Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2008., 12:56   #81
A kolika je minimalna površina koja je potrebna za poticaje?

Mislim da je nekih 5000 m2 za orahe pa valjda je tako i za lješnjake...
demosten is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 16:27   #82
Quote:
lichan kaže: Pogledaj post
Živim na području od posebne državne skrbi i imam poticaj od 22700 kn/ha, što je dovoljno za kupiti zemlju i sadnice te još i ostane. Meni je to jako dobro, ne znam procjenite sami.
Glavni dio ove cijele priče je mjesto gdje ti živiš; znači nemaš ni poreza, a i poticaji su ti puno veći nego negdje drugdje u RH. Nije svima tako bajno, ne misliš...?
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2008., 14:01   #83
I ja se slažem sa ovim, velika je prednost da živiš na podrućju od posebne državne skrbi, stvarno je ogromna razlika.
__________________
najkraca ljubavna pjesma: Da
croatian6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 20:54   #84
Thumbs up

Za poticaj treba minimalno 0,5 ha = 5000 m2.
Istina je da se dobije veči poticaj na području od posebne državne skrbi ali nije to baš tolika velika razlika.Poreze imam kao i drugi samo za sada nema nikakvih prireza, ali tko zna kako je sve krenulo....
Ali i od 16800 kn/ha poticaja se može saditi lijeska. Kupiš 1 ha zemlje za oko 11000-12000 kuna i još trebas 5000-6000 kuna za sadnice i to ti je opet konačan utrošak od 17000-18000 kuna pa si na gubitku od 200-1200 kuna, što ćeš opet pokriti novcima koje dobiješ od županije za sadnice (5 kn po sadnici) te od općine (2 kn po sadnici).Pa dobiješ ukupno 3500 kuna za sadnice od županije i općine i opet si time uspio zatvoriti financijsku konstrukciju i ostane ti nešto sitno za prvu prihranu.
Znam sad čete opet reči kako da dobijem sadnice za tako malo novaca, jer jedna sadnica košta s PDV-om oko 14 kn. Pa dobijemo 14X500= 7000 kuna.Ušteda od 1000-2000 kn dobije se tako da se od ovlaštenog prodavatelja kupi samo 300 komada što je dovoljno po papirima za poticaj što izađe 4200 kn a ostatak od mene ili nekog tko prodaje iz vlastitog uzgoja po manje novca.
Pa izađe (ja prodajem po 7 kn) 7x200= 1400. Što ukupno daje cijenu sadnica u iznosu od 5600 kn gdje je ušteda od 1400 kn. Pa malo uštediš ovdje malo ti da država pa županija pa općina i nakupi se ponešto samo moraš biti uporan i imati puuuuno živaca.
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 22:42   #85
nekoć bio jako zainteresiran za kupovinu zemlje i uzgoj lješnjaka.
Dosta unosan posao, ali nisam imao sa kime...
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2008., 22:49   #86
Quote:
Eagle30 kaže: Pogledaj post
nekoć bio jako zainteresiran za kupovinu zemlje i uzgoj lješnjaka.
Dosta unosan posao, ali nisam imao sa kime...
Ja sam još uvijek zainteresiran... zemlju imam... pogodna klima... ako si zainteresiran...
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2008., 22:03   #87
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
Ja sam još uvijek zainteresiran... zemlju imam... pogodna klima... ako si zainteresiran...
Gdje? javi se ako možemo kakvu szradnju skupa javi
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2008., 22:52   #88
Quote:
Eagle30 kaže: Pogledaj post
Gdje? javi se ako možemo kakvu suradnju skupa javi
Kod Ogulina. Imam 8 ha poljoprivrednog zemljišta koje bi se moglo jako dobro iskoristiti upravo za lješnjake, jer tamo rastu i razvijaju se k'o ludi. Poanta je što nemam novaca za takvo ulaganje, ali mogu iznajmiti zemlju ili ući s nekim za početak u mali posao. A i mislim da ne bi trebao kupovati sadnice, samo cijepiti već postojeće lijeske koje tamo rastu.

Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2008., 23:15   #89
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
Kod Ogulina. Imam 8 ha poljoprivrednog zemljišta koje bi se moglo jako dobro iskoristiti upravo za lješnjake, jer tamo rastu i razvijaju se k'o ludi. Poanta je što nemam novaca za takvo ulaganje, ali mogu iznajmiti zemlju ili ući s nekim za početak u mali posao. A i mislim da ne bi trebao kupovati sadnice, samo cijepiti već postojeće lijeske koje tamo rastu.

evo dogovorimo se. Javi mi se na pm
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 00:14   #90
sretno
__________________
tu tu tu tu tututututu
Clash is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 16:52   #91
Interesantno. A kod nas oko Varaždina ne šljivi te nitko. snađi se sam kako znaš. Poticaji? Zaboravi..
strela is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 16:27   #92
Može li mi tko pomoći: jako me zanima uzgoj lješnjaka, no pravi sam amater. Pročitala sam sve što je dosad napisano, no nije mi jasno što učiniti nakon što kupim zemljište na kojem će, naravno, lješnjak uspijevati. Što onda? Od koga saznati gdje nabaviti mehanizaciju (i koja je potrebna) da bi se pripremilo tlo i kako to učiniti? Bi li to netko učinio honorarno? Kome se obratiti za osnovne informacije o samoj sadnji i brizi za tlo, osim Corylusu? Ima li privatnika koji bi mogli (htjeli) amaterima poput mene to malo razjasniti, i gdje da ih pronađem? Hoće li lješnjak i dalje imati potencijala kad uđemo u EU?

Hvala puno...
lješnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2008., 10:05   #93
Imaš dostupnih knjižica na temu uzgoja lijeske.
manzzini is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 19:38   #94
Quote:
lichan kaže: Pogledaj post
Za poticaj treba minimalno 0,5 ha = 5000 m2.
Istina je da se dobije veči poticaj na području od posebne državne skrbi ali nije to baš tolika velika razlika.Poreze imam kao i drugi samo za sada nema nikakvih prireza, ali tko zna kako je sve krenulo....
Ali i od 16800 kn/ha poticaja se može saditi lijeska. Kupiš 1 ha zemlje za oko 11000-12000 kuna i još trebas 5000-6000 kuna za sadnice i to ti je opet konačan utrošak od 17000-18000 kuna pa si na gubitku od 200-1200 kuna, što ćeš opet pokriti novcima koje dobiješ od županije za sadnice (5 kn po sadnici) te od općine (2 kn po sadnici).Pa dobiješ ukupno 3500 kuna za sadnice od županije i općine i opet si time uspio zatvoriti financijsku konstrukciju i ostane ti nešto sitno za prvu prihranu.
Znam sad čete opet reči kako da dobijem sadnice za tako malo novaca, jer jedna sadnica košta s PDV-om oko 14 kn. Pa dobijemo 14X500= 7000 kuna.Ušteda od 1000-2000 kn dobije se tako da se od ovlaštenog prodavatelja kupi samo 300 komada što je dovoljno po papirima za poticaj što izađe 4200 kn a ostatak od mene ili nekog tko prodaje iz vlastitog uzgoja po manje novca.
Pa izađe (ja prodajem po 7 kn) 7x200= 1400. Što ukupno daje cijenu sadnica u iznosu od 5600 kn gdje je ušteda od 1400 kn. Pa malo uštediš ovdje malo ti da država pa županija pa općina i nakupi se ponešto samo moraš biti uporan i imati puuuuno živaca.



namjeravam se baviti uzgojem lješnjaka i nadam se da ću uspjet nešto posadit ove jeseni,

zanima me dali ovi podaci o poticajima za sadnice od županije (5kn) te od općine (2kn) vrijede za cijelu Hr
Full_Metal_Jacket is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 20:07   #95
Thumbs up

Quote:
Full_Metal_Jacket kaže: Pogledaj post
namjeravam se baviti uzgojem lješnjaka i nadam se da ću uspjet nešto posadit ove jeseni,

zanima me dali ovi podaci o poticajima za sadnice od županije (5kn) te od općine (2kn) vrijede za cijelu Hr
Mislim da ne vrijede ti podaci za cijelu RH već svaka županija, grad,općina ili mjesto daju svoj iznos, vjerovatno kolilko mogu ili žele tko bih ih znao. Ovisi gdje se nalaziš raspitaj se.
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 20:18   #96
Quote:
lichan kaže: Pogledaj post
Mislim da ne vrijede ti podaci za cijelu RH već svaka županija, grad,općina ili mjesto daju svoj iznos, vjerovatno kolilko mogu ili žele tko bih ih znao. Ovisi gdje se nalaziš raspitaj se.
Mislim da su PPDS i neka brdska mjesta oslobođena poreza i imaju dosta veća DPS namijenjena uzgoju voća i povrća, te za bavljenje stočarstvom, samo na stranicama porezne uprave se ne može naći ništa određeno, tako da mi se čini da ću i ja morati do njih. Ako netko zna da li se Tounj i okolna mjesta ubrajaju u ta brdska područja sa manjim naknadama i nešto većim DPS-om slobodno neka kaže, razveselit će me!
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 20:30   #97
Thumbs up

