Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2017., 23:47   #161
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post

Zbog čega ti Ukrajinci iz energetskog instituta ne mogu zapadnije od Hrvatske, ako su tako jako dobri u svojem poslu? Ok, nisu u EU, a USA, UK, Kanada i Australija također imaju zajebani režim kaj se useljavanja tiče, ali za dobre stručnjake su uvijek nalazili mjesta. I naši stručnjaci koji su bili kvalitetni su bez problema odlazili van i prije nego što je Hrvatska ušla u EU.
Naravno da mogu, ali u jako malom broju. Pogledaj bilo koji PBS sustav i pogledaj koliko penalizira starost, znanje jezika koje nije vrhunsko, pogledaj komplikacije oko nostrifikacija diploma npr. kod Engineers Australia ili labour market test u UK. Kanada je tu nešto bolja, express entry je odlično riješen, US je živi užas.
Novi Zeland je u potpunosti zatvorio vrata ako nemaš rodbinu tamo.

Meni osobno nikad nije bio problem dobit posao u UK, ali dok nisam prvi put izvadio radnu dozvolu (dok još nije ni postojao purple card za Hrvate) problem je bio poslodavcima izgurat taj proces, to zna trajat po 7 mjeseci, a zanimanje mi je oduvijek bilo na SOL-u.
Imigracijski sustavi su podešeni da što manje ljudi uđe, naprimjer u UK ti se na taj sustav žale upravo poslodavci.

Primjeti također da je Hrvatska znatno bliže, radi se o slavenskoj zemlji (iznenadio bi se koliko je ukrajinski sličan našem, sličniji od makedonskog npr.), europski stil života je sasvim drugačiji, nije anglo-saksonski sistem za svakoga.

Najbolji od najboljih će uvijek završit tamo gdje postoji mala pukotina (PBS, SOL-ovi i slično), ali to nije razlog da ih ne privuče netko tko je lošiji, ali raširi vrata. Jedan od načina privlačenja je i jednostavna naturalizacija, pa čak i ako je tim ljudima cilj državljanstvo EU da dobiju freedom of movement. Znači trebamo pojednostavit onaj zakon da motiviramo ljude.

Migracije se ne mogu promatrat skroz bukvalno kao spojene posude gdje se tlakovi izjednačuju, da je to tako, cijela Švedska bi se preselila u Norvešku, cijela Češka u Njemačku, Austrija u Švicarsku i tako.

Quote:
Ne bih se složio s time da je veliki dio radne snage koje (navodno) nedostaje u turizmu zapravo čisti NKV. Najviše fale konobari/ice, ali oni koji znaju engleski, njemački i talijanski. Nakon njih je najveći deficit dobrih kuhara. To nikako nije NKV radna snaga.
Quote:
Kaj se tiče građevine, poslodavci se uglavnom žale na nedostatak zidara, tesara, fasadera, vodoinstalatera.......Nisam baš čitao da vape za NKV kičmatrans-šljakerima.
Ajmo ne ić u to da se radi o rocket-science poslovima, posebno u turizmu. Za kuhare OK, ali spremačice, čistačice, sobarice, vrtlari, maseri pa i konobari, ono, ajmo bit ozbiljni.

Mislim, s jedne strane posprdno pričamo (ne ti, barem nisam uočio) o zemlji kuhara i konobara, a s druge strane tražimo doktorat iz lingvistike i povijesti umjetnosti za poslužit škampe na buzaru kad bi se radilo o strancu.

U građevini je to isto, fasaderi tu eventualno nešto više vrijede, za ovo ostalo se ljudi priuče, oduvijek se tako radilo, brigadir/vodeći monter koji zna posao, a ostalo doslovno kičmatrans.
Mislim, pogledaj šta Katar gradi s radnom snagom iz Indije i Bangladeša, valjda možemo i mi urbane vile. Po gradilištima sam imao Sjevernokorejce koji nisu znali slovo engleskog i električare koji bi se znali rasplakat kad bi ih prokužio da su nepismeni. Doslovno nepismeni ljudi koji stavljaju otisak prsta da su preuzeli pare. Nisam još čitao da sektor Dubaija "C&Palaces" nema struju, znači da nismo ništa sjebali.

Ili kad se sjetim jednog Kurshida, Patana koji je jednom rukom čačkao nokte na nogama, čeprkao ono crno i jeo to, a drugom upravljao kranom od 25 tona. Najbolji kranist ikad, a sumnjam da je išao u školu.

