Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.06.2007., 22:01   #61
Preporađanje- Sondra Ray u Hrvatskoj !!!

Čuvena začetnica (uz Leonarda Orra) Rebirthinga - Preporađanja, dolazi u Hrvatsku 30. 06. i održat će seminar na otoku Pašmanu od 30. 06. do 04.07. a nakon toga još dva dana seminar vode hrvatski preporoditelji Ana i Nešo Vulin. Ovo je prilika za podizanje svijesti, postizanja blagostanja, zadovoljstva sobom i općenitog napretka na svim životnim poljima. Ovo je prilika koja se ne propušta. Uz izuzetno popularnu cijenu od cirka 2.500,00 kn u što je uključen i smještaj i puni pansion, jutarnje i večernje vježbe, seminar, preporađanja itd. itd.
Više o svemu na stranici www.harmony.hr
Nadam se da se vidimo na Pašmanu...
__________________
Yes, we are magnets..
zdene is offline  
Old 23.06.2007., 16:14   #62
Thumbs up Karizmatska duhovna obnova u Rijeci - Dobrodošli

U EPC Krista Kralja - Rijeka, u subotu, 30. lipnja i u nedjelju, 1. srpnja gostovat će propovjednik Victor Gutierrez iz Španjolske.
Simultani prijevod sa španjolskog na hrvatski je osiguran.
Dobrodošli!

više info - www.epc-rijeka.hr ili na [email protected]
protestant is offline  
Old 28.06.2007., 01:42   #63
Besplatna joga u parku - ponovo!

I ovog ljeta će društvo "Joga u svakodnevnom životu" održavati besplatne satove joge u parkovima i na plažama po hrvatskoj. Više detalja na

http://www.net.hr/alternativa/page/2...6/0572006.html
palidrvce is offline  
Old 10.07.2007., 22:18   #64
Transmisijska meditacija svakog tjedna — Split, Rijeka, Čakovec, Osijek...

Evo, ovo je obavijest za Splićane (ali i Osječane i druge), koji odnedavno imaju privilegiju prakticirati transmisijsku meditaciju jer je u Splitu pocela s radom jedna takva meditacijska skupina. Dakle tamo vam ima najrazlicitijih ljudi, nece vam niko solit pamet, dodjite i isprobajte - samo se treba drzati jednostavnh pravila te meditacije i biti malo uporan (a ne recimo otici nakon 15-20 minuta, jer tada je ucinak ipak slabiji i ne baš potpun).

inace, otkad se nisam javljao na ovom topiku krenula je transmisijska meditacija, osim u Splitu i u Čakovcu, Osijeku, te Rijeci. Mozda sam neki grad i zaboravio. To i kontakt podatke za pojedinu skupinu mozete pronaci na stranici Transmisijska meditacija u Hrvatskoj.

Sudjelovanje u ovoj meditaciji se ne naplaćuje.

Ako isprobate transmijsku meditaciju mozete ovdje iznijeti svoja iskustva, a mozete i postaviti razlicita pitanja prije ili nakon sto odete.

PS: Na sajtu jos nisu postavljeni kontakt podaci za Split: Kontakt osoba je Siniša, 091/33-55-482
goranbo is offline  
Old 17.07.2007., 18:42   #65
Ovo nece biti najava, vec suprotno... iskustvo dvaju ozbiljnih duhovnih tragateljica sa seminara na kojima su vec bile:

Dragi prijatelji;

