Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2014., 22:09   #4421
Quote:
Zozolina kaže: Pogledaj post
Ja sam radila t-PRK u optp centru prije tjedan dana, i za sad sam jako zadovoljna. Doktor je izvrstan. Naravno imaću bolji uvid nakon 6 tjedana da se vide konačni rezultati.
E pa onda smo se možda i vidjeli u čekaonici kad je doktor komentirao da je meni prva noć prošla puno gore nego prethodnoj pacijentici

Prvu noć su se potoci slijevali niz oči i morao sam u prva 2 dana popiti jedno 6-8 ketonala, kapao anestetik svaka 3 sata i intenzivnije kapao Tobradex. No 3. dan je osjetljivost na svjetlo naglo pala i pogotovo nakon skidanja leća vidim vidljive pomake na dnevnoj razini. Sad sam na Efflumidexu 4x, a od subote 2x. Jučer sam čak vozio mada je još uvijek mutljikavo.

U svakom slučaju moram priznati da je osoblje zbilja profesionalno i susretljivo, pitao sam dr. Lukendu i previše sitnica na što mi je on strpljivo odgovorio. Zasad super, a vidjet ću za nekoliko tjedana kako će proći kontrola.

Zadnje uređivanje Savage711 : 30.10.2014. at 22:47.
Savage711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 16:31   #4422
Quote:
Savage711 kaže: Pogledaj post
E pa onda smo se možda i vidjeli u čekaonici kad je doktor komentirao da je meni prva noć prošla puno gore nego prethodnoj pacijentici

Prvu noć su se potoci slijevali niz oči i morao sam u prva 2 dana popiti jedno 6-8 ketonala, kapao anestetik svaka 3 sata i intenzivnije kapao Tobradex. No 3. dan je osjetljivost na svjetlo naglo pala i pogotovo nakon skidanja leća vidim vidljive pomake na dnevnoj razini. Sad sam na Efflumidexu 4x, a od subote 2x. Jučer sam čak vozio mada je još uvijek mutljikavo.

U svakom slučaju moram priznati da je osoblje zbilja profesionalno i susretljivo, pitao sam dr. Lukendu i previše sitnica na što mi je on strpljivo odgovorio. Zasad super, a vidjet ću za nekoliko tjedana kako će proći kontrola.
Da da, to sam ja
i ja sam se odlučila za PRK iz istih razloga kao ti, s tim da je kod mene na desnom bila veća dioptrija -6.5.
Kod mene je bilo puno drugačije, nisam imala tako ekstremnih problema. Malo je peklo i suzilo, čak drugi dan je bilo gore. Treći dan mi je sve blještalo, pa je navečer jednostavno prestalo. Već u ponedjeljak na kontroli dosta dobro, u utorak na lijevo oko vidim 100 %, što je i dr. Lukenda potvrdio u srijedu. Međutim, na desnom je ostala izgleda neka mala dioptrija, a to mi je dominantno oko. I sad mi je malo čudno, jer mi se malo muti zbog te dioptrije.
Međutim kod mene je bio taj nagli skok sa ponedjeljka na utorak, i sad sve vrijeme stagnira. i da, ujutru me zapeče oko prvih par sekundi dok ne trepnem par puta.
Zozolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 20:55   #4423
Meni je moj lokalni okulist preporučio SMILE lasersko skidanje diptrije, je li može netko objasnit koja je razlika između nje i obične?
Papy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 10:22   #4424
Nisam liječnik ali sam upoznat dosta sa tehničkom stranom laserske ablacije.
Po ovom opisanom u prethodnom postu, a i stručnoj literaturi dostupnoj na internetu ovo dolje navedeno je slično Wavefront PRK metodi, samo što se epitel skida laserom umjesto alkoholom što po meni nije nikakva prednost, samo drugačiji način da se dobije isti rezultat.

