Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2010., 02:18   #101
Quote:
samarra kaže: Pogledaj post


gle B i A su uvijek AA, BB ili A0 ili B0

u tvom slucaju

AB+ B0

= BB = B !
i meni je presmiješno kad netko tako sa sigurnošću tvrdi kako se nasljeđuje od tamo 5 koljena unazad a "ne ovisi samo o roditeljima" pa mislim kad ne zna nek se bar ne blamira... za informaciju - krvna grupa se nasljeđuje isključivo direktno od roditelja i nikako drukčije (babe i dide imaju veze samo tako što su njihova djeca nasljedila direktno od njih i dalje prenijela)

samo mali ispravak samarra - od ove koja je nasljedila iz 5 koljena ( ), njen slučaj je AB + 00 = B0

pokretačici teme: B+B=B (ili 0, a nikako AB), ono što je netko bio dao link u početku kako u iznimnim slučajevima zbog dominantnog gena može biti i drugačije - B je dominantni gen i A nije dominantan nad njim (jednakopravni su) pa ga ni ne može (u tim mikrošansama) nadjačati iz zapećka kao što se to može dogoditi kod npr. plavih očiju kad dijete od dvoje roditelja plavih očiju po pravilima može ispasti jedino plavooko, međutim (rijetko) se može dogoditi da je na nekom "pričuvnom" genu npr. smeđa boja koja onda prevlada jer je dominantna nad plavom... ovakva iznimno rijetka situacija dominantan-recesivan bi se eventualno mogla u mirkošansama dogoditi kad su oba roditelja 0, a negdje u čudesnoj igri prirode čuči dominantni A ili B, međutim B je dominantan sam po sebi pa se njemu ovo ne može dogoditi

u svakom slučaju i mene, kao i Grizlija, jako zanima znanstveni rad na temu pa bih ga rado vidjela jer medicina napreduje i ovo što znamo danas nije kraj, uvijek možemo saznati nešto novo

s obzirom da brat pokretačice već zna za prijevare, sigurno mu je bar ponekad pala na pamet solucija neočinstva pa i ne bi bio toliki šok njemu, a dijete prije ili poslije mora znati zbog x medicinskih razloga tko mu nije i tko mu jest otac, kao i koliko još ima polubraće/sestara

nego, zanimljivo da se nitko nije zapitao ovo - ljudi varaju jako često, ova žena nije rijetkost, ali to i dalje ne znači da mu je dijete podmetnula, kako to da se nitko nije zapitao je li dijete uopće i njeno? ja je ne bih napadala prije DNK analize oba roditelja, zamjene u rodilištu nisu rijetkost
sminkica is offline  
Old 29.04.2010., 02:22   #102
Quote:
Morticia Addams kaže: Pogledaj post
Sad si razmišljam...
Da je moja sestra u takvoj situaciji (što je nemoguće, je li tako? ) ne znam kako bih se postavila.
Najlakše je reći- ne govori ništa, međutim da ja saznam da moja mama, sestra ili tata znaju takvu informaciju i da mi nisu rekli...

Ne znam, popizdila bih, u svakom slučaju.
Pa i nije tako nemoguće!

Zamisli slijedeću situaciju:
Pred porodom si, vode te u rodilište, rodiš zdravo dijete, ti i muž presretni odlazite doma i uživate u vašoj novoj obitelji... Paralelno tomu se vodi slijedeća priča; babica u rodilištu napravi grešku i zezne one dječje narukvice, zamjeni ih.
Nakon koju godinu, dijete ti oboli, ti ga vodiš ka doktoru, vade mu krv. Krv se ne podudara sa tvojom niti muževom. To ti potekne crv sumnje jer djetetova boja očiju nije poput tvoje ili muževe, a i ne sliči vam. Ideš napraviti DNK analizu i skužiš da to dijete nije tvoje. Pokreneš istragu; istraga otkrije da je babica bila odgovorna za čitav problem. Pitaš je zašto je to učinila, zašto nije odmah reagirala i ispravila grešku koju je počinila, a ona ti kaže da ju je bilo strah da ne ostane bez posla, da izbjegne probleme, sramotu. Pa da je zato prešutila, a ionako si ti to dijete zavoljela i prihvatila za svoje pa nije nešto strašno u konačnici.

