Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2017., 13:42   #221
Što mislite o ovoj vijesti?

http://www.inquisitr.com/4463810/jac...ital-markets/?
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 11:17   #222
DZS objavio, +2,8%
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 11:25   #223
U usporedbi s konkurentskim zemljama koje nemaju input koji padne s neba u vidu turizma, slabo je to.
Johnny Quid is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 11:31   #224
Ja se veselim jer sam od onih koji su iznijeli prognoze bio najbliži

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 23:32   #225
Deregulacija u SAD-u: https://www.mercatus.org/video/visua...egulation-1950

__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 15:44   #226
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Ja se veselim jer sam od onih koji su iznijeli prognoze bio najbliži

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Kaže Bakić da je rast 3.4 %
https://eclectica.hr/2017/08/31/rast...oko-rasta-bdp/
Žustra rasprava se vodi na fejsu između njega i Krištofa.
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 15:59   #227
Bakić je u pravu, htio sam napisat i nedesezonirano, jer se ovaj "obični" više koristi u kolokvijalnom smislu al mi se učinilo pretenciozno.
Ono što je problem kod nas je crnilo, koje bi bilo svejedno da su neki mediji naglasili desezonirani broj (ili Vlada), onda bi bilo da se namjerno stavljaju pozitivniji brojevi - nešto kao broj zaposlenih mirovinsko vs. DZS.
Bitno je u principu da kroz duže razdoblje gledaš isti broj, onda u principu radiš isto što i X-12-ARIMA.

Ono što me trenutno najviše nervira je "rastu svi pa rastemo i mi, ništa to ne valja" stav. Mislim, jebote, sve se svodi na to, raste EU rastemo i mi, pada EU padamo i mi. Da se na trepavice postaviš, to je u 99% slučajeva tako. Štoviše, put your money where your mouth is - odavno sam u indeksnim fondovima, ne zavaravam se da sam genijalac.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 16:01   #228
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Kaže Bakić da je rast 3.4 %
https://eclectica.hr/2017/08/31/rast...oko-rasta-bdp/
Žustra rasprava se vodi na fejsu između njega i Krištofa.
Na strani sam Bakića, ako se svi referiraju na desezoniranu stopu onda bi bilo korektno od (sdpeovca ) Krištofa da se objavi taj podatak.........


Što se tiče tvrdnje da nam je svima bolje jer raste stopa GDPa, to je totalna nebuloza.
To što ja dobro zarađujem vama ostalima ne mora značiti baš ništa........pogotovo ako kartušinu držim u cold storageu ili iznesem van..........

Nego nije mi jasno zašto ZSE stoji ko babin zub kad tako hebeno dobro stojimo?
Zar burza više nije ogledalo dobre ekonomije i fenomealnih zarada kompanija?
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 19:54   #229
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Čovjek ulaže u nove tehnologije i startupe kao i ostali bogataši, ništa novo.

A možda i nije najrelevantnije što on misli sa 5 mlrd usd bogatstva, ili svi iz njegove familije 350 mlrd. Npr familija Ibn Saud drži 2 trilijuna usd, možda bi bilo relevantnije vidjeti gdje oni investiraju.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 00:48   #230
Zapravo nije ni bitno koliko je rast BDP-a kod nas, nego koliko je vani. Zadnje što sam pratio, apsolutno sve članice EU i EEA imaju rast BDP-a. Dakle sav ovaj rast do 3% možemo otprilike manje-više isključivo tome zahvaliti. To što je ispod 3% dovoljno govori koliko će nas potezi ala Agrokor koštati.

