Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2006., 20:25   #21
Ja bih postavio jedno pitanje, ali nemojte se naljutiti...
Sto mislite o legitimnosti osnutka danasnjeg Izraela?

Moja slika je ovakva? (molim vas dokazite mi suprotno)
Saveznici nakon 2.svj.rata odlucuju zidovima vratiti drzavu (koje nema preko 2000 godina) na teritoriju na kojem stoljecima zive drugi narodi - necuveno! Ali ajde, zidovi su puno propratili, saveznici su pobijedili i imaju pravo krojiti kartu svijeta.
Dodu arapima i kazu ajmo ekipa razlaz vracaju vam se braca: daju im prostor gdje je u davnoj proslosti egzistirao Izrael. OK. Izraelci odmah pocnu ratovati sa cijelim okolnim svijetom...
Amerika i saveznici su rijesili vise problema odjednom: rijesili su se na fin nacin puno "razbacanih" zidova po svijetu (nikad i nigdje nisu bili pretjerano voljeni), te su si stvorili jako uporiste na Bliskom Istoku, jakog saveznika.
I sad, zidovi cijelo vrijeme rogobure protiv arapa i vode ratove, a po meni su identicni: i jedni i drugi su fanatici. Muslimani pod feredzama i dzihadom, a zidovi kad se zamotaju u one kutijice, salove i kapice, udri brate, ubijanje i mrznja na sve strane, bas u duhu vjere!
Najzadnje sto me fasciniralo je podizanje onog zida, sto je cijeli svijet asociralo na berlinski...
Napomena: komentiram konkretne dogadaje, nisam neki ludi neonacist, i nemam nista protiv zidovske religije
__________________
"Our gratest glory doesnt consist in not falling, but in rising every time we fall" J.Kano, founder of Judo
"Mozda je nerazumno ocekivati od ljudskih bica da budu razumna." Robbins, Osnove patologije
Juji is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 21:40   #22
1. Mrsko mi tražiti pa ću da pitam. Pročitao sam negdje da židovka kada ima menstruaciju mora ostati u kući, smatra se poganom i nečistom i mušku nije dozvoljeno da je takne. Isto tako i za bijelo pranje. Na čemu se to zasniva?

2. Ima li gdje prevod Talmuda na eng. ili njem. online?

3. Zašto u Sinagogi spise moraju biti usmjereni u pravcu Jeruzalema?
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 21:43   #23
Quote:
Raiden kaže:
1. Mrsko mi tražiti pa ću da pitam. Pročitao sam negdje da židovka kada ima menstruaciju mora ostati u kući, smatra se poganom i nečistom i mušku nije dozvoljeno da je takne. Isto tako i za bijelo pranje. Na čemu se to zasniva?
Tako nesto ne postoji.
Quote:
Raiden kaže:
2. Ima li gdje prevod Talmuda na eng. ili njem. online?
Ima, na sajtu http://www.sacred-texts.com/jud/talmud.htm
Quote:
Raiden kaže:
3. Zašto u Sinagogi spise moraju biti usmjereni u pravcu Jeruzalema?
Ne moraju.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 21:46   #24
Quote:
UmpaUmpa kaže:
Tora je namjenjena zidovima koji zive u zemlji izraela. Izvan izraela vecina zapovjedi se ni teoretski ne moze drzati, sve vezano za zemlju, za hram, zakoni o kraljevima, o ratovima, o visim sudovima, itd. Neki rabini su isli tako daleko da kazu da je drzanje zapovjedi izvan zemlje izraela samo da se ne zaboravi, a jedan komentator (Kli Jakar) na 10 zapovjedi kaze, svih ovih 10 zapovjedi se moze ispuniti, bilo u zemlji izraela, bilo izvan izraela, bilo kad postoji hram, bilo kad ga nema, osim dvije, ja sam i nemoj imati, njih se nije moguce ispuniti izvan zemlje izraela. Tj, u duhu hrvatskog, Kli Jakar kaze da zidov koji ne zivi u izraelu zapravo prakticira idolatriju, samom tom cinjenicom da zivi u inostranstvu. Biblijski ideal zidova je, u jednoj ruci plug, u drugoj biblija, i puska preko ramena. Bljed neurotican preplaseni zidov poput Woody Allena je rezultat egzodusa.
Nisam ti ja to tako dubokoumno mislila. Nego onako čisto inžinjerski, i u mojoj religiji postoje neki naputci i uglavnom su vezani za nešto konkretno.
Ideja o "puštanju" zemlje na miru, kakvu god ti religijsku pozadinu imao, je nešto što je jako dobra ideja - i vrlo stara (u narodnoj baštini Hrvatske - Turopoljski kraj se držalo na 4 godine rotacija dakle 3 radiš parcelu - (ovo sam naglasila jer se ne odnosi na svo zemlište) jednu godinu miruje, nije religijski vezano, ali dobri i bogati gazde su to pravilo poštivali).

