Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2017., 21:32   #21
Ideja kupnje stana za sina studenta mi je bila iz čisto ekonomskih razloga. Obzirom da su kamate na oročenje eura jako niske, a trošak najamnine godišnje preko 14.000 Kn, mislio sam kupiti stan kao investiciju da bih sebi smanjio ukupne troškove njegovog faxa.
I kada bih ga kupio, stan ne bi bio na njegovo ime, ne bi bio njegov. Samo je pitanje da li se sve to na kraju isplati.
Za nekakvu povoljniju računicu bilo bi povoljnije kupiti dvosoban stan i iznajmiti jednu sobu. Najam jednog kreveta u jednosobnom stanu ne dolazi u obzir jer želim da sin bude sam u sobe kao što je i sada.
Za dvosobni stan, prema mojoj procjeni, prosječni mjesečni trošak svih režija je oko 1000 kn (plin, voda, struja, smeće, internet, tv, komunalna, tv pretplata) ako uprosječim kroz cijelu godinu ..
To znači da ću imati godišnji trošak oko 12.000 Kn. Ako iznajmim jednu sobu, pola mi plaća drugi student i recimo da on još plati 700 kn stanarine. I to je taman oko 14.000 kn od tog drugog studenta. Meni dakle ostaje pola režija, oko 6.000 kn godišnje. I to je za oko 8.000 kn godišnje povoljnije nego da plaćam i dalje najam sobe za sina. Ako to razvučemo na 5 godina, to je 40.000 kn u plusu s kupovinom stana u odnosu na najam sobe.

U ovu gore računicu nisu uračunati troškovi održavanja stana (iznenadni kvarovi, krečenje i slično), a nije uračunata niti kamata koju ću dobiti u banci ako ne kupim stan i oročim eure koje bi na stan potrošio.

Eto, ovo gore je onako u grube .. jesam li negdje fulao?
NameSurname is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 21:40   #22
A prednost je živiti u svome, jer će ga gazda svakih 5 mj izgonit jer ženi sina pa mu trreba stan, to oni iz preventive mjenjaju podstanare svako 5mj, da se nebi namečio pa da te nemre isterat jer si u "mirnom posjedu" i onda ti slaže da ženi sina treba mu stan aj van. a tri put selit ko jednom gorit , dopizdiće mu seljakanje stalno, a opet kod kupnje 5% poreza , izgubio si u startu lovu
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 22:22   #23
u Varaždinu se trenutno dograđuje studentski dom, jedan od boljih u HR, tako da bi to moglo utjecati na cijenu najma. Inače, pristojan 2sobni stan se može u Vž naći i za manje recimo 45kE
nsasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 22:27   #24
Wow, u Splitu za te novce ne mos ni garsonjeru u podrumu naci...
__________________
I will let you down
I will make you hurt
damien666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 22:38   #25
Quote:
nsasha kaže: Pogledaj post
u Varaždinu se trenutno dograđuje studentski dom, jedan od boljih u HR, tako da bi to moglo utjecati na cijenu najma. Inače, pristojan 2sobni stan se može u Vž naći i za manje recimo 45kE
Ne bih rekao. Već neko vrijeme pratim tržište stanova u VŽ. Dvosobni stan koji nije na zadnjem katu, nije u suterenu, koji ima etažno centralno i nije predaleko od centra teško da ima ispod 53-54 K €.

