Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2010., 15:17   #141
Quote:
anuskas kaže: Pogledaj post
Bok,
zanimame kakav je postupak za pridobivanje "uvjerenja o prebivalištu" na mupu. Treba bi za dijete. Da li to odmah izdaju (isti dan) ?
pozdrav,
Anuška
http://www.mup.hr/1160.aspx
antimedial is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 22:09   #142
Promjena prebivališta u osobnoj

Pitanje.. znam da nije pošteno varati državu ali ajmo uzeti hipotetski... što nekoga tko radi u Zadru spriječava da recimo promijeni adresu prebivališta recimo u Gospić (ali naravno ne odseli se fizički) i na temelju toga dobije nekih 3000kn mjesečno putnih troškova na poslu? To mi nekako ne djeluje moguće jer da jest vjerujem da bi svi tako radili... međutim, sa zakonske strane ne mogu ovako odoka pronaći neku prepreku tome?

Što kažu iskusniji od mene?
coldplug is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 22:40   #143
Quote:
coldplug kaže: Pogledaj post
Pitanje.. znam da nije pošteno varati državu ali ajmo uzeti hipotetski... što nekoga tko radi u Zadru spriječava da recimo promijeni adresu prebivališta recimo u Gospić (ali naravno ne odseli se fizički) i na temelju toga dobije nekih 3000kn mjesečno putnih troškova na poslu? To mi nekako ne djeluje moguće jer da jest vjerujem da bi svi tako radili... međutim, sa zakonske strane ne mogu ovako odoka pronaći neku prepreku tome?

Što kažu iskusniji od mene?

Pitaj ekipu iz HAC-a oni su godinama prijavljeni u Zadru a rade u ZGu i varaju, putni troskovi itd. Isto tako ovisi ti hoce li ti poslodavac pristati na kazneno dijelo jer prilikom obracuna place, placas prirez gdje pripadas odnosno prijava prebivalista, pa eto vidis nakon nekoliko godina kako je izasla afera HAC saznalo se koliko su ostetili drzavu ne placanjem poreza.
A ti sada odaberi sta ti odgovara, samo budi spreman odgovarati na buduce posljedice.
__________________
Goosfraba
Ferdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 08:56   #144
Prijava Prebivalište BEZ vlasničkog lista?

Dakle, ne mozemo prijaviti prebivalište mojoj curi koja živi samnom iz razloga što policija zahtjeva VLASNIČKI list. Koji ja nemam iz razloga što je stan od strane države dodjeljen nama, te ga mi vjerujem-ni nemožemo otkupiti još, jer se zgrada nesmatra obnovljenom (makar naš ulaz je).

Ima li tko kakav savjet ili nekakvo iskustvo ?

Hvala
Cattoc_C is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 17:44   #145
moze mi netko objasnit kako osoba moze bit prijavljena na jednom mjestu,a dobivat postu na drugom?sta je onda prebivaliste,a sta boraviste ?

i kako se kontrolira taj boravak/prebivaliste?
ancatdubh is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 23:53   #146
Quote:
Cattoc_C kaže: Pogledaj post
Dakle, ne mozemo prijaviti prebivalište mojoj curi koja živi samnom iz razloga što policija zahtjeva VLASNIČKI list. Koji ja nemam iz razloga što je stan od strane države dodjeljen nama, te ga mi vjerujem-ni nemožemo otkupiti još, jer se zgrada nesmatra obnovljenom (makar naš ulaz je).

Ima li tko kakav savjet ili nekakvo iskustvo ?