Želio bih svratiti pozornost dr. Knezoviću na razliku između topografski (topografic) i valno (wavefront) vođene ablacije (tj. marketinški pogrešno korištenje tih izraza). Koliko me meni poznato skoro svi novi uređaju na tržištu koriste obje metode za izračun "mape rada". Topografska slika sa koristi da se dobije originalna mapa rožnice, koje se tada "modificira" na temelju wavefront skena s kojim se ustvari vidi količina korekcija potrebna da se poništi dioptrija (aberacije nižeg i višeg reda).

Za one koji čekaju sljedeću generaciju lasera, mogu reči da se intenzivno radi na "closed loop" sustavima. Biti će raznih komercijalnih naziva za to, ali u suštini se stvar svodi na to da će se kontinuiranim skeniranjem rožnice u realnom vremenu kontrolirati koliko je točno laser "skinuo" tkiva (sada se vrši samo računalna aproksimacija, a pogreška raste s količinom tkiva koje se skida). Closed loop sustavom + naravno povećanjem preciznosti lasera (manji promjer, varijabilna snaga i veća brzina zrake) planira se dobiti skoro savršen oblik rožnice nakon završetka ablacije. Naravno i dalje zarastanje rožnice/epitela nije do kraja predvidivo ali stvari idu na bolje ....

Quote:
DrKnezovic kaže: Pogledaj post
Poštovani, ovdje bih želio svakako iznijeti nekoliko činjenica.
Atenski protokol izvodi se već više od 14 godina i ovom metodom operirano je više tisuća iregularnih (nepravilno gradjenih) rožnica koje su sklone progresiji (pogoršanju).
Atenski protokol se sastoji od tri zahvata:
1. PTK (lasersko skidanje prednjeg lista rožnice), nomogramski prilagodjeni svakom pacijentu. Dakle, potrebno je izračunati debljinu epitela na različitim pozicijama i na osnovu tih podataka adekvatno izvšiti zahvat.
2. Topografki vodjena ablacija - kompjuterska, laserska regularizacija rožnice, nakon koje rožnica postaje značajno pravilnija nego ranije. Ovaj zahvat nema nikakve sličnosti sa klasičnim PRK zahvatom, riječ je o individualiziranoj ablaciji čiji cilj nije skidanje dioptrije nego popravljanje oblika rožnice i time poboljšanje različitih nivoa vida, kao što su: vidna oštrina, kontrastna osjeljivost, pravilnije konture objekata kojih gledamo, poboljsanje vida u uvjetima smanjene osvjetljenosti idr.
3. Kolageni kornealni cross linking - opet prilagodjen svakom pacijentu, ovisno o debljini rožnice.
Atenskim protokolom se Rožnica ne stanjuje na kritičnim mjestima, nego se oblikuje na udaljenim pozicijama čime postaje pravilnija sa znacajno poboljšanim biomehaničkim svojstvima. Konačna dioptrija je značajno bolja (pravilnija, s manjim astigmatizmom) a što je najvažnije maksimalno korigirana vidna oštrina se poboljšava. Pojednostavljeno, ako je vid prije operacije 50% (s naočalama), nakon zahvata se poboljšava, npr na 70-100%, jer je rožnica PRAVILNIJA (značajno smanjenje aberacija visokog reda).
Preduvjet za ovakav operativni zahvat je i adekvatna dijagnostička oprema, laserska platforma te softwer koji omogućava komunikaciju medju njima - moguće izvesti samo u nekim laserskim centrima!
Atenski protokol se izvodi u mnogim svjetskim centrima, ponajviše u Europi. U SAD se može izvoditi unazad nešto više od godinu dana, kada je FDA (američka agencija za lijekove i hranu) odobrila topografski vodjene laserske zahvate. Laserski zahvati nakon cross linkinga (obrnuti princip, kao dva posebna zahvata, u različitim vremenskim intervalima) imaju nedostatke, od kojih su dva najvažnija:
1. nepredvidljivost rezultata jer se modulira tkivo koje je biomehanički promijenjeno nakon cross linkinga
2. skida se površinski dio rožnice koji je učvršćen samim cross linkingom, i time se povećava mogućnosti rožnične ektazije (pogoršanja kliničke slike, odnosno gubitka vida radi prvotnih razliga radi kojih je cross linking i učinjen).
Dakle, bilo kakvi laserski zahvati na rožnici nakon cross linkinga mogu značajno pogoršati kliničku sliku.
Nadam se da sam uspio donekle približiti suštinu i način izvodjenja Atenskog protokola. LP.
core_zero is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 11:10   #4425
Quote:
Papi Batina kaže: Pogledaj post
Meni je moj lokalni okulist preporučio SMILE lasersko skidanje diptrije, je li može netko objasnit koja je razlika između nje i obične?
Poštovani,

