Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2013., 04:31   #61
Procedura je jednostavna, ugovor se potpiše i poštom pošalje novom opskrbljivaču koji će ti nakon toga vratiti jedan primjerak i obavijestiti te o točnom datumu prelaska. Proces promjene opskrbljivača traje 3 do 6 tjedana. Na dan prelaska mora se očitati stanje brojila te isto dostaviti HEP-u i GEN-I.

Prelaskom kod drugog opskrbljivača HEP ti neće početi obračunavati ono što ti nije i do sada, pojednostaviti ćemo i reći da HEP-ov račun sadrži ovih 5 stavki:

1. naknadu za očitanje brojila
2. mrežarinu (prijenos i distrubucija)
3. broj potrošenih kWh (cijena struje)
4. naknadu za obnovljive izvore energije
5. naknadu za opskrbu


Nakon promjene opsrkrbljivača navedenih 5 stavki će biti samo raspoređeno na 2 računa između HEP-a i GEN-I:

HEP račun
1. naknada za očitanje brojila
2. mrežarina (prijenos i distrubucija)

GEN-I račun
3. broj potrošenih kWh (cijena struje)
4. naknada za obnovljive izvore energije
5. naknada za opskrbu

Važno je napomenuti da je kod 4 od 5 navedenih stavki cijena regulirana zakonom i jednaka za sve potrošače bez obzira kod kojeg su opskrbljivača! Jedino stavku 3 (cijena struje) svaki opskrbljivač određuje sam za sebe i tu je ta razlika u cijeni tj. ušteda.
Ico_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 10:21   #62
Super, hvala ti na upiti, baš ću vidjeti.

Ima tu na forumu jedna ženska, valjda radi u HEP-u, koja straši ekipu da će HEP ovo i ono, da će počet naplaćivati očitanja, održavanje sata, ovog, onog....pa sam se zato bila unervozila. Ali ja isto slušam svaku budalu. Sjećam se kad sam bila među prvima koji su fiksni telefon maknuli od HT-a, isto je bilo skeri priča, a na kraju sam se preporodila i promijenila još 2 operatora nakon toga. I ništa mi nije bilo
kishakishica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 12:22   #63
pa hvala bogu, slovenci su sve lijepo jasno napisali u ugovoru, te mi lijepo detaljno odgovorili na mailove, jedino me mučila stavka o vremenskom trajanju ugovora, ali sam dodatnim upitima i pozivima saznao da se ipak može bilo kad prekinuti ugovor s genijem, pa me od tad sve ostalo ne tangira.
ako se kojim slučajem i desi da netko počne divljati s cijenama i ne poštivati ugovor, ja ode od tuda i mirna bosna.

tako da, nema straha, uživaj dok možeš, ne na hepu samo.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 16:21   #64
da, meni su isto rekli da ne moramo vratiti čak niti onaj prvi mjesec, što je besplatno. ja ću definitivno preseliti, gore od hepa ne može biti, može biti samo bolje. a kad se sjetim kom je sve hep bio sponzor, mojim novcima, umjesto da ih je ulagao u infrastrukturu, upce nemam nimalo nacionalne griznje savjest. ma marš lopovi i neradnici!
kishakishica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 19:07   #65
hep je rekao da će se novim korisnicima namirit na stranom tržištu, pa nek se namiruje, ne trebam ja njima, ne trebaju oni meni. mrš bando lopovska.
samo bumo vidli ko će htjet preć na hrvatskog operatera vani
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 20:36   #66
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
hep je rekao da će se novim korisnicima namirit na stranom tržištu, pa nek se namiruje, ne trebam ja njima, ne trebaju oni meni. mrš bando lopovska.
samo bumo vidli ko će htjet preć na hrvatskog operatera vani
Pa recimo slovenci jer je u sloveniji skuplja struja...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 23:50   #67
reče geni da je jeftinija.

i da, hvala ti hepu što si spustio cijenu tako da guštam u 20% jeftinijoj cijeni u odnosu na prije 2 mjeseca
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 11:49   #68
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
reče geni da je jeftinija.

i da, hvala ti hepu što si spustio cijenu tako da guštam u 20% jeftinijoj cijeni u odnosu na prije 2 mjeseca
Kažu i da nema ugovorne obaveze pa je u ugovoru ima....
A ovih 20% možeš samo sanjati....
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 15:03   #69
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Kažu i da nema ugovorne obaveze pa je u ugovoru ima....
A ovih 20% možeš samo sanjati....
kako?
sa 12% prvog pojeftinjenja još 10% drugog?

