Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2014., 20:36   #241
Quote:
markica8 kaže: Pogledaj post
Ali imam ugovor o kupnji stana, Rješenje Općinskog građanskog suda da sam vlasnik, zašto iseliti.
Zato što je prostor u koji si uselio suvlasništvo i zato što se jedan od suvlasnika ne slaže s tim da ti useliš tamo. To što si ti sklopio nekakav ugovor s Gradom, možeš objesiti mačku o rep. Grad nije bio vlasnik tog prostora da bi ti ga mogao prodati.
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 20:49   #242
Dakle ti mislis da bi trebao iseliti bez obzira sto sam vlasnik. Naime svi stanari u zgradi su suvlasnici pa tako i ja, no hvala na razmisljanju i odgovorima.
markica8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 21:41   #243
Quote:
markica8 kaže: Pogledaj post
Dakle ti mislis da bi trebao iseliti bez obzira sto sam vlasnik. Naime svi stanari u zgradi su suvlasnici pa tako i ja, no hvala na razmisljanju i odgovorima.
Valjda zajednički vlasnici. Sumnjam da se veš kuhinja može podijeliti na nekakve samostalne suvlasničke cjeline da bi te se uopće moglo upisati kao nekog suvlasnika. a ako nemaš neki drugi suvlasnički dio u zgradi, ne možeš biti ni zajednički vlasnik tog prostora. Ali sve da i jesi, ne možeš biti jedini, koliko god bi ti imao pravo koristiti zajednički prostor toliko bi imali i drugi.
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 11:12   #244
prokisnjavanje i neazurnost upravitelja zgrade

Prije vise od godinu dana je prijavljeno prokisnjavanje jer je bura strgala crepove.bio sam nekoliko puta kod upravitelja i bilo mi je obecano da ce se napraviti i cak postoji radni nalog(po njegovoj prici)no kako godinu dana nitko nista ne poduzima meni je steta od prokisnjavanja sve veca i veca.pocelo je curiti na nekoliko mjesta i skoro totalno unistilo strop i sada se kisnica cak sljeva niz bocbe zidove koji bi mogli pljesnivit.sto i kako dalje?da li mogu trazit da me adekvatno smjeste u hotel(iako sam vlasnik stana)mogu li traziti po osiguranju sanaciju novonastale stete?kako da ih natjeram da se to popravi u sto skorije vrijeme jer u u stanu ispod mene se pojavljuju fleke.pricuvu naravno uredno uzimaju

Ako postoji ovakva tema neka ju admin preseli
ghostrider750 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 11:42   #245
Imam problem sa susjedom iznad mog stana. Promočilo mi je na strop od kupaone, njegova kupaona je iznad. Firma koja je upravitelj zgradom je poslala hitnu intervenciju da riješe, zakrpali su, ali se pojavilo ponovo. Više ne žele doći, jer tvrde da on mora promijeniti cijelu kupaonu koja je stara i za obnovu. Predstavnik stanara je drven i ne mrda. Zgrada ima osiguranje, plaćam pričuvu. Susjed tvrdi da nema para da sredi kupaonu. Nemoćna sam, tolike institucije postoje, a na kraju ispada da ću sve morati utuživati privatnom tužbom. Jel netko ima sličnu situaciju i ako da, kako ju riješiti? Hvala.
marija82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 15:39   #246
Pozdrav,

zanima me da li je za veće investicije potrebno sakupiti 51% ili se svi stanari moraju složiti.
Naime, pronalazim različite informacije,
od toga da je "za nužne i hitne zahvate " dovoljno 51% pa do toga da je za svaku veću investiciju potrebna suglasnost svih.

http://www.udruga-stanara.hr/pitanja.asp
http://i.snag.gy/7B13g.jpg

Da li postoji na webu (NN?) koji govori o tome?