Ili da ti napravim "reductio ad absurdum" - Inženjer ekonom je u Budimpešti, a može biti u Londonu, Dublinu, Berlinu, Briselu, Parizu, Madridu...ili u SAD, Kanadi, Australiji i šta sve ne...a ipak je u Budimpešti. Vidiš poantu?

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 13.07.2017. at 23:58.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 00:02   #162
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Imigracijski sustavi su podešeni da što manje ljudi uđe

Mislim, s jedne strane posprdno pričamo (ne ti, barem nisam uočio) o zemlji kuhara i konobara, a s druge strane tražimo doktorat iz lingvistike i povijesti umjetnosti za poslužit škampe na buzaru kad bi se radilo o strancu.

U građevini je to isto, fasaderi tu eventualno nešto više vrijede, za ovo ostalo se ljudi priuče, oduvijek se tako radilo, brigadir/vodeći monter koji zna posao, a ostalo doslovno kičmatrans.
Mislim, pogledaj šta Katar gradi s radnom snagom iz Indije i Bangladeša, valjda možemo i mi urbane vile. Po gradilištima sam imao Sjevernokorejce koji nisu znali slovo engleskog i električare koji bi se znali rasplakat kad bi ih prokužio da su nepismeni. Doslovno nepismeni ljudi koji stavljaju otisak prsta da su preuzeli pare. Nisam još čitao da sektor Dubaija "C&Palaces" (koji napaja elektrana Al Awir koju sam prejebao uzduž i poprijeko s nepismenim ljudima) nema struju, znači da nismo ništa sjebali.
A čuj, možda postoje i neki dobri razlozi zbog kojih su imigracijski sustavi tih zemalja tako podešeni? Iako, za UK mi uopće nije jasno odakle toliko negativnih emocija prema npr. Poljacima, a najveća sranja rade Pakistanci (kojih ima i puno više od Poljaka). Tak da su mi te UK "restrikcije" skroz nerazumljive.

Ne obični konobari, nego konobari sa znanjem više stranih jezika + hrvatski. To je bitna razlika. Valjda ćemo se složiti da od konobara koji znaju samo ukrajinski ili albanski mi baš i ne bi imali nekakve koristi?

Sjevernokorejce?! Otkud oni u Kataru, ili gdje si to već bio?!
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 00:06   #163
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Ili da ti napravim "reductio ad absurdum" - Inženjer ekonom je u Budimpešti, a može biti u Londonu, Dublinu, Berlinu, Briselu, Parizu, Madridu...ili u SAD, Kanadi, Australiji i šta sve ne...a ipak je u Budimpešti. Vidiš poantu?
Iskreno, ne vidim poantu. Osim ako ga plaćaju po londonskim tarifama.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 00:12   #164
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
A čuj, možda postoje i neki dobri razlozi zbog kojih su imigracijski sustavi tih zemalja tako podešeni? Iako, za UK mi uopće nije jasno odakle toliko negativnih emocija prema npr. Poljacima, a najveća sranja rade Pakistanci (kojih ima i puno više od Poljaka). Tak da su mi te UK "restrikcije" skroz nerazumljive.
To su političke restrikcije, i nemaju ekonomskog smisla. Isto kao što postoji dobar razlog za zabranu Ubera - a to je zarada šahista.
Dakle, slabije razvijene države imaju šansu s privlačenjem radne snage. Naravno, uprosječeno, razvijeniji biraju one najbolje, a dovoljno dobri biraju dovoljno dobre.
Isto kao i kod liupafi - četvorke za četvorke, devetke za devetke.

Quote:
Ne obični konobari, nego konobari sa znanjem više stranih jezika + hrvatski. To je bitna razlika. Valjda ćemo se složiti da od konobara koji znaju samo ukrajinski ili albanski mi baš i ne bi imali nekakve koristi?
Dakle, Albanke/Kosovke devojke koje rade u izrabljivačnici radne snage poput Bliskog istoka za 5000 kn bi vrlo vjerojatno za iste pare došle radit u Hrvatsku. Bliže im je doma, a dobiješ i bonus u vidu ljudskih prava.

Ako mogu radit u Ramadi ili Kempinskom u Ajmanu, ne vidim zašto bi bile neiskoristive u Hrvatskoj.

