Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2017., 14:33   #1
Ovrha kad podstanar ne plati režije

Ako iznajmiš stan i potpišeš ugovor s podstanarom gdje stoji da je on dužan plaćati režije, kome ide ovrha ako on ne plati? Da li će HEP, Vodovod, Čistoća i ostali ovršiti tebe kao vlasnika pa ti onda tužiš podstanara na osnovu ugovora koji ste potpisali ili ti prijaviš taj ugovor o najmu Hepu i svima ostalima pa oni ovrše podstanara u slučaju neplaćanja računa?
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 15:27   #2
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Ako iznajmiš stan i potpišeš ugovor s podstanarom gdje stoji da je on dužan plaćati režije, kome ide ovrha ako on ne plati? Da li će HEP, Vodovod, Čistoća i ostali ovršiti tebe kao vlasnika pa ti onda tužiš podstanara na osnovu ugovora koji ste potpisali ili ti prijaviš taj ugovor o najmu Hepu i svima ostalima pa oni ovrše podstanara u slučaju neplaćanja računa?
Ovo prvo. HEP i ostali ovršuju onog na koga glase računi.

ugovor o najmu prijavljuje se 1. na poreznu upravu (radi plaćanja poreza na prihod od najma) i 2. na MUP kad podstanar prijavljuje prebivalište.
nikoga drugoga ne zanima taj ugovor.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 15:33   #3
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Ako iznajmiš stan i potpišeš ugovor s podstanarom gdje stoji da je on dužan plaćati režije, kome ide ovrha ako on ne plati? Da li će HEP, Vodovod, Čistoća i ostali ovršiti tebe kao vlasnika pa ti onda tužiš podstanara na osnovu ugovora koji ste potpisali ili ti prijaviš taj ugovor o najmu Hepu i svima ostalima pa oni ovrše podstanara u slučaju neplaćanja računa?
Nemoj brigu o tome prepuštati podstanarima. Kad dođeš po najamninu nek ti daju i lovu za režije i sam uplaćuj. Ili ih kontroliraj iz mjeseca u mjesec. Ako ti plaćaju preko računa pa ih ni ne vidiš onda neka ti i za režije proslijede potvrde o plaćanju.

Moji su tak prepustili daj dio s plaćanjem režija podstanarima pa su im na kraju iskopčali plin, onda imaš jebadu sa plinarom i ponovnim uključivanjem.
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 12:27   #4
Ali možeš prebaciti da računi glase na njih, ako želiš. Nije to ništa što se ne radi.
Samo kad odu moraš natrag na sebe.
Zbilja misliš tako za svakog podstanara?
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 12:40   #5
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ali možeš prebaciti da računi glase na njih, ako želiš. Nije to ništa što se ne radi.
Samo kad odu moraš natrag na sebe.
Zbilja misliš tako za svakog podstanara?
Nisam tako mislio, ali si mi dao dobru ideju. Bolje je prebacivati nego da ti netko nabije dugo od 100 000 kn. Jednom se pokvario vodokotlić, lagano je curila voda, jedva da se primjeti i nakon mjesec dana je račun bio 2000 kn.

Zamisli da cijev procuri pošteno, da šiklja svom forcom, a podstanara boli qratz. Onda kad dođe račun od 100 000 kn, tada on utekne, a tebi vodovod pukne ovrhu, sud ti prodaje kuću na javnoj dražbi, sve zbog nekog kretena.

Onda ti tog krelca tužiš da plati odštetu, a on je švorc. Ako i ima para, platit će ti 100 000 kn za taj dug, ali ne i za kuću koju ti je sud prodao u pola cijene.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 19:31   #6
O čemu ti fantaziraš? Kakvih 2000 ili 100000 duga?
Prvo - ako se pokvari vodokotlić i curi voda, to je hladna voda, a ona se dijeli na cijeli zgradu, tako da nemam pojma šta si ti platio 2 tisuće.
Drugo - ako pukne cijev i počne curiti, onda će ti za početak doći hitne intervencije i to jako brzo.
Bezveze fanataziraš i dramiš i iskreno, unaprijed mi je žao tih podstanara.