Hvala!
TheMaxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2014., 13:12   #247
ja sam promjenio krov sa 51%. upravitelj je gskg
koje radove mislis raditi?
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 22:46   #248
da li se svi stanari moraju sloziti da se promijeni fasada (vecina bi htjela termo-izolaciju pojacati) na zgradi sa 8 stanova?
tipica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2015., 01:16   #249
FOND

Quote:
tipica kaže: Pogledaj post
da li se svi stanari moraju sloziti da se promijeni fasada (vecina bi htjela termo-izolaciju pojacati) na zgradi sa 8 stanova?
prijavite se na fond, sad vam eu fondovi financiraju izradu projekta za poboljsanje sa 100%, dok radove sa 40% ukupne vrijednosti cijene radova
Hiperlite is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 15:31   #250
UPRAVLJANJE ZGRADOM - JAVNA USLUGA?

Je li upravljanje stambenim zgradama po upravitelju spada u djelatnost, PRUŽANJE JAVNE USLUGE ? Iili ne.

Hvala
praksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 23:05   #251
Quote:
praksa kaže: Pogledaj post
Je li upravljanje stambenim zgradama po upravitelju spada u djelatnost, PRUŽANJE JAVNE USLUGE ? Iili ne.

Hvala
Ne.

Javne usluge su navedene u Zakonu o zaštiti potrošača Članak 24.
excaliboor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2015., 18:15   #252
Pozdrav,

Predstavnik sam stanara u maloj zgradi sa 6 stanova i na toj sam funkciji od useljenja tj. od sklapanja ugovora sa GSKG koje je upravitej zgrade čitavo vrijeme. S obzirom da je riječ o novogradnji nekih većih intervencija i troškova iz pričuve nije bilo.

Kako to obično biva uz redovite platiše postoje i oni koji smatraju da pričuvu ne treba plaćati i da će održavanje podmirivati ostali stanari umjesto njih.

Upravo neredoviti platiša, koji od sklapanja ugovora sa GSKG-om nije platio niti lipe pričuve, podnio je zahtjev za mojom smjenom i sakupio "dovoljan" broj potpisa kako bi me se smijenilo.

Da pojasnim ovaj "dovoljan" koji je u biti i moje pitanje: dotični je prikupio potpise suvlasnika koji su u vlasništvu više od 51% stambene površine u zgradi čime je dobio "većinu". Problem je u tome što je prevagu donio "potpis" osobe koja je umrla prije nekoliko mjeseci i siguran sam nije mogla potpisati zahtjev za mojom smjenom.

Moje (prvo) pitanje glasi: po kojoj osnovi se taj potpis može smatrati valjanim (stan je bio u 100% vlasništvu pokojnog, ne recimo u omjeru 50/50 između njega i supruge) i može li se potpis supruge uzeti kao valjan bez punomoći ili do okončanja ostavinske rasprave kojom će se utvrditi tko je vlasnik stana?

Također, koje mjere mogu poduzeti ako je potpis pokojnog krivotvoren, tj. mogu li osporiti i poništiti postupak koji ni po čemu nije bio niti korektan niti transparentan?

---

Drugo pitanje, nastavno na gornji slučaj: možemo li ja i ostatak suvlasnika, u slučaju da naum gospodina uspije i smjeni me s pozicije predstavnika stanara zahtijevati da sve transakcije iz pričuve provode isključivo uz potpis jednog ili više supotpisnika, jer iskreno sumnjamo u namjere dotičnog i postoji realna mogućnost izvlačenja novca iz pričuve kroz fiktivne troškove?

---

Treće pitanje (mnogo problema za tako malu zgadu): jedan od stanara, bez znanja i privole ostatka suvlasnika proširio je svoj stan u potkrovlju na potkrovni prostor uzurpiravši time cca 15 m2. Isti nije zaveden u zemljišnim knjigama gdje je još uvijek izvorna kvadratura stana. Koji pravni koraci su suvlasnicima na raspolaganju jer je dotični gospodin prisvojio veći dio zajedničkih prostora zgrade (potkrovlje) + koja je prva instanca kojoj se možemo obratiti (građevinska inspekcija)?

Unaprijed hvala na odgovorima.

