Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2005., 12:26   #201
I.L.:

Quote:
»Ona je nosila teški teret borbe za istinu, «
Težak teret ličnog dokazivanja, branjenja Milerovih budalaština i proturanja satanskih i bezbožničkih laži.

Quote:
» A ovakve klevete, koje ti samo PREUZIMAŠ s americkih siteova -«
O zabludama Jelene Vajt postoje bezbroj Web-stranica širom sveta; na mnogim forumima se o tome razmatra. I tradicionalističke crkve ukazuju na njene zablude i budalaštine. I da bi čovek video njene zablude treba da ima samo malo prisebnosti i duhovnog poštenja. Ko je zaljubljen u satanske laži, on to jasno neće videti, on će nastaviti sa uzdizanjem Oca Laži i njegovih 'proroka',...

Quote:
»pali americki protestantizam «
Ako je protestanizam 'pao' to znači da je on nekad imao istinu. A adventizam i Vajtova nikad nisu imali istinu; od početka su bili laž, uzdigli se na laži i laž će ih i progutati.


Quote:
»da SILOM ušutkaju one koji iznose prljavštine palog americkog protestantizma - državne religije - ekstremnih krugova WASP-ovaca! «
Kritiku američkih zastranjivanja, imperijalizma i kolonijalizma najbolje i najstručnije su izneli oni koji nisu imali nikakve veze sa adventizmom: npr. publicista Noam Čomski. (Žalosno je što samo Vajtovu čitaš ...) A 'kritike' Vajtove su uspavanke, rezultat njene ojadjenosti što nije prihvaćena u američkom društvu.

Quote:
» Koga interesira život ove uzvišene svetice - Ellen G.White i njenog muža - svetog Jakova Whitea - kao i svetog Millera, može o tome najviše nauciti, citajuci njene knjige i živeci pravedan i svet život kao i ona...«
Kakvog boga obožavaš - Oca Laži, takvi su ti i 'sveci': dokoni američki lažovi i obmanjivači: farmer Miler i skriboman Vajtova.

Quote:
»ona je o tomu imala jednu interesantnu viziju... «
Takve 'vizije' u psihijatrijskim klinikama i bolnicama svaki čas mnogi imaju, narkomani i alkoholičari ... Da je američko društvo u to vreme bilo pravno uredjeno Vajtova bi završila u ludnici i na lečenju sa svojim spiritističkim 'vizijama', nastalim ne samo kao plod udara kamena u glavu već i indukcije i opsedanja duša umrlih... Lice Vajtove pokazuje koliko je ona bila 'sveta', ispunjena mirom i blaženstvom... Zato što nemate meru svetosti - Hrista, zato i uzdižete lažne svece, a to vam dalje omogućava da i sami sebe jadno proglašavate svecima,...

Quote:
» st PROGLAŠENA SVETOM! Od strane jedine Božje institucije danas na zemlji- OKC-ea!«
To što ti radiš i zanesenjaci oko tebe su cirkusarije. Ko je tebe rukopoložio za sveštenika? Kad je se Duh Sveti pomazanički spustio na tebe? Kad je te to Bog pozvao za Svoga 'glasnika' i 'proroka'? Po kojoj zaredjeničko-harismatskoj liniji ti vodiš poreklo od Apostolske Crkve? Koliko mi je poznato i iz Adventističke hrišćanske crkve su te isterali jer si pravio probleme i unosio nemir? Potom si, pre nego što si se uzdigao za 'sveca' imitirao iscelitelja i šamana, - bar tako je Krmpotić (koga si tobože iscelio i o tome se hvalio po novinama) svedočio za tebe.

Tvoj put, odnosno stranputica, je sličan Jeleninom: i ona, ne mogavši u Metodističkoj crkvi da se nametne kao autoritet, harizmatik i lider, sa grupicom svojih naivnih poklonika napravila je Adventističku crkvu, koja ni po imenu nije Hristova Crkva. Ti, ne mogavši da se zadržiš i dokažeš u Adventističkoj crkvi izmislio si nekakvu svoju 'crkvu', neznajući šta uistinu znači crkva, ko može da je obnavlja i kako je ona ustrojena.

SLAP:

Quote:
»Je.C. je uvidio Helenine zablude kroz Vasino pisanje i odrice ih «
To je ono što njega plaši: gubljenje sledbenika koje kao slepi vodja vodi u Propast. Vidi da mu se sav obmanjivački trud ruši, da nikog više ne može da zavede, da se mora okrenuti sebi, a u njemu samo je pustoš, pakao, haos, strahota, beskrajna laž,... koju nesme ni da pohleda, ni da prizna, a kamoli da počne da je čisti. - On je umišljao da će bez problema moći da istalira i širi bezbožničke laži, i neće se naći niko da ga razotkrije i da mu jasno kaže da je u službi Obmane.