A na radnu snagu koja ne govori hrvatski ćemo se dugoročno morat priviknut. Kao što sam se ja priviknuo da kad god izvan stare Jevrope nešto naručim u restoranu - ne živciram se šta dobijem da dobijem.

Osim kad mi umjesto "chocolate sundae" donesu "Sunday Times" - u fakin Radissonu. I svejedno ti uzmu 250$ za noćenje s doručkom
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 00:14   #165
Quote:
ericsson kaže: Pogledaj post
Iskreno, ne vidim poantu. Osim ako ga plaćaju po londonskim tarifama.
"The curious task of economics is to demonstrate to men how little they really know about what they imagine they can design."
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 09:37   #166
Turizam u Hrvatskoj obara sve rekorde i ove godine ćemo vjerojatno probiti 17 milijuna dolazaka i psihološku brojku od 100 milijuna noćenja. Inače su ove brojke bile predviđene za sezonu 2020, to je dobar pokazatelj koliko je ova grana jaka i kako brzo napreduje.

Mi bi morali usmjeravati jedan dio radne snage u turizam jer ćemo imati ogroman problem s nedostatkom kadrova - npr najbolji je primjer Dubrovnik i njegova ugostiteljska škola. Vjerovali ili ne, oni godišnje izbace jedva desetak kuhara i dvadesetak konobara, a Dubrovniku u ovom trenutku fali 1500-2000 sezonaca tako da imate situacije gdje vlasnici kuhaju jer ne mogu naći nikoga.

Nije nekakva znanost biti konobar, ali ako se želimo profilirati kao kvalitetna destinacija trebali bi obrazovati konobare, pa makar nek uče strane jezike, takav radnik će svakako biti bolji, bolje plaćen a samim time i zadovoljniji.

Država bi međutim trebala biti jako oprezna jer je turizam vrlo osjetljiva djelatnost. Trebalo bi pomno pratiti trendove i mogućnosti održivog razvoja u suradnji s lokalnom upravom. Ne treba biti pohlepan, uz dobro planiranje i upravljanje svi mogu biti zadovoljni. Evo ove sezone smo imali/ćemo imati 6 mlrd kuna investicija u turizmu, sljedeće godine još i više.
SunForYou is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 11:21   #167
Why Europe needs more migrants

Pogledao jučer ovaj članak, demografski problem nije vezan samo za RH, a po prognozama za 2050. imali bi 3.6 milijuna stanovnika, odnosno 3.7 milijuna s priljevom stranaca, dakle pad broj stanovnika u svakom slučaju.
Zanimljivo, kad se situacija promatra na razini EU, s prihvaćanjem većeg broja migranata prognozira se povećanje ukupnog broja stanovnika na 528.6 milijuna, sa sadašnjih 511.8.
Mingus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 13:12   #168
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Već ti je više ljudi koji rade u IT-u (ja sam također u IT-u) i na drugoj temi napisalo da nemaš pojma... Plaće zadnjih godina itekako rastu, a najbolji su i prije tog rasta imali više od 15k kuna plaće u IT-u.
Gle,prvo..
upao si kao oboren iz aviona na moj ranije upis koji se gotovo nije uopce odnosio na IT,jer on je u cijelom moru (ne)zaposlenih gotovo beznacajan...

Bas bi volio kada bi mi netko(nekakav forumski statisticar) dao podatak koliko tocno IT sudjeluje u ukupnoj masi zaposlenih odnosno nezaposlenih(vjerujem da ih gotovo nema)??


Pa da vec jednom rjesimo tu IT misterijoznu petlju...

drugo...
jako dobro znam tko i sto ima u IT(ne pricam napamet) i nigdje nisam rekao da u ITu place nisu rasle u zadnjih godina,
vec sma rekao gdje vecina ljudi se nalazi u kojoj skupini od cca 10-15k kn a te tvoje buhice od firmi ili ljude koji imaju kurac/top od 23cm ne racunam s kojima se tu suptilno hvalis,
jer su ili "furumski fantomi" ili su kolicinski na razini statisticke pogreske..

vec sam rekao da ne vidim oko sebe nit osjetim da nesto ozbiljno place rasle za razliku od ovog pdf-a gdje sve frca od rasta na racun exodusa,
u sto ja apsolutno bacam sumnju..
jer smatram da je ovo samo bacena kost narodu/psima da se zabavlja dok im godine u stagnaciji prolaze...

