Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2017., 12:00   #1101
Dovršeno kriminalistočko istraživanje za događaj iz 1991. godine. U 2017. godini

Zbog raketiranja Banskih dvora 1991. godine kazneno je prijavljeno šest osoba, otkriveno je na današnjoj konferenciji za novinare u povodu dovršenog kriminalističkog istraživanja napada koje su izveli zrakoplovi nekadašnje Jugoslavenske vojske.

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/poli...godine-1213781 - www.vecernji.hr

https://www.vecernji.hr/vijesti/poli...godine-1213781
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 13:16   #1102
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Dovršeno kriminalistočko istraživanje za događaj iz 1991. godine. U 2017. godini

Zbog raketiranja Banskih dvora 1991. godine kazneno je prijavljeno šest osoba, otkriveno je na današnjoj konferenciji za novinare u povodu dovršenog kriminalističkog istraživanja napada koje su izveli zrakoplovi nekadašnje Jugoslavenske vojske.

Pročitajte više na: https://www.vecernji.hr/vijesti/poli...godine-1213781 - www.vecernji.hr

https://www.vecernji.hr/vijesti/poli...godine-1213781
Kao da gledam neku tragikomediju, za prikupljanje dokaza i podizanje optužnice im je trebalo "samo" 26 godina, bravo majstori.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 13:22   #1103
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Kao da gledam neku tragikomediju, za prikupljanje dokaza i podizanje optužnice im je trebalo "samo" 26 godina, bravo majstori.
Čisti nadrealizam...

Kao da čitaš neki nadrealistički roman o birokraciji a'la Kafka

Njihova "efikasnost" me podsjetilo na ovaj vrhunski roman

https://fraktura.hr/institut-za-namjestanje-satova.html

Čudi me samo što se i mi nismo toga sjetili. A možda i postoji takva neka agencija, vrag će ga znat.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 13:34   #1104
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Čisti nadrealizam...

Kao da čitaš neki nadrealistički roman o birokraciji a'la Kafka

Njihova "efikasnost" me podsjetilo na ovaj vrhunski roman

https://fraktura.hr/institut-za-namjestanje-satova.html

Čudi me samo što se i mi nismo toga sjetili. A možda i postoji takva neka agencija, vrag će ga znat.
Pa mogli bi kao amblem imati puža i natpis festina lente.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 23:09   #1105
Sjećate se HDZ-ovca koji je preko fejsa pozvao na strijeljanje aktivista? DORH u tome ne vidi ništa problematično
DORH je odbacio kaznenu prijavu protiv Hrvoja Marušića za javno poticanje na nasilje i mržnju
http://www.telegram.hr/politika-krim...problematicno/

Enteresantno.

Je li to zbog upotrijebljene formulacije "treba vas", a ne "budemo vas" ili "ja bih vas"?
Jer ako jest, ako je to sve što je potrebno da se može zazivati nečija strijeljanja...


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 23:24   #1106
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post

Je li to zbog upotrijebljene formulacije "treba vas", a ne "budemo vas" ili "ja bih vas"?
U slučaju takve formulacije moglo bi se raditi o prijetnji pa bi bilo kaznenog djela.
Fall is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 23:26   #1107
Bilo bi u smislu prijetnje, da.
Ali ako je takva formulacija prijetnja, kakva nam onda ostaje za "poticanje na nasilje i mržnju"?

"Da smo demokratska država sudili bi vam za veleizdaju i strijeljali vas!
A vjerojatno i hoće, uskoro..."
meni odgovara tom opisu.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 23:42   #1108
Opis kaznenog djela nije "tko potiče na nasilje", nego:


(1) Tko putem tiska, radija, televizije, računalnog sustava ili mreže, na javnom skupu ili na drugi način javno potiče ili javnosti učini dostupnim letke, slike ili druge materijale kojima se poziva na nasilje ili mržnju usmjerenu prema skupini ljudi ili pripadniku skupine zbog njihove rasne, vjerske, nacionalne ili etničke pripadnosti, podrijetla, boje kože, spola, spolnog opredjeljenja, rodnog identiteta, invaliditeta ili kakvih drugih osobina, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.
(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko javno odobrava, poriče ili znatno umanjuje kazneno djelo genocida, zločina agresije, zločina protiv čovječnosti ili ratnog zločina, usmjereno prema skupini ljudi ili pripadniku skupine zbog njihove rasne, vjerske, nacionalne ili etničke pripadnosti, podrijetla ili boje kože, na način koji je prikladan potaknuti nasilje ili mržnju protiv takve skupine ili pripadnika te skupine.
(3) Za pokušaj kaznenog djela iz stavka 1. i 2. ovoga članka počinitelj će se kazniti.