__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 00:48   #202
hehehe
dok je ovaca bit će i novaca..
Thagirion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 17:56   #203
Quote:
Aurora Aurea kaže:
- bar tako je Krmpotić (koga si tobože iscelio i o tome se hvalio po novinama) svedočio za tebe.
Zar ti znaš Krmpotića?
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 19:58   #204
Re: Klokani, sveta Ellena je ipak... i mrtva - jača od vas živih! :)

Quote:
I.L kaže:
Kao prvo: Sam život svete Ellen G.White je SVJEDOČANSTVO što je i tko je ona bila!
Da je ona bila iskrena ona bi napustila ASD crkvu a ne bi 23-30 godina trubila da ne valja a dobro je živjela od njihovog novca.

Ne vjerujem u njenu iskrenost. Tek sad mi je jasno ono što me dugo mučilo. Nije mi bilo jasno kako će taj pokret trijumfirati a adventizam je tako zastranio? Sad polako shvaćam da taj pokret u samom začetku i nije imao veze s Bogom, pa zato i jesu današnji adventisti takvi kakvi jesu.

Ja mislim da je bolje što prije otarasiti se tih laži i početi iznova. Mi danas možemo djelovati na mnogo načina bez iakakvog adventnog pokreta.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2005., 23:09   #205

J-C:

Quote:
Zar ti znaš Krmpotića?
Samo uzgredno, iz vremena (pre 15 godina) kad su zdušno sa Lukićem branili 'adventističku stvar', doduše i tada frakciono. Preko polemika u jednom beogradskom časopisu smo se 'upoznali'. Kasnije i razmenili nekoliko pisama. On je se vratio 'pravovernom' adventizmu,... (Bio je potpuno gluv za sve moje tadašnje opaske u vezi adventističkih zabluda ...) U zadnjem svom pismu, to je bilo pre nekoliko godina, otvoreno je izrazio svoje nezadovoljstvo što je se Lukić posvetio spiritizmu i šamanizmu, bar tako je on tada video njegovo opredeljenje,... Više od ovoga ne bih rekao ništa, jer ćemo zadirati u privatnost ...

Tih davnih godina, tako da kažem, imao sam prilike da dobijem i neke Lukićeve radove: o papstvu, te neke materijale o jezuiti Riveri i njegovim ispovestima. Naravno čitava paleta tih njegovih, Riverinih ispovesti mi je bila sumnjiva i problematična, mada znam za jezuitsku subverzivnu delatnost, što sam i Lukiću ukazao. Pod uticajem antiglobalističke literature u kasnijim godinama on je shvatio da su konspirativno od jezuita mnogo više opasniji masonsko-mondijalistički projekti, no takvo vidjenje je teško bilo uklopiti u ono koje je postavila Vajtova gde je se sve vrtelo oko mržnje prema papstvu.
__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2005., 22:22   #206
Ellen White kao spiritistički medijum

Reknu li vam: "Duhove pitajte i vrače koji šapću i mrmljaju" - dakako, narod mora pitati svoje "bogove" i za žive u mrtvih se raspitivati! - Uza Zakon! Uza svjedočanstvo! Tko ne rekne tako, zoru neće dočekati. (Isaija, 8:19-20)

U svojim brojnim knjigama Jelena Vajt je puno pisala i o spiritizmu koji je u njeno vreme bujao u Americi. Videći pred sobom samo grub salonski spiritizam, Vajtova nije bila svesna da je i sama spiritistički medijum. instrument kako demona tako i duša vezanih za zemaljsko. Naravno kao sadukej ona nije priznavala onostrano postojanje duše već je sve spiritističke fenomene 'tumačila' kao upliv demona.

Osoba koja pada u trans neznajući za sebe očigledno je spiritistički instrument. Ona je i sama govorila da je dobila tokom života 200 tobože od Boga inspirisanih snova i vizija; čitajući njene knjige stiče se utisak da ih je bilo mnogo, mnogo više. sve te njene noćne i dnevne utvare u biti su manipulativni izraz onostranih negativnih snaga.

