Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2015., 15:53   #41
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Ceres nije u Kuiperovom pojasu već u glavnom pojasu asteroida između Marsa i Jupitera. Kuiperov pojas se nalazi iza Neptuna, a u njemu je Pluton.
Kad sam vidjo gresku vec bilo kasno za edit

Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Svi asteroidi veći od 100km odavno su otkriveni, a da neki "uleti", otkrili bi ga godinama prije nego što se približi unutarnjem dijelu Sunčevog sustava jer to su veliki i sjajni objekti.
Ovo mi je najbitnija recenica!
Puno Hvala
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2016., 23:33   #42
Kojom se brzinom širi svemir, tj. udaljavaju galaksije jedne od drugih?
__________________
If he drove the car any harder he would have been shot out of the stratosphere. Fucking incredible.
fortinbras is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 08:22   #43
Evo PDF jedne starije knjige koju je napisao poznati popularizator astronomije Muhamed Muminović. Rati se o knjizi astrognozije, "Putovanje kroz sazviježđa".
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2018., 18:33   #44
Nemam diplome i amater sam u astronomiji , pa iz tog razloga sam otvorio topic u rublici alternative na rubu znanosti , ali pošto se radi o računicama u nebeskoj mehanici ako ima zaimtereseranih astronoma ili fizičara , a i drugih , možete komentirati i dati svoju ocijenu da li je koregiran ili nije koregirani treći Keplerov zakon
ovdje link https://www.forum.hr/showthread.php?t=1067509
sandgeorge is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2018., 19:39   #45
Quote:
fortinbras kaže: Pogledaj post
Kojom se brzinom širi svemir, tj. udaljavaju galaksije jedne od drugih?
Zar postoji točan odgovor na ovo?
Sul The Great is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2019., 11:48   #46
iako se smatra da se Mjesec okreće oko svoje osi, moje je mišljenje da se zapravo ne okreće. Npr. ako Mjesečevu putanju oko Zemlje zamislimo kao jedan obruč i na taj obruč zavarimo okomito jednu šipku koja predstavlja Mjesečevu os,a na os nabodemo lopticu. Okretanjem obruča loptica će uvijek biti jednom stranom okrenuta prema središtu vrtnje kao što je i Mjesec, ali se neće okretati oko te šipke na koju je nabodena (oko osi). Znači, po toj logici se Mjesec ne okreće oko svoje osi. Ako netko želi nešto komentirati, pa da zaključimo što je istina
BeerMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2019., 13:18   #47
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2019., 13:40   #48
da deya, slažem se sa slikom, tema je za duboko promišljanje, čak mi se čini da je to više ili barem djelomično filozofsko pitanje nego stvar fizike
BeerMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2019., 18:11   #49
Mislim da je pitanje dozvoljeno (ja sam si kao "klinac" postavljao slicno pitanje).

BeerMan, razmisljaj ovako: Mjesec je nakon kolizije rotirao puno brze (brze od zemlje). Sile mijene preko vremena trose rotacijsku energiju zemlje i mjeseca, tako da je mjesec stao kocenjem rotacije tu gdje je ta sila pala na nulu ali nije stao skroz, dakle i dalje rotira.

Sad, u slucaju da je Mjesec rotirao u drugom smjeru a zemlja ga najprije kocila na nulu pa onda vratila na T = -27 dana, e onda bi rekao da je Mjesecova rotacija neka vrste pseudo-rotacije.

Edit: Mislim da je moguce zaustaviti Mjesec da uvijek pokaze istu stranu Zemlji neovisno od smjera rotacije... ili ipak nije, mislim da nije...
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2019., 18:56   #50
Quote:
C. F. Gauss kaže: Pogledaj post

