Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2011., 11:09   #1101
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
...nista na zagrebackom... Zagrebacki se toliko mrzi, da se proizvod ne bi dobro prodavao ako bi se reklamirao na zagrebackom...
prvi je zagreb, službeni zagreb bio taj koji je dijalekte brisao koliko je mogao. zagrebački je govor bio 'urban', ostali mjesni govori bili su 'ruralni'. kad su se stvari presložile, pa kad su kroz dijalekte počele izlaziti nove ideje, kad su se dijalekti izborili za svoje mjesto pod suncem i standardom, 'zagrebački govor' izgubio je tlo pod nogama. ne zato što ga netko mrzi, nego zato što se ispostavilo da je naprosto - sociolekt, jedan od mnogih i ni po čemu poseban
blaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 11:21   #1102
Quote:
sury or'o kaže: Pogledaj post
Šamar se pri meni veli fliska, a Hladno pivo bi prvo trebalo postati Zdena piva da bi ih se moglo nazvati nekakvim kajkavcima.
I Gibonni bi trebao biti Šime da bi bio čakavac, a TBF "Leuti i trabakuli".
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 11:47   #1103
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Moram ti objasniti sto je "mainstream". To je nesto za sto su svi culi i siroko je slusano. Svih 4,5 milijuna Hrvata je culo za Olivera i Gibonija. Svih 4,5 milijuna Hrvata zna ili je culo ovaj slijed rijeci:

Zlatni konci litnje zore
dosli su u njene dvore
da bi moju jubav budili
Svitlo nek joj ljubi lice
lipo ka u cesarice
kad je ja ne mogu jubiti
Zlatna mriza njenog tila
dusu mi je uvatila
da je baci nazad u more
Jednostavno, Dalmacija se uspjela upakirati -- malo soli, malo pršuta, koja orada, kliktaj galeba i sve to u Zimmer frei Zagreb uopće nema image, Zagreb su prosječnom Hrvatu ogromne gužve, političari i Sabor.

No, pjesma koju si naveo je još na štokavskom. Ima Džibo i par pjesama koje bi se i Marko Marulić pomučio razumjeti, Tedija Spalata da ne spominjem:

http://www.youtube.com/watch?v=p0q-7nrQ3X8

Realno, Zagreb je manje orijentiran na taj talijanski pop s malo etno elementa koji je Gibonni tako dobro ulovio nakon što je jednom na RAI-ju vidio Zucchera

Dalmacija ima i tradiciju klapskog pjevanja, što unutrašnjost nema. Da ne govorimo o Huljiću i Runjiću...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 12:20   #1104
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Jednostavno, Dalmacija se uspjela upakirati -- malo soli, malo pršuta, koja orada, kliktaj galeba i sve to u Zimmer frei Zagreb uopće nema image, Zagreb su prosječnom Hrvatu ogromne gužve, političari i Sabor.

No, pjesma koju si naveo je još na štokavskom. Ima Džibo i par pjesama koje bi se i Marko Marulić pomučio razumjeti, Tedija Spalata da ne spominjem:

http://www.youtube.com/watch?v=p0q-7nrQ3X8

Realno, Zagreb je manje orijentiran na taj talijanski pop s malo etno elementa koji je Gibonni tako dobro ulovio nakon što je jednom na RAI-ju vidio Zucchera

Dalmacija ima i tradiciju klapskog pjevanja, što unutrašnjost nema. Da ne govorimo o Huljiću i Runjiću...
Hulljic i Runjic su plod situacije iz Jugoslavije:

Dalmatinci su bili jedini Hrvati koji su kolektivno smatrani partizanima (s pravom, velik broj Dalmatinaca je bio u partizanima). Dalmacija je taj dobar status u Jugi dobro iskoristila - Boris Dvornik je bio jugoslavenski mainstream glumac, glumio je partizane u svim partizanskim filmovima (cak je i dalmatinski pricao u srpskoj seriji "Bolji zivot", sa mjestom radnje u Beogradu!). Dalmatinski dijalet je, s tim u vezi, bio simpatican od Triglava do Djevdjelije. Posebno su ga, kao "jedini ispravan hrvatski dijalekt", voljeli Srbi. Na to sve je onda dobro legao Splitski festival, na kojega su onda i srpski pjevaci dolazili pjevati dalmatinski!

