Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2008., 11:29   #1
Privatne osnovne škole - informacije i iskustva

Ukratko, moja prijateljica ima problema sa svojim sinom (natprosječno inteligentan dječak sa ADHD sindromom (hiperaktivnost) te emocionalnim problemima). Ima dosta problema već dugo u svojoj školi, jer je zbog različitosti u razredu neprihvaćen, ismijavaju ga i zlostavljaju (o tome je nagovaram da otvori posebnu temu jer joj zaista treba pomoć) i moj je prijedlog da ga prebaci u neku od privatnih škola sa drugačijim pristupom učenicima. Inače, ide u osmi razred i zadnjih par dana odbija ići u školu, u velikom je otporu. Čak ima neke čudne ideje, ma strah me i promisliti što bi se moglo desiti...

Molim da mi se jave roditelji čija djeca pohađaju ove škole (Montesori, Waldorfska, Nandi, Sunce Hugo Kon? - nikad čula ali našla na internetu) ili netko tko zna iz prve ruke nešto o njima sa svojim iskustvima, stanje je stvarno alarmantno...

Puno hvala unaprijed na odgovorima, svatko tko ima dijete sa sličnim poteškoćama zna kroz što ona prolazi... a nema što nije pokušala, takvu hrabrost i požrtvovnost nisam nigdje vidjela...
ZARAJANA is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 16:55   #2
Vidim da nema informacija o ovim školama, očito oni koji šalju djecu u takve škole ne dolaze na forum
Evo malo dižem temu možda tko slučajno naleti, a razmisliti ću o premještanju na neko drugo mjesto, stvarno je jako, jako važno da imamo bilo kakvo mišljenje iz prve ruke.
Mami je alarmantna situacija i traži rješenje na sve strane a ja se trudim pomoći koliko mogu.

Dakle, ako znate da li u takvim školama primaju djecu s ADHD poremećajem (koja nisu agresivna i ne prave nered u svojoj okolini) i da li se bave s njima na način na koji bi trebalo molim vas javite ovdje, zahvaljujem unaprijed
ZARAJANA is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 18:47   #3
ovako, moj će sljedeću jesen u školu pa se raspitujem i skupljam informacije.
Moj nije hiperaktivan niti ima ADHD, ali se raspitujem o školama pa sam neke stvari uspjela saznati.

Za sad sam čula sve najbolje o Nandi školi i o Hugo Kon školi.

Makar, moj prijedlog je da bi mama trebala posjetiiti svaku od tih škola i vidjeti kako se tamo radi i odabrati što je najbolje za njeno dijete.

Znam da u Nandi školu ide priličan broj djece s posebnim potrebama.

Samo, to može "riješiti" problem koji eventualno postoji sa nastavnicima al problem sa okolinom ostaje i dalje prisutan. Micanje od njega ga neće riješiti.

Nadam se da malac dobiva svu stručnu pomoć koja mu je potrebna.
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 22:15   #4
privatne skole uzimaju novac a ucenicima poklanjanju dobre ocjene, znam jer sam u privatnoj srdnjoj skoli...a kada bzdem dosla na faks nemam pojma koliko cu zaostajat naime nema nijedne privatne skole unutar TOP 10 u RH

Mama i tata su uzalud bacili novac skoro 120 000 kuna ce kostati a ravnateljica neka pohlepna, profesori svi u sluzbi upisa 4,5....nema padova razreda, nema popravnoga...ako mi ne odgovara 1 izborni lako se u tijeku polugodista prebacim na neki drugi, japanski, retorika, govornistvo...itd...samo da slucajno ne bih imao problema i dobio 4,ili ne daj Boze 3....kod nas je opca kultura nikakva ...kolege ne znaju glavni grad Ceske...ne znaju razlomke....lektira se sa neta skine i to je za 4...za upis se i ne gleda matematika....nego hrv, njem ili eng, glazbeni likovni...bezveze...nista i ne pisemo...samo se pojavimo i imamo 4...zali Boze faksa na koji ja dodem...skola mi je katastrofa

unatoc poremecajima drzite se drzavnih skola, ako premijerove kceri mogu u drzavnu, tada svi mozemo...krizaniceva, MIOC, salata...a ove privatne katastrofa....brojni nisu ni trgovacku zavrsit

pozdrav ako imate pitanja javite
Linkivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 08:02   #5
Quote:
Linkivana kaže: Pogledaj post

