Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2013., 19:19   #61
Pa i to je istina, ali ipak...
Rbara is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 19:55   #62
Quote:
Rbara kaže: Pogledaj post
Ovo Alpro sojino mlijeko je stvarno fino. Prije sam kupovala Alnatura jer piše da nije GMO, ali Alpro je stoput finije. Vas to ne smeta, mislim GMO i neGMO?
Zar nisu svi sojini proizvodi na tržištu genetski modificirani?
Acid_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 20:03   #63
Na ovom Alnaturinom piše: ohne gentechnik.
Rbara is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 21:27   #64
Quote:
Acid_2 kaže: Pogledaj post
Zar nisu svi sojini proizvodi na tržištu genetski modificirani?
Navodno nisu. Na nekima piše bez GMO... Mene zanima je li soja proizvod koji je dobiven "manipulacijom", tj. umjetno proizveden? Ima li netko pouzdanu informaciju?
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 22:12   #65
Soja, kao biljka, mahunarka? Ne, ona je tu kao i sve ostalo, ali su joj poboljšali svojstva.
Indijci se njome hrane tako dugo da više nisu osjetljivi na onaj biljni estrogen, navodno.
http://www.coolinarika.com/namirnica/soja/
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 22:36   #66
Quote:
Kristina19 kaže: Pogledaj post
Mene zanima je li soja proizvod koji je dobiven "manipulacijom", tj. umjetno proizveden? Ima li netko pouzdanu informaciju?
Na to sam mislila, pošto sam čula da je kao biljka sama od sebe (tj ona koja se koristi u modernoj prehrambenoj industriji) genetski modificirana. Ne znam jeli to istina ili ne, zato pitam. Druga stvar je da se proizvodi poput mlijeka i tofua dodatno GMO-iziraju.
Acid_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 23:15   #67
Vecina soje koja se trenutno proizvodi jest GMO, ali vecina soje se zapravo koristi za prehranu stoke.
I da, postoji ne GMO soja i moze se kupit, a to dal vjerovati naljepnicama ili ne, ne bi znala.

I nema nista umjetno u GMOu. Zapravo je to skroz nezahvalan naziv, jer ljudi genetski modificiraju organizme od kako su ih poceli uzgajat - krizanje je upravo to. Danas kad se kaze GMO se obicno misli na organizme kojima je genetski kod izmijenjen ne standardnim krizanjem vec nekom vrstom direktnog inserta novih genetskih sekvenci u vec postojeci niz.

No ne vidim sta je tu umjetno. Bez genetskih modifikacija ne bi bilo evolucije pa ni nas
Ovako ih samo malo brze ili efikasnije gurnemo u smjeru koji nama odgovara.


Btw, sto to znaci da se proizvodi GMO-iziraju? Kako se to tocno mjenja genetika proizvoda??
Zora is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 23:24   #68
Da, ne plašim se križanih stvorenja, već onih kojima su poželjna svojstva "ubačena" injekcijom. Koliko je strah opravdan, ne mogu reći. Gledala sam dokumentarac koji je nastojao približiti GMO hranu.

Evolucija nije ruku čovjeka djelo. Stoga se nje ne plašim.
Smjer koji nama odgovara se često puta pokazao kao smjer koji nam nikako ne odgovara. Npr. pesticidi, koje su naši stari tako oduševljeno dočekali, najveća su greška i otrov što se tiče poljoprivrede.

Mislim da se proizvodi ne mogu GMO-izirati. Možeš samo ono što je živo, biljku ili životinju. Ne možeš juhu, mlijeko, sok GMO-izirati, osim ako pritom ne misliš na dodavanje drugih sastojaka koji su također GMO.

Zadnje uređivanje Lozimka : 30.03.2013. at 23:30.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 00:29   #69
Quote:
Rbara kaže: Pogledaj post
Ovo Alpro sojino mlijeko je stvarno fino. Prije sam kupovala Alnatura jer piše da nije GMO, ali Alpro je stoput finije. Vas to ne smeta, mislim GMO i neGMO?
Pa nije ni Alpro GMO, da je GMO to bi se prema propisima i EU i Hrvatske moralo naznaciti na pakiranju (tocan GMO soj biljke koji je koristen).

Ne bi mi smetao GMO u hrani koju jedem, kad bi se takvu hranu uopce moglo kod nas kupiti. Upravo suprotno, zelim ju jesti ako je finija, ili jeftinija, ili nutritivno bolja. Svakako ju zelim probati. Ali, buduci da se vecina ljudi boji GMO hrane, ni u Hrvatskoj ni u EU ne mogu ju kupiti. Jednostavno je nema za ljude. Ono sto i ima u EU koristi se kao hrana za zivotinje.

Ako naidjete na neki veganski proizvod oznacen kao GMO (soj biljke mora biti naveden), javite, pa da i to probam.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 00:57   #70
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Da, ne plašim se križanih stvorenja, već onih kojima su poželjna svojstva "ubačena" injekcijom. Koliko je strah opravdan, ne mogu reći. Gledala sam dokumentarac koji je nastojao približiti GMO hranu.
Pogledala sam i ja jedan nedavno, linkala ga je jedna teoreticarka zavjera na Kozmetici. Sve je neutemeljeno sirenje panike.

http://skepticalvegan.com/2011/09/17/frankenfood-fears/

Quote:
Evolucija nije ruku čovjeka djelo. Stoga se nje ne plašim.
Hibridi koje svi jedemo jesu ruku covjeka djelo.