već preko 10 godina pokušava se uvesti ova tehnologija (SMILE je jedna od njih) u refrakcijsku kirurgiju. Ideja je dobra, želi se uštedjeti, pa se femto laser koji mi koristimo samo za kreiranje poklopca, koristi i za odstranjenje dioptrije - ono što kod nas radi excimer laser. Do danas ta se tehnologija nije uspjela nametnuti.

1. U USA-najrazvijenijem tržištu lasera za refrakcijsku kirurgiju još nema niti odobrenje za rad. Ako i kad ga dobije dobit će ga eventualno za jednostavne minus dioptrije jer za drugo nije pouzdana.

2. Tom se metodom ne može operirati dalekovidnost (plus dioptrija), astigmatizam (cilindri), prezbiopija (starovidnost), komplicirane dioptrije, iregularni astigmatizmi. Sve ovo iLASIK radi. Dakle, tom se metodom operira samo jednostavna kratkovidnost, toliko je ta metoda dobra.

3. Kod ove metode mehanički se mora izvaditi lamela koju je femtolaser kreirao. Ako dio lamele ostane nemoguće ga je naći i izvaditi bez ponovnog otvaranja rožnice. A ako se ostavi ostaje iregularni astigmatizam - eto posla za "običan" laser.

4. Možda dugoročno najteži problem - nakon zahvata ovom metodom nije moguće istom metodom dokorigirati dioptriju koja se "vrati", preostane ili naknadno nastane. Zagovornici ove metode kažu: nema veze, ako trebamo dokorigirati, to se može klasičnim LASIK-om ili PRK-om, dakle evo još posla za "običan" laser.

Nesumnjivo ova tehnologija zvuči izazovno ali za sada je još miljama iza iLASIK zahvata, štoviše iza svakog LASIK i PRK zahvata.

Lijep pozdrav,

dr. Dean Šarić
__________________
Optical Express is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 14:18   #4426
Odvelo bi nas jako daleko da idemo u detalje, "Palikarisova metoda" jedna je od stotina varijacija istog zahvata, generalno PRK ima neke prednosti pred LASIKom koji se izvodi s poklopcem učinjenim klasičnim mikrokeratomom. Te prednosti su zanemarive prema manama. Uvođenjem femtosekundnog lasera koji formira poklopac neposredno ispod epitela (intralase metoda) i tih par prednosti nestaju, tj.- femtosekundni LASIK (takozvana SBK metoda) ima ogromne prednosti pred PRK i klasičnim (mikrokeratom) LASIKom. Najrazvijenije tržište (USA) praktično više ne poznaje PRK metodu, klasični mikrokeratom rijetko se koristi, intralase (femtosekundni) LASIK je apsolutno dominantna metoda. NATO i NASA su odobrili ovu metodu za operacije pilota, PRK ne rade iz logičnih razloga (bolovi, spori oporavak, komplikacije, ...)

Lijep pozdrav,

dr. Dean Šarić
__________________
Optical Express is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 15:29   #4427
Quote:
Optical Express kaže: Pogledaj post
Odvelo bi nas jako daleko da idemo u detalje, "Palikarisova metoda" jedna je od stotina varijacija istog zahvata, generalno PRK ima neke prednosti pred LASIKom koji se izvodi s poklopcem učinjenim klasičnim mikrokeratomom. Te prednosti su zanemarive prema manama. Uvođenjem femtosekundnog lasera koji formira poklopac neposredno ispod epitela (intralase metoda) i tih par prednosti nestaju, tj.- femtosekundni LASIK (takozvana SBK metoda) ima ogromne prednosti pred PRK i klasičnim (mikrokeratom) LASIKom. Najrazvijenije tržište (USA) praktično više ne poznaje PRK metodu, klasični mikrokeratom rijetko se koristi, intralase (femtosekundni) LASIK je apsolutno dominantna metoda. NATO i NASA su odobrili ovu metodu za operacije pilota, PRK ne rade iz logičnih razloga (bolovi, spori oporavak, komplikacije, ...)