Zadnje uređivanje TYPE01 : 30.03.2015. at 18:28.
TYPE01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 23:24   #253
Jel' netko ovdje kod Kesslera?
excaliboor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 12:36   #254
pozdrav svima!

postoji li negdje nekakav propis, zakon, bilošto, koji ograničava mene, kao vlasnika stana, u uređenju stana?

tj., može li nam predstavnik stanara, sa ostalim stanarima, zabraniti određene radove unutar našeg stana?


hvala svima na odgovorima.
keiTee is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 14:30   #255
Predstavnik suvlasnika

Zbog smjene prestavnika suvlasnika u našoj zgradi, dosta sam se angažirala oko proučavanja pravne regulative, te sam naletila i na ovo:

Članak 375.
(1) Uzajamni odnosi suvlasnika u svezi s upravljanjem i korištenjem nekretnine utvrđuju se ugovorom koji mora biti sklopljen u pisanom obliku (međuvlasnički ugovor).

(2) Međuvlasnički ugovor iz stavka 1. ovoga članka sadrži osobito:

- veličinu suvlasničkih dijelova nekretnine,

- uvjete i način upravljanja nekretninom,

- pobliže podatke o osobi koja će upravljati nekretninom,

- opseg poslova koje će obavljati ta osoba, odgovornost za obavljanje poslova i sl.,

- uvjete i način prikupljanja i raspolaganja sredstvima zajedničke pričuve,

- ime SUVLASNIKA ovlaštenoga za predstavljanje i zastupanje suvlasnika prema upravitelju, odnosno trećim osobama i granice njegovih ovlasti,

- uvjete i način korištenja zajedničkih prostorija, uključujući i stan namijenjen za nadstojnika zgrade, te uređaja i zemljišta koje pripada određenoj nekretnini.

(3) Odluke koje proizlaze iz međuvlasničkoga ugovora obvezuju sve suvlasnike ako je ugovor sklopila većina suvlasnika čiji suvlasnički dijelovi čine više od polovice vrijednosti svih posebnih dijelova nekretnine.

(4) Odredbe međuvlasničkoga ugovora imaju učinak i prema suvlasniku koji je to pravo stekao nakon sklapanja međuvlasničkoga ugovora.

Uz to sam sam naletila na odluku suda:

Predstavnik suvlasnika može biti imenovan isključivo između suvlasnika. To je potvrdio drugostupanjski sud u Rijeci.
U predmetu poslovni broj Gž-5217/2009-2 (konačno rješenje doneseno u Listopadu 2012.godine), Županijski sud u Rijeci je potvrdio da predstavnik suvlasnika ne može biti osoba koja nije suvlasnik u stambenoj zgradi. Sud nije donio nikakve novine osim što je postupio sukladno čl.375. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. U Zakonu jasno stoji da suvlasnici biraju predstavnika između sebe.

Upravo je to i moje pitanje, imate li iskustva?
Naime, sakupili smo većinu stambene površine aktivnih suvlasnika i neće biti problem oko smjene, ali to bi bio šlag na torti.
A i upitan je i svaki potpisani dokument osobe koja je obavljala poslove predstavnika, a koja nije suvlasnik (barem prema gruntovnici, a ona bi trebala biti primarna).
Sally Cinnamon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2015., 23:39   #256
Quote:
Sally Cinnamon kaže: Pogledaj post
Upravo je to i moje pitanje, imate li iskustva?
Naime, sakupili smo većinu stambene površine aktivnih suvlasnika i neće biti problem oko smjene, ali to bi bio šlag na torti.
A i upitan je i svaki potpisani dokument osobe koja je obavljala poslove predstavnika, a koja nije suvlasnik (barem prema gruntovnici, a ona bi trebala biti primarna).
Znam slucajeve predstavnika koji nisu istovremeno i suvlasnici.
I ne vidim zasto bi morali biti. Ako mogu dati punomoc bilo kome za bilo sto, zasto ne bi mogao i nekome da obavlja posao mog predstavnika, makar ne bio suvlasnik?
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2015., 21:17   #257
pozdrav svima! I Sretna nova 2016 godina!!