Da li smo vas vec obavestili da se u Srbiji jos od 1996 godine odrzavaju Vipassana kursevi po ucenju S.N.Goenke u tradiciji U Ba Khina. To je, kazu, jedna tanka zica burmanska kojom se sacuvala zaista srzna Buddhina praksa. Kursevi su savrseni strukturirani i traju ukupno 12 dana. "O" dan je dolazak studenata i uvod u praksu. Deset dana se zatim meditira po oko 10 sati dnevno u "plemenitoj tisini" jer tokom kursa nema nikakve komunikacije ni sa svetom ni sa drugim polaznicima kursa. Moze se komunicirati samo sa uciteljem (u vezi sa praksom) i voditeljem (u vezi sa licnim potrebama). Postoji voditelj za zene i posebno za muskarce. Desetoga dana se progovara i daje se DANA, dobrovoljni prilog. Novac od dobrovoljnih priloga se koristi veoma PAZLJIVO i to samo za pokrice troskova hrane, smestaja i karte za ucitelja (eventualno, jer nam cesto ucitelji poklone taj novac) SVE je totalno neprofitno. Tzv."stari studenti" - koji su VEC zavrsili jedan ili vise kurseva organizuju, kuvaju, serviraju, pomazu ucitelju i brinu se o svemu tehnicke prirode. Kurs je objektivno zahtevan, sto ja kazem, za zestoke momke i cure svih godista, koji su "bez mane i straha", za prave istrazivace istine o svome umu i umu nas ljudi uopste. Retko se ikada iko pokajao ko je uspeo da zavrsi kurs i ja ga toplo preporucujem svim osobama relativno dobrog fizickog i psihickog zdravlja. Objekat koncentracije je sopstveni prirodni dah i sistematsko skeniranje osecaja na telu, a ucitelji su u ovoj liniji laici. Oni moraju za svoj zivot i porodicu zaradjivati svojom profesijom nezavisno od Vipasane, a vode kurseve besplatno kao deo svoje sopstvene prakse. Svi nasi ucitelji i sami moraju da idu na svoje kurseve sedenja koji traju od 10 pa do 60 dana! Ja licno imam preko 20 - 10-dnevnih kurseva, 2x20 i 2 x30. Takodje sam "sluzila" na 23 10-dnevna kursa u ovih 12 godina kako treniram. (Sluzila sam kao sef kuhinje, glavni kuvar, voditeljica za zene, prevodilac sa engl. i fr., bastovan...) Sve slobodne dane i sve godisnje odmore sam upotrebila za Vipasanu. Posto sam bila univ. prof. do 2001, mogla sam da udesim svoje poslove tako.... i posto su mi deca odavno vec odrasli, svoji ljudi...Ne znam koliko sam se "duhovno uzdigla", a to nije ni vazno, obzirom da je moja glava naucnicka i + bosanska(!) (Citaj: "tvrda kao kamen") ALI STA? Na ovim Vipasana kursevima sam srela NAJLEPSE ljude ove planete svih godista, nacija i rasa (gledano kako god hocete: iznutra i spolja)
Imamo jednu Veru koja je "odradila" i jedan 45 dnevni kurs, a za iducu godinu sam se pripremila da i ja idem na svoj prvi 45 dnevni "ako Bog da" sto bi rekli ljudi u mom rodnom selu. Uslovi za ucesce na dugim kursevima su vrlo precizni i valja ih detaljno ispuniti. Medjutim, niko od nas nije postao ucitelj, jer ucitelji se postavljaju od strane najstarijeg ucitelja.....pa tek posle postavljenja idu jos malo na tehnicki trening. To su zaista DOBRO procisceni ljudi i ujedno ljudi koji se licno osecaju sposobnim da sednu pred 100 napr. ljudi i da vode kurs u ime svog ucitelja S.N.Goenke.... i to naravno BESPLATNO. Neki od ucitelja su sakupili nesto novaca, zive totalno asketski i vode i po dva kursa mesecno! E, nemojte mene sada na dalje opsedati pitanjima, nego prostudirajte sajtove: dhamma.org (na engl) i mislim da je u najnovijoj popravci serbian.dhamma.org na srpsko-hrvatskom ili ako hocete hrvatsko-srpskom... I jos najvaznije: Nas sledeci kurs je od 27. sept. do 8. okt. 2007 pa ko je vitez neka se prijavi na adrese [email protected] i [email protected] Dolazi nam jedan vrhunski ucitelj sa ogromnim iskustvom. Svi ljudi su dobro dosla iz ma koje ex YU republike i sire. Obrasce za prijave imate na tim sajtovima, a ako se ne snadjete trazite informacije i od [email protected] SRECNO nam svima ovo toplo zarko leto!