Lijep pozdrav,

dr. Dean Šarić
1. PRK se redovito upotrebljava kod pilota. Navodi da je sigurniji nego LASIK
https://www.qualsight.com/lasik-navy
Ovo nije jedini link, samo treba malo googlati i naći studije od nedavno gdje se govori o testiranju na tisuće (!) očiju i razlika optimiziranog i vođenog PRKa da se shvati da je izjava o nekorištenju PRKa čisti nonsens. Dapače, po forumima se često javljaju pilotu gdje kažu da im je doktor preporučio PRK.
2. Pretpostavljam da je smanjenje integriteta rožnice 20-30%, veća mogućnost pogoršanja noćne vožnje, povećanje tlaka i dizanje floatera zbog kreiranja flapa, suho oko, ožiljci od poklopca i ostale moguće tegobe jako "male" smetnje naspram tjedan dana dužeg oporavka nakon PRKa. Daleko od toga da je PRK savršen, ali navedene tvrdnje su smiješne.
3. Ova Vam je u rangu s onom da se nakon 1 dana nakon PRKa može voziti bicikl bez problema.
4. SAD je poznat po tomu što štiti svoje konzumente od farmaceutske industrije i što u toj kulturi zarada nije na prvom mjestu.
5. I za kraj, sjećam se da ste me prije 7 godina uvjeravali da je "obični" lasik najmoderniji u operaciji i da nema smisla čekati (dok se još rezalo nožem) i da ljudi pišu gluposti po forumima. E pa dobrodošli.
Savage711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 23:05   #4428
Quote:
Optical Express kaže: Pogledaj post
Poštovani,

svakako je potrebna dokorekcija. Smanjivanjem kratkovidnosti pogoršat će se
vid na blizu. Porazgovarajte s liječnikom o tzv. monovision metodi - mogućnosti da vidite blizu i daleko.

Lijep pozdrav,

dr. Dean Šarić

Poštovani,

Možete kratko opisati zahvat monovision metode , odnosno , da li se zahvat obavlja besplatno , glede Vaše dugogodišnje garancije.

Hvala i lijep pozdrav,
__________________
" Al Servicio De Mi Patria "
Zla se kloni i čini dobro,
i ostat ćeš dovijeka.
trmuntana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 08:59   #4429
Zahvaljujem Dr. Knezoviću za osvrt na moj post, te njegova pojašnjenja i osvrt na trenutne probleme sa wavefront korekcijama koje se istina stvarno rade samo za centar.

Uglavnom laserska refrakcijska kirurgija se i dalje razvija, a s obzirom na objavljene znanstvene radove u posljednje 2-3 godine na tu temu, očit je velik napor da se usavrše loop back sustavi, a koliko sam vidio svi su wavefront principa, sa bitno manjim promjerom zrake i većim frekvencijama rada nego što se trenutno koristi (radi povećanja preciznosti i smanjenja korištenja tkiva).
core_zero is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 13:30   #4430
Quote:
trmuntana kaže: Pogledaj post
Poštovani,

Možete kratko opisati zahvat monovision metode , odnosno , da li se zahvat obavlja besplatno , glede Vaše dugogodišnje garancije.

Hvala i lijep pozdrav,
Poštovana,

sve o monovisionu pogledajte ovdje: http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1112/.