U jednom pismu svom sinu, koje je napisala 12. 09. 1881. god., Vajtova prenosi kako joj je se u 'inspirisanom snu javio upokojeni muž Džems Vajt (umro 06. 08. 1881. god.), koga ovde naziva 'otac', čime sama sebe negira da duše mrtvih ne nadživljavaju smrt tela. Vajtova razgovara sa svojim mrtvim mužem, a on je autoritetno 'savetuje' kao da je u pitanju neki andjeo ili sam Bog, te se jada kako je se zbog obaveze prema braći iscrpljivao sve do smrti. Vajtova sa svojim mrtvim mužem sklapa savez da uvek ostane uz nju i sa njom radi; nije li to savez sa smrću i sa svetom mrtvih?! Zar čovek koji živi u Bogu želi da radi uz nadahnuće mrtvaca?! Da li je Vajtovoj Gospod govorio kroz upokojenog muža? Ne pokazuje li takvo ophodjenje Vajtovu kao duhovnog mrtvaca koji znatiželjno prima inspiraciju od duša sužene svesti koje deluju iz onostranog, iz svetova senki?!

Tekst pisma:

"Prošlo je nekoliko dana nakon što sam molila Gospoda da mi otkrije koje su moje obaveze.Tokom noći sanjala sam da upravljam kočijama i sedim sa desne strane. Otac je bio u kočijama, sedeo je sa moje leve strane. Bio je veoma bled, ali staložen i miran. 'Zašto sam oče,' uzviknula sam, 'tako srećna da budeš pored mene još jednom! Osećala sam se kao da je deo mene preminuo. Oče, videla sam da si umro; videla sam te sahranjenog. Da li mi se Gospod smilovao i dopustio da se ponovo vratiš meni i da radimo zajedno kao što smo imali običaj?' On me pogledao veoma tužno. Rekao je, 'Gospod zna šta je najbolje za tebe i za mene.' Veoma sam voleo ono što sam radio. Pogrešili smo. Odgovarali smo na hitne pozive naše braće da prisustvujemo važnim sastancima. Nismo imali srca da odbijemo. Ti sastanci su nas oboje zamorili i više nego što smo bili svesni. Naša dobra braća su bila zadovoljna, ali nisu razumela da smo na tim sastancima preuzeli na sebe veće breme nego što u našim godinama možemo da ponesemo. Oni nikada neće znati kako je taj dugotrajni napor uticao na nas.
Da je hteo, Bog bi ih naterao da ponesu taj teret koji smo mi nosili godinama. Bili smo veoma snažni, ali neprekidno opterećeni, a naša braća su pogrešno procenila naše motive i ne shvatajući oslabila dela naših srca. Pocinila sam greške od kojih je najveca bila što sam dozvolila svojoj naklonosti Božijim ljudima da me vodi da preuzmem na sebe obaveze koje su drugi trebali da nose. 'Sada ćeš, Helen, dobijati pozive kao i ranije, sa molbama da prisustvuješ važnim sastancima, kao što je bilo u prošlosti.' Ali prepusti te brige Bogu i ne odgovaraj na najvažnije pozive. Tvoj život visi kao o koncu. Moraš se odmarati u miru, oslobođena svih uzbuđenja i svih neprijatnih briga. Godinama smo bili u stanju da radimo veliki posao uz pomoć naših pera, o temama koje su ljudima potrebne i koje smo rasvetlili i umeli da im predstavimo, što drugi nisu mogli. Pogledao me je molećivo i rekao, 'Ti nećeš biti nemarna prema ovim opomenama, zar ne, Helen?' Naš narod nikada neće znati u kojim smo se slabostima mi trudili da mu služimo jer su naši životi bili utkani u neprestani rad, ali Bog zna sve to. Ja žalim što sam se toliko udubljivao i bespotrebno trudio u mnogim okolnostima, ne obraćajući pažnju na zakonitosti života i zdravlja. Gospod nije zahtevao od nas da podnosimo tako velike brige, a mnoga naša braća tako malo. Mogli smo da odemo na obalu Pacifika još ranije, i da svoje vreme i snagu posvetimo pisanju. Da li ćeš to sada uraditi? Da li ćeš, kako ti se snaga bude vraćala, uzeti pero i napisati ove stvari koje smo dugo planirali, i prestati da žuriš? Postoji ozbiljno pitanje koje je ljudima potrebno rasvetliti. Neka to bude tvoj prvi posao. Moraćeš donekle da se obraćaš ljudima, ali izbegavaj obaveze koje su nas nekada mučile.
Dakle, Džejms,' rekla sam, 'ti ćeš ostati sa mnom sada i radićemo zajedno zauvek.' On je rekao, 'Ostao sam u Batl Kriku previše. Trebalo je da odem u Kaliforniju pre više od godinu dana. Ali sam želeo da pomognem rad i organizacije u Batl Kriku. Pogrešio sam. Tvoje srce je nežno. Ti ćeš biti sklona da ponoviš iste greške koje sam i ja cinio. Tvoj život može biti koristan Božijem cilju. O, te dragocene stvari koje koje mi je Gospod dao da iznesem pred ljude, dragoceni dragulji svetlosti!' Tada sam se probudila. Ali je taj san izgledao tako stvaran Sada možeš videti i razumeti zašto ja ne osećam obavezu da idem u Batl Krik sa ciljem da preuzmem obavaze na Generalnoj Konferenciji. Nemam obavezu da budem na Generalnoj Konferenciji. Gospod mi ne dozvoljava. To je dovoljno."