Nejasno mi je bilo: - da li ja kao kršćanin, ako posjedujem zemlju u Izraelu smijem ili ne smijem obrađivat zemlju, ne zakonski nego ljudski (nije ok., radi šta očeš, ti radi kad mi nesmijemo - u smislu gradacije)

I drugo pitanje, da li osoba židovskog porijekla drži do ovih zakona ako radi na vlastitoj zemlji drži ili ne drži tu pauzu, iz tvog odgovora na ovo drugo pitanje iščitavam da ne drži, odnosno može, ali ne mora.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 22:01   #25
4. Kako judaizam gleda na nevidljivi svijet? Postoji li? Kako se razlikuje dobro od loše? Kako se liječe osobe koje imaju problema sa nevidljivim svijetom?
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 22:03   #26
Quote:
d@d@ kaže:
Nejasno mi je bilo: - da li ja kao kršćanin, ako posjedujem zemlju u Izraelu smijem ili ne smijem obrađivat zemlju, ne zakonski nego ljudski (nije ok., radi šta očeš, ti radi kad mi nesmijemo - u smislu gradacije)
Smijes, zakonski. Ljudski, radi sto hoces. Kod nas nema one, "nema spasa izvan crkve", samo zidovi su obavezni drzati svih 613 zapovjedi, nezidovi postignu isti efekt drzeci samo 7. Ako hoce drzati ostale, moze, one koje biblija ne dezignira kao znak saveza, i broje mu se u dodatne zasluge.
Quote:
d@d@ kaže:
I drugo pitanje, da li osoba židovskog porijekla drži do ovih zakona ako radi na vlastitoj zemlji drži ili ne drži tu pauzu, iz tvog odgovora na ovo drugo pitanje iščitavam da ne drži, odnosno može, ali ne mora.
Zemljoradnik koji se ozbiljno drzi zakona nece raditi na te godine (svaka 7. i svaka 50ta). Osim sabatne godine, uz zemljoradnju su vezane mnoge druge zapovjedi (oko 1/6 zapovjedi), ostaviti pea (kutove polja) za siromasne, isto tako voce koje samo padne sa vocke, odvajati maasrot i trumot (od prilike, 1/10 plodova), ne koristiti plodove orla (vocke koja je mladja od 3 godine), itd. Mnogi sekularni se toga drze, vise zbog ekonomskog pritiska jer ne mogu dobiti ozbiljan pecat da je hrana koser ako to nisu obavili (zabranjeno je jesti hranu od takvih plodova), a time automatski gube 30% trzista, sto je puno vise od 1/7. Izvan izraela nema takvih problema, svo voce i povrce je ok.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 22:12   #27
Quote:
Raiden kaže:
1. Mrsko mi tražiti pa ću da pitam. Pročitao sam negdje da židovka kada ima menstruaciju mora ostati u kući, smatra se poganom i nečistom i mušku nije dozvoljeno da je takne. Isto tako i za bijelo pranje. Na čemu se to zasniva?
Umpa ti je vrlo kratko odgovorio, ja cu ti se malo detaljnije potruditi.

CINJENICA je da nema dodirivanja dok zena ima mensturaciju. I to nije SAMO iz medicinskih razloga - radi se stvarno o "cistoci". ALI NE O FIZICKOJ!

Radi se o problematicnim prijevodima. U Tori postoje rijeci koje se vezu uz cistocu i necistocu: TMUNA i TAHOR. To NIKAKO NISU OZNAKE ZA FIZICKU cistocu, to su oznake za SPIRITUALNU cistocu.
Uglavnom, to bi ti "roughly translated" bilo spiritualno cist i spiritualno necist.