što se ugovorne obveze tiče, provjereno na više mjesta, kod genija i minstarstva gospodarstva i udruge za zaštitu potrošača, po zakonu nema ugovorne obveze.

da onaj stavak stoji u ugovoru ali isto tako u tom istom ugovoru stoji da je korisnik u svakom trenutku slobodan promijeniti davatelja.

osim toga nemaš se čega bojati, do 2015 nema poskupljenja što isto stoji u ugovoru, ako te toliko strah, prije 2015. zatraži razlaz i mirna si.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 20:15   #70
Ovo da do kraja 10. mj traje akcija besplatne struje je odlična stvar. Nisam se uspio u potpunosti prebaciti ljetos, jer sam mijenjao naziv firme.

Ja sam prebacio već 6 nekretnina na Gen-I, idu sad još dvije.

Mjesečni troškovi za struju su mi cca 5000kn(uredi), tako će mi lijepo leć mjesec dana uštede

Ali prava ušteda je što(ako bog i EU fondovi dadu) kad za 6mj pokrenem proizvodnju ušteda će bit 15-20 k eura godišnje (srednji napon, mrežarina je tu niska)

Nisam dobio još nijedan račun, ali je već u procesu prebacivanja, tj. dobio sam račune od hepa samo za 8. mj, tj:

1. naknada za očitanje brojila
2. mrežarina (prijenos i distrubucija)

Ovo iz Gen-I a još nije stiglo, dosta su u kaosu tamo. Zovu me na mobitel svaki dan skoro, ali nema veze, dok god do 2015. nema rasta cijena mogu mirno spavat.

Ako nešto misliš proizvodit gdje je struja važan trošak, ili nedaj bože plin, dosad si mogao jedino plesat za kišu i molit se Manituu. Sad bar jedno moguće drastično poskupljenje ide van iz feasebility-ja.

P.S. moja detaljna kalkulacija je pokazala da je Gen-I jeftiniji čak i od 3 godišnjeg ugovora kod RWE. Naime, onaj popust od 10% na njihovim stranicama vrijedi samo jednu godinu, a potom iduću imaš 7%, potom 5%.

To je (90+93+95):3= 92.666% cijene u prosijeku. S time da kod moje dosta visoke potrošnje mjesec dana besplatne struje (i to usred ljeta gdje klime u uredu potegnu možda 15% godišnje potrošnje struje- grijem se na plin) nosi uštedu veću od niže cijene u jednoj cijeloj godini.

Ne nasjedajte na RWE, a pogotovo mi se ne sviđa ugovor na 3 god koji ako raskidaš moraš platiti. Slovenci se bombastično reklamiraju, pretjeruju s mogućom uštedom, ali RWE je podmukao, nema kod njih labavo.

Jedva čekam i njihov plin.
__________________
"If Chuck Norris were to be reincarnated as a car, he would be the Land Rover Defender."
Volvo 850 R. Bork Bork Bork

Zadnje uređivanje Felicius : 14.09.2013. at 20:32.
Felicius is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 22:11   #71
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
kako?
sa 12% prvog pojeftinjenja još 10% drugog?

što se ugovorne obveze tiče, provjereno na više mjesta, kod genija i minstarstva gospodarstva i udruge za zaštitu potrošača, po zakonu nema ugovorne obveze.

da onaj stavak stoji u ugovoru ali isto tako u tom istom ugovoru stoji da je korisnik u svakom trenutku slobodan promijeniti davatelja.

osim toga nemaš se čega bojati, do 2015 nema poskupljenja što isto stoji u ugovoru, ako te toliko strah, prije 2015. zatraži razlaz i mirna si.
Slovenci su bili jeftiniji 7% a ovih drugih 10% možeš sanjati...
Ono šta stoji u ugovoru je važeče a to je ugovorna obaveza...
I još jedna lažna reklama je prvi mjesec besplatno...
Nije ništa besplatno nego je jedna rata manje za platiti...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 23:13   #72
Nije se dugo čekalo, ako je vjerovati službenim stranicama GEN-i spustili već danas cijene dodatno: http://www.jeftinastruja.hr/jeftina-struja/cjenik

Još se čeka odgovor RWE-a na sve to... kažite vi da je to malo, ali u odnosu na prvu cijenu govorimo, u mojem slučaju, ako se prebacim još i na Slovence preko 300kn na godišnjoj razini. Nije svota za bacit, ako nekome je neka proslijedi višak na tekući
Daxo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 01:11   #73
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Slovenci su bili jeftiniji 7% a ovih drugih 10% možeš sanjati...
meni 12%. 430kn mjesečne rate, do nedavno je bila 650kn. imam i službeni proračun uštede po svojoj potrošnji.