da rezimiram...jedna lasta ne cini proljece...
IT,par mjeseci konobarenja ili armirac na bausteli
mi nisu mjerilo rasta placa a realno to su jedino nesto trazeno kod nas,
a ako gledamo da sve(izuzev onih cigana odvjetinika) diktira omjer ponude i potraznje,onda je dalje sve jasno...
pritisak,odnosno ponuda radne snage je i dalje velika(kao sto sam rekao izuzev ovih par struka,koje su globalno gledano zanemarive) pa samim time..
nema dizanja placa sto odgovara onoj stvarnosti koju vidim oko sebe...
za razliku od ovog topika..
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 14:17   #169
Quote:
Mingus kaže: Pogledaj post
Why Europe needs more migrants

Pogledao jučer ovaj članak, demografski problem nije vezan samo za RH, a po prognozama za 2050. imali bi 3.6 milijuna stanovnika, odnosno 3.7 milijuna s priljevom stranaca, dakle pad broj stanovnika u svakom slučaju.
Zanimljivo, kad se situacija promatra na razini EU, s prihvaćanjem većeg broja migranata prognozira se povećanje ukupnog broja stanovnika na 528.6 milijuna, sa sadašnjih 511.8.
S manje ljudi, i to zaposlenih pada i priča o mirovinskim fondovima u vodu. I ovako su teško održivi, kod nas pogotovo. Mi imamo danas više umirovljenika nego prije 5 godina. Njemačka, Francuska, Nizozemska će upit sve šta mogu iz Hrvatske, Rumunjske, Bugarske, jednog dana i Srbije. Epska vremena za te donor-radnik države, epska
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 15:14   #170
istina, ali onda uvezu 1-2 mil. ovih migranata koji nisu nikakva radna snaga, nego samo buduci primaoci socijalne pomoci..
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 15:36   #171
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
istina, ali onda uvezu 1-2 mil. ovih migranata koji nisu nikakva radna snaga, nego samo buduci primaoci socijalne pomoci..
odmah na pocetku su Nijemci napravili kalkulacije i risk management
njima treba jeftina radna snaga, 75% otvorenih radnih mjesta u DE (ca. 750,000) ne zahtjeva nikakvu edukaciju

imaju besplatne Integration courses da nauce osnove jezika
a kasnije ti za vecinu poslova ionako treba samo zdravlje i dobra volja za ucenje

u pocetku taj "program" predstavlja samo trosak (koji im trenutno ne radi probleme - tipa deficit drzavnog proracuna)
a kasnije ce pozitivi utjecaji na ekonomiju biti daleko dominantniji
__________________
Wonder is the beginning of wisdom.
znatizeljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 15:51   #172
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
Gle,prvo..
upao si kao oboren iz aviona na moj ranije upis koji se gotovo nije uopce odnosio na IT,jer on je u cijelom moru (ne)zaposlenih gotovo beznacajan...

Bas bi volio kada bi mi netko(nekakav forumski statisticar) dao podatak koliko tocno IT sudjeluje u ukupnoj masi zaposlenih odnosno nezaposlenih(vjerujem da ih gotovo nema)??


Pa da vec jednom rjesimo tu IT misterijoznu petlju...

drugo...
jako dobro znam tko i sto ima u IT(ne pricam napamet) i nigdje nisam rekao da u ITu place nisu rasle u zadnjih godina,
vec sma rekao gdje vecina ljudi se nalazi u kojoj skupini od cca 10-15k kn a te tvoje buhice od firmi ili ljude koji imaju kurac/top od 23cm ne racunam s kojima se tu suptilno hvalis,
jer su ili "furumski fantomi" ili su kolicinski na razini statisticke pogreske..

vec sam rekao da ne vidim oko sebe nit osjetim da nesto ozbiljno place rasle za razliku od ovog pdf-a gdje sve frca od rasta na racun exodusa,
u sto ja apsolutno bacam sumnju..
jer smatram da je ovo samo bacena kost narodu/psima da se zabavlja dok im godine u stagnaciji prolaze...