Lijep pozdrav,

dr. Dean Šarić
__________________
Optical Express is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 13:36   #4431
Quote:
Savage711 kaže: Pogledaj post
1. PRK se redovito upotrebljava kod pilota. Navodi da je sigurniji nego LASIK
https://www.qualsight.com/lasik-navy
Ovo nije jedini link, samo treba malo googlati i naći studije od nedavno gdje se govori o testiranju na tisuće (!) očiju i razlika optimiziranog i vođenog PRKa da se shvati da je izjava o nekorištenju PRKa čisti nonsens. Dapače, po forumima se često javljaju pilotu gdje kažu da im je doktor preporučio PRK.
2. Pretpostavljam da je smanjenje integriteta rožnice 20-30%, veća mogućnost pogoršanja noćne vožnje, povećanje tlaka i dizanje floatera zbog kreiranja flapa, suho oko, ožiljci od poklopca i ostale moguće tegobe jako "male" smetnje naspram tjedan dana dužeg oporavka nakon PRKa. Daleko od toga da je PRK savršen, ali navedene tvrdnje su smiješne.
3. Ova Vam je u rangu s onom da se nakon 1 dana nakon PRKa može voziti bicikl bez problema.
4. SAD je poznat po tomu što štiti svoje konzumente od farmaceutske industrije i što u toj kulturi zarada nije na prvom mjestu.
5. I za kraj, sjećam se da ste me prije 7 godina uvjeravali da je "obični" lasik najmoderniji u operaciji i da nema smisla čekati (dok se još rezalo nožem) i da ljudi pišu gluposti po forumima. E pa dobrodošli.

Poštovani,

u članku koji navodite jasno piše da se PRK nekada koristio kod pilota, no zamijenjen je LASIK-om nakon pojave femtosekundnog lasera. Pionir uvođenja laserske kirurgije kod pilota je Dr. Steven Schallhorn, pogledajte niz linkova, npr. http://www.eyeworld.org/article.php?sid=3652, http://www.gwsvision.com/our-doctors...-san-diego-ca/.

Kod PRK nije ključni problem brzina oporavka i slične komplikacije, ključno je uništenje Bowmanove membrane koja je presudna za integritet rožnice koji spominjete. Kod LASIK zahvata ova membrana ostaje nedirnuta. Ostalo nema potrebe komentirati.

Lijep pozdrav,

dr. Dean Šarić
__________________
Optical Express is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2014., 14:32   #4432
Quote:
Optical Express kaže: Pogledaj post
Poštovani,

u članku koji navodite jasno piše da se PRK nekada koristio kod pilota, no zamijenjen je LASIK-om nakon pojave femtosekundnog lasera. Pionir uvođenja laserske kirurgije kod pilota je Dr. Steven Schallhorn, pogledajte niz linkova, npr. http://www.eyeworld.org/article.php?sid=3652, http://www.gwsvision.com/our-doctors...-san-diego-ca/.

Kod PRK nije ključni problem brzina oporavka i slične komplikacije, ključno je uništenje Bowmanove membrane koja je presudna za integritet rožnice koji spominjete. Kod LASIK zahvata ova membrana ostaje nedirnuta. Ostalo nema potrebe komentirati.

Lijep pozdrav,

dr. Dean Šarić
Ne, u članku jasno piše da LASIK prije nije bio odobren za pilote, a pojavom femtosekundnog lasera su ga odobrili. Nigdje ne piše da se PRK prestao upotrebljavati. Prava je istina da se, kao i kod "normalnih" ljudi, LASIK i PRK koriste prema potrebi. Uzimate i tumačite rečenice prema potrebi mada jasno piše:
"However, many surgeons still consider PRK to be safer than LASIK, because it does not involve creating a flap in the cornea". Ostale komentare (poput neuspojava lasika) naravno da nema smisla komentirati kad ih ne možete opovrgnuti.

Nije mi cilj nekoga ocrniti, ali lijepo je vidjeti postove Dr. Šarića i Dr. Knezovića, gdje svatko ima svoj stav o PRKu i LASIKu, malo progooglati i doći na logičan zaključak.
Savage711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2014., 13:09   #4433
Quote:
Savage711 kaže: Pogledaj post
Ne, u članku jasno piše da LASIK prije nije bio odobren za pilote, a pojavom femtosekundnog lasera su ga odobrili. Nigdje ne piše da se PRK prestao upotrebljavati. Prava je istina da se, kao i kod "normalnih" ljudi, LASIK i PRK koriste prema potrebi. Uzimate i tumačite rečenice prema potrebi mada jasno piše:
"However, many surgeons still consider PRK to be safer than LASIK, because it does not involve creating a flap in the cornea". Ostale komentare (poput neuspojava lasika) naravno da nema smisla komentirati kad ih ne možete opovrgnuti.