Oliver se u Beogradu obozavao kao i u Splitu (obozava se i danas), za razliku od Zagreba, Vice Vukova i kajkavskih popevki, koje su smatrane "hrvatski nacionalistickim". Runjic i Huljic (i svi ostali, Kesovije, Graše, Mrduljasi, Nincevici, Kondže i sl) su samo dobro iskoristili tu situaciju u kojoj im je dijalekt jugoslavenski dozvoljen i siroko popularan...

I; zanimljivo, nakon 1990. su samo romijenili predznak - od 1990. je Dalmacija odjednom "koljevka Hrvatstva i predzidje krscanstva". Isti onaj Hajduk, partizanski klub ciji su navijaci plakali kad je Tito umro, odjednom ima najfasisstickije navijace (fasizam se kod nas msatra "Hrvatstvom"). Odjednom su Oliver, Dvornik i kompanija "veliki Hrvati", veci od kajkavaca... I opet su mainstream...

Velim ja, treba se samo dobrio zapakirati i prodati.

No, za to treba imati svoje ljude na kljucnim pozicijama. Škaricu u "Jugotonu" (kasnije Croatia records) i svu silu Dalmatinaca na HTV-u.

Ja nemam nista protiv Dalmacije (cak i volim i znam brdo dalmatinskih pjesama), samo spominjem nesrazmjer prisustva dalmatinskog u mainstreamu, i svega ostaloga.

Split je tek mrvicu veci od Rijeke, a vec godinama "Hajduk" podjednako los kao "Rijeka"... No. o "Hajduku" slusamo stalno, o "Rijeci" skoro nikad...
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 14:16   #1105
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
I Gibonni bi trebao biti Šime da bi bio čakavac, a TBF "Leuti i trabakuli".
O čemu ti pričaš? Tvrdiš da su Hladno pivo predstavnici kajkavskog u hrvatskoj glazbi, a ja samo velim da im ni ime ne zvuči kajkavski, a kamoli nazivi pjesama ili sami tekstovi. Gibonni se netreba zvati Šime jer su mu nazivi pjesama na dijalektu, tekstovi, nazivi albuma, itd. Sad razmeš? Isto vredi za TBF.
A ovo kaj veli Gugenheim, Na MIK-u ima puno lepših pesmi nego na splitskom festivalu, a o MIK-u se baš nezna puno, a splitski je "najbolji u svemiru". Pogotovo dok Mucalo zapiva.
sury or'o is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 14:44   #1106
Quote:
sury or'o kaže: Pogledaj post
O čemu ti pričaš? Tvrdiš da su Hladno pivo predstavnici kajkavskog u hrvatskoj glazbi, a ja samo velim da im ni ime ne zvuči kajkavski, a kamoli nazivi pjesama ili sami tekstovi.
Dobro primijeceno.

Notorna stvar je da se u Zagrebu, za razliku od nekih drugih krajeva, oduvijek govorilo "piva" (zenski rod), a ne "pivo".

Logican lokalizam bi bio "mrzla piva", a ne "hladno pivo".

No, moj osobni "favorit" je lokalizam za djeda. Moj je otac, koji je rodjeni Zagrepcan i nema nikog u obitelji juznije od Save...

...odjednom za svojeg oca i mojeg djeda, kojeg smo citav zivot i ja i on zvali "deda"...

..poceo govoriti "dida" !!!!!! Toliko je jak taj medijski pritisak, da mu se podsvijesno uvuklo u svakodnevni govor. Ne mozes i nekako glupo zvuci govoriti "djed... (Ivo, Franjo, Albert..)", pa instinktivno posezes za nekom kracom i brzom varijantom, za lokalizmom. Buduci da vec dugo u medijskom prostoru ne postoji rijec "deda" (zagrebacke serije se odigravaju na suhom i neprirodnom standardu), a postoji lokalizam "dida" (buduci da Dalmatinci normalno u serijama govore lokalno)...