Arthur White 'Ellen G. White, The Retirement Years', p. 161-162
__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2005., 22:17   #207
Ellen White kao veliki plagijator


Dobro je poznato da je Vajtova kao jedan od utemeljivača "Seventh-day Adventism", kao autor oko 100.000 stranica teksta, kao vlasnik kućne biblioteke od oko 2.000 knjiga, bila i veliki plagijator (- i vlastitog muža je plagirala!), selektivni prepisivač tudjih dela i misli. Plagijatorske manire Vajtove upravo su najbolje otkrili sami adventisti, tj. pojedinci iz adventističkih redova kojima je Bog pomogao da se otrezne. Tako je adventistički pastor Walter T. Rea početkom osamdesetih godina otkrio i pokazao mnogo toga što je Vajtova spisateljski preuzela i ukrala od drugih autora i istraživača. I ono što je tvrdila da joj je kao dato izravno od Boga preuzela je od drugih, što sve pokazuje njenu duševnu prljavštinu i laž u kojoj je živela. Časniji spisateljski pristup od osobe koja je imala samo tri razreda osnovne škole, kojoj je nedostajalo poznavanje komparativne teologije i biblijskih jezika, čije radove, pa i one date 'od Boga' su leksički i stilski sredjivale i obradjivale pre publikovanja njene sekretarice (Dejvis, Robinson, Vajt, Bolton), te urednici adventističkih književnih odbora, možda i nije trebalo očekivati.:

http://www.bible.ca/7-WL-exhibits-Great-Contro.htm
http://www.bible.ca/7-WL-exhibits-image-Wylie.htm
http://www.ellenwhite.org/egw17.htm
http://www.bible.ca/7-WL-exhibits-I-was-shown.htm

Od 1982. g. do 1990. g. Generalna Konferencija Adventista sedmog dana realizovala je 'The Desire of Ages project' koji je vodio Dr. Fred Veltman (Chairman of the Religion Department of Pacific Union College)., ne bi li proverila ove tvrdnje, prevshodno na primeru knjige 'Čežnja vekova' koja se smatrala najautentičnijim spisom Ellen White. Rezultati su zvanično objavljeni u propovedničkom časopisu 'Ministry' (mesec: 10-12, 1990. god.):

"Nasli smo 10 knjiga iz koji je E.White izvukla 10 ili vise bukvalnih paralela po poglavlju Čežnje vekova. 'The Life of Christ' (William Hanna) vodi sa 321 izvornih paralela. 'Night Scenes of the Bible' i 'Walks and Homes of Jesus' (Daniel March) je drugi sa 129 paralelnih rečenica."

"Ostali izvori su: John Harris, The Great Teacher; Fredrick Farrar, The Life of Christ; George Jones, Life-Science From the Four Gospels; Alfred Edersheim, The Life and Times of Jesus the Messiah; J. H. Ingraham, The Prince in the House of David; Francis Wayland, Salvation by Christ; and John Cumming, Sabbath Evening Reading on the New Testament; St. John."
"Pored ovih glavnih izvora, našli smo još 21 delo napisano od strane 20 autora koja imaju manjih paralela u 15 poglavlja. Navedena dva autora imaju uticaja u obe kategorije."
“... Ona je /praveći koncept za kjigu/ uzimala /= prepisivala/ književne izraze iz dela drugih pisaca, a da nije navodila bibliografske podatke svojih izvora (što se pravno tereti kao PLAGIJATORSTVO). Dalje, mora se priznati da je Elen Vajt koristila tuđa dela svesno i namerno… Ni Elen Vajt, ni ostali koji su govorili u njeno ime, nisu ni zaobilazno niti otvoreno priznavali plagijatorstvo, pa su čak i odbijali da priznaju bilo kakvu zavisnost od drugih autora!”

“Moram da priznam na samom početku, da se po mojoj proceni suočavamo sa veoma ozbiljnim problemom literarne zavisnosti (prepisivanja) Elen Vajt. To ruši temelje njenog poštenja, njenog integriteta i poverenja u nju.”