Ako znaš takav stan za 45 K € molim info.
NameSurname is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 13:56   #26
A gdje u Varaždinu ima stan, gdje mladić ne može doći do centra za 15 minuta hoda?
Nisu sve nekretnine oglašene na njuškalu, iako i tamo se može naći po toj cijeni.
Evo, nedavno jedan poznanik kupio 2sobni stan u Trakošćanskoj ulici sa garažom za 32000E. Zgrada je stara, ali napravljena termo fasada i zamjenjena stolarija. Ove godine prelaze na etažno. Samo garaže se prodaju za oko5000E, a on ju iznajmljuje za 300kn.
Stan je u lošem stanju, ali i u takvom ima podstanare. Uvođenje etažnog i pristojno uređenje ga ne bi trebalo izaći više od 10000E. Stan je bio oglašavan ljepljenjem onih papira sa brojem po kvartu.
Ja bi u svakom slučaju pričekao, da vidim kako će se na cijenu najma odraziti nekoliko stotina kreveta u možda i najboljem studentskom domu u RH, koji će vjerojatno biti gotovi u sljedećoj studentskoj godini, a i ne čini mise da bi cijene nekretnina mogle uskoro porasti, već baš suprotno. Inače, u ovom trenutku Varaždin ima prilično dobar omjer između cijene stana i cijene najma za ulagače, a i potražnja za najmom stanova je velika.
nsasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 16:58   #27
Quote:
nsasha kaže: Pogledaj post
A gdje u Varaždinu ima stan, gdje mladić ne može doći do centra za 15 minuta hoda?
Nisu sve nekretnine oglašene na njuškalu, iako i tamo se može naći po toj cijeni.
Evo, nedavno jedan poznanik kupio 2sobni stan u Trakošćanskoj ulici sa garažom za 32000E. Zgrada je stara, ali napravljena termo fasada i zamjenjena stolarija. Ove godine prelaze na etažno. Samo garaže se prodaju za oko5000E, a on ju iznajmljuje za 300kn.
Stan je u lošem stanju, ali i u takvom ima podstanare. Uvođenje etažnog i pristojno uređenje ga ne bi trebalo izaći više od 10000E. Stan je bio oglašavan ljepljenjem onih papira sa brojem po kvartu.
Ja bi u svakom slučaju pričekao, da vidim kako će se na cijenu najma odraziti nekoliko stotina kreveta u možda i najboljem studentskom domu u RH, koji će vjerojatno biti gotovi u sljedećoj studentskoj godini, a i ne čini mise da bi cijene nekretnina mogle uskoro porasti, već baš suprotno. Inače, u ovom trenutku Varaždin ima prilično dobar omjer između cijene stana i cijene najma za ulagače, a i potražnja za najmom stanova je velika.
Hvala ti što si podijelio ovo razmišljanje, imat ću na umu posebno ovo sa cijenama najma zbog novog doma.
NameSurname is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 20:08   #28
Pa drago mi je ako nekome mogu pomoći sa par informacija. I sam sam htio kupiti neki stan za iznajmljivanje, ali i ja čekam razvoj situacije.
nsasha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 01:51   #29
Quote:
NameSurname kaže: Pogledaj post
...
U ovu gore računicu nisu uračunati troškovi održavanja stana (iznenadni kvarovi, krečenje i slično), a nije uračunata niti kamata koju ću dobiti u banci ako ne kupim stan i oročim eure koje bi na stan potrošio.

Eto, ovo gore je onako u grube .. jesam li negdje fulao?
Dodaj još porez na promet 4% - na spomenute cijene je to oko 2000-2500€, odnosno oko 15-20000kn, a ako bi baš htio sve po zakonu, još i porez na najam, 15% na 70% najamnine + ev.prirez, ali i to se nabere na oko 5000kn, iako bi to za studentovog cimera bilo bezveze prijavljivati.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 16:37   #30
Ja mislim da kupnja stana nije loša ideja, međutim da treba računati na dodatni novac uz trošak same kupnje koji nije beznačajan, a to su javni bilježnici, prijave općinama, porez od 4%, neko minimalno uređenje tipa krečenje i kupnja novih madraca i radnog stola ... Ugrubo procjenjujem da bi to naraslo na 50 000 kn, ovisno o stanju stana kojeg biste kupili.

Nadalje, ukoliko je sin prva godina fakulteta, pričekaj barem da upiše drugu godinu, da koliko-toliko budeš siguran da će ga završiti.

Varaždin mi se čini kao perspektivan i dobar grad, gdje će se taj stan uvijek moći prodati ili dugoročno iznajmljivati ako vam neće trebati.

Osobno bih da imam sina na prvoj godini faksa gledala da završi tu za bakalara i financirala mu super kvalitetan tečaj njemačkog jezika da dogura do c1 kad stekne titulu bakalara, te ga usmjeravala da upiše master studij u Njemačkoj ili Austriji. Najbolja investicija u dijete danas je obrazovanje, pa neka si stan kupuje sam.
Višak novca ako me baš žulja stavila bih u turističke dionice tipa Valamar (to već radim i puno mi je veći i brži povrat nego nekretnina).

Mislim da je to bolja investicija sa sigurnijim povratom.
__________________
"Ja ovdje djelim iskustvo a ne vrijedam,i to je poanta ovoga foruma da razmjenimo mišljenja i iskustva na jednoj kulturnoj razini a ne da se vrijedamo i omalavažavamo zato jer su nam iskustva različita .Pa ebote da su ista pa ne bi ni imali o čemu piskarat ovdje." Spalatina-nyc

Zadnje uređivanje cajna_mjesavina : 11.03.2017. at 17:28.
cajna_mjesavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 23:11   #31
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Kupiš mu stan, ali on uzme cimera koji će plaćati režije.

Možeš stan staviti na sina, da ne platiš porez. Ali onda on gubi taj bonus ako bude kupovao jednog dana svoj drugi stan.
U kojem si ti filmu, pitam se....
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 00:58   #32
Kupiti stan mi se čini jedino dobra ideja u Zagrebu i nekom zabačenom slavonskom selu. U Zagrebu jer koliko god da iseljavali- Hrvatska nema šanse da u sljedećim desetljećima ne bude samo još više centralizirana, a to onda znači da će i pun drek ljudi tamo useljavati. Bez obzira što je cijena stanova sad pala, imam familiju koja je izračunala da i uz kredit i kamatu će im se investicija u stan vratiti za najkasnije 15 godina ako ga iznajme svake godine.