...covjek je posegnuo za tudjim lokalizmom.

Takodjer sam kod vise rodjenih Zagrepcana vec primijetio da su upili nezagrebacke naglaske, prisutne u medijima...
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 16:05   #1107
S obzirom na "nepopularnost" kajkavske glazbe ..pogledajmo broj klikova na neke od kajkavskih pisama :


Suza za zagorske brege


Dobro mi došel prijatel

Čavel v glavi

Mi smo dečki

Sad mozda nisan odma iscupa sve pisme ali cini mi se da ove skladbe imaju pristojan broj klikova ...više od naprimjer jedne u dalmaciji nekad popularne pisme " dalmatinac -pappagalo"
__________________
Ezri Dax je najbolja .....trilica sa tockicama :)
TNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 16:12   #1108
Quote:
TNG kaže: Pogledaj post
S obzirom na "nepopularnost" kajkavske glazbe ..pogledajmo broj klikova na neke od kajkavskih pisama :


Suza za zagorske brege


Dobro mi došel prijatel

Čavel v glavi

Mi smo dečki

Sad mozda nisan odma iscupa sve pisme ali cini mi se da ove skladbe imaju pristojan broj klikova ...više od naprimjer jedne u dalmaciji nekad popularne pisme " dalmatinac -pappagalo"
A kad smo ih zadnji put čuli na radiju ili na TV?
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 16:14   #1109
Da se te pesme igraju na televiziji ili na radiju onda ih nebi ljudi gledali na jubitu. Nebum valjda na jubitu tražil Olivera Dragojevića kad na CMC svira triput na dan.
Ak ste primetili na CMC ima "dalmatinski libar"? Puštaju Magazin iz prošlog stoljeća, čak i Zdravka Čolića ( hrvatina, jelte), ali Zadruga, Drelektronik, Pišta i Bandisti...? Pa oni valjda nisu hrvatski izvođači.
sury or'o is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 16:16   #1110
Quote:
sury or'o kaže: Pogledaj post
Da se te pesme igraju na televiziji ili na radiju onda ih nebi ljudi gledali na jubitu. Nebum valjda na jubitu tražil Olivera Dragojevića kad na CMC svira triput na dan.
Ak ste primetili na CMC ima "dalmatinski libar"? Puštaju Magazin iz prošlog stoljeća, čak i Zdravka Čolića ( hrvatina, jelte), ali Zadruga, Drelektronik, Pišta i Bandisti...? Pa oni valjda nisu hrvatski izvođači.
Žiga i Bandisti.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 16:20   #1111
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Žiga i Bandisti.
Eto vidiš, več sam zaboravil i kak se zove. Znal sam da sam nekaj zaje...
sury or'o is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 16:32   #1112
Ima CMC i "tamburaski sat" ali i "etno" i u tom etnu se vrlo cesto pustaju kajkavske pisme
__________________
Ezri Dax je najbolja .....trilica sa tockicama :)
TNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 16:39   #1113
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
A kad smo ih zadnji put čuli na radiju ili na TV?
A kad smo zadnji put culi : Klapa Šibenik - bodulska

Klapa Jadrija - Ceri moja

Klapa Bonaca - Šibenska

Klapa Šibenik - Ti minuti sporo teču

I niz drugih narodnih i dijalektalnih pisama iz dalmacije koje su jednostavno zaboravljene s vrimenon ?
__________________
Ezri Dax je najbolja .....trilica sa tockicama :)
TNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 16:43   #1114
Quote:
TNG kaže: Pogledaj post
A kad smo zadnji put culi : Klapa Šibenik - bodulska

Klapa Jadrija - Ceri moja

Klapa Bonaca - Šibenska

Klapa Šibenik - Ti minuti sporo teču

I niz drugih narodnih i dijalektalnih pisama iz dalmacije koje su jednostavno zaboravljene s vrimenon ?
A jebote, nije ti dosta što je 95 posto folklorno obojene pjesme dalmatinsko, nego hoćeš i preostalih 5 posto. Ne može!
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 16:52   #1115
No, sve gore rečeno ne sprečava nikog da napravi neki portal ili stranicu na internetu na kajkavskom.