Koja bi tvoja reakcija bila na sve to? Mirno bi nastavila dalje, kao da se ništa nije dogodilo, a dijetetu prešutila da mu vi niste pravi roditelji? Ili bi ipak bila ogorčena, bijesna, van sebe, i pokušala nekako ispraviti to sve, doći do tvojeg pravog (čitaj: biološkog) djeteta, a ovo koje si odgajala "vratila" njegovim biološkim roditeljima, koji bi prije ili kasnije počeli sumnjati u sve. Ovakve stvari su se znale događati, nije to ništa novo.

Svi ovdje napadaju pokretačicu teme, "otkud joj pravo da istinom uništava drugu obitelj". Sa mog gledišta, obitelj je "uništila" upravo dotična majka, prvi put kada je učinila preljub, drugi put kada je bila toliko nesmotreba da je zatrudnila sa drugim, i treći i najbitniji put kada je svom muži lagala (prešutila) čije je dijete doista.

Vidim da su neki spomenuli kako je otac svjestan toga da možda dijete nije njegovo i da namjerno ne želi znati. No, tko garantira da on sumnja i da on doista ne želi znati? Muškarci su u nekim stvarima puno blentaviji od žena, a oni najblentaviji nikad takvo nešto sami ne bi ni shvatili dok jedan dan ne bi primjetili da mu vlastiti sin i sin susjeda izgledaju kao pljunuta braća.

Skrivanje istine je IMHO puno gore od saznanja pravog stanja stvari. Guranjem istine pod tepih se na duže staze neće ništa postići. Prije ili kasnije će istina izaći na svijetlo dana, sa istim ili još i gorim poslijedicama. Kako za oca, tako i za to dijete. Zapravo, upravo za dijete je bolje da se istina odmah obznani, jer je još (pretpostavljam) malo pa ne kuži trenutno neke stvari. Ako bude odrastalo u istini, neće biti problema, ali ako bude odrastalo u laži, što će misliti o majci jednog dana kada doista bude saznalo istinu? Može ju i zamrziti.

No sa jednim se slažem, a to je da pokretačica teme mora biti jebeno sigurna u činjenice kojima raspolaže prije nego ih upotrijebi. Jer bi joj se greška mogla odbiti o glavu.
__________________
It's a joke, not a dick. Don't take it so hard.
Pupi is offline  
Old 29.04.2010., 02:34   #103
Quote:
sminkica kaže: Pogledaj post
nego, zanimljivo da se nitko nije zapitao ovo - ljudi varaju jako često, ova žena nije rijetkost
Valjda 98% muzeva ne zna krvnu grupu supruge. Vec sam napisao da ce nakon ove teme mnogi muzevi pitati supruge za krvnu grupu. A onda krecu kombinacije sa klincima. Ona je A, ja 0, a dijete B. Je li to moguce?
Grizli_Medo is offline  
Old 29.04.2010., 02:38   #104
Quote:
Pupi kaže: Pogledaj post
No sa jednim se slažem, a to je da pokretačica teme mora biti jebeno sigurna u činjenice kojima raspolaže prije nego ih upotrijebi. Jer bi joj se greška mogla odbiti o glavu.
točno, najbitnije je biti siguran prije dizanja buke.

smije li se DNK raditi tajno?

npr. u ovom slučaju da pokretačica teme uzme tajno malo kose (s četke, češlja, dok mali spava) njima troje i odnese na analizu? pretostavljam da mora postojati suglasnost ili?

u tvoj primjer babice i zamjene narukvice treba ubaciti i još jednu epizodu između zamjene bebe i saznanja o zamjeni - a to je mogućnost da su se (kod zamjenjene bebe) podudarale krvne grupe mame i bebe, ali ne i tate i onda nastaje cijeli cirkus, a žena ni kriva ni dužna... isto tako bi se i kod pokretačice teme trebao pogledati DNK svo troje jer varati je jedno, a svjesno podmetnuti dijete ipak nešto sasvim drugo
sminkica is offline  
Old 29.04.2010., 02:42   #105
Quote:
Grizli_Medo kaže: Pogledaj post
Valjda 98% muzeva ne zna krvnu grupu supruge. Vec sam napisao da ce nakon ove teme mnogi muzevi pitati supruge za krvnu grupu. A onda krecu kombinacije sa klincima. Ona je A, ja 0, a dijete B. Je li to moguce?
a zamisli tek ovog pitanja nakon čitanja ove teme: sve nam se podudara, a što ako se i pravi i krivi otac podudara?

