Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2014., 19:35   #21
Quote:
Kathrin74 kaže: Pogledaj post
Imam još jedno pitanje: Bila sam na misi danas (Čista Srijeda), i zato što sam bila jako gladna zbog posta, nekako sam osjetila (malo se i nadala, nisam ni razmišljala da to ne bih trebala) da možda moje tijelo će se i od pričesti malo nahraniti...
Sada ne znam moram li to računati kao jedan manji obrok (znam da se smije uzeti nešto malo dva puta, uz taj jedini obrok "do sita").
Zanimljivo pitanje. Koliko se meni čini, sv. Pričest se ne računa kao hrana u pitanjima posta, kao što se ne računa ni kao meso u pitanjima nemrsa. Sjetimo se da je Kristovo Tijelo ('meso') prisutno pod prilikama kruha u sv. hostiji, pa opet se pričešću na Pepelnicu i Veliki petak ne krši zakon nemrsa. Post i nemrs služe duhovnom pročišćenju, koje s druge strane traži da se sv. Pričest prima kada god je to moguće.

Ipak preporučam, ako si u dvojbi, da priupitaš nekog mjerodavnog o tome, npr. teologa, župnika ili ispovjednika.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 20:05   #22
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo pitanje. Koliko se meni čini, sv. Pričest se ne računa kao hrana u pitanjima posta, kao što se ne računa ni kao meso u pitanjima nemrsa. Sjetimo se da je Kristovo Tijelo ('meso') prisutno pod prilikama kruha u sv. hostiji, pa opet se pričešću na Pepelnicu i Veliki petak ne krši zakon nemrsa. Post i nemrs služe duhovnom pročišćenju, koje s druge strane traži da se sv. Pričest prima kada god je to moguće.

Ipak preporučam, ako si u dvojbi, da priupitaš nekog mjerodavnog o tome, npr. teologa, župnika ili ispovjednika.
previše sam već gnjavila svećenike s pitanjima ;=/ ako mogu izdržiti, onca ću zadnji (i jedini pravi) obrok imati poslije ponoći, ukoliko znam to je već novi dan?
(meini jest teško postiti. Ali najvažnije mi je da nešto jedem prije što spavam, imam ponekad i niski tlak ili srce mi kuca sporo)... eto dosada sam samo kasno u jutro nešto malo pojela, a onda pričest popodne; sada ću samo nešto malo i onda ću čekati ponoć i drugi dan, onda nema veze ako to nije treći nego četvrti put, .... nadam se da je to ok.... i da ću izdržati jer hladno mi je ali možda ću se još malo moliti i to će biti duhovna vježba?
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 00:15   #23
Quote:
Kathrin74 kaže: Pogledaj post
ali možda ću se još malo moliti i to će biti duhovna vježba?
Moram priznati da nisam baš previše uspjela u tome.... ok nekako jesam, nekako ne. Napisala sam još jednu duhovnu pjesmu Ionako... mislim da je sada sve ok.... i nadam se da su svi u miru.... da je taj dan bio dobar početak korizme.... Neka Bog vas sve čuva i laka noć----
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 10:21   #24
Quote:
Kathrin74 kaže: Pogledaj post
...možda moje tijelo će se i od pričesti malo nahraniti...
Sada ne znam moram li to računati kao jedan manji obrok....
Braćo i kršćani, katolici, pa zar je moguće uopće da netko pita, a onda još i netko savjetuje da se za to pitaju teolozi(?) - bi li sv. pričest bila grijeh? Sv. Pričest sama po sebi ne može biti grijeh, ne može spadati u nekakve "obroke" ili hranu, osim duhovnu, pa ona je čista transupstancijalna kategorija, kaj vam stvarno trebaju teolozi to reći, uz vaš zdravi razum? I čitam ta formaliziranja o mlijeku, ne-mlijeku i slične bogmiprosti, farizejštine, bojim se da se takvim inzistiranjem najprije od svega, promašuje bit korizme i posta kao takvih...koliko ste duhovnog mira, pozitivizma i ljubavi stekli i koliko ga drugima dali kroz post i korizmu, to se prije svega zapitajte, dok mjerite apotekarskom vagom zalogaje i brinete se samo o tome.
Nemojte me krivo shvatiti i mir i dobro svima.
__________________
Quod nocet, saepe docet
štancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 20:57   #25
Quote:
štancer kaže: Pogledaj post
Braćo i kršćani, katolici, pa zar je moguće uopće da netko pita, a onda još i netko savjetuje da se za to pitaju teolozi(?) - bi li sv. pričest bila grijeh? Sv. Pričest sama po sebi ne može biti grijeh, ne može spadati u nekakve "obroke" ili hranu, osim duhovnu, pa ona je čista transupstancijalna kategorija, kaj vam stvarno trebaju teolozi to reći, uz vaš zdravi razum? I čitam ta formaliziranja o mlijeku, ne-mlijeku i slične bogmiprosti, farizejštine, bojim se da se takvim inzistiranjem najprije od svega, promašuje bit korizme i posta kao takvih...koliko ste duhovnog mira, pozitivizma i ljubavi stekli i koliko ga drugima dali kroz post i korizmu, to se prije svega zapitajte, dok mjerite apotekarskom vagom zalogaje i brinete se samo o tome.
Nemojte me krivo shvatiti i mir i dobro svima.
Mir i tebi.
I žao mi je ako moje pitanje je zvučilo farizejski.
Previše skrupula (dosta sam se već borila s njima) može zaista odvratiti pozornost od toga najbitnije. I to je tužno.
Jer Bog je Bog ljubavi a ne straha.
Naravno je važno poštivati zapovijedi, ali... eto, nešto drugo je namjerno griješiti, to jest onda grijeh, ali previše skrupula znači da se baš TRAŽI nešto o čemu biti nesigurno....
Kathrin74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 11:41   #26
krasan odgovor na ovu temu daje nam današnje misno čitanje iz Svetog pisma (Iz, 1-9a)

Ovo je post koji mi je po volji,
riječ je Gospodina Boga:
Kidati okove nepravedne,
razvezivat’ spone jarmene,
puštati na slobodu potlačene,
slomiti sve jarmove;
podijeliti kruh svoj s gladnima,
uvesti pod krov svoj beskućnike,
odjenuti onog koga vidiš gola
i ne kriti se od onog tko je tvoje krvi.
Tad će sinut’ poput zore tvoja svjetlost,
i zdravlje će tvoje brzo procvasti.
Pred tobom će ići tvoja pravda,
a slava Gospodnja bit će ti zalaznicom!«
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 20:36   #27
Dio o Biblijskom utemeljenju posta te raznim tradicijama slavljenja Uskrsa: https://www.forum.hr/showthread.php?t=659452
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:23.