Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2002., 14:01   #1
Jela na Badnjak, Božić i Uskrs

Htjela bi čuti što ćete kuhati na Badnjak i Božić pa da pripremim dragom nešto zbilja posebno...
__________________
A ja(goda)?
fragola is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2002., 18:23   #2
Blago tvom dragom!

Mi smo prosli Badnjak radili bakalar u pecnici (ono ploskica, ploskica, persin, cesnjak, ulje) i neku odledjenu tortu od cokoladnog moussa. Za Bozic pecenka kod prijatelja.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2002., 19:30   #3
Meni je bolja polovica prije dva ljeta spremio na Badnjak punjene lignje ali ne na standardni način. Osim krakova, maslinovog ulja, češnjaka, peršina i krušnih mrvica u smjesi za punjenje bile su rozine. Trebaju biti malo veće lignje. Napuniš, zatvoriš čačkalicom i ispečeš na ulju na laganoj vatri ali na kraju da imaju finu rumenu boju. Pustiš da se malo ohladi i narežeš na kriške. Lijepo za vidjeti a i jako ukusno (kada ih se još sjećam). Mmmm...
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2002., 23:15   #4
Ja cu tradicionalnu englesku Bozic veceru. Punjena purica, peceni krumpir i parsnips, brokulice s kestenjem, bread sauce, cranberry sauce i za desert trifle.
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2002., 23:41   #5
Molim prijevod za:

- parsnips
- bread sauce
- trufle

Hvala
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 00:09   #6
badnjak:
-salata od mušula,luka,pomadora
-crni rizot
-punjeni lignji
-bakalar na bijelo
-nekakvog povrća lešo s maslinovim uljem i česnom
-prikle

božić:
-pršut,sir iz ulja,hladna slana pita od sira i špinata
-juhica domaća
-sarma+pire
-pečenje (teletina+neko pernato stvorenje)
-naravno pečene patate
-salata
-orahnjača,makovnjača,sitni kolačići,čokoladna torta


....i puno dragih ljudi oko tebe
alemka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 02:17   #7
Parsnip je pastrnak. Bas sam ga jucer stavila u govedju juhu. Mljac! Za badnjak jos ne znam sto cu, tj. ne znam koju ribu i na koji nacin. Mozda lososa sa saltsom od papaye i manga...
T.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 06:20   #8
bread sauce je nekakav bijeli sos od mlijeka.
a trifle je vrsta deserta
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 08:44   #9
T.C. Sad sam se totalno iznenadila! Parsnip je pasternak!?! Hihi, mi smo doma koristili listove pasternaka, a ovdje koristim korijen. (nisam vidjela da ima listova za kupiti...)

. .
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 09:58   #10
Na Badnjak sam si pozvala bakutanere (moji mama i tata, njegova mama) na ručak i jelovnik je sljedeči:
- bakalar sa krumpirima, peršunom i češnjakom u pečnici
- punjene lignje (lukec, krakovi, peršin, češnjak, prezle i pršut)
- rižoto ili salata sa nečim iz mora, zavisi od inspiracije i ponude na placu
- orada kom 1 cca 20-25 dkg po glavi ili velka riba za sve (zavisi od ponude)
- blitva s krumpirima
- salata zelena
- baklava (imam super recept, treba kome?)
- kremšnite (isto super recept, veli moja mama da takve nema niti jedna zagrebačka slastičarna)
- gibanice i novogodišnje kolačiće bu mamica napravila i donjela

Za Božić bum nas uvalila mami na prehranu.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 11:33   #11
Evo jedan fini i brzi recept za Bozicne muffins



(napomena: od ove smjese ja dobijem samo oko 6 muffina, dakle ako hocete vise, poduplajte mjere)

potrebno je:
150g bijelog brasna (prosijanog)
40g secera
50g pecan nuts
25g susenih brusnica (cranberry)
malo soli (onak prstohvat)
2 zlicice praska za pecivo
1 zlicica Xmas zacina (to kod nas ima gotovo za kupit, al je u principu mjesavina cimeta, muskatnog orascica i gingera (djumbir???) tako da mozete sami pomijesat
50g maslaca (rastopljenog)
1 jaje (istuceno)
100ml mlijeka