No, kako svi danasnji prijevodi idu od VULGATE i jos nekih - najcesce cak prijevoda od prijevoda (uzmu cesto engleske) - tako je, recimo, od KING JAMES BIBLE rijec "pure" koja moze znaciti spiritualnu cistocu i fizicku cistocu, naprosto prevedena - CISTO.
Medjutim, kod nas, PRIMARNO je rijec "cisto" za FIZICKU cistocu.

Kuzis konfuziju? Da citiram Rogera Bacona: "Zelis li biti veliki znanstvenik, UCI JEZIKE!"

Quote:
Raiden kaže:
3. Zašto u Sinagogi spise moraju biti usmjereni u pravcu Jeruzalema?
Ne MORAJU, ali ih usmjeravaju. Razlog je da su se nekad Zidovi klanjali prema Sobici, u Hramu, gdje je bio Kovceg Saveza. Danas nema Hrama, ali taj obicaj jos uvijek stoji (a sad, je li mitzva, to ne znam... Kvisko?)
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 22:13   #28
Quote:
Raiden kaže:
4. Kako judaizam gleda na nevidljivi svijet? Postoji li? Kako se razlikuje dobro od loše? Kako se liječe osobe koje imaju problema sa nevidljivim svijetom?
U, jebote, ovo je za doktorat...

Drugom prilikom, sad mi se ne da?
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 23:21   #29
Quote:
Baron Samedi kaže:
Radi se o problematicnim prijevodima. U Tori postoje rijeci koje se vezu uz cistocu i necistocu: TMUNA i TAHOR. To NIKAKO NISU OZNAKE ZA FIZICKU cistocu, to su oznake za SPIRITUALNU cistocu.
Uglavnom, to bi ti "roughly translated" bilo spiritualno cist i spiritualno necist.
A, znaci da, kad je zena nida, onda je ona spiritualno necista, bas kao i ono, sto ona dotakne?

BTW, tuma, ne tnuma.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 02:26   #30
Ja kontam da kad je nida onda ne moze biti nikako tmea.
A sad ozbiljno, sta je to maaser?
__________________
rambi kaze: "Slažem se - oteto prokleto. Primjenjivo i na Izrael..."
https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...postcount=5874
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 08:21   #31
Quote:
dolma kaže:
Ja kontam da kad je nida onda ne moze biti nikako tmea.
A sad ozbiljno, sta je to maaser?
komplicirano...
http://www.faqs.org/faqs/judaism/FAQ...ection-32.html
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 10:07   #32
moze nesto stavu modernog judaistickog teoloskog i znanstvenog pogleda po pitanju moguca 4 autora tore (JDEP)
fico_TDI_GTI is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 10:34   #33
Quote:
fico_TDI_GTI kaže:
moze nesto stavu modernog judaistickog teoloskog i znanstvenog pogleda po pitanju moguca 4 autora tore (JDEP)
Stav nije judaistički jer je proistekao iz ne-judaističkih krugova, iako je prihvaćen u denominacijama kao što su reform, rekonstrukcionisti, ili do neke mjere i konzervativci. Ortodoksna struja, to poriče iz nebrojeno razloga kao što se i danas tzv. "visoka biblijska kritika" uvelike ograđuje od iznašašća, Wellhausena i sl., iako još uvijek nemaju ustaljenu zajedničku platformu tumačenja nastanka Tore, ali se bribližavaju ortodoksnom stavu. No još uvijek se poučava i u teološkim i u religiološkim smjerovima kao i na sekularnim sveučilištima teorija "više izvora". Sad nemam vremena pa ću samu teoriju probati šturo prikazati uz protuargumente ortodoksne struje drugi put. Umpa o tome zna dosta pa će i on valjda pripomoći.
Zeev Zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 10:51   #34
Inace sam katolik i odlazim u Crkvu svake nedjelje tj prakticiram vjeru. Zidove i zidovstvo uvijek sam shvacao kao prijatelje i nesto slicno kao starijeg brata. S druge strane iskreno se divim Zidovima sto su sve postigli i pretrpijeli. Posebno me fascinira drzava Izrael i Mossad, ali to je druga prica.

