Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2011., 15:24   #101
tako je.zakon na papiru je jedno i istina da se procelje sa prozorima svrstava u zajednicke dijelove no u praksi se troskovi zamjene prozora rade o trosku vlasnika a ne iz pricuve (iako bi se moglo i iz pricuve samo za to treba suglasnost natpolovicne vecine u kvadraturi zgrade).
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 15:40   #102
Zadužnica ?

Molila bih pomoć, ako tko zna;
u našoj zgradi se već 10 godina pokušavamo dogovorit popravit krov,
konačno je skupljeno dovoljno sredstava za dizanje kredita,
više od 51% vlasnika stanova je potpisalo da su ZA dizanje kredita i uređenje krova te da nam se zato podigne pričuva
i onda je puklo kada je predstavnica stanara trebala potpisati zadužnicu.
Ona tvrdi da potpisivanjem te zadužnice svojom imovinom odgovara ukoliko tko od nas prestane plaćati svoj dio pričuve i ne želi ju potpisat.
S obzirom da me sad u GSKGu malo zafrkavaju (u najmanju ruku) preko telefona,
a nemam trenutno vremena ići im u posjete,
da li mi možda tko može reći što TOČNO stoji u toj zadužnici?
Ili barem gdje to mogu vidjet / skinut s neta / pročitat / koga pitat ?



Hvala
__________________
I'm not quiet, I'm plotting.
Annie Lou is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 17:10   #103
Oh, hvala modovima što su me spojili sa ovom temom
Odmah da dodam još jedno pitanje; naravno u zgradi imamo jednu "super" sustanarku (koja je i vlasnica stana)
koja nema pametnijeg posla nego maltretirati sve u zgradi...
Niti jedan sastanak ne može proći normalno, bez njenog urlanja i odugovlačenja
tako da na kraju nikada ništa ne riješimo
Ona se čak prijetila predstavnici stanara da ukoliko potpiše zadužnicu za dizanje kredita za popravak krova, da će ju tužit.
Ukoliko smo mi skupili >51% potpisa vlasnika stanova za dizanje pričuve i suglasnost za dizanje kredita za popravak krova, da li ona stvarno može nekog od nas i/ili predstavnika stanara tužit?
Nikome se ne da zezat sa poludjelom pravnicom koja ne zna što bi sama sa sobom.......sve u kući stagnira već godinama, osim cijevi u njenoj kupaonici koje svako malo puknu pa se moraju popravljat....
__________________
I'm not quiet, I'm plotting.
Annie Lou is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 20:25   #104
koliko je meni poznato za dizanje kredita je potrebna 100% suglasnost jer svi suvlasnici odgovaraju sa svojim udjelom. i ne mozete nekoga prisiliti da se zaduzi ako to ne zeli. sa 51% mozete promjeniti krov ako postoji dovoljan iznos koji ce pokriti taj trosak, a ako ga nemate mozete dici kredit sa 100% ili sa 51% podici visinu pricuve i strpiti se jos koju godinu.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 21:06   #105
Quote:
Annie Lou kaže: Pogledaj post
Molila bih pomoć, ako tko zna;
u našoj zgradi se već 10 godina pokušavamo dogovorit popravit krov,
konačno je skupljeno dovoljno sredstava za dizanje kredita,
više od 51% vlasnika stanova je potpisalo da su ZA dizanje kredita i uređenje krova te da nam se zato podigne pričuva
Ja ti mogu reći samo kako smo mi to riješili prije par mjeseci: tražio se pristanak 50% suvlasnika za podizanje pričuve, a 80% (gledano u m2) za odobravanje kredita (to je uvjetovala banka).
Što se tiče zadužnice baš mi i ne zvuči realno da predstavnica snosi posljedice ako netko ne plaća. Svatko odgovara za svoje (ne)plaćanje pričuve. Što se tiče "super" stanarke ukoliko se većina složila ona vam ne može ništa. Pretpostavljam da bi te stvari trebale bit riješene međuvlasničkim ugovorom.
mihaela8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 21:37   #106
Quote:
balkanjeros kaže: Pogledaj post
Standardan problem: zgrada, zadnji kat, ravni krov, prokišnjava mi strop i to gadno. Prije 3 godine rađena je sanacija pola krova (uključujući i dio iznad mog stana) jer je susjedi prokišnjavalo. Njen problem je riješen ali u međuvremenu (prije 2 mjeseca) počinje curiti kod mene.