Spomenka

Kurs meditacije u Cortanovcima je prosao, a ostalo je brdo utisaka
koji se polako slezu i zauzimaju svoje mesto u umu. Ipak, vec sada
mogu da kazm da sam dozvela jedinstveno iskustvo koje mi je donelo
odgovore na mnoga pitanja i dileme, a takodje ukazalo na put
resavanja onih preostalih. Kad vratim film unazad, cudno je, kao sto
rece Adjan Djajanto, koliko stvari moze da se dogodi u periodu za
koji bi prosecan posmatrac rekao da se nista ne desava. Jer, mi koji
smo bili na kursu nismo mogli da govorimo bili smo u plemenitoj
tisini, kao ni da citamo, pisemo, koristimo telefon. Meditirali smo,
sto sedeci, sto hodajuci, ako sam dobro izracunala, oko osam sati
dnevno. Fazlija, sta kazes na ovo?

Kurs je poceo u nedelju 8. jula popodne odlaskom u Cortanovce. To
vece smo razgovarali, imali jednu zajednicku meditaciju i prvi u
nizu govora o Dhammi i nakon toga smo usli u plemenitu tisinu. U
ponedeljak sam se probudila puna volje i elana, sa zeljom da sto pre
prionem na meditaciju i smirivanje sopstvenog uma. Kako je vreme tog
prvog dana odmicalo, a meditacije se smenjivale jedna za drugom,
postalo mi je jasno da nas narednih dana ocekuje nimalo lak posao. U
utorak je bol u ledjima postao gotovo nesnosljiv i prvi put sam se
nasla pred dilemom da li cu uopste uspeti da izguram kurs do kraja.
Te veceri sam otisla na pocinak sva slomljena i potpuno
nezadovoljna sobom. U sredu je doslo do potpunog preokreta, upravo
onako kako je Adjan i rekao. A rekao je da se telo otprilike treceg
dana navikne na sedenje. Uz to mi je dao nekoliko prakticnih saveta
kako da laganom promenom polozaja tokom meditacije ublazim bol. Meni
se sad cini da je koncentracija, ipak, kljucni faktor koji odredjuje
da li ce se pojaviti bol i koliko intenzivan ce biti.. Naime, kad
god sam uspela da se dobro skoncentrisem na ono sto radim, bol je
popustao. S druge strane, ako sam za trenutak pomislila na bol, on
se vracao u punom intenzitetu. Ipak, moram da priznam, cak i pored
svih korisnih sugestija i saznanja, manje krize su se pojavljivale
sve do kraja kursa u petak 13. jula i imale su razlicite oblike. Od
toga da uhvatim sebe kako ne mogu da se skoncentrisem na dah kao
objekat meditacije, preko raznih gluposti koje mi padaju na pamet,
pa sve do toga da s vremena na vreme potpuno ubedjeno zakljucim da
meditacija traje predugo i da je Adjan sigurno zaboravio da zvoni za
kraj.

Posavsi na kurs pomislila sam da bi moglo da bude problem to sto
imamo samo dva obroka dnevno, s tim da je poslednji u 11 i 45. Nisam
neka izelica, ali mi se ucinilo da je period izmedju rucka jednog i
dorucka sledeceg dana veoma dug. Adjan nam je, onako dobrodusan,
rekao da nema nista protiv ako pojedemo nesto na brzinu u vreme
popodnevno caja, ali da on sam to ne moze da cini. Medjutim, niti je
kome palo na pamet da to radi, niti je to bilo potrebno. Po povratku
kuci, na moje veliko iznenadjenje, konstatovala sam da cak imam
jedan kilogram vise nego pre odlaska u Cortanovce.

Osim prakticnog rada tokom meditacija kada sam, kao nikada pre,
imala priliku da budem sa sobom, kao posebnu vrednost kursa izdvajam
govore o Dhammi i mogucnost da Adjanu postavljamo pitanja. To mi je
pomoglo da dobijem mnoge dragocene odgovore. Adjan je strpljivo i
opsirno odgovarao na sva nasa pitanja, mada neka od njih mozda bas i
nisu trebala da budu postavljena i cak je dozvolio da se sve to
snima, sto mozda nabolje govori o njegovoj velicini.

Zelela bih da iskoristim priliku i pozdravim sve ucesnike kursa-
Nadu , Kostu, Vesnu, Svetlanu, Milosa, Nikolu, kao i goste iz
Bograda koji su nam se prikljucili pred kraj kursa, a na koji su
dosli posle zavrsetka 10-dnevnog vipassana kursa: Spomenku, Ivanu i
Sinisu. Naravno, najvecu zahvalnost dugujem Branku bez kojeg ovog
kursa ne bi bilo.