.zali Boze faksa na koji ja dodem...skola mi je katastrofa

e

ima kvalitetnih državnih srednjih škola, s tim se apsolutno slažem.
Što se tiče osnovnih, tu neke privatne imaju prednost (osim one Kreativni razvoj, to je škola za djecu novokomponiranih bogataša i onih koji žele dobre ocjene a ne znanje). Manji razredi, drugačiji pristup nastavi itd.

što se tiče ove tvoje izjave da su ti starci bacili 120 000 kuna i da žali Bože faxa na koji dođeš- to više govori o tebi nego o školi koju pohađaš. Vjerojatno bi ista situacija bila i da je državna škola u pitaju. Tko želi naučiti može učiti i u državnoj i u privatnoj školi. Imam projatelje pofesore u državnim školama, isto ne smiju zaključivati jedinice, neki se čak boje davati i dvojke.

Kao roditelj ne bi dozvolila svome djetetu ni sebi da se dovedemo do toga da govori kao ti, plaćala ja školu ili ne.


ZARAJANA- teška situacija, nadam se da će sve okrenuti na dobro. Moj ti je prijedlog da prvo idu na razgovor u Nandi
Kikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 23:07   #6
Još jednom hvala.
Čini mi se odlično rješenje u ovom trenutku ovo s homeschooling, još bih molila odgovore na pitanja ako znate kome bi se trebalo obratiti (ministarstvu ili školi ili negdje drugdje) i za koje se slučajeve odobrava?

Bojm se da bi možda bilo ograničenja tj. da se odobrava samo onoj djeci koja imaju tjelesni hendikep, mada bi po meni i ovo trebao biti više nego valjan razlog.

Čudno kako to nitko nije predložio kao mogućnost, mama traži pomoć na sve strane od liječnika, psihologa, dječjih psihijatara, čak je uključila i socijalne službe, u kontaktu je sa školskim psihologom, razrednikom, ne znamo gdje bi se još obratili.
ZARAJANA is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 12:29   #7
Quote:
Linkivana kaže: Pogledaj post
privatne skole uzimaju novac a ucenicima poklanjanju dobre ocjene, znam jer sam u privatnoj srdnjoj skoli...a kada bzdem dosla na faks nemam pojma koliko cu zaostajat naime nema nijedne privatne skole unutar TOP 10 u RH

Mama i tata su uzalud bacili novac skoro 120 000 kuna ce kostati a ravnateljica neka pohlepna, profesori svi u sluzbi upisa 4,5....nema padova razreda, nema popravnoga...ako mi ne odgovara 1 izborni lako se u tijeku polugodista prebacim na neki drugi, japanski, retorika, govornistvo...itd...samo da slucajno ne bih imao problema i dobio 4,ili ne daj Boze 3....kod nas je opca kultura nikakva ...kolege ne znaju glavni grad Ceske...ne znaju razlomke....lektira se sa neta skine i to je za 4...za upis se i ne gleda matematika....nego hrv, njem ili eng, glazbeni likovni...bezveze...nista i ne pisemo...samo se pojavimo i imamo 4...zali Boze faksa na koji ja dodem...skola mi je katastrofa

unatoc poremecajima drzite se drzavnih skola, ako premijerove kceri mogu u drzavnu, tada svi mozemo...krizaniceva, MIOC, salata...a ove privatne katastrofa....brojni nisu ni trgovacku zavrsit

pozdrav ako imate pitanja javite

kad bi ti pohadjala obicnu, drzavnu skolu, ne bi, osim financijske, uocila bas neku bitnu razliku. ni kad su u pitanju ucenici, ni kad su u pitanju ucitelji
ko-sandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 01:01   #8
Quote:
Kikica kaže: Pogledaj post
ovako, moj će sljedeću jesen u školu pa se raspitujem i skupljam informacije.
Moj nije hiperaktivan niti ima ADHD, ali se raspitujem o školama pa sam neke stvari uspjela saznati.