Prijavio problem i predstavniku stanara i upravitelju zgrade - prvo usmeno (telefonom), a nakon par tjedana zavlačenja i pismeno (preporučeno na GSKG).

Thnx unaprijed ...
slična situacija i kod mene.ravni krov,prokišnjava.zid po zimi pun gljivica(vanjski zid,sjeverna strana).nažalost i dijete spava u takvoj sobi.
predstavnica,oglušuje se na probleme(inače svi imamo problema s njom,al to je preduga priča)gskg je izašlo na teren,rekli cca 20 000 kn.sanacija.ali,nema se novaca tj.zgrada ima na računu 4000 kn,i što sad?
otvoreno mi kažu da ovisim o dobroj volji predstavnice.
krasno,jer ne znam kako će sve ovo završiti.
__________________
Ljudi će zaboraviti što ste rekli, zaboravit će i što ste učinili, no nikad neće zaboraviti kako su se osjećali zbog vas.
plagra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 19:48   #107
mihaela8, jones85, hvala vam na odgovorima

Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
koliko je meni poznato za dizanje kredita je potrebna 100% suglasnost jer svi suvlasnici odgovaraju sa svojim udjelom. i ne mozete nekoga prisiliti da se zaduzi ako to ne zeli.
Navodno (tako su mi rekli), da zadužnicu potpisuje svaki vlasnik stana ponaosob ukoliko kredit iznosi više od 10.000 kn po vlasniku, a ukoliko je kredit manji, onda zadužnicu potpisuje predstavnik stanara, ako je >51% vlasnika suglasno.
Za odobrenje kredita je bilo sve spremno i gotovo, jer nas je večina pristala na kredit (od 14 - 12 nas je pristalo).

Quote:
mihaela8 kaže: Pogledaj post
...tražio se pristanak 50% suvlasnika za podizanje pričuve..
To je već riješeno i mi već oko 2 godine plaćamo pričuvu 400kn mjesečno.

Quote:
mihaela8 kaže: Pogledaj post
...a 80% (gledano u m2) za odobravanje kredita (to je uvjetovala banka).
E, taj dio ja TOČNO ne znam, ali hvala, budem se raspitala da mi razjasne kako je kod nas traženo da bude.


Neki dan mi je tehničar GSKGa zadužen za našu zgradu bio u stanu i rekao da krov iznad nas izgleda "kao da je sotona plesala po njemu", i da će mi hitno napraviti procjenu sanacije, i da se to odmah treba riješiti.
Htjela sam biti fer prema ostalim stanarima, i pričekati, pa riješiti cijeli krov, a ne platiti (sigurno previše) sanaciju tog dijela iznad mene, pa da opet ne bude ništa od cijelog popravka. Međutim, ukoliko neće ići drugačije, pristat ću na bilo što... masno plaćam tu pričuvu da bi mi se krov srušio na glavu zato što neke stanare nije briga ukoliko ne curi njima po glavi...
__________________
I'm not quiet, I'm plotting.
Annie Lou is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 07:58   #108
Quote:
Annie Lou kaže: Pogledaj post
Navodno (tako su mi rekli), da zadužnicu potpisuje svaki vlasnik stana ponaosob ukoliko kredit iznosi više od 10.000 kn po vlasniku, a ukoliko je kredit manji, onda zadužnicu potpisuje predstavnik stanara, ako je >51% vlasnika suglasno.
Ja sam predstavnik stanara i NE BIH NIKAD potpisao zadužnicu za kredit zgradi. S tim papirom ja dozvoljavam drugoj strani da se namiri direktno na mojoj imovini ako ne može od prikupljene pričuve. Samo luđak bi to potpisao. Što ako sutra prodam stan u toj zgradi i odselim nekamo, i dalje me to može zakačiti. Malo previše očekujete od predstavnika u ovom slučaju.