Nije mi cilj nekoga ocrniti, ali lijepo je vidjeti postove Dr. Šarića i Dr. Knezovića, gdje svatko ima svoj stav o PRKu i LASIKu, malo progooglati i doći na logičan zaključak.
Poštovani,

1. Dr. Steve Schallhorn osobno je vodio cijeli program laserskih korekcija kod TOP-GUN pilota, te sa svojim timom s PRK operacija prešao na Wavefront Intralase LASIK zahvate. Bio je pozvani gost na Hrvatskom oftalmološkom kongresu gdje je kolegama detaljno opisao cijelu povijest lasera u NATO bazi u San Diegu gdje su rađena istraživanja. Ako Vas zanima mogu Vam dati njegovu prezentaciju.
2. Vaši navodi se odnose na klasični LASIK gdje se koristi mehanički keratom
(deblji "flap", manje kontrole nad zahvatom ...) i tu bih se složio da PRK
ima neke prednosti, no ja govorim o SBK LASIK-u, dakle gdje se "flap" radi
laserom, takozvani LASIK bez noža. Definitivno (to nije samo moj stav) ova
vrsta LASIK zahvata ima niz prednosti pred PRK zahvatom i ni jednu manu. Razlog je jednostavan, laserski rez ide odmah ispod epitela, dakle na dubini
gdje se radi i PRK. Ponavljam, ja radim PRK zahvate ako pacijent želi, i to definitivno nije loš zahvat, dapače. No bez ikakve greške Intralase Wavefront LASIK je bolji zahvat. Ako možete doći do nas mogu Vam pokazati niz primjera za tu tvrdnju.
3. Najlošije od svega kod PRK zahvata je uništenje Bowmanove membrane koja
se ne regenerira, dakle u ovom segmentu PRK je lošiji čak i od klasičnih
LASIK zahvata gdje se "flap" izrađuje nožem, a koji također u potpunosti
sačuva navedeni dio rožnice.

Lijep pozdrav,

dr. Dean Šarić
__________________
Optical Express is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2014., 16:24   #4434
Quote:
DrKnezovic kaže: Pogledaj post
Poštovana,
PRK metoda može biti izvedena na više različitih načina, i ukoliko se pripazi na nekoliko bitnih detalja i ukoliko morfologija rožnice dozvoljava (za lasik je ovaj kriterij još stroži radi manje rezidulane debljine) mogu se skinuti i veće minus dioptrije kao i astigmatizam do cca 5 dioptrije (ovdje značajnu ulogu ima i laserska platforma s kojom se vrši operacija).
Relex smile metoda je relativno nova na svjetskom refraktivnom polju, i konceptualno ima solidan background. Naime, ovom metodom se žele izbjeći nedostaci postojećih metoda, i to lasik (smanjenje vertikalnog reza - ključnog za samjenje biomehaničkih kornealnih osobina (rigidnost, elasticitet, histereza...)), i prk (postoperativna bol).
Osobno imam dosta široke kontakte u inozemstvu s kolegama koji izvode smile metodu. Iskustva su zbilja različita, do izvanrednih (dr. Fernand De Wilde, Belgija), pa sve do veoma rezerviranih (dr Gualdi, Italija).
Na Europskom kongresu na kataraktu i refraktivnu kirurgiju, koji je odražan u Londonu ove godine u 9 mj., javno je rečeno da smile nije pouzdan za niže minus dioptrije (u Njemačkoj ga ne rade do -3, a u Engleskoj do -5), i da se ne koristi uopće za plus dioptrije.
Za sada (informacija od 9.mj) nije moguće učiniti ponovnu dokorekciju smile metodom, nego se treba popraviti površinskom laserskom ablacijom (PRK).
Ne smijemo zaboraviti niti vrlo agresivnu tehnološku pozadinu svih "inovativnih" boom-ova (prije lasik, sada smile), te da nije lako doći do "čistih" informacija.
LP
Dr Knezović
Poštovani dr. Knezović,