Ako se bojiš da neće plaćati račune - dogovori da ti svaki mjesec zadnji dan u mjesecu daju odreske od režija il sam provjeravaj.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 19:45   #7
Sastavi ugovor, u kojem stoji datum do kojega mora biti placena stanarina, te rezije, i navedi da je duzan poslati potvrde o uplatama.
Navedi i sto se dogadja u slucaju da to ne bude ispostovano, npr iseljavanje i u kojem roku. Ovjerite to kod javnog biljeznika.

Mi smo podstanari i saljemo mailom sve potvrde svaki mjesec, i jos odreske skupljamo u jednu veliku kovertu koju cemo predati pri izlasku iz stana, jer je i nama to u interesu (postoje i stanodavci koji ti izmisljaju dodatne troskove).
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 21:22   #8
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
O čemu ti fantaziraš? Kakvih 2000 ili 100000 duga?
Prvo - ako se pokvari vodokotlić i curi voda, to je hladna voda, a ona se dijeli na cijeli zgradu, tako da nemam pojma šta si ti platio 2 tisuće.
Drugo - ako pukne cijev i počne curiti, onda će ti za početak doći hitne intervencije i to jako brzo.
Bezveze fanataziraš i dramiš i iskreno, unaprijed mi je žao tih podstanara.

Ako se bojiš da neće plaćati račune - dogovori da ti svaki mjesec zadnji dan u mjesecu daju odreske od režija il sam provjeravaj.
Šta, vodu od tvog vodokotlića plaća cijela zgrada??!! Waaahahahahaa. Ovakvu svinjariju odavno nisam čuo.

Pročitaj dobro što sam ja napisao kao svoje iskustvo s vodokotlićem.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 21:24   #9
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Sastavi ugovor, u kojem stoji datum do kojega mora biti placena stanarina, te rezije, i navedi da je duzan poslati potvrde o uplatama.
Navedi i sto se dogadja u slucaju da to ne bude ispostovano, npr iseljavanje i u kojem roku. Ovjerite to kod javnog biljeznika.

Mi smo podstanari i saljemo mailom sve potvrde svaki mjesec, i jos odreske skupljamo u jednu veliku kovertu koju cemo predati pri izlasku iz stana, jer je i nama to u interesu (postoje i stanodavci koji ti izmisljaju dodatne troskove).
Može gazda s podstanarima potpisati što hoće, ali taj papir se može objesiti mačku o rep ako ekipa neće da izađe vani. Ti svejedno imaš pravo da ih izbaciš bez obzira šta su oni potpisali ili nisu potpisali. Ali uvijek ima "ali". Ako oni tvrde da nemaju gdje otići, onda ih nesmiješ izbaciti. Što slijedi dalje, to ti ne trebam opisivati.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 21:56   #10
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ali možeš prebaciti da računi glase na njih, ako želiš. Nije to ništa što se ne radi.
Samo kad odu moraš natrag na sebe.
Zbilja misliš tako za svakog podstanara?
HEP ODS traži da se potpiše trojni ugovor ako računi dolaze na nekog drugog. To je stvarno komplikacija.

Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
O čemu ti fantaziraš? Kakvih 2000 ili 100000 duga?
Prvo - ako se pokvari vodokotlić i curi voda, to je hladna voda, a ona se dijeli na cijeli zgradu, tako da nemam pojma šta si ti platio 2 tisuće.
Drugo - ako pukne cijev i počne curiti, onda će ti za početak doći hitne intervencije i to jako brzo.
Bezveze fanataziraš i dramiš i iskreno, unaprijed mi je žao tih podstanara.

Ako se bojiš da neće plaćati račune - dogovori da ti svaki mjesec zadnji dan u mjesecu daju odreske od režija il sam provjeravaj.
Ti nisi čula da noviji stanovi, pa čak i nekek starije zgrade imaju vodomjere za svaki stan?

U svakom slučaju, najjednostavnije je svaki mjesec naplaćivati od podstanara, a i redovito raditi kontrole brojila u sred mjeseca, ako postoji sumnja da su podstanari problematični.
__________________
Hvatam svog vrapca
Crossfaded is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 21:16   #11
Quote:
Crossfaded kaže: Pogledaj post
Ti nisi čula da noviji stanovi, pa čak i nekek starije zgrade imaju vodomjere za svaki stan?