ono npr. muž+žena=moguća djetetova kombinacija, ali i ljubavnik+žena=moguća kombinacija

sve u svemu svi se imaju što zapitati, moglo bi biti šišanih čuperaka pod okriljem noći
sminkica is offline  
Old 29.04.2010., 02:44   #106
Quote:
sminkica kaže: Pogledaj post
isto tako bi se i kod pokretačice teme trebao pogledati DNK svo troje jer varati je jedno, a svjesno podmetnuti dijete ipak nešto sasvim drugo

Ali ima jedna stvar koja je ocita. Ako je ona B i on B, a dijete AB i te su cinjenice 100% sigurne, onda DNK nije potreban. Moze biti samo provjera da li su krvne grupe dobro odredene.
Ne znam sta zakon kaze za ovo podmetanje bebe. Ali mislim da bi to trebalo biti kaznjivo.
Grizli_Medo is offline  
Old 29.04.2010., 02:50   #107
Quote:
Grizli_Medo kaže: Pogledaj post
Ali ima jedna stvar koja je ocita. Ako je ona B i on B, a dijete AB i te su cinjenice 100% sigurne, onda DNK nije potreban. Moze biti samo provjera da li su krvne grupe dobro odredene.
Ne znam sta zakon kaze za ovo podmetanje bebe. Ali mislim da bi to trebalo biti kaznjivo.
ako je dijete njeno onda je sve očito, ali uvijek postoji šansa da nije ni njeno, to nije tako rijetko da se bebe zamijene

taj DNK bi trebao ići pod obvezno kao jmbg tj oib, što kažeš to podmetanje nije samo stvar morala (i prava roditelja da zna je li dijete njegovo kao i obratno pravo djeteta da zna tko mu je tata) nego je i iz medicinskih razloga bitno, čak znam i za slučaj (u maloj sredini) gdje se takvo nešto priznalo na silu kad su se dvoje htjeli vjenčati pa je majka jednog od njih priznala da su njih dvoje polubrat/sestra, ma jebemu svak ima pravo znati hoće li se nedajbože zaljubiti u brata/sestru, kažem ja bi DNK uvela pod obvezatno
sminkica is offline  
Old 29.04.2010., 02:51   #108
Quote:
sminkica kaže: Pogledaj post
smije li se DNK raditi tajno?

npr. u ovom slučaju da pokretačica teme uzme tajno malo kose (s četke, češlja, dok mali spava) njima troje i odnese na analizu? pretostavljam da mora postojati suglasnost ili?
smije.

Quote:
... iako se u Hrvatskoj dokazivanje očinstva DNK analizom radi u tri laboratorija, u Zagrebu, Osijeku i Splitu, u sve njih osoba koja želi dokazati očinstvo mora doći osobno, i to s djetetom.

Mnogima je to, priča Lauc, vrlo neugodno, zbog čega unatoč sumnjama to nikad i ne naprave. No Gordan Lauc i njegovi suradnici omogućili su ljudima s takvim nedoumicama da testiraju očinstvo u diskreciji, da ne iziđu iz kuće. Drugim riječima, uzorke potrebne za analizu - koji se posebnim kolektorom kupljenim u ljekarni uzmu s unutrašnjeg dijela obraza - mogu i sebi i djetetu uzeti kod kuće i poslati ih poštom u laboratorij Laucove tvrtke Genos.
izvor
 
Old 29.04.2010., 03:43   #109
Quote:
Maslina kaže: Pogledaj post
Iako imam trolofobiju,
Evo da vas prosvijetlim:
http://php.ringeraja.rs/?page=bloodtype

Vidi opasku na dnu:
Zanimljivost o krvnoj grupi:
U retkim slučajevima se dešava da dete nema krvnu grupu koja je moguća kombinacijom gena roditelja, jer ne postoji dominantan gen


Dakle, ne može se sa sigurnošću ništa zaključiti iz krvne grupe.