Hvala
ja sam uspjela kod dečka se prijaviti
njegov djed je kao vlasnik ali nema vlasnički list,imao je neki ugovor ali on još nije potpuni vlasnik,nisu ga čak ni tražili te sve papire nego samo osobnu iskaznicu
stan je dobio po nekoj povoljnoj cijeni od neke firme u kojoj je radio,stan je još uvijek u vlasništvu firme jer nije otplaćen,on mi je sve to objašnjavao a na kraju eto,ni papire nije trebalo pokazat,samo njegovu osobnu
Djevojče is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 10:35   #147
Quote:
djevojchica20 kaže: Pogledaj post
ja sam uspjela kod dečka se prijaviti
njegov djed je kao vlasnik ali nema vlasnički list,imao je neki ugovor ali on još nije potpuni vlasnik,nisu ga čak ni tražili te sve papire nego samo osobnu iskaznicu
stan je dobio po nekoj povoljnoj cijeni od neke firme u kojoj je radio,stan je još uvijek u vlasništvu firme jer nije otplaćen,on mi je sve to objašnjavao a na kraju eto,ni papire nije trebalo pokazat,samo njegovu osobnu
Hvala na odgovoru. Isto tako znam druge ljudi koji su prijavljeni na mjestu di nebi trebali moći biti prijavljeni uopće... tako da - izgleda da je objašnjenje jednostavno: Ovisi na koga naletiš na šalteru -_- a ova oštrokandža tu kod mene mi ni za 100 godina neće pustiti, žena ko da indicira "ajde vi ljepo kršite zakon i prijavite lažno prebivalište kod nekog od susjeda" -_- joooj...
Cattoc_C is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 13:25   #148
a da,tako to ide,na koga naletiš
a samo jedna radi na šalteru???
i kod mene je isto samo jedna,ništa,odi svaki dan,možda žena ode na godišnji/bolovanje pa je netko zamijeni
Djevojče is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 13:32   #149
Quote:
djevojchica20 kaže: Pogledaj post
a da,tako to ide,na koga naletiš
a samo jedna radi na šalteru???
i kod mene je isto samo jedna,ništa,odi svaki dan,možda žena ode na godišnji/bolovanje pa je netko zamijeni
lol, biti ce da cu morati. Dovraga...da barem mogu njenog nadređenog pitati... jer pod ovakvim sustavom, svi koji nisu otkupili stan, ako dobiju djete ili se vjenčaju, nemogu prijaviti svoje djete / supružnika da prebiva di i oni -_-' tak da ga natjeram da nam propusti to, jer sustav ne drži vodu.
Cattoc_C is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2010., 22:10   #150
kažem ti ,mi smo se pripremili,imali hrpu papira, na kraju je uzela osobnu od vlasnika(koji zapravo i nije vlasnik) ,nije tražila ni vlasnički list....
da ,ovo sad ako dobijete dijete il se vjenčate u skorije vrijeme će bit grdo, o tom nisam razmišljala,nisam udana još
na kraju će ti cura/žena i djete živjeti na papirima u zagrebu a ti u splitu(karikiram samo,ne znam otkud ste ni ti ni ona) al stvarno su čudni u policiji za poludit.
meni je 5-6 osoba reklo da ja promjenom prebivališta NE mijenjam vozačku i putovnicu, i jedna osoba je rekla da obavezno to sve moram mijenjati tak da sad ni za to nemam pojma
Djevojče is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 08:35   #151
Quote:
djevojchica20 kaže: Pogledaj post
kažem ti ,mi smo se pripremili,imali hrpu papira, na kraju je uzela osobnu od vlasnika(koji zapravo i nije vlasnik) ,nije tražila ni vlasnički list....
da ,ovo sad ako dobijete dijete il se vjenčate u skorije vrijeme će bit grdo, o tom nisam razmišljala,nisam udana još
na kraju će ti cura/žena i djete živjeti na papirima u zagrebu a ti u splitu(karikiram samo,ne znam otkud ste ni ti ni ona) al stvarno su čudni u policiji za poludit.
meni je 5-6 osoba reklo da ja promjenom prebivališta NE mijenjam vozačku i putovnicu, i jedna osoba je rekla da obavezno to sve moram mijenjati tak da sad ni za to nemam pojma
Da, tako je nekako, sam sto je udaljenost veca od zg - split, vec je Slavonija - Kvarner xD doslovce s 1 strane Hrvatske na drugu... Zaustavila nas policija i rekli su nam da je rok za prijavu 15 dana (na sajtu MUP-a piše 8). A prčkajući po zakonu vidjeh da je kazna 300kn svaki put kad te ulove bez prijavljenog boravišta. Jedino ako ću stalno govoriti da je u posjetu -_- dok nekome nepadne napamet da možda nije...
A koliko znam, osobna se mjenja jer na njoj piše adresa. Tako da se vjerojatno mjenjaju i sve druge isprave di to piše. Osim ako prijaviš boravište, onda ostaje adresa prebivališta.
Cattoc_C is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2010., 18:18   #152
Quote:
ancatdubh kaže: Pogledaj post
moze mi netko objasnit kako osoba moze bit prijavljena na jednom mjestu,a dobivat postu na drugom?sta je onda prebivaliste,a sta boraviste ?