Iskreno se nadam da cemo i iduce godine imati priliku da se okupimo
istim povodom.

Sara
Fazlija is offline  
Old 22.07.2007., 10:35   #66
Skupina domacih margiija, jedno 15 ljudi iz Hrvatske, se priprema na odlazak u Jordan ovog ljeta, na yoga seminar (28. august-5. septembar). U okviru programa je uz yogu predvidjena i posjeta brojnim znamenitim mjestima prirodne i povijesne bastine kao sto su Mrtvo more, Petra (stari anticki grad) i sl. Bliski istok je mjesto u kojem je sve vise clanova AM, osobito medju pripadnicima naroda Druza u Siriji, Jordanu i Libanonu. Stoga se tamo odvijaju sve cesce nase godisnje konferencije i seminari. Vise mozete vidjeti na web stranici: www.yogajordan.com ili se izravno obratiti organizatoru na: [email protected]
Fazlija is offline  
Old 31.07.2007., 10:04   #67
U nedjelju (5.8.2007.) odrzava se yoga seminar i sadhana siviir (3 sata meditacije i kiirtana) na Ananda Marga seoskom imanju u selu Kupinec kod Zagreba ( http://www.anandamarga.hr/index.htm ), u trajanju od 16-19 sati.

U slucaju kise, program se seli u yoga centa (jagrti) u Zg.

Cijena programa je 50 kuna po osobi, djeca ne placaju. Tu je uracunata vegetarijanska vecera 30 kn i 20 kn potpore za nastavak uredjenja seoskog imanja. Oni koji ne mogu platiti veceru mogu pomoci u kuhinji ili donijeti neki kolac ili bilo sto drugo za jelo u dogovoru s organizatorom.

Molimo sve koji dolaze da potvrde dolazak i detalje oko prijevoza, zakljucno sa 2.8. (cetvrtak). Svi koji imaju auto molimo da jave da li imaju mjesta u autu i koliko, zbog organizacije prijevoza.

Za prijevoz iz Zg. 10 kn po osobi. Polazak je u 15.00 h ispred stana Ac. Lokeshanande.

Tanja Rutonić (Tejasvinii)
[email protected]
Fazlija is offline  
Old 14.09.2007., 00:50   #68
Predavanje Benjamina Crema u Minhenu

Ovogodišnje predavanje Benjamina Crema u Minhenu održat će se u nedjelju do 20. listopada u 19 sati, a sutradan, u nedjelju 21. listopada u 18 sati ce se odrzati transmisijska meditacija.

Ove godine predavanje će se održati u Dorint Sofitel Bayerpostu,
Bayerstrasse 12, a meditacija u Holiday Inn - Munich City Centre Hochstrasse 3.

Benjamin Creme je svjetski poznati ezoteričar, urednik magazina Share International (hrv) i glavni "glasnogovornik " informacija o dolasku Učitelja svijeta, Maitreje.

Na predavanje (na engleskom s njemačkim prijevodom) i meditaciju ULAZ JE BESPLATAN.

Minhen je Hrvatskoj najbliži grad u kojem Creme svake godine predaje.

----------------------------------------------
Organizirani prijevoz:
Slovensko društvo Share Slovenija organizira prijevoz s autobusom iz Slovenije do Minhena, kao i smještaj u jednom hostelu u Minhenu.
Cijena prijevoza (Iz Ljubljane, Kranja, Jesenica, Celja ili Maribora - ili negdje na tom putu) je 30 E, a smjestaj u hostelu (uključuje doručak) je 27 eura po osobi - dakle cijena prijevoz iz Slovenije i noćenja u hostelu je 57 eura.

Iz Hrvatske će nas nekoliko ići na predavanje zajedno sa Slovencima.

Polazak iz Ljubljane je u subotu u prijepodnevnim satima, a povratak u Ljubljanu je u ponedjeljak u jutarnjim satima (iz dosadasnjih iskustava se zna da se pri 'povratku s vlakom iz Ljubljane u Zagrebu u ponedjeljak moze biti prije pola osam ujutro)

VAŽNO: Buduci da slovenski organizatori puta moraju do 20.9. platiti rezervaciju hostela, potrebno je da se NAJKASNIJE do UTORKA 18.9. prijavite za organizirani put.