Quote:
Smjer koji nama odgovara se često puta pokazao kao smjer koji nam nikako ne odgovara. Npr. pesticidi, koje su naši stari tako oduševljeno dočekali, najveća su greška i otrov što se tiče poljoprivrede.
Pesticidi su zasluzni sto imamo dovoljno hrane. I, pesticidi koji su dopusteni nisu ni priblizno toliko opasni koliko ih se ljudi boje. Evo, post jednog kemicara koji priznaje da i sam pati od kemofobije:
http://colinsbeautypages.co.uk/chemophobia/

Inace, i u biouzgoju se koriste pesticidi. U biouzgoju su dopusteni toksini i anorganski pesticidi, a nisu dopusteni organski pesticidi koji nisu toksini. Tako se, primjerice, biljke iz biouzgoja tretiraju istim prirodnim bakterijskim toksinom kojeg proizvodi GMO kukuruz.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 01:08   #71
Da, hibrida se bojim. Svega što je ljudskih ruku djelo, što se tiče proizvodnje hrane.

Eto onda, pesticidi koji su maknuti iz upotrebe zbog štetnosti. I oni su bili jednom dočekani s oduševljenjem.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 01:18   #72
Agent Orange? To je kemijsko oruzje.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 01:32   #73
Insekticid, DDT.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 03:05   #74
Dobro, to ti priznajem, ali taj je napravljen toliko davno da je i bilo za ocekivati da nije istestiran. U to vrijeme se koristila i radioaktivna zubna pasta, pa nitko taj podatak ne pokusava iskoristiti kao argument protiv zubnih pasta:

patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 03:53   #75
Nije to bio argument za ili protiv već samo primjer da ne znamo uvijek što radimo, dok se ne suočimo s posljedicama.
Ne zagovaram i ne napadam GMO. Nemam dovoljno informacija, ali kao što me ne oduševljava trenutan izbor hrane, tako jednostavno ne mogu, a ne biti skeptična prema kvaliteti GMO hrane koja bi nam uskoro trebala postati dostupna (valjda?).
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 04:52   #76
Tocno, ne mozemo biti 100% sigurni da je GMO siguran. Ali isto tako ne mozemo biti 100% sigurni da je konvencionalno uzgojena biljka sigurna, ili da je nova hrana koju jedu u drugom dijelu svijeta, ali ovdje nije uobicajena, sigurna za nas. Isto tako ne mozemo biti 100% sigurni da H2O ne uzrokuje rak. Pa svejedno sve nabrojano (osim GMO hrane) koristimo.

Problem je sto se mnogi ljudi boje svega sto smatraju umjetnim, a ne boje nicega sto smatraju prirodnim: http://en.wikipedia.org/wiki/Appeal_to_nature
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 05:16   #77
Boje svega i ne boje ničega. Nitko se ne boji tv-a, umjetne tvorevine, a trebali bi (jer zaglupljuje), ali svi se bojimo nepoznatih bobica, gljiva i životinja.
Bojimo se uglavnom onog što je nepoznato, a većini je GMO prilično nepoznat. Iako mi ga je dokumentarac uspio približiti, i dalje imam averziju, a mogu na to utjecati samo ako se dodatno informiram.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 09:25   #78
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Mislim da se proizvodi ne mogu GMO-izirati. Možeš samo ono što je živo, biljku ili životinju. Ne možeš juhu, mlijeko, sok GMO-izirati, osim ako pritom ne misliš na dodavanje drugih sastojaka koji su također GMO.
Znam da ne mogu
Pitanje nije bilo upuceno tebi, vec:

Quote:
Acid_2 kaže: Pogledaj post
Druga stvar je da se proizvodi poput mlijeka i tofua dodatno GMO-iziraju.

Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Da, hibrida se bojim. Svega što je ljudskih ruku djelo, što se tiče proizvodnje hrane.
Nemoj se bojati hibrida, jer nije bas racionalno posto neces imat sto jesti kad ih krenes izbjegavat
Npr. jednom davno postojao je samo divlji kupus, ljudi su se zazelili brokule i proizveli je
Salim se, no kupusnjace su ljudi 'proizveli', 'prirodno' je evoluirao samo divlji kupus.

Jos jedan primjer; banana. Ovo je divlja banana. Bananu koju danas jedemo su ljudi 'proizveli' i to je dobra stvar jer ko bi jeo ono cudo

Iskreno, vise primjera ni ja ne znam, morala bi sada guglati, a ovo sam procitala u ovoj knjizi.

Sto se tice evolucije, nema bolje ili losije. Ono sto zovemo prirodnom evolucijom je evolucija prirodnom selekcijom, dok je krizanje evolucija 'umjetnom', ljudskom selekcijom. Isti mehanizam, samo drugaciji uvjet prezivljavanja - u jednom slucaju nastane biljka koja moze prezivit u divljini (sto moze znacit da postane otrovna za ljude, no ne mora), a u drugom nastane ona koju ljudi zele jesti.
Zora is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 12:53   #79
Hvala svima! Sad mogu reći kolegici da me ne maltretira kad me vidi da pretražujem recepte sa sojom jer je to prirodna mahunarka, ne djelo laboratorija. Nego, totalno je offtopic ali sjećam se da sam ko dijete jela naranče s hrpetinom koštica. Di su te koštice nestale? Mislim, nije da mi fale ali čovjek se zapita... A ovu "pravu" bananu ne bi jela Sjećam se i jednog filmića koji nam je prikazivala učiteljica kemije u OŠ. Nešto o radioaktivnim kremama za kojima su svi bili ludi... Poslije više nisu!
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 13:52   #80
Kao prvo, sretan Uskrs svima!
Kao drugo, imam još jedno glupo pitanje. Zašto Alnatura mlijeka stoje u dućanu na polici sa zdravom hranom, a Alpro ne?
Rbara is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:17.