U svakom slučaju, najjednostavnije je svaki mjesec naplaćivati od podstanara, a i redovito raditi kontrole brojila u sred mjeseca, ako postoji sumnja da su podstanari problematični.
Imam stan u "staroj" zgradi i tamo se to dijeli.
Ja razumijem da se ljudi brinu, ali i podstanari za svoj novac imaju pravo na određeni tretman i privatnost. Prva sam koja ne bi pristala da gazdi dajem lovu i da mi plaća režije. Može svaki mjesec kad dođe po najam provjeriti odreske od prošlog mjeseca.
Ono što je meni smješno kod autora teme što bi on garanciju da mu nitko neće ostati ništa dužan. Toga nema i kraj priče.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 21:31   #12
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Imam stan u "staroj" zgradi i tamo se to dijeli.
Ne mora biti. Neki imaju posebne vodomjere, i teoretski je (makar teško) moguće nabiti veliki dug na vodu.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 22:21   #13
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Može gazda s podstanarima potpisati što hoće, ali taj papir se može objesiti mačku o rep ako ekipa neće da izađe vani. Ti svejedno imaš pravo da ih izbaciš bez obzira šta su oni potpisali ili nisu potpisali. Ali uvijek ima "ali". Ako oni tvrde da nemaju gdje otići, onda ih nesmiješ izbaciti. Što slijedi dalje, to ti ne trebam opisivati.
Imas li stvarno losa iskustva pa da si siguran da ce ti se takvo sto dogoditi?
Jer vecina podstanara koje znam ponasa se korektno, ovo sto ne placa i napusta stanove u dugovima su vise urbane i forumaske legende

Osim toga popricas s ljudima i procijenis tko su i kaj su...

Quote:
Crossfaded kaže: Pogledaj post
Ti nisi čula da noviji stanovi, pa čak i nekek starije zgrade imaju vodomjere za svaki stan?
Nasi su gazde ugradili vodomjere. Racun za vodu nam je od 50-80 kuna mjescno manji, dakle godinama smo placali necije razbacivanje
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 00:38   #14
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Jer vecina podstanara koje znam ponasa se korektno, ovo sto ne placa i napusta stanove u dugovima su vise urbane i forumaske legende
Ovo nažalost nisu legende, nego stvarnost. Iz osobnog iskustva, u cca 7 godina iznajmljivanja, jedni podstanari su mi samo nestali iz stana, a dvojica su završila u zatvoru. Jedan zbog dilanja droge (čovjek od 50 godina!), a drugi (friško razvedeni otac s curicom od nekoliko godina) zbog nekoliko pljački... A na prvu sve fini i pristojni ljudi. Pa ti vidi...

Sreća pa su mi uglavnom ostali dužni (samo) 2-3 najamnine i režije za 2-3 mjeseca.


Od tada, osim standardnog pologa, lijepo svakog 1. u mjesecu mailom podstanarima pošaljem sve uplatnice režija za prethodni mjesec (originali im ionako stignu poštom pa ih mogu i sami prekontrolirati) i oni mi taj iznos zajedno sa stanarinom uplate na račun i ja sve sam platim.
Naglasim im odmah prilikom razgleda stana da je takav način "poslovanja". Ako su i sami mislili uredno plaćati režije ne vidim zašto bi im to bio problem. Ako im ne odgovara, neka traže drugi stan. To mi je jedini način da se zaštitim od dugova za režije. Do sada se nitko od podstanara nije bunio na to, dapače rekli su da im je tako i draže da o tome ne moraju ni voditi brigu. I od tada nikakvih problema nisam imao, a izmjenilo ih se nekoliko.

Prema njima nastojim biti maksimalno korektan i izaći im u susret. Podstanare koje sada imam u stanu vidio sam u godinu dana 2 puta.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 01:39   #15
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Imam stan u "staroj" zgradi i tamo se to dijeli.
Ja razumijem da se ljudi brinu, ali i podstanari za svoj novac imaju pravo na određeni tretman i privatnost. Prva sam koja ne bi pristala da gazdi dajem lovu i da mi plaća režije. Može svaki mjesec kad dođe po najam provjeriti odreske od prošlog mjeseca.
Ono što je meni smješno kod autora teme što bi on garanciju da mu nitko neće ostati ništa dužan. Toga nema i kraj priče.
Popriličan broj starih zgrada ima zasebna mjerila, zajednički se plaća samo razlika.