1)podgrijte pec na 200C (400F)
2) stavite papirnate muffin uloske u muffin tepsiju
3)u jednoj posudi pomijesajte secer, brasno, pecan nuts, brusnice, sol, prasak za pecivo i Xmas zacin, a u drugoj maslac, jaje i mlijeko.
4) Dodajte mjesavinu maslaca,mlijeka i jajeta suhim sastojcima i dobro promijesajte.
5) Podijelite mjesavinu u muffin cases i pecite oko 20-25 minuta.
6) pospite secerom u prahu i uzivajte.
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 11:40   #12
pecan nuts
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 11:43   #13
Ne znam kao se kaze pecan nuts na nasem jer ih nkad kod nas ni vidila nisam.
Umjesto pecan nuts mozes stavit orahe (i to ne skroz samljevene, nego onak u grubo narezanim komadicima).
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 12:15   #14
Malo tradicije ne bi škodilo u planovima za jelovnik Badnjaka.
Na sjeveru je tradicija posne juhe ( bilo koja juha od povrća) bez ikakvog mesa. Kaj se ribe tiče tradicija govori o slatkovodnoj ribi, šaran, štuka, som itd... Recepti su jednostavni jer se na Badnjak posti.
Kolači se gotovo i ne spominu, osim savijača od sira npr., ali onda je to i jedino jelo.
U Samoboru se pije na Badnjak bermet.
Kaj se Božića tiče riječ je o ili purici s mlincima ili pečenici ( veća je od standardnog odojka). Zašto? Jer je Božić trajao 8 dana i tada se ne radi, čak niti ne kuhal, pa se zato speklo veći komad mesa (pura šopana ili pajcek) da bi kroz sve dane bilo dosta mesa.
Kaj se kolača tiče idu svi kolači u kojima nema jaja ( po zimi kokoši nekad nisu nesle jaja, pa ih nije ni bilo za kolače) dakle orehnjače, makovnjače, suhi kolači itd...
Toliko o pravoj tradiciji... bar kaj se sjevera Hrvatske tiče...
__________________
gemišt je psihički zdrava stvar
marvin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 12:50   #15
Marvine tradicija je dobra sve dok mi ne zadire u kolace
Onda je ne sisam.
Ja sam dalmatinka i na badnjak se kod nas sprema bakalar na bianco ili brujet i peku se fritule. Te se tradicije drzim ko´pijan plota Za Bozic se pece tuka ali me to ne dira 2% jer je ne volim pa ja ispecem teletinu ili napravim pasticadu s njokima.
Kolace pecem raznorazne od orahnjace/makovnjace pa do tiramisua ( njega ne pecem )
penelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 19:03   #16
MArvin, hvala!!!
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 02:46   #17
Post La buche de Noël

iliti Božična grana po naški. Istina da je onak puno tu prčakanja, ali ispadne fino (pazi mene skromnu! ). Inaće, to je francuski tradicionalni kolač (OK znam da otkrivam toplu vodu) i može se naći svakakve verzije istog, ali meni je ova najfinija.

La bûche de Noël (Božićna grana)

za biskvit: 4 jaja, 7.5 dag šećera (digresija: ja koristim fruktozu pa pošto je ona slađa od običnog šećera, stavljam uvijek oko 60% od ovdje navedene količine), 1 vanilin-šećer, malo soli, 7.5 dag brašna
za kremu: 1 jaje, 40-50 dag zamrznutog kesten-pirea (onaj Ledo je jako fini), 2 žlice ruma, 1 žlica kakaa (po mogučnosti onog gorkog), 1 vanilin-šećer, šećera u prahu prema potrebi tj. ukusu (meni je ovaj kupovni kesten pire sam po sebi dovoljno sladak), 15 dag putra
za premazivanje: 30 dag čokolade u prahu, 10 dag putra, šećer u prahu za posipanje, ukrasi svakakvi