Quote:
Ono šta stoji u ugovoru je važeče a to je ugovorna obaveza...
ne nije jer je protuzakonito. imam službeni odgovor od Ministarstva.

Quote:
I još jedna lažna reklama je prvi mjesec besplatno...
nije lažna jer piše što je besplatno, dobiješ ugovori i sve ti piše u njemu što je besplatno što nije.

Quote:
Nije ništa besplatno nego je jedna rata manje za platiti...
a ta jedna rata je besplatna. dakle besplatno je.

i malo previše kljucaš po geniju mora da te hep svrbi nešto, il su ti rođaci tamo ili se nisi na vrijeme prebacio/la.

Quote:
Daxo kaže: Pogledaj post
Nije se dugo čekalo, ako je vjerovati službenim stranicama GEN-i spustili već danas cijene dodatno: http://www.jeftinastruja.hr/jeftina-struja/cjenik

Još se čeka odgovor RWE-a na sve to... kažite vi da je to malo, ali u odnosu na prvu cijenu govorimo, u mojem slučaju, ako se prebacim još i na Slovence preko 300kn na godišnjoj razini. Nije svota za bacit, ako nekome je neka proslijedi višak na tekući
hahaha najs, hvala još jednom hepu
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 09:38   #74
Prema objavljenim cjenicima od 1.10.13.

1. HEP - će pojeftiniti VT za 8%, a NT za 6% u odnosu na današnje cijene

2. GEN-I - će pojeftiniti i VT i NT za 8 % u odnosu na današnju cijenu


Dakle, opet GEN-I više reže cijene.
prečko jug is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 15:03   #75
Vidite ljudi, svima je jasno da je velik udio cijene na nižem naponu "mrežarina".

Kad dodaš onaj fixni iznos shvatiš da je ušteda vrlo mala ako imaš mjesečno parsto kuna struje.

Ali meni doma je 750 kn račun, a grijem se na plin, uz kamin na drva kad imam vremena. Kuham na plin, topla voda na plin...puno peglanja, vešmašine, suđerice i server. A u nižoj tarifi je većina potrošnje.

Ledice u svakome lusteru...

U uredima druga priča, isto je sve na plin, ali klima radi 6-8 mj godišnje(toplinska pumpa je isplativija od plina jer je efukasnost u prosjeku 3:1), pa je rata plina manja.

Samo na mjesec dana besplatne struje mi je Gen-I dao cca 5000kn. 8. mjesec sam već platio Hep-u distribuciji i Gen-Iu onu naknadu.

Tko više troši- ušteda mu je veća. Ne samo u apsolutnome iznosu, nego i u postotku. Moja baka troši mjesečno 150 kn struje, kod nje je razlika na računu jedno 5 kn sve skupa, jer je fixni dio pola računa.

Zaključak: svima se isplati, ali za poduzeća je ušteda uistinu pozamašna. Za većinu građanstva 20 kn mjesečno.

P.S.
Nove cijene:

VT 0,450
NT 0,225

Stare su bile okruglo 25 lp i 50 lp bez pedeveja.

A za poduzeća je cijena veća i kod hepa i slovenaca, pa je razlika isto veća.
__________________
"If Chuck Norris were to be reincarnated as a car, he would be the Land Rover Defender."
Volvo 850 R. Bork Bork Bork

Zadnje uređivanje Felicius : 15.09.2013. at 15:12.
Felicius is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 17:06   #76
Quote:
Felicius kaže: Pogledaj post
Zaključak: svima se isplati, ali za poduzeća je ušteda uistinu pozamašna. Za većinu građanstva 20 kn mjesečno.