Quote:
lješnjak kaže: Pogledaj post
Može li mi tko pomoći: jako me zanima uzgoj lješnjaka, no pravi sam amater. Pročitala sam sve što je dosad napisano, no nije mi jasno što učiniti nakon što kupim zemljište na kojem će, naravno, lješnjak uspijevati. Što onda? Od koga saznati gdje nabaviti mehanizaciju (i koja je potrebna) da bi se pripremilo tlo i kako to učiniti? Bi li to netko učinio honorarno? Kome se obratiti za osnovne informacije o samoj sadnji i brizi za tlo, osim Corylusu? Ima li privatnika koji bi mogli (htjeli) amaterima poput mene to malo razjasniti, i gdje da ih pronađem? Hoće li lješnjak i dalje imati potencijala kad uđemo u EU?

Hvala puno...
1. Zemlju dati na analizu i srediti je po rezultatima analize. Ako već ne želiš
baciti baš sva gnojiva ne moraš to možeš nadoknaditi kroz godinu dana ali
bitna ti je kalcifikacija nju svakako napravi.Duboko oranje, tanjuranje i
sadnja u red tako da red izvučeš jednobraznim plugom, ne previše duboko
20-25 cm.Nakon sadnje red zatvaraš sa istim plugom i sve je sređeno kao
nogometno igralište.
2. Od mehanizacije prvih 3-4 god trebaš samo traktor, frezu ili tanjuraču. Jer u
tom vremenu moraš nasad držati samo slobodan od trave.Kasnije kupiš
atomizer za špricanje i to ti je to.
3. Što se tiće pomoći pitaj što želiš konkretno i ako znam reči ću ti a pomoć
na terenu je isto moguća ako mi nisi predaleko, ovisi gdje si. A i tražim
nekoga bliže tko bi sa mnom ušao u posao da nisam sam, nešto kao
udrugica ili nešto sl. normalno samo ako se radi o ozbiljnoj osobi ne bih
neke jebivjetre da se moram još i s njima mučiti dosta me jebe i sam
posao.
4. Što se tiće otkupa danas ništa nije sigurno ali će se bolje prodavati od
jabuka i krušaka ili bresaka koje nemaš šanse vani prodati a ako ne
prodaješ van nema ni novaca jer kod nas se samo vrte kompenzacije.
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 22:22   #98
Quote:
lichan kaže: Pogledaj post
3. Što se tiće pomoći pitaj što želiš konkretno i ako znam reči ću ti a pomoć
na terenu je isto moguća ako mi nisi predaleko, ovisi gdje si. A i tražim
nekoga bliže tko bi sa mnom ušao u posao da nisam sam, nešto kao
udrugica ili nešto sl. normalno samo ako se radi o ozbiljnoj osobi ne bih
neke jebivjetre da se moram još i s njima mučiti dosta me jebe i sam
posao.
Imam ja pitanje; koliko otprilike košta zaštita tipa žičane ograde po metru?
Otprilike sam shvatio koliko mi novaca treba da posadim 5 ha zemljišta, ali me zanima ostatak materijala koji moraš nabaviti. Jasni su mi i neki pesticidi protiv korova i gnojiva, traktor i priključke mogu uvijek posuditi, samo još tih par sitnica... Hvala!
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 09:33   #99
Žičana ograda sa stupovima.
Dobro je da (barem dolje) ima uža oka jer ako su prisutni zečevi, mogu ti pobrstiti odnosno oglodati mladice ljeske.
Ipak, nisam siguran koji su standardi kod takve investicije.
Mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2008., 12:48   #100
Jel moram otvarati obrt za sadnju lješnjaka ili to ide na neku drugu foru? Pliz help!
__________________
09.06.2013. stigao braco
maritimeivy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:09.