Inače rješenje je moguće na drugi način, a to je da nađete izvođača koji je voljan prihvatiti 50% iznosa odmah, a za ostatak vas kreditirati iz (povećane) pričuve, pri čemu nema dodatnih garancija tipa zadužnica, mjenica itd.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 22:31   #109
Lightbulb

Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
Ja sam predstavnik stanara i NE BIH NIKAD potpisao zadužnicu za kredit zgradi. S tim papirom ja dozvoljavam drugoj strani da se namiri direktno na mojoj imovini ako ne može od prikupljene pričuve. Samo luđak bi to potpisao. Što ako sutra prodam stan u toj zgradi i odselim nekamo, i dalje me to može zakačiti. Malo previše očekujete od predstavnika u ovom slučaju.
Ne očekujemo ništa jer predstavnika stanara nemamo
+ Pretpostavljam da nisi onda pročitao moja prethodna 2 posta, jer sam baš i pitala da li je to stvarno tako (da potpisivanjem zadužnice predstavnik odgovara vlastitom imovinom)? Jer mi to nitko nije htio konkretno odgovorit.
Razmišljala sam o tome da pristanem biti ja predstavnik, ali čemu?
Samo će me svi zafrkavat, krov se neće riješit, a telefonski račun će mi poletit...
__________________
I'm not quiet, I'm plotting.
Annie Lou is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2011., 08:24   #110
Čuj, ako se radi o krovu direkt iznad tvoje glave, onda bi bilo bolje da se pozabaviš cijelom pričom. Ako je neki dio stana nepodesan za korištenje zbog prokišnjavanja (gljivice itd), pozovi sanitarnu inspekciju pa će ona narediti upravitelju da sanira krov o svom trošku i zgradi digne pričuvu i tako se naplati. Inspekciju ne zanima da li je većina u zgradi za sanaciju ili nije, postoje slučajevi kad se mora intervenirati bez obzira na mišljenje stanara. Raspitaj se malo, znam da je ovo moguće, ali nemam konkretnih iskustava, mi smo svoj krov sredili čim je procurio.

Pogledaj i ovaj link, tamo se možeš isto raspitati za džabe

http://www.udruga-stanara.hr/
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2011., 08:57   #111
Quote:
Annie Lou kaže: Pogledaj post
Navodno (tako su mi rekli), da zadužnicu potpisuje svaki vlasnik stana ponaosob ukoliko kredit iznosi više od 10.000 kn po vlasniku, a ukoliko je kredit manji, onda zadužnicu potpisuje predstavnik stanara, ako je >51% vlasnika suglasno.
Ovo je vjerojatno točno. Mi smo digli kredit na nekih 100.000 kn (koliko nas je i koštala kompletna sanacija krova) i to na rok od 5 godina. Svaki je suvlasnik trebao potpisati svoju zadužnicu.
mihaela8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2011., 19:23   #112
Imam jedno pitanje koje u moru propisa ili nisam vidio ili nisam shvatio ali valjda najvjerojatnije bi volio potvrdu od nekog iskusnog... znači moje pitanje se odnosi na projekt na nekoj zgradi, bilo da je to postavljanje reklame ili nečega drugoga od kojeg zgrada ima direktnu korist. Znači firma x hoče npr staviti reklamu na zgradu i za to uplačivati mjesečnu naknadu u pričuvu ili već neki izdvojeni račun. Koliko stanara mora dati suglasnost za takav projekt, da li 100% ili 51% te gdje još u svemu postoji neka caka?