Zahvaljujem na odgovoru.
Dali činjenica da ju FDA u Americi nije još odobrila ima po vama neku relevantnu važnost u medicinskom smislu ili je tu ipak komercijalni spin u pitanju? U smislu koji laseri se koriste za pojedinu metodu, po naćelu "svatko gura svoje". Ako sam dobro shvatila, SMILE metodu radi neki novi Zeiss-ov laser.

Lp

Unapriej

lp
XIXA is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 10:29   #4435
Vidim da ovdje ima liječnika pa ću postaviti samo jedno laičko pitanje.

Imam urođenu dalakovidnost (i astigmatizam) ali kako godine idu vidim da mi se vid pogoršava. Liječnik mi je objasnio da se sad već počinje javljati staračka dalekovidnost te mi je rekao, u šali, "uskoro nećete ništa vidjeti"...uglavnom, očito velika dalekovidnost + staračka dalekovidnost idu u tom pravcu...

Želim si pomoći pa me zanima postoji li zahvat kojim mogu smanjiti/ispraviti jednu od te dvije dalekovidnosti ili barem jednu jer me je strah da uskoro neću biti sposobna za vožnju ako se trend nastavi? Radim na računalu, da li to dodatno ugrožava moj vid?

Hvala!
papricica2015 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 10:57   #4436
Quote:
papricica2015 kaže: Pogledaj post
Vidim da ovdje ima liječnika pa ću postaviti samo jedno laičko pitanje.

Imam urođenu dalakovidnost (i astigmatizam) ali kako godine idu vidim da mi se vid pogoršava. Liječnik mi je objasnio da se sad već počinje javljati staračka dalekovidnost te mi je rekao, u šali, "uskoro nećete ništa vidjeti"...uglavnom, očito velika dalekovidnost + staračka dalekovidnost idu u tom pravcu...

Želim si pomoći pa me zanima postoji li zahvat kojim mogu smanjiti/ispraviti jednu od te dvije dalekovidnosti ili barem jednu jer me je strah da uskoro neću biti sposobna za vožnju ako se trend nastavi? Radim na računalu, da li to dodatno ugrožava moj vid?

Hvala!

Poštovana,

vi ćete vidjeti bez problema samo je potrebno točno korigirati Vaš vid (odrediti punu dioptriju). "Ispraviti" se može dalekovidnost i Prezbiopija ("starovidnost"), potreban je naravno kompletan pregled koji uključuje objektivno određivanje dioptrije sa širenjem zjenica. "Uskoro nećete ništa vidjeti" je samo šala Vašeg doktora.

Lijep pozdrav,

dr. Dean Šarić
__________________
Optical Express is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 15:06   #4437
Hvala na odgovoru! Znači može se tim zahvatima dosta toga riješiti, morat ću na pregled! ))
papricica2015 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 19:26   #4438
Quote:
papricica2015 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru! Znači može se tim zahvatima dosta toga riješiti, morat ću na pregled! ))
Ako imas mogucnost i novaca idi sto dalje na operaciju. Nebih se povjerio ovim nasim doktorima nema te sanse Vjeruj mi ) Sam sam isao u rusiju na zaustavljanje dioptrije iako su mi svi nasi doktori govorili ;;;ne idi slucajno...
Operacija mi je uspjela i dioptrija stala nakon sto mi je svake godine rasla po 3 d. Sad ima .17 Idi u razvijene zemlje ako imas mogucnost
ČIČAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 21:25   #4439
Pozdrav!

Da pitam za savjet. Bio sam u poliklinici Svjetlost. Pogodan sam za (femto)lasik metodu.

Dioptrija je desno oko +1,25, lijevo oko -0,5. Na oba oka cilindri -2,5.