“Praktično se može izvući zaključak da je u knjizi o Hristovom životu, koju je pisala H. G. Vajt, nemoguće prepoznati barem jednu zasebnu ili originalnu ideju koja bi bila lično njena.”


Kompletan tekst Veltmanovog izveštaja može dobiti na Univerzitetu Pacifik Junion (Pacific Union College, A Seventh-day Adventist Liberal Arts College, Angwin, California 94508).

Gore pomenuti vrsni znalac adventizma - Walter Rea, koji je 36 godina propovednički i spisateljski delovao u Adventističkoj crkvi (te napisao 3 toma biblijskih biografija koristeći prevashodno spise Ellen White), na primeru ‘Velike borbe’ pokazao je da ‘Velika borba’ iz 1876. god. sadrži skoro doslovan prepis iz knjige ‘Istorija Protestanizma’ (zapisana 1876. g.) od J. A. Vajlija.
http://www.ellenwhite.org/egw17.htm
Posle uvida u Walterove spise, starešina i predavač Robert K. Sanders, posle 37 godina provedenih adventizmu odlučio je da ga napusti:
http://www.truthorfables.com/
http://www.truthorfables.com/My_Testimony.htm
D. M. Canright koji je 28 godina bio adventista i dugogodišnji pastor, savremenik i saradnik porodice Vajt, još 1919. god. u svojoj knjizi Life of Mrs. E.G. White Her Claims Refuted razotkrio je mnoge plagijate Vajtove, njene laži, zablude i pseudo-harizmatičnost.

http://www.ellenwhite.org/canright/egw16.htm
http://true.faithweb.com/dnload/CanrightEGW.zip
__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2005., 22:21   #208
Pogledajmo da li je Vajtova u pisanju ‘Velike borbe’ verbalno inspirisana od Boga ili od lažljivog duha podbadana da plagijatorski pokrade tudje teološko-povesne sudije, odnosno uporedimo jedan odlomak iz "Great controversy" Ellen White i jedan odlomak "The History of Protestantism" od J.A.Wylie:

Wylie:

Whom they traded, and the landlords in whose houses they lodge. The priests seldom carried to meet in argument the Waldensian missionary. To maintain the truth in their own mountains was not the only object of this people. They felt their relations to the rest of the Christendom. They sought to drive back the darkness, and re-conquer the kingdoms which Rome had overwhelmed. They were an evangelistic as well as an evangelical Church. It was an old law among them that all who took orders in their church should, before being eligible to a home charge, serve three years in the mission field. The youth on whose head the assembled barbes laid their hands, saw in prospect not a rich benefice, but a possible martyrdom. The ocean they did not cross. Their mission field was the realms that lay outspread at the foot of their own mountains. They went forth two and two, concealed their real character under the guise of a secular profession, most commonly that of merchants or pedlars. They carried silks, jewellery, and other articles, at that time not easily purchasable save at distant marts, and they were welcomed as merchants where they would have been spurned as missionaries. The door of the cottage and the portal of the baron's castle stood equally open to them. But their address was mainly shown in vending, without money and without price, rarer and more valuable merchandise than the gems and silks which had..."

White:

Oni su osećali da Gospod očekuje od njih nešto više negoli da samo sačuvaju čistu istinu o svojoj crkvi. Na njima je počivala ozbiljna odgovornost da svetlost istine zasija i među onima koji su bili u tami. Moćnom silom Božje Reči nastojali su da raskinu lance koje je Rim svima nametnuo. Valdenžanski propovednici spremali su se za misionarsku službu. Svaki koji je nameravao da stupi u propovedničku službu morao je najpre da stekne iskustvo kao evanđelist. Svaki je morao da služi tri godine u nekom misionarskom polju pre nego što je mogao da primi službu u nekoj crkvi u domovini. Ova služba, koja je već u samom početku zahtevala samoodricanje i žrtve, bila je podesna priprema za propovednički poziv u onim teškim vremenima iskušenja. Mladići koji su se posvetili ovoj svetoj službi, nisu imali pred sobom izgled na zemaljsko blago i čast, vec život rada i opasnosti a možda i mučenicku smrt. Misionari su odlazili dva po dva, kao što je Isus slao svoje učenike. Sa svakim mladim obično je išao jedan stariji i iskusniji pratilac, koji je služio kao vođa mlađemu, koji je bio odgovoran za njegov odgoj i kome se mlađi morao pokoravati. Ovi saradnici nisu uvek bili zajedno, ali su se često sastajali na molitvu i savetovanje, i tako su se medusobno jačali u veri. Otkriti cilj svoje misije značilo bi prouzrokovati sopstveni poraz. Zato su oni pažljivo prikrivali svoj pravi zadatak. Svaki propovednik je znao neki zanat i imao neko zanimanje; ovi misionari su obavljali svoj rad pod plaštem nekog svetovnog poziva. Obično su dolazili kao trgovci ili pokućari. “Prodavali su svilu, nakit i druge predmete koji su se mogli nabaviti samo u najudaljenijim centrima, i kao trgovci bili su dobro primljeni i tamo gde bi kao misionari bili oterani.” Bez prestanka su podizali srca Bogu, tražeći potrebnu mudrost da bi mogli otkriti prepis Biblije u celini ili u delovima, i gde god bi se pružila prilika, obraćali su pažnju svojih kupaca na ove rukopise. Često su na taj nacin probudili interesovanje za čitanje Božje reci i rado su ostavljali poneki deo Biblije onima koji su to želeli. (Pogl. 4)