Za sad sam čula sve najbolje o Nandi školi i o Hugo Kon školi.

Makar, moj prijedlog je da bi mama trebala posjetiiti svaku od tih škola i vidjeti kako se tamo radi i odabrati što je najbolje za njeno dijete.

Znam da u Nandi školu ide priličan broj djece s posebnim potrebama.

Samo, to može "riješiti" problem koji eventualno postoji sa nastavnicima al problem sa okolinom ostaje i dalje prisutan. Micanje od njega ga neće riješiti.

Nadam se da malac dobiva svu stručnu pomoć koja mu je potrebna.
Puno hvala,
naravno da će se mama osobno informirati ali prije toga bismo ovako prikupile neke informacije.
U principu nije problem sa nastavnicima, u ovoj školi a to mu je do sada treća ima razumijevanja od njih što se tiče ispitivanja nego je problem sa djecom koja ga ismijavaju jer je naivniji i nezreliji od ostalih. Problem je što njemu treba pomoć pri socijalizaciji i što u školi nije prepoznato kada su stvari krenule u krivom smjeru, bez obzira što je mama počela primjećivati da se nešto dešava i na što je upozorila nastavnike.

Inače, mali je do sada prošao horor koji se teško da ukratko prepričati, od zlostavljanja nastavnika do bullinga djece i to i psihičkog i fizičkog uključujući i seksualno (dječak koji je bio glavni u razredu a u to odličan učenik i "primjerenog" ponašanja u 5. osnovne ga je uvjeravao da mu je prijatelj da bi nakon što se ovaj vezao za njega tražio da ga oralno zadovoljava - da mi nije ta ženska odlična prijateljica i da nisam u tome od početka ne bih povjerovala. Sreća u nesreći je da je mali naivan i to je ispričao mami, a klima u školi među nastavnicima, roditeljima i djecom je bila da je mali problematičan i kriv za sve tako da mama to nije mogla riješiti nego ga je prebacila u drugu školu)

Tako mali sad ima pored svog osnovnog poremećaja i PTSP (dijagnoza dječjeg psihijatra).
Kako su stvari krenule nagore odbija učiti, odbija ići u školu, a bojimo se da se ne pojave suicidalne misli sa čime je prije bilo ozbiljnih problema, to je opet tema za sebe.

A mali je stvarno drag, topao, vrlo lako uči i sa malo učenja u trenucima kada mu je pažnja poboljšana postigne odličan rezultat ali je totalno nemotiviran za učenje. Ima nisko samopoštovanje jer zbog toga što je drukčiji (rastresenost + naivnost, nedostaju mu socijalne vještine sukladne dobi) vrlo brzo postane predmet ismijavanja i psina.