Za prijave i sve dodatne informacije oko puta i samog predavanja javite se na telefon: 091/254-23-27

----------------------------------
S Cremovog predavanja u Amsterdamu, u rujnu 2006. godine:


Zlatna energija preplavila dvoranu

Amsterdam, rujan 2006 – Poseban par fotografija koje pokazuju "stanje prije i poslije". Na početku predavanja Benjamina Crema 20. rujna 2006. godine u Amsterdamu, u Nizozemskoj, posjetitelj iz Njemačke snimio je gornju fotografiju Maitrejinog presvjetljivanja (ili zasjenjivanja op. prev., eng overshadowing) Benjamina Crema. To »zasjenjivanje« se događa na svakom predavanju i s vremena na vrijeme ga netko uspije fotografirati. Ovdje imamo najnoviji, izniman primjer tog događaja koji prikazuje tok duhovnih energija u dvoranu. Činilo se kao da je Maitrejino zasjenjivanje trajalo gotovo čitavu večer; nisu ga osjetili samo oni koji su već upoznati s iskustvom takvog protoka energije nego čitava publika. Nakon zaključnog zasjenjivanja bilo je očito da je ljude iskustvo predavanja i energija dirnulo te nitko nije želio otići i »prekinuti čaroliju«.
Izvor: http://www.share-international.net/h...i_jesen06.html
goranbo is offline  
Old 15.09.2007., 04:08   #69
mali ispravak: predavanje ce se odrzati u subotu 20. listopada, u 19 sati
goranbo is offline  
Old 17.09.2007., 17:23   #70
U NEDELJU 23.9.u selu Kupincu kod Jastrebarskog, na imanju Ananda Marga yoga drustva (www.anandamarga.hr) ce se odvijati duhovno intenzivni program:

9 – 10 dolazak, druženje i priprema
10 – 16 sadhana šivir (6 sati kiirtana i meditacija bez prekida)
16 – 17 vegy večera

Svi koji su upuceni u meditaciju (yoga, buddhizam, vedanta i sl.) su pozvani. Mozete meditirati svoju tehniku s nama.

Cijene standardne (20 kn dolazak + večera 40 kn + eventualno prijevoz kome treba iz Zgb. 10 kn ). Dobrodosli!
Fazlija is offline  
Old 21.09.2007., 11:20   #71
PRIDRUŽITE SE
Obilježite Svjetski dan mira



Hrvatski savez Joge u svakodnevnom životu
i ove će se godine odazvati inicijativi i
preporuci UN-a da se 21. rujna širom svijeta
obilježi kao Međunarodni dan mira. Pridružite se!

... radujem(o) se vašem dolasku
Mano is offline  
Old 23.09.2007., 22:41   #72
Odlican program danas, vrijeme je takodjer posluzilo. Ujutro hladno u Kupincu, magla. Nalozili smo vatru i poceli sat kiirtana, sat meditacije. Oko podne se vatra zapustila bas u vrijeme kada se magla digla, a okolis zagrijao od sunca. Tako smo redali sat kiirtana, sat meditacije sve do 4h popodne. Prokuhao mi je mozak malo taj zadnji sat meditacije, ali sam se osjecao odlicno. Osobito nakon svega kada smo se prosetali po suncanom dvoristu. Potom smo iznijeli stolove pod jabuku u dvoriste i zajedno rucali gledajuci obronke Pljesivice.

Dogovor je da se ovakve intenzivne meditacije nastave. Prva slijedeca vec naredne nedjelje, a potom dalje sve do u listopad dok vrijeme dozvoli.
Fazlija is offline  
Old 27.09.2007., 10:04   #73
RUMI, moj prijatelj - Večer mistične poezije

Posvećeno 800-toj godišnjici rođenja Rumi-a

30.09.1207. – 30.09.2007.

30.09.2007. u 17.00 sati Draškovićeva 46., Zagreb
(prostorije Aikido Društva, ulaz iz dvorišta)

Dođite na Večer mistične poezije i uživajte ! ! !