i kako se kontrolira taj boravak/prebivaliste?
prbivalište ti je 'službena' adresa tj. ona koja ti piše na osobnoj i svim ostalim dokumentima

privremeno boravište je kad se prijaviš na policiji na nekoj drugoj adresi, a ne mijenjaš prebivalište. dobiješ potvrdu od policije o prijavi privremenog boravišta i ta potvrda ti vrijedi godinu dana, i nakon toga je moraš produžiti

ako te iz bilo kojeg razloga legitimiraju, a ti nemaš prijavu boravišta, onda si u prekršaju, jer ako i kažeš da si u posjeti ili slično, opet se trebaš prijaviti i platitit boravišnu pristojbu
to je slučak kada su u pitanju različita mjesta prebivališta i boravka

Quote:
djevojchica20 kaže: Pogledaj post
dakle,promijenila sam prebivalište.
sad imam par pitanja- budući da nisam više u zajedničkom kućanstvu s mamom(na koju sam zdravstveno osigurana i sve..) kaj ja gubim time(točnije kaj mama gubi time ),budući da sad nisam u zajedničkom kućanstvu s roditeljima,a redovna sam studentica bez primanja
pa mislim da ona više nema pravo na poreznu olakšicu na tebe jer ne stanujete više skupa, ali raspitaj se o tome

Zadnje uređivanje Katrin : 24.03.2010. at 18:37.
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 09:35   #153
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
ako te iz bilo kojeg razloga legitimiraju, a ti nemaš prijavu boravišta, onda si u prekršaju, jer ako i kažeš da si u posjeti ili slično, opet se trebaš prijaviti i platitit boravišnu pristojbu
to je slučak kada su u pitanju različita mjesta prebivališta i boravka
I mislim da je kazna 300kn... i onda te vole zaje... s time, tako da ni nemožeš prijaviti prebivalište, jer svaka 5. osoba danas nema vlasnićki list, makar legalno živi u stanu koji im je dodjeljen od strane države, tj. kako kontam, svaki stanar zgrade, koji nije otkupio stan, ne može prijaviti ikoga da boravi,prebiva, pa makar mu to bilo djete...osim ako naleti na šalter kod osobe koju nije briga dali imaš sve "potrebne" dokumente, te uzme sam osobnu.
Cattoc_C is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 14:10   #154
mislim da za dijete nemaš problema kod prijave, jer ga ionako moraš prijaviti pa ga i prijavljuješ na svoju adresu

a kad malo bolje razmisliš i ima logike da ne možeš prijaviti bilo koga na stan koji je tebi dodijeljen od strane države, jer dodijeljen je tebi a ne nekom drugom
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 15:06   #155
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
mislim da za dijete nemaš problema kod prijave, jer ga ionako moraš prijaviti pa ga i prijavljuješ na svoju adresu

a kad malo bolje razmisliš i ima logike da ne možeš prijaviti bilo koga na stan koji je tebi dodijeljen od strane države, jer dodijeljen je tebi a ne nekom drugom
Da, upravo to, ali...ne postoji obrazac za prijavljivanje djeteta / supružnika, stoga sam poprilično siguran da je metoda prijave ista... tako da, istina: ima smisla da nemogu prijaviti nekoga u stan koji nije moj...ali... isto tako vjerojatno nebi mogao prijaviti ni vlastito djete. Ili pak unuka... zašto bi to bilo drugačije, ne postoji obrazac za prijavu djeteta na prebivalište, samo prijavu prebivališta - koja je vjerujem, za svakoga ista. Tako da osoba koja nema vlasnički list, a prošvercala se nekako u stan, nebi mogla prijaviti ni djete. Što...također ima smisla, ali i u uvjetima di je to legalno - to je jednostavno manjak obzira... ko da su zaboravili na to da stan može legalno biti dodjeljen tebi, bez da si vlasnik.
Cattoc_C is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 16:49   #156
Quote:
djevojchica20 kaže: Pogledaj post
... meni je 5-6 osoba reklo da ja promjenom prebivališta NE mijenjam vozačku i putovnicu, i jedna osoba je rekla da obavezno to sve moram mijenjati tak da sad ni za to nemam pojma
Ja ti mogu ogovorno reći da moraš promijeniti dokument na kojem piše prebivalište ako se ono promijeni. Ako dobiješ neku prijavu, neće ti vrijediti izgovor da su ti drugi rekli da ne trebaš mijenjati.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 18:54   #157
u policiji su mi rekle 2 djelatnice,
plus jedna mi je rekla suprotno