Edit: Mislim da je moguce zaustaviti Mjesec da uvijek pokaze istu stranu Zemlji neovisno od smjera rotacije... ili ipak nije, mislim da nije...
Mjesec i jest uvijek istom stranom okrenut Zemlji, baš iz tog razloga smatram da se on ne okreće oko svoje osi nego samo kruži oko Zemlje. To je kao da se voziš na ringišpilu i okreneš se prema centru vrtnje, uvijek će ti lice biti okrenuto prema sredini, da li se ti tokom te vožnje okrećeš oko svoje osi, ja mislim da ne
BeerMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2019., 23:36   #51
Ali se vrtiš oko svoje osi u odnosu na sav drugi prostor koji okružuje ringišpil...
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2019., 04:05   #52
Quote:
BeerMan kaže: Pogledaj post
iako se smatra da se Mjesec okreće oko svoje osi, moje je mišljenje da se zapravo ne okreće. Npr. ako Mjesečevu putanju oko Zemlje zamislimo kao jedan obruč i na taj obruč zavarimo okomito jednu šipku koja predstavlja Mjesečevu os,a na os nabodemo lopticu. Okretanjem obruča loptica će uvijek biti jednom stranom okrenuta prema središtu vrtnje kao što je i Mjesec, ali se neće okretati oko te šipke na koju je nabodena (oko osi). Znači, po toj logici se Mjesec ne okreće oko svoje osi. Ako netko želi nešto komentirati, pa da zaključimo što je istina
Ako ima ekvatorijalno ispupčenje, okreće se. A ima (čak i puno veće nego što bi se očekivalo za tako sporu rotaciju)
http://www.sciencemag.org/news/2018/...h-had-no-ocean
granny-smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2019., 07:09   #53
Quote:
BeerMan kaže: Pogledaj post
iako se smatra da se Mjesec okreće oko svoje osi, moje je mišljenje da se zapravo ne okreće. Npr. ako Mjesečevu putanju oko Zemlje zamislimo kao jedan obruč i na taj obruč zavarimo okomito jednu šipku koja predstavlja Mjesečevu os,a na os nabodemo lopticu. Okretanjem obruča loptica će uvijek biti jednom stranom okrenuta prema središtu vrtnje kao što je i Mjesec, ali se neće okretati oko te šipke na koju je nabodena (oko osi). Znači, po toj logici se Mjesec ne okreće oko svoje osi. Ako netko želi nešto komentirati, pa da zaključimo što je istina
U tom slučaju se i tvoja šipka okreće oko iste osi oko koje se okreće i Mjesec.

Ako stojiš na Mjesecu, iz minute u minutu vidiš nebo kako se okreće.
Ili drugim riječima, ako odabereš proizvoljno Mjesečevo lice, ono iz minute u minutu gleda u nekom drugom smjeru u svemiru.

Gleda u drugom smjeru = okreće se oko vlastite osi.

Da rotira brže, mi bismo vidjeli kratere na Mjesecu kako "putuju" s jedne na drugu stranu Mjeseca jer bi tada i iz naše perspektive Mjesec rotirao.
Da rotira sporije, mi bismo videli kratere na Mjesecu kako "putuju" u kontra stranu od ove prve.
Tj. vidli bismo nešto poput ovog:
https://www.youtube.com/watch?v=Alvi8_plbJE s rotacijom u jednom ili u drugom smjeru, ovisno o tome da li bi rotacija oko Mjesečeve osi bila brža ili sporija od njegove orbite.
Budući da rotira točno tom brzinom kojom Mjesec kruži oko Zemlje, imamo situaciju koja je točno između ove prve i druge, tj. sve stoji na mjestu iz naše perspektive.
No ne skroz. Ipak vidimo malu relativnu rotaciju:
http://dumbscientist.com/blog/wp-con...t_2007_big.gif


https://www.youtube.com/watch?v=OZIB_leg75Q
Evo slikovito.
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2019., 08:48   #54
Quote:
deya100 kaže: Pogledaj post
Ali se vrtiš oko svoje osi u odnosu na sav drugi prostor koji okružuje ringišpil...
Ako bi to bilo točno onda bi svako gibanje tijela u prostoru koje nije potpuno pravocrtno bilo okretanje oko svoje osi
Quote:
granny-smith kaže: Pogledaj post
Ako ima ekvatorijalno ispupčenje, okreće se. A ima (čak i puno veće nego što bi se očekivalo za tako sporu rotaciju)
http://www.sciencemag.org/news/2018/...h-had-no-ocean
Ispupčenje je možda nastalo nekad dok je Mjesec imao rotaciju ili je uzrokovano kruženjem oko Zemlje
Quote:
eqinor kaže: Pogledaj post
U tom slučaju se i tvoja šipka okreće oko iste osi oko koje se okreće i Mjesec.

Ako stojiš na Mjesecu, iz minute u minutu vidiš nebo kako se okreće.
Ili drugim riječima, ako odabereš proizvoljno Mjesečevo lice, ono iz minute u minutu gleda u nekom drugom smjeru u svemiru.