Koliko se sjećam, oni su pisali nešto s čim se on nije slagao pa je rekao da ih treba strijeljati. Iz zakona proizlazi da je kažnjivo poticanje na nasilje i mržnju protiv nekoga zbog određenih karakteristika njegove skupine poput rase, nacionalnosti i slično, čega ovdje nije bilo. Npr., kada bi ti sad rekao da mene treba strijeljati jer sam ovo napisao, to bi bilo neprimjereno - ali ne bi bilo kazneno djelo. Međutim, kada bi napisao da me treba strijeljati jer sam srbin i homoseksualac, onda bi bila riječ o ovom kaznenom djelu.
Fall is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 23:53   #1109
Ali imaš na kraju i forumulaciju " ili kakvih drugih osobina" iz čega proizlazi da nabrojano nije sve,pa bi se moglo konkretno primjeniti i formulaciju "zbog političkog opredjeljenja".
FranKrsto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 23:53   #1110
Mislim da poticanje na nasilje i mržnju zakonski nije prihvatljivo općenito, ne samo kad je to "hate crime" striktno vezan uz faktore na koje osoba nema utjecaja (poput boje kože) ili religijskog i sličnih opredjeljenja.

Inače, tip je skrenuo dovoljno da je zbog ovoga izbačen iz HDZ-a.

Kratki sadržaj priče je, aktivisti su tražili da se i Hrvatska ispriča žrtvama ratnih zločina (koji su dokazani i sudski presuđeni), ovome je to dovoljno nezamislivo da im je odgovorio kako ih treba strijeljati.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 00:02   #1111
Quote:
FranKrsto kaže: Pogledaj post
Ali imaš na kraju i forumulaciju " ili kakvih drugih osobina" iz čega proizlazi da nabrojano nije sve,pa bi se moglo konkretno primjeniti i formulaciju "zbog političkog opredjeljenja".
Točno, no političko opredjeljenje bih prije smatrao nekom individualnom karakteristikom, a ne karakteristikom skupine (jer traži se da je riječ o pripadniku skupine zbog njihove karakteristike). Dvojbeno bi eventualno bilo da je rekao npr. "treba strijeljati sve sdpovce", ali on ovdje njih proziva jer su pisali valjda nešto "protiv boga i hrvata", pa se teško može podvesti pod ovo kazneno djelo. Uostalom, mislim da je i svrha ovih zakonskih odredbi antidiskriminacijska, dakle zaštita nekih manjinskih skupina. Nadam se da inicijativa mladih preuzme progon pa možda i vidimo kakvu praksu po tom pitanju.
Fall is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 00:07   #1112
Quote:
Fall kaže: Pogledaj post
Točno, no političko opredjeljenje bih prije smatrao nekom individualnom karakteristikom, a ne karakteristikom skupine (jer traži se da je riječ o pripadniku skupine zbog njihove karakteristike). Dvojbeno bi eventualno bilo da je rekao npr. "treba strijeljati sve sdpovce", ali on ovdje njih proziva jer su pisali valjda nešto "protiv boga i hrvata", pa se teško može podvesti pod ovo kazneno djelo.
Nije tako, piše gore da je bilo usmjereno baš protiv grupacije. I baš zbog političkog stava.

Quote:
Uostalom, mislim da je i svrha ovih zakonskih odredbi antidiskriminacijska, dakle zaštita nekih manjinskih skupina.
Mislim da su spomenuti aktivisti svakako manjinska skupina.