Eto, ukratko zbog toga mislim da mu je promjena sredine neophodna, a čini mi se da bi se od neke privatne škole moglo očekivati razumijevanje i potpunija suradnja.
ZARAJANA is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 22:31   #9
to sto ti ides u losu privatnu ne znaci da su sve takve skole lose
__________________
just because you're paranoid don't mean they're not after you
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 07:59   #10
E ja bi takvo dijete stavila doma na skolovanje. Homeschooling dok malo ne dodje k sebi i puuuuno strucne pomoci. Klinci znaju biti koma, ovo je uzas sta je prosao, siroce.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 20:10   #11
KOd nas je homeschooling veliki no no. Ipak oni znaju naj bolje,zar ne?:rolleyes Imas i cijelu temu tu negdje pa drugoj stranici o tome pa vidi sta ljudi kazu. Mislim da bi on bio idealan slucaj pa mozda i presedan u hrvatskoj. Treba nac odvjetnika koji bi vidio sta tocno zakonski stoji ikoja su im prava ali vrjedilo bi se izboriti.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 16:00   #12
mislim da školovanje kod kuće jednog dječaka s teškoćama ne bi bio nikakav presedan, jer postoje djeca koja se na taj način školuju. i mislim da je svejedno radi li se o tjelesnom ili nekom drugom oštećenju. jedino nisam sigurna da li je takav oblik školovanja moguć u srednjoj školi, budući da srednja škola kod nas još nije obavezna (dečko ide u 8. razred - pa mi se čini da sada baš i nema smisla razmišljati o promjeni škole, ako se to nije ranije učinilo)
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 05:07   #13
zasto ne? nema veze ako je zadnji razred, jedna godina je cijela vjecnost kad si mlad.
__________________
just because you're paranoid don't mean they're not after you
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 05:42   #14
Istina u takvim situacijama svaki dan je bitan. A srednja skola se moze polazit i dopisno.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 22:20   #15
Dječak sada ide povremeno u školu, kada treba odgovarati, škola na taj način želi olakšati situaciju. Evo, kad se malo smirio u jedno poslijepodne je naučio biologiju za 5. Ali problem je što ne može dugo biti u kontaktu sa vršnjacima jer su mu uočili slabe točke i onda ga zezaju i izazivaju, a on nije glup i to ga frustrira.

No, ova sadašnja škola je još super za suradnju kakve su bile prethodne dvije u kojima su se dešavala njegova strašna zlostavljanja i gdje su se i nastavnici i roditelji stalno dizali protiv njega i mame. To je bio užas,

Ono što bi trebalo učiniti i što su u ovoj školi propustili je jako raditi na njegovoj socijalizaciji na način da se ističu njegove kvalitete, ono u čemu je dobar kako bi se kod njega razvilo samopouzdanje a i kako bi dobio na važnosti kod vršnjaka iz razreda. Njemu treba kontakt sa vršnjacima a izoliranje je samo hitna mjera, ne i rješenje. Zbog toga smo razmišljali o nekoj privatnoj školi za koju smo pretpostavili da bi se založila u tom smjeru. Sad da li će se mama odlučiti u konačnici na privatnu školu ne znam, jednostavno se situacija stalno mijenja, a i nema puno saznanja o njima. A situacija je takva da se greške ne smiju dozvoliti.

Inače, mislim da bi prisutnost ovakvog djeteta u razredu nastavnici i pedagozi trebali iskoristiti za promicanje tolerancije i prihvaćanja različitosti, idealna prilika da se djecu na konkretnom primjeru poduči kakav sustav vrijednosti da grade.
ZARAJANA is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 22:47   #16
Ma to s emora od malena, tesko je tak nesto pocet pred kraj osnovne. U mom razredu smo imali jednu curu koja je i mentalno i fizicki bila u zaostatku i svi smo joj pomagali,jedva je prolazila razrede ali je i to nam je svima pomoglo da budemo tolerantnije osobe dalje u zivotu. Isto tak smo imali i dvije Romkinje koje smo isto uspjesno ubacili u nas kolektiv i bilo je sve OK. NEdo bog da je netko te cure krivo pogledao(od djece ili nastavnika),cijeli razred bi se digo na noge.
Sta toga vise nema?
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 23:17   #17
Quote:
Rita kaže: Pogledaj post
Ma to s emora od malena, tesko je tak nesto pocet pred kraj osnovne. U mom razredu smo imali jednu curu koja je i mentalno i fizicki bila u zaostatku i svi smo joj pomagali,jedva je prolazila razrede ali je i to nam je svima pomoglo da budemo tolerantnije osobe dalje u zivotu. Isto tak smo imali i dvije Romkinje koje smo isto uspjesno ubacili u nas kolektiv i bilo je sve OK. NEdo bog da je netko te cure krivo pogledao(od djece ili nastavnika),cijeli razred bi se digo na noge.
Sta toga vise nema?
ima, naravno da ima. pa i moje su cure svaka u svom razredu imale klince koji su se školovali po prilagođenom programu. svaki tjedan su se klinci (koji su sjedili s njim) izmjenjivali, tako da mu je svatko po jedan tjedan pomagao. starci su se od početka školovanja potrudili i klinci su fakat bili dobro socijalizirani i dobro prihvaćeni u razredu. na njihove rođendane su svi dolazili i svi su njih pozivali. i sve je bilo ok.
ali ovo je očito puno veći i teži problem - jer, koliko sam shvatila, ovo je dečku već 3. škola i baš u svakoj su ga maltretirali. hm, ne znam, ali čini mi se da problem nije samo adhd (uostalom, tu dijagnozu danas ima valjda svako četvrto dijete!). meni se čini da klincu treba pomoći (psihoterapijom? u lošijim fazama medikamentima?) kako bi se mogao i sam nositi sa svojom okolinom i kako bi bio dovoljno jak da se sam izbori za svoj status u razredu. ponavljam, pitanje je o čemu se sve točno radi.