Boldom su date reči i rečenice koje je Vajtova prepisala. Interesantno je zapaziti da je samo jednu rečenicu stavila pod znake navoda, što stilski jasno ukazuje da je od drugog legitimno preuzeta, citirana.

I Jelena Vajt i njen muž Džejms/Jakov Vajt tvrdili su da Jelenini spisi i izvori misli ne proizilaze iz prethodnog proučavanja ili studija, već da su nošeni Duhom:

Ellen: “Neki su spremni da ispituju: ko je govorio sestri Vajt ove stvari? Čak su i meni postavili to pitanje: - Da li ti je neko rekao te stvari? Mogla bih da im odgovorim: - Da; da, anđeo Božji mi je govorio… Ali…za svagda, neću da obezvrednjujem svedočanstva koja mi je Bog dao, objašnjenjima koja bi zadovoljila te plitke umove, već ću se odnositi prema takvim pitanjima kao prema huli na Duha Božjeg.” [Svedočanstva”, 3. tom, 314-315 str. iz 1873.] - “Ja sam samo instrument u rukama Gospodnjim i radim posao koji je on postavio pred mene. Uputstva koja dajem pismeno ili usmeno su izraz svetlosti koju mi Bog daje. Trudila sam se da pred vas stavim načela koja mi Duh Gospodnji već godinama utiskuje u srce i um.” [“Svedočanstva”, 5. tom, 691. str. iz 1889.]


Godine 1919. 7 i 8 meseca, četiri godine nakon smrti Vajtove, u prostorijama glavne adventističke crkve Takoma Parku u Vašingtonu, na Biblijskoj Konferenciji okupili su se vodeći ljudi iz adventističke crkve (učenjaci, teolozi, izdavači), preko pedeset njih, na čelu sa Arthur G. Daniells, President of the General Conference, kako bi doneli svima prihvatljivu odluku o neospornosti propovedanja i učenja Jelene Vajt. Kada je se 30. 07. i 01. 08. razmatralo pitanje Jelene Vajt kao ‘Duha proroštva’, iako je to traženo od njih, adventističke vodje čak 11 puta su izbegli da se izjasne, što pokazuje njihovu očiglednu sumnju. Posebno podozrivo su se odnosili prema Jeleninim ‘Svedočanstvima’, no s druge strane bojali su se da otvoreno diskreditujući ih izgube poverenje pastve, time i vlastite podredjene. Jer ako priznaju, kao što su verovali, da Vajtova nije bila verbalno inspirisana od Duha Istine, kako bi onda mogli da zadrže poverenje adventističkog naroda?! Uz to slutili su da ako puste da se nekritički veliča Jelenino delo i opus, kad se jednom otkrije istina, cela adventistička crkva će doći u krizu i pred rasulo.

Rukovodstvo nije donelo nikakvu odluku o Vajtovoj, ali je Predsedavajući Konferencije A. G. Daniells odlučio je da se zapisnik sa ove konferencije iz 1919. g. "zapečati", odnosno sakrije odoči javnosti za narednih pedeset godina.
http://dovenet.homestead.com/files/sda1919a.htm

Svi koji hoće da vidu mogu videti koliko je Vajtova bila 'originalan' i 'inspirisan' mislilac i spisatelj, koliko je zapravo bila zavisna od drugih autora, a to ukazuje i na njenu silnu duhovnu zavisnost, zavisnost od duša mrtvih koje su je inspirisale, vodile i održavale lažnoj pobožnosti, dok je njeno srce bilo duboko uz Oca Laži, Satanu. Rasulo koje danas vlada u adventističkoj crkvi jasna je posledica gradjenja na laži. Nažalost, mnogi medju adventistima pogrešno veruju da se adventizam kao 'reformisan' može spasiti. No laž se ne može reformisati, ona se mora potpuno odbaciti. I ko hoće da ide napred na Hristovom putu on mora u potpunosti da odbaci adventizam kao veroispovest, Jelenu Vajt i njene plagijate i izmišljotine još više,... Jer ne učini li to, biće vodje u Propast od mračnih snaga koje su i Vajtovu vodile i zavodile.