Za tijesto se dobro izmiješaju žutanjki s obje vrste šećera. Od malo posoljenih bjelanjaka se istuče čvrsti snijeg. Smijesi žutanjaka se istovremeno dodaje brašno i snijeg, i sve se onak na rahlo sa žlicom pomiješa. Namasti se i pobrašna onaj masni papir za pečenje kolača i smjesti na širi protvanj. Na to se ulije smjesa i razmaže tako da bude u tankom sloju. To se peče 10-12 min u pečnici na cca 200 C. Ispečeni biskvit se stavi na navlaženu kuhinjsku krpu i odstrani se masni papir. Saviti oprezno biskvit skupa s krpom (onak ko roladu) i sve zajedno staviti na 1 sat u frižider. U međuvremenu za kremu mikserom se izmiješa jaje sa vanilin-šećerom i šečerom u prahu (ak vam sve skupa nije dovoljno slatko). Posebno kuhačom miješati kesten-pire s otopljenim putrom, kakaom i rumom da se poveže. Sve to umiješati u smjesu žutanjaka i šećera. Oprezno odmotati biskvit (onaj koji je u bio u frižideru, skupa s krpom - krpu sad u veš baciti ) i namazati s kremom. Sve skupa opet zarolati i staviti natrag u frižider (bez krpe ) na nekih 3 sata. Ako ta 3 frei sata ne umijete pametnije provesti, možete od marcipana slagati razne listiće , cvjetiće i one male gljivice koji će poslužiti kao ukras grani kad je konačno gotova. Za premazivanje grane se na pari istuče čokolada u prahu s putom, dok se sve ne poveže. Dobivenu smjesu hladiti dok ne postane mlaka. Izvaditi roladu iz frižidera i ukoso odrezati oba kraja, te ih uz pomoć čokoladne kreme slijepite sa strane da sve izgleda ko izgleda neko deblo. Sve skupa premazati na debelo sa čokoladnom kremom te vilicom našarati "koru". Opet malo metnuti u frižider da se sve dobro stvrdne. Prije posluživanja ukrasiti sa onim marcipan ukrasima (koje ste kakti napravili, ili ak ste pametniji od mene, kupili) te posipali s šećerom u prahu (on glumi snijeg na grani).

E da, još jedan važan detalj, srediti sebe i nabaciti smiješak (mislim, psmtr i kolač ak je kuharica ostala sva u brašnu do lakta i pada s nogu ).
Tak!
Sve skupa bi trebalo otprilike ovako izgledati.
__________________
I don't care to belong to a club that accepts people like me as members.
FannyB is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 03:32   #18
FannyB, hvala za recept!

Mogu samo staviti jednu pricicu?

Buche Noel se hrvatski zove badanj. Trupac debla koji se nekada donosio u kucu vecer prije Bozica, dok se ocekivala ponoc i Bozic. Taj badanj bi stavili na vatru i on bi dugo gorio, grijao i svijetlio. Tako smo dobili rijec badnjak. Prije komercijalizacije Bozica, vecina evropljana nije kitila jelku. Cekao se Bozic i dosta naroda je imalo tu tradiciju unosenja velikog drvenog trupca. Tako se i ovaj kolac radi u obliku drveta.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 03:45   #19
Nekad se upitam da li Bozic postoji zbog hrane, ili hrana zbog Bozica ili je pak nesto trece po srijedi.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2002., 04:10   #20
Talking

Quote:
Originally posted by el_mariachi
Nekad se upitam da li Bozic postoji zbog hrane, ili hrana zbog Bozica ili je pak nesto trece po srijedi.
Hehe, kazu da je 50% godisnje maloprodaje u americi ucinjeno tijekom prosinca, u bozicnom kupovanju... pa se onda pitamo o cemu se radi, zasto slavimo Bozic?
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:11.