Zadnje uređivanje simple mind : 03.12.2008. at 23:23.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 07:52   #18
Da je dečko imao podršku u školi takvu kakvu su imala djeca iz gornjih primjera onda bi situacija sigurno bila bolja. On bi i dalje imao svoj osnovni problem ali bi bar imao veće samopoštovanje i manju frustraciju.
Sve ove godine je pod stručnim nadzorom dječjih psihijatara, mama je u kontaktu s školskim pedagozima i psiholozima...
Zanima me s kakvim problemima su bila ta djeca o kojoj pričate i kojima se pomagalo jer znam za još dva slučaja slična ovom o kojem pišem u mojoj bliskoj okolini gdje se u školi ne nailazi na razumijevanje i suradnju. Kad je dijete fizički invalid ili očito mentalno zaostalo mislim da se nastavnici drugačije postavljaju nego kada je dijete naizgled normalno ali ipak s nekim problemom.
U školi moga sina dijete sa očitim psihičkim problemima bilo je također tretirano kao problem i razrednica je bila sretna što je otišao ne zanimajući je gdje je otišao ni kako je. Nikad nije poveden razgovor o tom dečku na satu razredne zajednice (s nikim se nije družio)...

Konkretno ovome dečku uz pomanjkanje koncentracije i disleksiju (ne znam jesam li još što zaboravila) nedostaju socijalne vještine i nezreliji je od svojih vršnjaka. On ne može npr. prepoznati neverbalne znakove kojima komuniciramo i što je većini urođeno, dok sama nisam to vidjela nisam znala da to postoji a i da sam znala mislila bih da je to zanemariv problem.
Ne radi dobre procjene, npr. pita dopuštenje za stvari i situacije za koje ne treba dopuštenje, ne zna odabrati pravi moment i još puno takvih sitnica... jasno da kao takav postaje zgodna meta razrednih fakina

Adhd je veoma kompleksan problem i različito se manifestira, od blažih smetnji pa sve do raznih kombinacija simptoma, mislim da postoje posebne teme na forumu o tome, stvarno je razgovor ovdje otišao u drugom smjeru...
ZARAJANA is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 08:00   #19
U mom slucaju je cura bila sa mentalnom retardacijom(blazom) a i fizicki nije bila bas OK, puno problema. Vjerujem da se ne obraca dovoljno paznje pa kako i bi kad je u razredu 30 djece na jednu uciteljicu,pa nitko normalan to nemre pratit.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 05:21   #20
a nije aspenger? decko zaista zvuci ko aspenger. zbog ovih socijalnih vjestina i to.
__________________
just because you're paranoid don't mean they're not after you
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:39.