Mi smo 7 godina bili u potpunoj banani, ako ignoriramo onaj kvartal negdje 2012. s 0,2 % rastom i sagledamo svih 7 godina, lako moguće da smo jedina zemlja s tolikim potonućem na svijetu. Ne u Europi, nek svijetu.
Samim time sviđalo se to nekome ili ne, mi bi sad stvarno trebali rast barem 5-6 % kao što Rumunji imaju rast već nekih 5-6 kvartala zaredom. I to Rumunjska koja nije baš mala zemlja tipa Island koji dobrim dijelom zahvaljujući tome je jedan kvartal nedavno imao u dvoznamenkastom rastu. Broj stanovnika je itekako relevantan, ali i prijašnje gospodarsko stanje. Velike zemlje trenutno ne bilježe neki ogroman rast (iznad 3% ) najviše radi tog što ovakav ekonomski boom najviše pozitivno utječe na siromašne male državice poput nas. Ili Slovenci, Mađari, you name it. Isto kao što bez gledanja bi se dao kladiti da ogroman dio afričkih država sad ima dvoznamenkaste rastove jer im je BDP ionako brutalno malen....kao što je u europskim (ne svjetskim) naš BDP per capita vrlo, vrlo tanašan i upravo zato mislim da je sasvim okej negodovat po činjenici da je ovo zapravo vrlo malo.
(ima tu zemlji tipa Finska koja je zapravo malena državica gledano po broju stanovnika, ima brutalno malen rast jer koliko znam je Finska dosta u banani...al čak i oni rastu......čak i VB postiže rast usprkos tome što se za njih očekivala teška depresija, a ne samo znatan pad gospodarske aktivnosti kakav je sad.

Dakle u EU trenutno je gospodarsko stanje dobro. Turizam navodno najbolja sezona ikad.....ne znam, uopće ne volim biti na strani katastrofičara jer mi je sam pojam bedast, ali što možemo očekivat kad za maksimalno 2-3 godine opet sve krene nizbrdo ? A što tek ako to nizbrdo bude kaotično kao 2008. ? Zato sam rekao kolegi krcmije, kako realno očekivati da ćemo ovakav rast imati 10 godina ? To se jedino može dogoditi da EU postiže 10 godina konstantan rast jer je više nego evidentno da EU malo kihhne da bi kod nas svi privatnici već bili na aparatima, a posebice turizam.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 00:53   #231
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post

Ono što me trenutno najviše nervira je "rastu svi pa rastemo i mi, ništa to ne valja" stav. Mislim, jebote, sve se svodi na to, raste EU rastemo i mi, pada EU padamo i mi. Da se na trepavice postaviš, to je u 99% slučajeva tako. Štoviše, put your money where your mouth is - odavno sam u indeksnim fondovima, ne zavaravam se da sam genijalac.
Ne nije baš tak. 2007./2008. smo imali tu krizu gdje se stvarno to dogodilo, apsolutno svi su kolabirali osim Poljaka i donekle Čeha (tj. Česi su imali recesiju al nekakvu bezveznu ak se ne varam). Ali već 5 godina kasnije bila je nova kriza gdje je dosta članica imalo probleme, ali druga polovica nije. Tj. zemlje višegradske skupine i srednje Europe su tad izbjegle krizu.

Dakle itekako treba žugat i srat. Normalno da ovisimo o zbivanjima vani, ali zašto pri milom Bogu Hrvatska nakon jedne od najgorih svjetskih kriza jedne zemlje ikad zabilježene, ne bi sad nakon ulaska u EU i pozitivne klime u Europi, mogla očekivati rast bar jedne Slovenije ili Mađarske, a zašto ne i Rumunjske ? Doslovce moram pitat-zakaj ne ? Mislim na rast preko 4 %, a mogu slobodno kazati i preko 5.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 21:18   #232
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post


Što se tiče tvrdnje da nam je svima bolje jer raste stopa GDPa, to je totalna nebuloza.
To što ja dobro zarađujem vama ostalima ne mora značiti baš ništa........pogotovo ako kartušinu držim u cold storageu ili iznesem van..........
Osim što si neznalica koja koja ne razumije realni rast pa jos tvrdis da se BDP racuna tako da se nađu dvije babe na Dolcu sad još i lažeš i trolaš. Gdje je ta tvrdnja?

Jebote, kolika tabula rasa moraš bit da te klapalo uči pameti. Kucilo Oro i suradnici

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 21:47   #233
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Doslovce moram pitat-zakaj ne ? Mislim na rast preko 4 %, a mogu slobodno kazati i preko 5.
Jednostavno zato sto hrvatsko gospodarstvo nema proizvodne mogucnosti ( kapacitete ) da raste iznad 3%, a da to bude ajmo to tako reci zdravi rast. Hrvatska moze rasti 4 do 5% kao sto je rasla do 2008, ali bi to onda bio rast baziran na vanjskim kreditima -> rastu inozemnog duga.

