesak i lezaljke bez hlada ..
Plaža u Nici šljunak, u Cannesu pijesak, hlada nema, ima suncobrana, na ostalima nisam bila.
Mislim, meni tamo predivno, ali po ljeti je zbilja vruće kao i kod nas.
Javni prijevoz mi se zbilja čini preambiciozan s malim djetetom. Misliš avionom do Marseillea? Možda da ipak auto unajmiš?
sis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:49.