__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)

Zadnje uređivanje Aurora Aurea : 10.01.2005. at 23:40.
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2005., 19:04   #209
Quote:
Aurora Aurea kaže:
[color=darkblue]
J-C:Samo uzgredno, iz vremena (pre 15 godina) kad su zdušno sa Lukićem branili 'adventističku stvar', doduše i tada frakciono. Preko polemika u jednom beogradskom časopisu smo se 'upoznali'. Kasnije i razmenili nekoliko pisama. On je se vratio 'pravovernom' adventizmu,... (Bio je potpuno gluv za sve moje tadašnje opaske u vezi adventističkih zabluda ...) U zadnjem svom pismu, to je bilo pre nekoliko godina, otvoreno je izrazio svoje nezadovoljstvo što je se Lukić posvetio spiritizmu i šamanizmu, bar tako je on tada video njegovo opredeljenje,... Više od ovoga ne bih rekao ništa, jer ćemo zadirati u privatnost ...
color]
Ja i Boris smo se skupa krstili, to je bilo u lipnju '91god.. Ja nisam dugo bio član crkve za razliku od njega. Kad ga vidim budemo baš malo porazgovarali o svemu ovome.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2005., 17:00   #210
Adventisti

Zanima me u što vjeruju ADVENTISTI ? u biti što oni propovijedaju?
Ono što znam :
Da čitaju SAMO stari zavjet
Da je njima subota sveti dan ( što je normalno je to tako piše u starom zavjetu)
Čula sam da oni smatraju da je KRIŽ, SVETA SLIKA , KRUNICA, ili bilo što materijalno sotonsko djelo.
I sada ono najstravičnije i meni totalno neshvatljivo DA JE MEĐUGORIJE I SUDAC ( onaj svećenik koji ima križ na čelu) da je i to SOTONSKO DIJELO, DA TO SVE RADI SOTONA KOJI ŽELI ZAVARATI LJUDE.
E pa ljudi moji…
Tko je tu lud???
Cijeli svijet zna za Međugorije i koja se čuda tamo dešavaju i događa se samo dobro… pa neka mi netko objasni od kada sotona čini dobra dijela???
Ma u biti neka mi netko kaže nešto o toj vjeri jer imam ja jednu ženu koja me hoće uvesti u tu vjeru,a ja se ne mogu suprotstaviti argumentima jer o tome nemam pojma, a ona se vraća u 5 mj. A do tada ja skupljam podatke… jer…

mala_crvenkapica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2005., 17:59   #211
Kupi pištolj pa te nece davit, to ti je najjaci argument.
 
Odgovori s citatom
Old 28.03.2005., 18:25   #212
Re: Adventisti

Quote:
mala_crvenkapica kaže:
Zanima me u što vjeruju ADVENTISTI ? u biti što oni propovijedaju?
Ono što znam :
Da čitaju SAMO stari zavjet
Dakle, po definiciji nisu kršćani
Quote:
Da je njima subota sveti dan ( što je normalno je to tako piše u starom zavjetu)
Ah, sjećam se tih rasprava...
Quote:
Čula sam da oni smatraju da je KRIŽ, SVETA SLIKA , KRUNICA, ili bilo što materijalno sotonsko djelo.
Koliko shvaćam, smatraju da se radi o idolatriji, i sklon sam se djelomično složiti s njima.
Ako ni zbog čega drugog, a ono zbog bakica koje se mole svetom ovom, svetom onom... a katolička crkva nema baš uvjerljivo objašnjenje fenomena.
Quote:
I sada ono najstravičnije i meni totalno neshvatljivo DA JE MEĐUGORIJE I SUDAC ( onaj svećenik koji ima križ na čelu) da je i to SOTONSKO DIJELO, DA TO SVE RADI SOTONA KOJI ŽELI ZAVARATI LJUDE.
E pa ljudi moji…
Tko je tu lud???
Cijeli svijet zna za Međugorije i koja se čuda tamo dešavaju i događa se samo dobro… pa neka mi netko objasni od kada sotona čini dobra dijela???
Pa sad...
AFAIK ni katolička crkva službeno ne priznaje Međugorje...
Dakle, ne znamo kakva se čuda tamo događaju, osim marketinških.
Što se pak tiče Zlatka S, čujem da mu je križ na čelu krasta koju stalno grebe...
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2005., 21:23   #213
Buduci da sam bivsi adventista, bezveze je da otkrivam trikove..he he
__________________
http://www.actionaid.org.uk/

Sponsor a Child Today
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2005., 22:37   #214
Quote:
kaskader kaže:
Buduci da sam bivsi adventista, bezveze je da otkrivam trikove..he he
O, kolega, dugo se ne vidjesmo...