Hvala unaprijed!!!!
ask29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 07:28   #113
Smile Poboljšice na stambenoj zgradi

u načelu bi trebao 100% suglasnost za svaku poboljšicu na stambenoj zgradi, što se tiče reklama u Zagrebu prolazi i 70%

grupa Predstavnik suvlasnika na Facebooku ( group_113013578760828 )

Zadnje uređivanje Katrin : 04.07.2011. at 09:09.
Mnemonic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2011., 07:37   #114
Kod mene u zgradi se digao pozamašan kredit za sanaciju fasade sa jedva 50 i nešto posto suglasnosti stanara.
Vulteroz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 22:51   #115
kod mene u zgradi se diže kredit od 600.000kn isto s jedva prek 50% postpisa a zgrada je velika (200 stanova). gradsko stambeno koje će nam isposlovati kredit i uzeti si proviziju za to su rekli da se može dizati kredit sa 50%
dostaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 21:49   #116
trebam hitan odgovor

zgrada ima dva ulaza, prizemlje i dva kata, na svakom katu su 4 stana, dva od 50i nešto kvadrata i dva od 35 kvadrata. veći stanovi imaju garaže.
maloprije saznam, od treće osobe da je sutra sastanak stanara, zbog dogovora oko farbanja vrata na garažama što bi se platilo iz pričuve.
wtf!
da li to može ići tako?
naime, prošle godine su se izradile betonske staze do garaža, opet investicija iz pričuve koja koristi polovici stanara, tj. onima koji imaju garažu.
da li se pri odlučivanju zbrajaju kvadrati, jer ako da, onda mi s manjim stanovima u odlukama koji pogoduju vlasnicima većih stanova, nikad ne možemo "pobijediti".
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 11:15   #117
Quote:
C71 kaže: Pogledaj post
zgrada ima dva ulaza, prizemlje i dva kata, na svakom katu su 4 stana, dva od 50i nešto kvadrata i dva od 35 kvadrata. veći stanovi imaju garaže.
maloprije saznam, od treće osobe da je sutra sastanak stanara, zbog dogovora oko farbanja vrata na garažama što bi se platilo iz pričuve.
wtf!
da li to može ići tako?
naime, prošle godine su se izradile betonske staze do garaža, opet investicija iz pričuve koja koristi polovici stanara, tj. onima koji imaju garažu.
da li se pri odlučivanju zbrajaju kvadrati, jer ako da, onda mi s manjim stanovima u odlukama koji pogoduju vlasnicima većih stanova, nikad ne možemo "pobijediti".
ovo sto pricate je posve legalno i legitimno.teoretski da. vecina suvlasnika po zbroju kvadrata odlucuje o raspodjeli novaca.
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 18:40   #118
Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
ovo sto pricate je posve legalno i legitimno.teoretski da. vecina suvlasnika po zbroju kvadrata odlucuje o raspodjeli novaca.
dobro, to s kvadratima sam i mislila da je tako, ali što je s garažnim vratima?
da li su one u vlasništvu ili suvlasništvu?
da li se za garaže još nešto posebno plaća u pričuvi? (predstavnik stanara kaže da da)
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 12:25   #119
garazna vrata kao i vanjska vrata od stana i stolarija na procelju zgrade spada pod dijelove zgrade koji se financiraju iz zajednickog racna (pricuve) makar se u hrvatskoj to ne radi iz neznanja ili premalog izdvajanja u zajednicku pricuvu pa ljudi sami o svom trosku obnavljaju te dijelove. a za garaze se isto placa pricuva ako je zgrada etazirana, samo se ne obracunava kao povrsina stana nego malo manje
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 16:26   #120
Quote:
C71 kaže: Pogledaj post
dobro, to s kvadratima sam i mislila da je tako, ali što je s garažnim vratima?
da li su one u vlasništvu ili suvlasništvu?
da li se za garaže još nešto posebno plaća u pričuvi? (predstavnik stanara kaže da da)
Kod nas stanari koji imaju garažu plaćaju pričuvu za garažu. Koeficijent je 0,5 i 0,75 ovisno o položaju garaže (garaža u zatvorenom prostoru ili s direktnim pristupom).
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:15.