test očinstva je najsigurnija metoda
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Old 29.04.2010., 09:13   #110
http://php.ringeraja.rs/?page=bloodtype&type=calc procitaj
darko80 is offline  
Old 29.04.2010., 09:35   #111
Quote:
Grizli_Medo kaže: Pogledaj post
Ne znam sta zakon kaze za ovo podmetanje bebe. Ali mislim da bi to trebalo biti kaznjivo.
Mislim da se dijete rodjeno u braku zakonski smatra djetetom majcinog muza.
Nisam sigurna koje strane imaju pravo osporavati ocinstvo, ali nije kaznjivo. Tko ce dokazat da je majka bila sigurna da dijete nije muzevo.
ritalica is offline  
Old 29.04.2010., 09:36   #112
Moram nesto napisati.. Meni je vadena krv kad me mama porodila i vaden je rh faktor, zapisano mi je u knjizici A+... do u nazad 6 godina ja sam mislila da mi je krvna grupa A+ jel to mi lijepo pise cak i u kartonu lijecnika opce prakse ( koji mi je obiteljski lijecnik cijeli zivot i tih A+ se samo prepisivalo dalje) da bi prije 6 godina prije operacije bila slana u petrovu na vadenje rh faktora i da bi se ispostavilo da sam 0+... tri puta su provjeravali bas zato jer mi je pisalo u knjizici da sam A+.... tako da sve je moguce...
biancha is offline  
Old 29.04.2010., 10:09   #113
@manchild
Primjeti boldano:

Quote:
Maslina kaže: Pogledaj post
Vidi opasku na dnu:
Zanimljivost o krvnoj grupi:
U retkim slučajevima se dešava da dete nema krvnu grupu koja je moguća kombinacijom gena roditelja, jer ne postoji dominantan gen


Dakle, ne može se sa sigurnošću ništa zaključiti iz krvne grupe.
Quote:
sminkica kaže: Pogledaj post
ono što je netko bio dao link u početku kako u iznimnim slučajevima zbog dominantnog gena može biti i drugačije - B je dominantni gen
Daklem prica o iznimci ne vazi za ovaj slucaj. mozda za onaj gdje se radi o kombinaciji nedominantnih krvnih grupa, pa se iz prikrajka pojavi A ili B koji su dominantni.

Btw, jutros sam pricao s personom koja ovo jako dobro poznaje. I on kaze da stavlja svoju karijeru na stol i kladi se da dosada znanost nije potvrdila da je moguce da B i B daju AB. I ako postoji znanstveni rad na tu temu da ce ga vrlo rado procitati.

Ali on istovremeno kaze da metoda utvrdivanja ocinstva iz krvne grupe moze biti samo razlog za sumnju (kao u ovom slucaju), ali nikako dokaz da je netko necije dijete. Gresaka sa odredivanjem krvnih grupa ima jako puno i kaze da se u nekoliko slucajeva susreo sa slucajevima slicnim ovom i da je u pitanju bila krivo odredena krvna grupa. Dakle oprez s ovakvim odredivanjem ocinstva.

Ono sto je bitno je da DNK dokazuje izvan svake sumnje necije ocinstvo i tu nema greske.

Sto se tice zakonskih sankcija za majku koja "uvali" dijete.
Ne znam da li je zakon propisao takve kazne, ali ako je to napravila svjesno, ja sam za kaznu. Time ne vrijeda samo prava "oca" i oca, nego i prava dijeteta.
U svakom slucaju, sa pozicije morala vrlo niska stvar i ja ne vidim nikakvog opravdanja za to.
Grizli_Medo is offline  
Old 29.04.2010., 15:04   #114
Grizli, slažem se s tobom, ali ni sam nisi baš najljepše postupio, lakše se bilo distancirati od prijatelja...
Ne znam stvarno o čemu pričate, dijete mora znati tko mu je otac! Što ako se jednog dana zaljubi u vlastitu sestru, ne dešava se to samo u sapunicama
mimozica 7 is offline  
Old 29.04.2010., 18:05   #115
Samo jedna zanimljivost:
mama ab+ (univerzalni primatelj)
tata 0- (univerzalni davatelj)
ja a+
brat b+.

A sad, u ovakve se stvari bolje ne upetljavati. I brat i nevjesta su išli u osnovnu školu i znaju dovoljno o krvnim grupama da se mogu sami zapitati.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Old 29.04.2010., 18:10   #116
i zašto se sad pokretačica teme ne javlja???? što je brat želio?

pa mislim....bilo bi fer da kaže što je bilo
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:39.