-zgrada je stara, izgrađena 1946
- GSKG upravitelj, koji ne brine za zgradu 20 godina i više
- svake godine 10 000kni više ide na razne hitne intervencije(voda, kanalizacija)
- isti izvođači radova, koji su nesposobni, rade šlampavo, itd... ali oni uredno dobiju svaki posao u zgradi
(primjer zadnje izmjene glavnog ventila u stanu http://oi63.tinypic.com/281vjma.jpg


-trenutno smo u fazi prebacivanja upravljanja zgradom, pa me zanima imamo li pravo tužiti GSKG za nastalu štetu, te neprofesinalno obavljanje posla, kako Upravitelja, tako i izvođača radova, čitajući zakon o upravljanju, vidio sam da upravitelj nije djelovao sukladno zakonu o upravitelju ČL. 379 st. 1i2.

Upravitelj je dolazio samo prilikom velikih šteta, i to kad je morao... nikad nam nije donio prijedloge , npr da se postave nove cijevi, nova kanalizacija, krovište itd....
u ovih 20 i više godina smo mogli isplatiti bilo kakav kredit koji bi nam sanirao postojeće stanje, u kojem iz godine u godinu samo plačamo hitne intervencije koje su skuplje od postavljanja nove instalacije...

hvala!
WhoWhenWhere is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2016., 22:28   #258
Quote:
WhoWhenWhere kaže: Pogledaj post
pozdrav svima! I Sretna nova 2016 godina!!


-zgrada je stara, izgrađena 1946
- GSKG upravitelj, koji ne brine za zgradu 20 godina i više
- svake godine 10 000kni više ide na razne hitne intervencije(voda, kanalizacija)
- isti izvođači radova, koji su nesposobni, rade šlampavo, itd... ali oni uredno dobiju svaki posao u zgradi
(primjer zadnje izmjene glavnog ventila u stanu http://oi63.tinypic.com/281vjma.jpg


-trenutno smo u fazi prebacivanja upravljanja zgradom, pa me zanima imamo li pravo tužiti GSKG za nastalu štetu, te neprofesinalno obavljanje posla, kako Upravitelja, tako i izvođača radova, čitajući zakon o upravljanju, vidio sam da upravitelj nije djelovao sukladno zakonu o upravitelju ČL. 379 st. 1i2.

Upravitelj je dolazio samo prilikom velikih šteta, i to kad je morao... nikad nam nije donio prijedloge , npr da se postave nove cijevi, nova kanalizacija, krovište itd....
u ovih 20 i više godina smo mogli isplatiti bilo kakav kredit koji bi nam sanirao postojeće stanje, u kojem iz godine u godinu samo plačamo hitne intervencije koje su skuplje od postavljanja nove instalacije...

hvala!
mislim da ste si sami odgovorili na ovo pitanje, ako je nastala imovinska steta-naravno (s tim da mora postojati kauzalni neksus-radnja/propustanje upravitelja zbog koje je nastala steta)
__________________
Možemo je Pametno i Fokusirano, 2 u 1.
VitaliK is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 21:54   #259
Question Pravo predstavnika

Trebao bi jednu informaciju iako živimo u banana državi izgledom i stanjem.. zanima me koja su prava predstavnika suvlasnika zgrade konkretno danas me u sanducicu docekao papir i u svim ostalima sa podacima o ne placenoj pricuvi gdje sam ja isto naveden zbog jedne zaboravljene uplate s kojom se sporim.. ako gskg nije javno naveo da sam dužan otkud njemu pravo da javno to obznani svima
kralj1992 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 15:25   #260
predstavnik suvlasnika prvi dobije na uvid od gskg godisnje izvjesce o uplatama troskovima i dugovanjima (utuzenim i neutuzenim) za proteklu godinu. iste podatke od gskg dobije i svaki suvlasnik no sa 1-2mj zakasnjenja.
predstavnik nije napravio nista krivo sa ubacivanjem liste duga u vas sanducic jer vam je samo dao do znanja da imate dug. kako je ubaceno u sanducic, stvar i dalje nije javno objavljena stoga nema nikakvih problema.
uostalom sami kazete da ste zaboravili na taj dug i sad su vas podsjetili da to platite. pa jel bolje da vas tako podsjete ili da vas Hanžeković i njemu slicni podsjete sa ovrhom?
gskg ni predstavnik ne smiju javno objavljivati podatke, no obavjesti u sanducicu suvlasnicima su dozvoljene.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:14.