da rezimiram...jedna lasta ne cini proljece...
IT,par mjeseci konobarenja ili armirac na bausteli
mi nisu mjerilo rasta placa a realno to su jedino nesto trazeno kod nas,
a ako gledamo da sve(izuzev onih cigana odvjetinika) diktira omjer ponude i potraznje,onda je dalje sve jasno...
pritisak,odnosno ponuda radne snage je i dalje velika(kao sto sam rekao izuzev ovih par struka,koje su globalno gledano zanemarive) pa samim time..
nema dizanja placa sto odgovara onoj stvarnosti koju vidim oko sebe...
za razliku od ovog topika..
bilo je na nekoj drugoj temi, da je negdje oko 4-5% mislim brojka
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 15:54   #173
Quote:
RealBear kaže: Pogledaj post
Mislim da bi kvalitetu PDF-a diglo kad bi imali topic s linkovima na ekonomske statističke podatke relevantne za Hrvatsku, samo linkovi s objašnjenjima i postanje friških podataka bez komentara...


iako ipak mislim da treba komentar
bar tipa naglaska na trend i kontekst podatka o kojem se pise (to je najcesce vaznije od same brojke)
__________________
Wonder is the beginning of wisdom.
znatizeljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 13:43   #174
Jel hocete vi preko foruma pokrenut kakvu akciju za pomoc ovima stradalima od pozara, evakuiranima, sto im je izgorilo itd?
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 16:10   #175
Quote:
znatizeljan kaže: Pogledaj post
odmah na pocetku su Nijemci napravili kalkulacije i risk management
njima treba jeftina radna snaga, 75% otvorenih radnih mjesta u DE (ca. 750,000) ne zahtjeva nikakvu edukaciju

imaju besplatne Integration courses da nauce osnove jezika
a kasnije ti za vecinu poslova ionako treba samo zdravlje i dobra volja za ucenje

u pocetku taj "program" predstavlja samo trosak (koji im trenutno ne radi probleme - tipa deficit drzavnog proracuna)
a kasnije ce pozitivi utjecaji na ekonomiju biti daleko dominantniji
Nekako sam sumnjicav prema tome.. tesko da u njemackoj treba 750k NKV radnika.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 19:57   #176
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Jel hocete vi preko foruma pokrenut kakvu akciju za pomoc ovima stradalima od pozara, evakuiranima, sto im je izgorilo itd?
Nonsens
Pa taj dan su premijer i predsjednica spičkali toliko novaca na vozikanje mlažnjakom i slanjem tuceta automobila iz Zagreba za Split i nazad da se troškovi spaljenih i oštećenih kuća u požaru čine kao kapljica vode u moru.

A da ne spominjemo odlaske političke svite i njihovih članova obitelji na račun poreznih obveznika Rvacke na Wimbledon gledati nekog tamo tenisača iz strane države koji porez na zarađenu lovu plaća u nekoj trećoj stranoj državi
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 11:18   #177
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
bilo je na nekoj drugoj temi, da je negdje oko 4-5% mislim brojka
Evo kolega na drugoj temi stavio podatke(al vjerovatno ce ga neki popljuvat da su netocni/nesluzbeni/privremeni itd),
naime od svih zasposlenih unutar HR,
pod kategorijom ICT je (uz ogromni rast iste)brojka od 3,3% zaposlenih...
A jos kada bi separirali "pravi IT" tu nebi ostalo mozda nit vise od pol tog iznosa,dakle negdje oko 1,5-2% ukupno zaposelnih...:klap:

Ali ne,
kada bi citao/dosnosio nekakve zakljucke na osnovu trolova ovdje...

ispada da je cvijece kod nas...
jer eto IT raste i tamo su ne samo dobre place nego nenadjebljive 20-40+k kn..
ili jos bolja paralela...
ono venecuela idalno mjesto za obiteljski zivot i steci bogatstvo
jer vjerovatno i oni imaju 1-2% bogatih..pa iz toga slijedi,eto ga
tam je sve savrseno....u biti zemlja ce se uskoro zvat candyland,umjesto vize i rezervnih carapa&gaca,tam dobijes bombone..cupa-cups...:klap:
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 13:16   #178
Tko je i gdje napisao da je u Hrvatskoj stanje odlično zahvaljujući IT-u?
Johnny Quid is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 18:38   #179
tvrdnja je da smo u 5 godina dosli sa 38k na 52k u IT-ju.. 15k u 5 godina...

pa toliko ih po godini (3k) pretpostavjam ne zavrsi FER+FOI+ETFOS..
cak i to ne uzima u obzir prirodni odljev ljudi (mirovina), niti 'egzodus', niti to da ne odu svi u IT, niti svi studenti tih fakulteta pripadaju ITju (npr. smjer energetika na FERu)
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 18:50   #180
Koliko to ima ITovaca u mirovini?
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:06.