Ili da napravi nekakav popis karakterističnih riječi i oblika i stavi na internet.

Počinje se od malih stvari...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 17:03   #1116
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
A jebote, nije ti dosta što je 95 posto folklorno obojene pjesme dalmatinsko, nego hoćeš i preostalih 5 posto. Ne može!
Vi sve u 16 kuzite poantu

Nabrojene pisme iako su poznate u dalmaciji imaju manje pogleda na youtube-u od kajkavskih pisama ..a nema ih nit na TV-u ali nit na radio postajama

Tvoj stav je jos jedan od niza "plakackih" stavova ..koji placu za svojom tradicijom a da ih pitas slusaju li kakvu kajkavski pismu ..rekli bi da neslusaju

Smisno je i to brojanje postotaka ...po tvome onda 5% folklora otpada na istru i slavoniju a to nije istina jer je nemoguce da 90% svega otpada na dalmatinski folklor .. a isto tako stavljas 0 % pod kajkavski folklor koji se izvodi ..ni rec sta je naprimjer OVO ... pismu san cua mali miliun puta na CMC-u i narodnom radiu..nit je dalmatinska nit slavonska a nit istarska ..cija je onda ?
__________________
Ezri Dax je najbolja .....trilica sa tockicama :)
TNG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 17:05   #1117
Quote:
sury or'o kaže: Pogledaj post
Na MIK-u ima puno lepših pesmi nego na splitskom festivalu, a o MIK-u se baš nezna puno, a splitski je "najbolji u svemiru".
ne slušam splitski festival, na mik odem kad gostuje u mom selu. grozan je.
blaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 17:09   #1118
Meni je osobno krivo sto je jedan tradicionalni povjesni govor kao sto je kajkavski spao na margine u danasnje vrijeme....i ovo dolazi od jedog Hercegovca


peace
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 19:39   #1119
Quote:
blaznica kaže: Pogledaj post
moraš se pomiriti s time da je zagreb, kao metropola, prvo konglomerat raznih jezika, i drugo, kao urbana i sveučilišna sredina, više ili manje uspješan generator standarda
točno
zagreb ima sreću/nesreću da je glavni grad i dolaze ljudi sa raznih strana i kulture se miješaju...naravno da će lakše sačuvat identitet neko selo u slavoniji ili dalmaciji..ili grad u kojem se ljudi doseljavaju iz okolice

Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Hulljic i Runjic su plod situacije iz Jugoslavije:
...........
Split je tek mrvicu veci od Rijeke, a vec godinama "Hajduk" podjednako los kao "Rijeka"... No. o "Hajduku" slusamo stalno, o "Rijeci" skoro nikad...
ma gle..nisi objektivan..činjanica je da su dalmoši u medijski atraktivnim poslovima talentiraniji..ni điboni ni oliver..ni goran ivanišević ni...bla bla..nisu iz rijeke i normalno je da su medijski eksponiraniji i time nameću i jezik i sve ostalo
uzmi npr u kontekstu jugoslavije slovence..nemaš ni njihovih filmova ni pjevača ni tv zvijezda..jer jebi ga nisu talenirani za to..sumnjam da se netko urotil protiv njih..samo im nije išlo..imali su bojana križaja i fruktal..i danas slušaju olivera..balaševića i cecu a ne svoje..mislim da nije plod zavjere da rađe gledam srpski film nego slovenski

Zadnje uređivanje spy : 14.06.2011. at 20:10.
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 21:42   #1120
Quote:
blaznica kaže: Pogledaj post
kajkavski je ostao zarobljen u provinicijalnom duhu, malograđanštini i austrugarskoj. kad se pojave kakve svježe ideje na kajkavskom, možda se i probudi. zasad je mentalna slika navedenog
Mogu shvatit da netko ko nije kajkavac omaložava taj jezik ali onih 700.000 do 1000000 kajkavaca da ne drži do svog jezika.To ne shvačam
Stihaca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:25.