On kao najmodavac ima pravo postavljati uvjete (u skladu s zakonom, naravno), samo mu to u hr neće proći.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 06:44   #16
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Može gazda s podstanarima potpisati što hoće, ali taj papir se može objesiti mačku o rep ako ekipa neće da izađe vani. Ti svejedno imaš pravo da ih izbaciš bez obzira šta su oni potpisali ili nisu potpisali. Ali uvijek ima "ali". Ako oni tvrde da nemaju gdje otići, onda ih nesmiješ izbaciti. Što slijedi dalje, to ti ne trebam opisivati.
zato treba pametno napisati ugovor, i staviti da se iznajmljuje soba s korištenjem ostatka stana
tako da u slučaju neplaćanja se može ući u stan i naravno dovesti društvance


inačeako se ne radi solomizacija ugovora 8koja košta podsta ) ovjera potpisa koja je siću je nepotrebna i ništa ne znači
isto tako vam svjedok može biti neki frend
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 09:59   #17
Daj nemoj biti lud! Mi smo podstanari već dugo, tri stana sve skupa promijenili i praksa je uvijek bila da kada mi platimo račune npr. zadnjeg u mjesecu pošaljem izvadak da je to plaćeno ili potvrdu iz pošte ako uplaćujem gotovinom. Ili druga solucija, ali ta me smetala kao podstanara, je da smo svakog 20-tog u mjesecu davali račune i novac uz njih. Smetalo me to jer sam uvijek razmišljala samo o tome 20-tom, koji god da je dan u tjednu meni je gazda navraćao po pare.
__________________
...eye for an eye makes the whole world blind...
sfingaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 10:46   #18
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Ono što je meni smješno kod autora teme što bi on garanciju da mu nitko neće ostati ništa dužan. Toga nema i kraj priče.
Aha, znači ti si u situaciji da si podstanar i tvrdiš da je to sasvim normalno da vlasniku netko ostane dužan. E pa meni nije normalno. Znaš kako to ide u razvijenim državama? Recimo u Irskoj kad unajmiš stan, onda se režije prebaciju na tebe. Ti si u obvezi plaćati. Ako ne plaćaš, onda tebi kao podstanaru ide ovrha, gazda se ne treba brinuti pa stoga ne treba ni dolaziti, provjeravati, tražiti odreske računa...

Dok naša država ne uredi stvar kako spada, dotle ćete vi podstanari imati ove procedure s gazdama. Ja ne iznajmljujem rupu od stana, nego je to stan koji sam preuredio, kupio novi namještaj i nove kućanske uređaje. Cijena koju mislim staviti će biti niža od prosjeka za takve stanove jer ne možeš nabiti cifru za otrcani stan i onda očekivati da ti ljudi stoje unutra 100 godina. Ali ako sam ja toliko korektan, onda želim spriječiti da me netko naguzi jer ipak sam puno uložio u taj komfor koji će podstanari uživati po ispodprosječnoj cijeni.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 10:48   #19
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Jer vecina podstanara koje znam ponasa se korektno, ovo sto ne placa i napusta stanove u dugovima su vise urbane i forumaske legende
Hahahahahhaha. Zamisli, koja idila, kao u zemlji čudesa od Alise.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 10:55   #20
Da pokušam opet pojasniti ovo za vodu. Nije problem što će netko ostati dužan 1000 kn režija. Problem je ako ostane dužan 100 000 kn. Dakle, ako slavina kapa 2-3 kapi u sekundi, onda je dnevna potrošnja na tom kapanju 60-70 litara ili 2000 litara mjesečno. Ako vodokotlić curi toliko da se stvori "potok" širine 2-3 mm, tada će te za mjesec dana tog curenja izaći cca 2000 kn vode. Ako šiklja pošteno, ako lije ko iz p*čke, onda ti bez problema može izaći račun od 5 ili 6 znamenki. Ovo je čista matematika i fizika.

E sad zamisli da ti dođe toliki račun. Tebi ide ovrha, ako nemaš pare onda ode stan, a ti se onda gonjaj na sudu sa podstanarom koji ti je to učinio. Struja je manji problem jer iako se može nabiti veliki račun, ali ne može ti nabiti račun od 100 000 kn mjesečno nikako, čak ni da se namjerno trudi. Ali s vodom ti može biti ogroman račun, čak i puno veći od 100 000 kn. Zato ako budem iznajmljivao podstanarima tražit ću makar da se u vodovodu prebaci na ime podstanara. Drugo može ostati na mene.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:19.