Slobodno pozovite ili povedite sa sobom prijateljicu, prijatelja, nekog tko će se veseliti dolasku i druženju.
Fazlija is offline  
Old 01.10.2007., 21:23   #74
najava događanja - slike i pjesme u Biblijskom vrtu

za sve nježne duše trenutno u Splitu i njegovoj blizini, sljedeću nedjelju 7.10.2007. u 17 sati na mjestu zvanom "Biblijski vrt - Gospe Stomorije" održat će se promocija zbirke pjesama duhovne tematike naziva "Hohot drveća nadvisuje nas za krošnju" i prateća izložba slika iz ciklusa "Cvjetovi raja i beskraja" koje slave radost stvaranja..

autorica je Kaja Šegvić Šarić, književnica i matematičarka, a ovo je njena treća knjiga (nakon objavljenih "Teorija igre ili Postoji li kraj?" 2004 i "Dođi, neka se raspukne vrijeme!" 2004.)

vjerujem da će to biti lijepo iskustvo za sve koji dođu, a do Biblijskog vrta se stiže na sljedeći način: ide se magistralom od Splita prema Trogiru, i u
Kaštel Novome se naiđe na tablu "Gospe Stomorija - Biblijski vrt". odmah nakon table se skrene desno prema Kozjaku i ide se oko 1500 m neasfaltiranom
cestom do kraja puta.

osjećajte se pozvani, pa ako vas put i srce ponesu, vidimo se u Biblijskom vrtu!
tu_negdje is offline  
Old 03.10.2007., 23:15   #75
Zadovoljstvo nam je pozvati Vas na jesensko otvorenje Centra i proslavu Bodhidharminog dana u nedjelju, 7. listopada s početkom u 16 sati.

Program

16.00 Ceremonija otvorenja

16.30 Predstavljanje programa za 2007/08.

17.00 Predavanje

17.30 Čaj i kolači (primamo priloge

http://www.budisticki-centar.hr/novosti.asp
Fazlija is offline  
Old 10.10.2007., 00:34   #76
U NEDELJU 14.10.u selu Kupincu kod Jastrebarskog, na imanju Ananda Marga yoga drustva... ponavljamo napredni program meditacije - sadhana sivir (3 sata kiirtana, 3 sata meditacije).

Dodjite i iskoristite lijepo vrijeme i ugodan boravak na seoskom imanju, uzivajte u jesenskim bojama i mirisima, setnjama koje gode nakon dugih meditacija.
Fazlija is offline  
Old 09.11.2007., 10:12   #77
OD 15-18.11.2007.GOD. KRŠĆANSKA KONFERENCIJA "DANI ČUDESA" NA ZAGREBAČKOM VELESAJMU U "GLOBUSU".
MOLITVA ZA ISCIJELJENE , OSLOBOĐENJE.
POČETAK U 17h i 19h.
ULAZ SLOBODAN
ivasim is offline  
Old 04.12.2007., 22:26   #78
Svamiđi u Hrvatskoj

Paramhans Swami Maheshwarananda - Svamiđi ponovo će gostovati u Hrvatskoj, i imat će javno predavanje 18.12. u 18h u Kristalnoj dvorani hotela Westin. Više detalja na www.yoga-in-daily-life.hr

palidrvce is offline  
Old 13.12.2007., 18:10   #79
jel zna netko ako ce biti uskoro duhovna predavanja u Rijeci?
__________________
Svatko vidi kako izgledas, ali ih malo zna ono sto stvarno jesi
nirv@na is offline  
Old 16.12.2007., 15:15   #80
Ne znam za Rijeku, ali evo jednog okupljanja u Karlovcu:

Namaskar svima

Svi ste od srca pozvani (a naročito obitelji) na novogodinji Akhanda Kiirtan koji ce se odrzati u Ananda Marga yoge centru u Karlovcu, Hrvatska:

Subota 29.12.2007. u Karlovcu:

15.00 - 15.30 dolazak, druženje i priprema
15.30 - 16.00 Prabhat Samgiita (duhovne pjesme)

16.00 - 19.00 Akhanda Kiirtan

19.00 – 20.00 Zajednicka meditacija
20.00 – 20.30 Predavanje
20.30 večera i druženje

Molim potvrdu dolaska zbog pripreme obroka i prijevoza!

Cijena: 40 kn/osoba

Ananda Marga yoga centar
Mihanoviceva 1, 47000 Karlovac
Fazlija is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:41.