No, i bez toga svega meni je i dalje upitna teza da se pozivati na mržnju i nasilje nad pojedincem može, a samo nad grupom ne. Ne čini mi se da je pripadnost skupini suvisao presudni faktor.
Veći mi je faktor sam čin poziva na nasilje.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 00:15   #1113
Može se pozivati i na nasilje nad grupom općenito (npr sve homoseksualce treba strijeljati) i nad pojedinim pripadnikom grupe (njega treba strijeljati jer je homoseksualac). Ali samo pozivanje na mržnju protiv nekoga, ako nije zbog karakteristike skupine kojoj pripada, ne bi bilo kazneno djelo. Inače bi zakonski opis mogao biti puno kraći i jednostavniji.
Fall is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 11:02   #1114
Zanimljiv je "aršin" pravde hrvatskih sudaca...

- zlorabeći položaj, ukradeš desetine milijuna i guliš krumpire
- zlorabeći položaj, sjebeš državu, ukradeš milijune i na kraju si na slobodi, pa jedriš uz malo vitra....
- ubiješ dvije djevojke vozeći bez vozačke dozvole ali, iz dobre si obitelji pa...
- ubiješ dvoje ljudi i završiš u odmaralištu gdje igraš golf
- ubiješ dvoje ljudi, čak i nacrtaš kako si to izveo, sjetiš se sinkope i slobodan si
- naguziš desetine dječaka i dobiješ drugu župu
- pozivaš na progon i egzekuciju..., ne dobiješ ni ukor.
....

ali, uzgojiš 7 stabljika konoplje koja ti treba kao lijek i dvije godine robije.

OSLOBODITE HUANITA
https://www.facebook.com/zdravljeprijezakona
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 11:24   #1115
Ako ništa, nemoralne gnjide če dobiti svoje na "onom svijetu" nadam se. Toplo im želim bar 300 stupnjeva celzijusa. Tamo korumpirana lova ne pomaže, svijest je vrijednost.
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 13:19   #1116
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Zanimljiv je "aršin" pravde hrvatskih sudaca...

- zlorabeći položaj, ukradeš desetine milijuna i guliš krumpire
- zlorabeći položaj, sjebeš državu, ukradeš milijune i na kraju si na slobodi, pa jedriš uz malo vitra....
- ubiješ dvije djevojke vozeći bez vozačke dozvole ali, iz dobre si obitelji pa...
- ubiješ dvoje ljudi i završiš u odmaralištu gdje igraš golf
- ubiješ dvoje ljudi, čak i nacrtaš kako si to izveo, sjetiš se sinkope i slobodan si
- naguziš desetine dječaka i dobiješ drugu župu
- pozivaš na progon i egzekuciju..., ne dobiješ ni ukor.
....

ali, uzgojiš 7 stabljika konoplje koja ti treba kao lijek i dvije godine robije.

OSLOBODITE HUANITA
https://www.facebook.com/zdravljeprijezakona
uzas u kakvom drustvu zivimo.
__________________
reminder
tonijel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 13:33   #1117
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
ali, uzgojiš 7 stabljika konoplje koja ti treba kao lijek i dvije godine robije.

OSLOBODITE HUANITA
https://www.facebook.com/zdravljeprijezakona
Katastrofa...
Ovako korumpirano i poremećeno sudstvo nisu uspjeli in u Alan Fordu smisliti.
Snack is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 20:15   #1118
Ajmo dalje:

JE LI NJENO UBOJSTVO MOGLO BITI SPRIJEČENO? DORH tek sada digao optužnicu protiv Komšića zbog napada na Kristinu

Ovaj šljam curu napao sa ekipom 27.11.2016., tri mjeseca kasnije znamo što se zbilo, a ova predivna država je tek sad podigla optužnice za taj napad. Za ubojstvo će mu valjda suditi kroz 2-3 godine. Znam da neće ništa biti od toga, al ovo kad se okrivljuje DORH/država/policija/što god se lijepo smanjuje bilo kakva volja za riješavanjem problema, jer tko može protiv sustava, ali sustav je sastavljen od pojedinaca. Lijepo bi bilo da obitelj podnese zahtjeve za informacijama (ako je ikako moguće) o konkretnim pojedincima i gdje je to sve zapinjalo, pa da ih tuže do besvijesti. Ako ništa drugo, medijska kampanja, lijepo slike i imena svih tih ljudi, da znamo tko je kriv što se po ovome pitanju ništa nije napravilo.
BrokenEmpire is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 20:26   #1119
Zar nije taj mali gremlin zgazio i ubio čovjeka u čačinom mercu?
__________________
NE porezu na nekretnine!
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 20:30   #1120
Je


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:28.