Imam neka pitanja pa mi je drago da ste otvorili ovaj topic.
U Izlasku 16 spominje se Mana. Da li znate danas sto je to bilo? Zasada toliko
Klukas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 11:48   #35
Quote:
rambi kaže:
A, znaci da, kad je zena nida, onda je ona spiritualno necista, bas kao i ono, sto ona dotakne?

BTW, tuma, ne tnuma.
Izvoli - imas Zeeva da ti odgovori. I am just a stupid g**.

Zadnje uređivanje Baron Samedi : 26.01.2006. at 13:21.
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 14:36   #36
Quote:
Baron Samedi kaže:
Izvoli - imas Zeeva da ti odgovori. I am just a stupid g**.
Ne seri... ozbiljno ti to kažem.
Zeev Zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 14:48   #37
Quote:
Klukas kaže:
Imam neka pitanja pa mi je drago da ste otvorili ovaj topic.
U Izlasku 16 spominje se Mana. Da li znate danas sto je to bilo? Zasada toliko
Ne zna se, postoje razne teorije, ali niti jedna bas ne zadovoljava. Prema izlasku se radi o cudu, tako da je racionaliziranje nepotrebno, oni koji vjeruju, vjeruju u cudo, oni koji ne vjeruju ionako smatraju da je to samo legenda, bajka.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 15:02   #38
Quote:
fico_TDI_GTI kaže:
moze nesto stavu modernog judaistickog teoloskog i znanstvenog pogleda po pitanju moguca 4 autora tore (JDEP)
Preporucam knjigu od Umberta Cassuta, The Documentary Hypothesis and the Composition of the Pentateuch, knjiga je klasik, malo zastarjela, ali klasik. Akademsko rusenje dokumentarne hipoteze (4 autora).
www.amazon.com/exec/obidos/ tg/detail/-/9652234796?v=glance
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 15:20   #39
Quote:
Klukas kaže:
Inace sam katolik i odlazim u Crkvu svake nedjelje tj prakticiram vjeru. Zidove i zidovstvo uvijek sam shvacao kao prijatelje i nesto slicno kao starijeg brata. S druge strane iskreno se divim Zidovima sto su sve postigli i pretrpijeli. Posebno me fascinira drzava Izrael i Mossad, ali to je druga prica.

Imam neka pitanja pa mi je drago da ste otvorili ovaj topic.
U Izlasku 16 spominje se Mana. Da li znate danas sto je to bilo? Zasada toliko
S manom ima i zanimljivih stvari kao npr., prema tradiciji mana je imala okus bilo kojeg jela kojeg si zaželio a drugo je da nije bilo neprobavljivih ostataka (nisi morao vršiti nuždu). I postoji cijela priča oko nje s obzirom na odbijanje naroda da ju jedu. No malo po malo...
Zeev Zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2006., 17:52   #40
Da se mi objasnimo još malo bolje oko onog tvoga VOJNIK GORCIN oni ne pišu Bog a ja pišem.

Je li ružno iza nekog ili ispred nekog ili u razgovoru sa njim da stalno ponavljaš: moj gospodine Suljo, pa opet, moj gospodine Suljo, pa ponovo, moj gospodine Suljo. Poslije samo pola sata Suljo bi se okrenuo tebi i rekao kaži više šta hoćeš ili goni mi se sa očiju.
Stoga ne zazivaj zalud ime Gospodnje.

No mi idemo dalje.

Je li zabranjeno čitati? Ne bi smjelo biti!
Je li zabranjeno učiti? Ne bi smjelo biti! Poželjno je!
Je li zabranjeno naučiti? Ne bi smjelo biti! Dobro je!
Odakle ćeš naučiti ako je zabranjeno pisati?
Jer kad čitaš ne zazivaš nego tražiš? Tražiš znanja o Bogu i onda vjerovatno i Boga. A kako ćeš ti znati o čemu se radi ako se ne piše? A pošto je već sebi neko uzeo za pravo da napiše to isto pravo uzimam i ja sebi. Stoga pri čitanju i pisanju ne može biti zabranjeno korištenje Božijeg Imena. Da stavimo sve na svoje mjesto: Kad bude zabranjeno čitanje bit će zabranjeno i pisanje. A što to oni ne koriste to je njihova stvar.
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:52.