Gleda u drugom smjeru = okreće se oko vlastite osi.

Da rotira brže, mi bismo vidjeli kratere na Mjesecu kako "putuju" s jedne na drugu stranu Mjeseca jer bi tada i iz naše perspektive Mjesec rotirao.
Da rotira sporije, mi bismo videli kratere na Mjesecu kako "putuju" u kontra stranu od ove prve.
Tj. vidli bismo nešto poput ovog:
https://www.youtube.com/watch?v=Alvi8_plbJE s rotacijom u jednom ili u drugom smjeru, ovisno o tome da li bi rotacija oko Mjesečeve osi bila brža ili sporija od njegove orbite.
Budući da rotira točno tom brzinom kojom Mjesec kruži oko Zemlje, imamo situaciju koja je točno između ove prve i druge, tj. sve stoji na mjestu iz naše perspektive.
No ne skroz. Ipak vidimo malu relativnu rotaciju:
http://dumbscientist.com/blog/wp-con...t_2007_big.gif


https://www.youtube.com/watch?v=OZIB_leg75Q
Evo slikovito.
Kada bi Mjesec prestao kružiti oko Zemlje, a da nastavi rotirati oko svoje osi mi bismo svaku noć vidjeli drugačije lice Mjeseca, a isto bi tako trebali vidjeti svaku noć drugačije lice Mjeseca i kad on kruži oko Zemlje. Ono što hoću reći je da Mjesec u odnosu na svoju putanju oko Zemlje nema nikakvu rotaciju kao što ni auto na kružnoj stazi nema rotaciju oko svoje osi nego samo kružno putovanje po stazi. Još jedan primjer ne rotiranja Mjeseca, kad gledaš onaj video gdje je prikazano sinhrono rotiranje, zamisli da se površina Mjeseca koja je okrenuta Zemlji dodiruje nekog obruča, Mjesec se nebi ni malo okretao po tom obruču nego bi klizio kao zakočeni kotač

Zadnje uređivanje BeerMan : 13.02.2019. at 09:09. Reason: Dodatak
BeerMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2019., 09:24   #55
Quote:
BeerMan kaže: Pogledaj post
Ako bi to bilo točno onda bi svako gibanje tijela u prostoru koje nije potpuno pravocrtno bilo okretanje oko svoje osi
Pa i je okretanje oko svoje osi, makar ne uvijek za cijelih 360°. Cim si se okrenuo za par stupnjeva napravio si djelomican okret oko svoje osi. Oko cega drugog bi mogao, susjedove osi mozda???
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2019., 10:30   #56
Quote:
deya100 kaže: Pogledaj post
Pa i je okretanje oko svoje osi, makar ne uvijek za cijelih 360°. Cim si se okrenuo za par stupnjeva napravio si djelomican okret oko svoje osi. Oko cega drugog bi mogao, susjedove osi mozda???
ako gledaš na taj način onda Mjesečeva rotacija oko osi ovisi o putanji oko Zemlje. Kad bi Mjesec stao sa kruženjem oko Zemlje, stao bi i sa svojom rotacijom oko osi, za razliku od Zemlje koja ako bi stala sa kruženjem oko Sunca, ona bi i dalje rotirala oko svoje osi. Baš zato smatram da Mjesec nema rotaciju oko svoje osi nego je to samo zamišljena rotacija
BeerMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2019., 10:53   #57
Fora je u tome što orbita nije isto što i rotacija u matematičkom smislu.
Evo skica. Tu nisam smio koristiti riječ "rotacija", ali jebiga, sad mi se neda mijenjati. Pisao sam u brzini pa je omaklo. Umjesto "rotacija oko Zemlje" umetni "orbita oko Zemlje".
https://imgur.com/a/JRtN4F8
Tijelo koje nema rotaciju orbitira kao na lijevoj skici. Prvi Newtonov zakon. Nema sile koja bi mu dala rotaciju oko vlastite osi. Postoji samo sila koja ga CIJELOG vuče prema Zemlji. (pojednostavljeno rečeno, nisam stručnjak za orbitalnu mehaniku).
Da nema gravitacije, strelica bi išla pravocrtno. Gravitacijska sila s lijeve strane strelice vuče cijelu stralicu u lijevo.
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2019., 11:52   #58
Quote:
BeerMan kaže: Pogledaj post
iako se smatra da se Mjesec okreće oko svoje osi, moje je mišljenje da se zapravo ne okreće. Npr. ako Mjesečevu putanju oko Zemlje zamislimo kao jedan obruč i na taj obruč zavarimo okomito jednu šipku koja predstavlja Mjesečevu os,a na os nabodemo lopticu. Okretanjem obruča loptica će uvijek biti jednom stranom okrenuta prema središtu vrtnje kao što je i Mjesec, ali se neće okretati oko te šipke na koju je nabodena (oko osi). Znači, po toj logici se Mjesec ne okreće oko svoje osi. Ako netko želi nešto komentirati, pa da zaključimo što je istina