P.S.
Nove cijene GEN-I:
VT 0,450
NT 0,225
Sve ti fino to izložio i nema se što dodati nego potpisati i potvrditi tvoj post u potpunosti.

Samo bi dodao jednu zanimljivu činjenicu, ove iznad što si napisao su cijene za dvotarfina brojila koja je jučer GEN-I predstavio, znači dodatno sniženje na jučer sniženi HEP. Ako ćemo se vratiti malo više u povijest, prije onog famoznog sniženja sredinom 2012. godine cijene HEP-a su iznosile:
VT 0,4539
NT 0,2269

Dakle, cijela HEP-ov predstava je služila da dođu do para dok još mogu, da bi dolaskom konkurencije cijena se vratila na neku očito realnu cijenu koja može osigurati dobit. Sad, taj tržišni igrokaz je dozvoljen, ali pitanje koliko jedna kompanija koja sad udara na nacionalni ponos ima pravo sada tražiti da ju podržimo ako nas je s ciljem pokradala prije. Neka svatko sam zaključi zašto smo plaćali godinu dana višu cijenu. Uostalom, pitanje je da li bi konkurencija došla da je cijena ostala kakva je bila.
Daxo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 23:18   #77
Konkurencija je spustila cijenu u roku od dva dana...dakle imali su i oni dobru maržu profita kad su došli, tj nisu išli sa ogoljenim cijenama. Nisu tu došli radi altruizma.

Pa i ViP pad je došao je srušio cijene...

Bit će uštede još ako dođe nova kompanija...

Najbolji primjer je B-net na IT tržištu...zadnji koji uđe mora dat najnižu cijenu.

I Gen-I i RWE i Hep nama ofcama prodaje jeftinu struju iz BiH, gdje se kopa ćumur 300m od elektrane i loži bez ikakvih filtera/kyota, te iz hidrocentrala koje su građene novcima svih republika...jasno da je zato odtamo struja najjeftinija.

Evo, HEP samo priča o ugljenari, dok naši susjedi to i realiziraju...isto je i sa rafinerijama. Mi ćemo svoje pozatvarati, dok "država trećeg svijeta" u našem susjedstvu radi remont svojih i uskoro ćemo mi uvoziti, a oni izvoziti benzin...

Tipična rvacka posla. Nismo ništa uložili u elektro-energetsku i naftnu infrastrukturu, željeznice, čeličane i sl...što čini kičmu industrije svake države

Ala sam ga sad zabrijo.
__________________
"If Chuck Norris were to be reincarnated as a car, he would be the Land Rover Defender."
Volvo 850 R. Bork Bork Bork

Zadnje uređivanje Felicius : 15.09.2013. at 23:27.
Felicius is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 01:19   #78
Usporedba cijena električne energije

Kalkulator izračuna cijene električne energije HEP, GEN-I, RWE na

http://www.labin.com/kalkulator-ustede/index.html
KizoX is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 08:40   #79
Moja godisnja usteda je, teoretski, 300 kn u korist Geni-ja

Za toliki novac ne zelim sudjelovati u rusenju jos jedne hrvatske firme.

Ostajem na HEPu.

(a i drugi bi trebali, naime vidljiva je namjera rusenja HEPa, jeftinog otkupa i nekontroliranog porasta cijena u nebo).
__________________
Sunt facta verbis difficiliora
Offshore is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 11:57   #80
Quote:
Offshore kaže: Pogledaj post
Moja godisnja usteda je, teoretski, 300 kn u korist Geni-ja

Za toliki novac ne zelim sudjelovati u rusenju jos jedne hrvatske firme.

Ostajem na HEPu.

(a i drugi bi trebali, naime vidljiva je namjera rusenja HEPa, jeftinog otkupa i nekontroliranog porasta cijena u nebo).
Inače podržavam isti stav, ali u slučaju HEP-a i brojnih "ugodnih iskustava" i sponzorstava HEP-a mamićevu Dinamu, neradnika koje tamo osobno poznajem, objavljujem javno i na sva zvona DA ĆU SA VELIKIM ZADOVOLJSTOM PODRŽATI PROPAST HEPA! I bit će mi izrazita čast i zadovoljstvo i poziavam sve koji ne žele sponzorirati Dinamo preko HEP-a da mi se pridruže! Mater im lopovsku, neradničku, neefikasnu, lijenu ljubim!
kishakishica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:57.