a odgovor mup-a na mail
Prema odredbi članka 1. Zakona o osobnoj iskaznici ("Narodne novine", broj: 11/02, 122/02 i 31/06) osobna iskaznica je javna isprava kojom se, između ostalog, dokazuje prebivalište i adresa stanovanja. Stoga je zbog promjene adrese stanovanja potrebno mijenjati osobnu iskaznicu.
Međutim, prema odredbi članka 1. Zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana ("Narodne novine", broj: 77/99, 133/02 i 48/05, 74/9) putna isprava je javna isprava kojom se dokazuje identitet i hrvatsko državljanstvo. Slijedom navedenog, zbog promjene adrese stanovanja nije nužno mijenjati i putovnicu.

i

Vozačka dozvola je javna isprava koju nadležno tijelo izdaje određenoj osobi i kojom se dokazuje pravo na upravljanje vozilom.
Sukladno tome, vozačka se dozvola treba mijenjati prilikom promjene prezimena, ali ne i prilikom promjene prebivališta.


tako da,nisi u pravu, više vjerujem sad odgovoru tajnice mupa i dokumentima na mupovoj stranici
Djevojče is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2010., 21:10   #158
Quote:
djevojchica20 kaže: Pogledaj post
... tako da,nisi u pravu, više vjerujem sad odgovoru tajnice mupa i dokumentima na mupovoj stranici
Zakon o osobnoj iskaznici kaže i da se osoba ne smije služiti osobnom iskaznicom ako su se promijenili njeni osobni podaci (čl. 5. st. 1. toč. 1., kažnjiv po čl. 24. st. 1.).
Ali Zakon o putnim ispravama hrvatskih državljana također kaže da se osoba ne smije služiti putovnicom ako ona iz bilo kojeg razloga ne služi svojoj svrsi, u što je ubrojeno i ako su se promijenili osobni podaci osobe (čl. 39. st. 1. toč. 1., kažnjiv po čl. 54. st. 1. toč. 1.). Naravno da njena svrha nije dokazivanje prebivališta, ali...
Za vozačku si potpuno u pravu. Pomiješao sam sa prometnom dozvolom koja se mora promijeniti u slučaju promjene adrese vlasnika (čl. 250. st. 4., kažnjiv po čl. 250. st. 12. Zakona o sigurnosti prometa na cestama).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 16:46   #159
putovnicu ne moraš mijenjati sa promjenom adrese već ona važi do isteka.

do prije koju godinu morala se mijenjati vozačka, ali vidim da to više nije slučaj.

za prometnu ne znam jer ja sam se selila u drugu županiju pa sam morala jer sam mijenjala registarske tablice te sam odjavljivala i ponovo prijavljivala auto.
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 12:23   #160
Quote:
djevojchica20 kaže: Pogledaj post
u policiji su mi rekle 2 djelatnice,
plus jedna mi je rekla suprotno

a odgovor mup-a na mail
Prema odredbi članka 1. Zakona o osobnoj iskaznici ("Narodne novine", broj: 11/02, 122/02 i 31/06) osobna iskaznica je javna isprava kojom se, između ostalog, dokazuje prebivalište i adresa stanovanja. Stoga je zbog promjene adrese stanovanja potrebno mijenjati osobnu iskaznicu.
Međutim, prema odredbi članka 1. Zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana ("Narodne novine", broj: 77/99, 133/02 i 48/05, 74/9) putna isprava je javna isprava kojom se dokazuje identitet i hrvatsko državljanstvo. Slijedom navedenog, zbog promjene adrese stanovanja nije nužno mijenjati i putovnicu.

i

Vozačka dozvola je javna isprava koju nadležno tijelo izdaje određenoj osobi i kojom se dokazuje pravo na upravljanje vozilom.
Sukladno tome, vozačka se dozvola treba mijenjati prilikom promjene prezimena, ali ne i prilikom promjene prebivališta.


tako da,nisi u pravu, više vjerujem sad odgovoru tajnice mupa i dokumentima na mupovoj stranici
Ako nije tajna, može li se znati na koji mail si slala upit ? želim ih pitati za to s vlasničkim listom i prebivalištem, a nisam baš siguran za kontaktiranje, jer već sam ih nazvao 3x pa su svaki put bili ljuti
Cattoc_C is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:51.