Ovaj rast koji imamo zadnje tri godine oko 2.5% je ta stopa rasta koja je u skladu sa potencijalom gospodarstva. Kad bi rast ubrzao nesto iznad 3% onda bi se ovaj mrsavi suficit platne bilance pretvorio u deficit. A kad bi rast bio iznad 4% ili 5% onda bi taj deficit opet eksplodirao na iznad 5% BDP-a.

Kad danas ( srpanj 2017 ) gledamo indeks proizvodnje preradivacke industrije onda vidimo da je danas ta proizvodnja u odnosu na isti mjesec 2008 niza za 13%. Znaci mi cemo tek tamo 2020 doci na razinu iz 2008, dok ce u odnosu na proizvodnju iz 1990 ona 2020 i dalje biti 15% niza.

To znaci da cemo nakon 2020 proizvodno gledano biti slabije razvijeniji nego 1990. I onda ce 2020 ili neke doci opet do globalne recesije, pa ce nasa proizvodnja opet pasti xx%, pa cemo doci do 2030 i konstatirati kako nakon 40 godina nasa proizvodnja i dalje niza. I tako malo pomalo doci cemo do pola stoljeca stagnacije nase proizvodnje, odnosno kad bi nas standard ovisio iskljucivo o nasim ekonomskim dostignucima, a ne globalnim, onda bi vidjeli da pola stoljeca stojimo na mjestu.

Da se vratim na tvoje pitanje; tek kad u Hrvatskoj vidis da se umjesto beskorisnih nekretnina grade tvornice, tek tada mozes ocekivati nesto vise stope rasta. Sve do tad je ovo preljevanje iz supljeg u prazno, posto svi drugi dugorocno rastu za razliku od nas. Mi ne rastemo, mi stagniramo.
Noach is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 17:03   #234
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
"Rwanda 4424.00 235%"
Bio sam u Ruandi prošle godine kao konzultant KfW-a, Ruanda je jebeno čudo u odnosu na Afriku.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 20:45   #235
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Bio sam u Ruandi prošle godine kao konzultant KfW-a, Ruanda je jebeno čudo u odnosu na Afriku.
malo si fulo pdf ali nema veze. ruandu sam naveo bezveze, zapravo sam trazio zimbabwe ali......zimbabwe je zimbabwe, sta reci. i sam kazes da je ruanda cudo u odnosu na druge zemlje afrike pa prema tome mozemo i mi bit cudo u odnosu na druge zemlje mediterana, ja apsolutno ne vidim zato da ne. osobno, da sam u poziciji da nesto definiram u HR, ja bih kopirao uspjesne zemlje. od do. sve ove gluposti dnevnopoliticke bi spustio na lokalnu razinu. recimo ovo sa ZDS, ako neka opcina zeli ZDS/petokraku na celo svakog gradjanina da istetovira, nek tetovira, ko oce da se nesto zali nek ide tamo pa nek se zali lokalno. a na vrhu bi se onda stvorio prostor za neke pametnije stvari. nazalost u onom tekstu sto sam linko vidis i sam da kazu da je ta ekipa nesposobna, a ja bih dodao i to da namjerno traze situacije gdje se idoloski i demagoski sukobljavaju, da ta nesposobnost ne bi izasla na vidjelo. na kraju se vidi po parama u dzepu. samo tad je vec kasno, steta je ucinjena.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 20:49   #236
Možeš napraviti i pitu od govana, ali je to i dalje pita... puna govana.

Tako je i Hrvatska država. Postala je država, ali je puna Hrvata.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 13:16   #237
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Možeš napraviti i pitu od govana, ali je to i dalje pita... puna govana.

Tako je i Hrvatska država. Postala je država, ali je puna Hrvata.
Ovo izgleda kao status Matije Babića.
Mingus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 17:47   #238
Jebeno me živcira što podaci na geostatu kasne po par godina, zar im je toliko teško polinkat na nove i privremene rezultate. Valjda pola sata posla dnevno.

Fascinira me praktički ta Hrvatska "dviju brzina", skoro po Šešeljevoj granici
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 17:37   #239
Jel može kolega moderator otvoriti temu - medijska ekonomska scena........ da mogu komentirati priglupe novinske članke i njihove autore........

http://www.index.hr/vijesti/clanak/a...az/990870.aspx

Ovo je svakako jedan od takvih uradaka, koji je toliko promašen da vjerujem da bi bolji napiisao i student prve godine novinarstva........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 17:55   #240
jel nije autor tog članka super moderator tu na forum.hr?
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:13.