Operirao bih se radi komfora. Dioptrija očito nije takva da stvara ozbiljne probleme, ali čitav život nosim naočale i htio bih se toga riješiti.

Sada čitam o bljeskanju tijekom noći i suhim očima? Ima li stvarnih opasnosti i koje su to?

Unaprijed zahvaljujem na pomoći i informacijama
car_iz_Osijeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2014., 12:19   #4440
Nakon laserske korekcije vida

Pozdrav,

Pisao sam prije i citao na ovom forumu o ovoj temi pa da vratim dug, nize cu navesti kronologiju kako je to islo kod mene:

- u periodu od 2011 - 2014 (3 puta isao na kontrolu) - dioptrija nije bila stabilna
- 28.08.2014. dioptrija stabilna (nije se mjenjala godinu i tri mjeseca) - pogodan za lasersku korekciju vida

Dioptrija:
Desno oko: -7.00 / -1.50 (kratkovidno) ; Lijevo oko: -5.25 / -1.75
tlak: 14 mmHg
suzni film: 10 mm
sirina zjenica: 6.89 mm
debljina roznice: 540 mikrometra

- odabrana LASIK metoda (korekcija vida sa Schwind Amaris 750Hz laserm) sa izradom flapa femtosecond laserom (Ziemmer femtosecond laser), poliklinika Svjetlost.
- operacija zakazana za 19.09.2014, 14:00 sati (petak)
- usao u 14:00, izasao u 16:00
- potpisao, uzeli zadnje parametre, zavrsni pregled, kapanje anastetika, izrada flapa (par minuta), skidanje dioptrije (par minuta), kontrola na mikroskopu i odlazak iz poliklinike
- narednih 5 sati, poprilicni bolovi (kao da vam netko svakih dvije minute gurne prst u jedno pa u drugo oko), nemoguce otvoriti kapke, suze u potocima.
- svakih sat vremena kapanje kapi pomocu cure i lezanje u krevetu ....
- 20:00 cura mi je nahranila (pohano i riza) - vec je malo bolje
- 22:00 tableta protiv bolova i spavanje
- 05:00 vise nema bolova, otvaram oci i VIDIM i to jako dobro
- lijevo oko grebe (prasina/trepavica u oku), desno oko kao da s njim nista nisam radio
- 08:00 kontrola - lijevo 95%, desno 85% (desno ce tako i ostat jer je kratkovidno)
- narednih tjedan dana bolovanje, kapanje umetnih suza i kapljca protiv infekcije, odmaranje, gledanje tv bez problema ali lijevo oko cijelo vrijeme zulja
- sljedeci petak odlazak na posao te na kontrolu u ZG (tjedan dana nakon operacije)
- vise oko ne zulja ali je i dalje lijevo 95%, desno 85% - slabi suzni film - kapati umjetne suze
- vracanje na posao (radno vrijeme min. 12 h na dan - blejanje u monitor, bez problema)
- mjesec dana nakon na kontrolu, sve OK, mogu se vratiti svim aktivnostima kao da se nista nije operiralo (teretana/trcanje/kupanje), vid i dalje 95%, 85% - slabi suzni film - kapati umjetne suze
- 2 mjeseca nakon operacije vidi se skroz razbistrio, manje me pita za umjetnim suzama, vratio se suzni film i sve je vise nego ODLICNO!
- i dalje kapam umjeten suze ali u manjim kolicinama
- pocetkom sjecnja na kontrolu nakon 3 mjeseca i mislim da ce to biti to, vid 100%

- nikakvih problema sa svjetlosti nisam imao ali to je induvidualno od osobe do osobe, po noci mi se svjetlost rasipala, nekad vise nekad manje ali u zadnje vrijeme gotovo pa nista.

Eto toliko od mene, ako sam nesto zaboravio slobodno pitajte!

Ovim putem bi zahvalio timu u Poliklinici Svjetlost na celu sa dr. Majom Bohac koji su sve napravili vrlo profesionalno i korektno!

Pozdrav i hvala svima sto djele svoja iskustva .....
MikiRi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:27.