Jel ima neki koji ne znam?
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 01:11   #215
p aneznam baš puno o njima....znam samo da ne vole katolike....da su ih napadali u engleskoj čini mi se...
a što se tiče krunice,križa i međugorja....
imaju uporište u tome što je Bog rekao da ne radimo sebi nikakvih obličja Božijih i da im se ne klanjamo....
pa sad ja bih to opravdala....jer je zaista malo onak...da tražimo Boga izvan a ne u sebi i u Duhu....no eto ako griješim svojim djelima vjerujem da će mi oprostiti jer je učinjeno u dobroj vjeri....
a ako te davi da promjeniš vjeru...pitaj ju dali je njen bog dobar i da li voli sve....na to će ti reći da voli...e pa onda joj reci da će voljeti i tebe u kojoj god da si vjeri

ne vrijedi ti sa takvim ljudima raspravljati se na temelju argumenata....oni to i onako ne žele čuti, nego samo žele imati što više svojih sljedbenika
__________________
mah...mah...
andjelina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 09:44   #216
Re: Adventisti

Quote:
mala_crvenkapica kaže:
Cijeli svijet zna za Međugorije i koja se čuda tamo dešavaju i događa se samo dobro… pa neka mi netko objasni od kada sotona čini dobra dijela???
Kakva DOBRA DJELA
Kakvu ti vezu vidiš između Sudca ,čudesa u međugorju i dobrih djela. Koje je to dobro djelo sudac učinio svojim krvarenjem vikanjem plakanjem ,kozjom bradicom i križem na čelu.
Gdje se očitovalo dobro djelo navodno natrprirodnim ukazanjem štatijaznamčega .
Ne znam da li je baš itko mogao imati koristi od toga.
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 10:07   #217
Re: Adventisti

Quote:
mala_crvenkapica kaže:
Ma u biti neka mi netko kaže nešto o toj vjeri jer imam ja jednu ženu koja me hoće uvesti u tu vjeru,a ja se ne mogu suprotstaviti argumentima jer o tome nemam pojma, a ona se vraća u 5 mj. A do tada ja skupljam podatke… jer…
-Ne može tebe nitko uvesti u nekakvu vjeru ako ti to ne želiš.
-Iz ovoga što si napisala vidim da nisi dorasla suprotstaviti se argumentima.
-Najviše ćeš saznati od te žene koja te navodno želi vrbovati.
-Temeljna vjerovanja možeš vidjeti na njihovoj
stranici

- čisto informativno poslušaj neka njihova tumačenja jer su zanimljiva i smislenija od većine drugih kršćana.

Moj savjet je da od toga vjerovanja AKO ŽELIŠ prihvatiš samo ono što ti je jasno i što razumiješ dok ne nađeš nešto drugo - bolje.

-Niti jedna crkva nema potpunu istinu.
-Niti jedna crkva nema licencu za tumačenje biblije.

Naprimjer..... ako prihvatiš subotu to te ne čini adventistom jer subotu nisu oni izmislili i nemaju je pravo svojatati.
xara is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 10:23   #218
Adventisti.. ma što su oni toliko važni da se piše o njima.
Hunt is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 10:31   #219
Quote:
andjelina1 kaže:
p aneznam baš puno o njima....znam samo da ne vole katolike....
to je karakteristika svih protestanskih sekta i sektica, a ovdje su ti znalci Kasakder i xara...s tim da je kaskader potkovan u znanju, a xaru i dalje vodi jedino "kršćanska" ljubav prema katolicima kao što možeš i sama primijetiti...

ima ih još ovdje, ali se ne žele izjasniti kao bivši.. neki su i bukvalno istjerani, možda se nadaju da će ih ponovo pripustiti u stado...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 10:35   #220
Quote:
Dunj@ kaže:

ima ih još ovdje, ali se ne žele izjasniti kao bivši.. neki su i bukvalno istjerani, možda se nadaju da će ih ponovo pripustiti u stado...
Je, je sve trče i noge polomit. da se vrate mo koji to bili ovdje na forumu. Ja sam čuo sve loše o tim adventistima. Od jednog znanca, mada sada pokojnog.
Hunt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:22.