Kad bi mjesec prestao kružiti oko Zemlje, i dalje bi se okretao oko svoje osi, 1 okret u 27 dana.

https://www.youtube.com/watch?v=OZIB_leg75Q
BolajiBadejo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2019., 12:03   #59
Quote:
eqinor kaže: Pogledaj post
Fora je u tome što orbita nije isto što i rotacija u matematičkom smislu.
Evo skica. Tu nisam smio koristiti riječ "rotacija", ali jebiga, sad mi se neda mijenjati. Pisao sam u brzini pa je omaklo. Umjesto "rotacija oko Zemlje" umetni "orbita oko Zemlje".
https://imgur.com/a/JRtN4F8
Tijelo koje nema rotaciju orbitira kao na lijevoj skici. Prvi Newtonov zakon. Nema sile koja bi mu dala rotaciju oko vlastite osi. Postoji samo sila koja ga CIJELOG vuče prema Zemlji. (pojednostavljeno rečeno, nisam stručnjak za orbitalnu mehaniku).
Da nema gravitacije, strelica bi išla pravocrtno. Gravitacijska sila s lijeve strane strelice vuče cijelu stralicu u lijevo.
Ne znam što pametno više reći, jedino mi pada na pamet da je možda iz nekog razloga gravitacijski ili magnetni utjecaj Zemlje na Mjesec najjači baš kad je Mjesec tom vidljivom stranom okrenut prema Zemlji i zato ga te sile usmjeravaju tako da ta strana bude uvijek okrenuta prema središtu orbite dok centrifugalna sila korigira tu privlačnost i drži Mjesec na približno istom odstojanju.
Druga mogućnost je da je masa Mjeseca sa nevidljive strane veća pa zbog toga centrifugalna sila težu stranu Mjeseca vuče na vanjsku stranu orbite, ali to nema veze sa njegovom vlastitom rotacijom oko osi kakvu ima Zemlja
BeerMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2019., 14:16   #60
Quote:
BeerMan kaže: Pogledaj post
ako gledaš na taj način onda Mjesečeva rotacija oko osi ovisi o putanji oko Zemlje. Kad bi Mjesec stao sa kruženjem oko Zemlje, stao bi i sa svojom rotacijom oko osi, za razliku od Zemlje koja ako bi stala sa kruženjem oko Sunca, ona bi i dalje rotirala oko svoje osi. Baš zato smatram da Mjesec nema rotaciju oko svoje osi nego je to samo zamišljena rotacija
Ali činjenica je da Mjesec kruži oko Zemlje a ne stoji. Kako znaš da bi rotacija oko osi stala kad bi prestalo Mjesečevo kruženje oko Zemlje i kako znaš da bi se Zemljina rotacija nastavila kad bi stala kružiti oko Sunca. Meni neka logika nalaže da bi se zbog inercije nastavili rotirati i Mjesec i Zemlja i to bi se događalo neko vrijeme dok Mjesec ne bi pao na Zemlju i onda skupa s njom na Sunce (pod pretpostavkom da je i Zemlja stala kružiti oko Sunca).
Mislim da je u jednom prijašnjem postu neko i objasnio zbog čega se Mjesečeva rotacija toliko usporila pa mu sad za jedan okret oko svoje osi treba točno koliko i za jednu orbitu oko Zemlje. Definitivno Zemlja ima nekakav utjecaj na Mjesečevu rotaciju kao i Sunce na Zemljinu ali činjenica je ipak da se u prostoru i jedno i drugo vrte oko svoje osi.
Koja je uopće razlika između rotacije Zemlje oko svoje osi i Mjesečeve rotacije oko svoje osi osim što se Zemlja rotira puno brže...?
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:33.