U Slavoniji mi se to čini kao dobra ideja za nekog tko ima višak novca, jer ima sela blizu Osijeka (isto sa okej studijem) di se cijela kuća kupi za jednogodišnji najam malo boljeg stana u Zagrebu. Malo karikiram, ali ne pretjerano.
Dakle ovo drugo nije investicija u more money, nego better life. Za 10, 15 godina kad u Slavoniji ne bude više nikog, moguće da odjednom regija postane ludilo za umirovljenike željne čistog zraka i mira.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 13:36   #33
Quote:
NameSurname kaže: Pogledaj post
Ovako .. imam sina na 1. godini faxa.
Najam sobe u stanu plaćam 1200 kn (sa svim režijama).

Imam keš za kupnju stana, međutim da li se to isplati? Nije riječ o Zagrebu već o manjem gradu.
Ako kupim stan, onda trebam plaćati i režije: plin, struja, voda, internet, tv, smeće, komunalna naknada, pričuva,.. jesam li što propustio?
Osim toga, tu je održavanje stana: popravci, krečenje, ..

Kad sin završi fax nisam siguran da će ostati u tom gradu.

Dakle, što je pametnije napraviti: i dalje plaćati najamninu 1200 kn i biti ili ipak kupiti stan?
Ja bih isto na prvu rekao: "nemoj sinu stvarati prepreke". 1.200 kn mjesecno (sa svim troskovima) je zapravo vrlo malen trosak. Ako imas neki nacin za oplodit ustedjevinu onda ne bi trebalo biti nikakve dileme. Ali vjerojatno nemas pa ti je tesko promatrati placanje najamnine dok ti lova stoji neiskoristena. Ovisi naravno i sta bi kupio, ako nadjes kakav dobar deal onda se skoro uvijek isplati kupiti. Cak i da nadjes stan u Zg: izdajes ga a sinu dajes lovu da plati najamninu. Ali kupovati stan u Vz na par godina... riskantno je to.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 15:19   #34
Ja sam apsolutno protiv toga da kupiš stan.

Kad pogledam sebe, meni bi roditelji tada kupili stan u Zagrebu, koji bi sad vrijedio manje i vjerojatno bi čekao prodaju.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 19:53   #35
Da, ali što da su ti roditelji kupili stan 2003 i prodali ga npr. 2008.

Valjda bi ti pet godina bilo dosta da završiš faks.

--

U svakom slučaju lova koja stoji u čarapi (ili uz mizerne kamate) je nikakva lova.

3 godine x 1200 kn je 43 200/7,4 je 5837€

U slučaju da sinu kupiš garsonjeru 30m2 po 1000€ to je 30 000€.

Neka nekretnine padnu (još) 15% tvoji roditelji su na istom kao da su plaćali najamninu tri godine.


P.S.

pogledao sam pad/rast nekretnina od 2004-2014 i on je iznosio cca 30% na razini Hrvatske od peaka tamo 2008-2009 da bi se nakon 10 godina vratile na cijene od 2004.
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies

Zadnje uređivanje aljehin : 13.03.2017. at 20:04.
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 21:12   #36
Ali ja nisam ni teoretski mogao biti na faksu 2003., nego sam bio 2006.

Stvar je u tome, da je 2017. puno bliža 2006.-2008. periodu, nego 2001.-2004. periodu. Sad još dodaj da bi lik kupio stan u Varaždinu, nema više 0% poreza, nego 4%, a danas ga je i u Zagrebu problem prodati.

Ako stvarno ne zna što će s lovom, onda jebiga, koji kurac ju je išao štedit.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 12:08   #37
mislim da većina polazi s pogrešne točke.
kupovina stana, kao investicije koja će donijeti ne znam što, isplativa je onima koji imaju novaca, koji stanove kupuju kao kilu kruha i bave se iznajmljivanjem, preuređenjem, preprodajom...
oni koji imaju nešto siće za kakvu garsonjericu, ili kupuju još jedan stan na kredit, a misle zarađivati su glupi.
u takvim uvjetima stan može predstavljati samo nekakvu sigurnost da se neće morati moljakati preko novina za operaciju djeteta ako ustreba, da će se stan moći ustupiti domu za starce ako mama iznenada slomi kuk i mora u dom jer nema nikakve šanse da netko ostavi posao i njeguje ju, za smještaj djece kad kćer objavi da se sutra udaje jer je trudna, za iseljenje iz zajedničkog domaćinstva kad se zatekne ženu s poštarem u krevetu....
dakle, dodatni stan služi kao rezerva u situacijama u kojima se ne pita je li mu vrijednost porasla ili pala. za to služi tržište dionicama ili zlatom.

a kupovina još jednog stana uz velika odricanja je isto kao i kupnja sklopivog štanda i odlazak na plac s deset kila krumpira i očekivanje da će se zgrnuti pare kao što ih veliki trgovački centri zgrču
zvizdaljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 15:32   #38
Ti stvarno misliš da će mu sin živjeti u Varaždinu? Bolje mu da kupi stan u Corku.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 20:53   #39
Moje mišljenje je da je ludilo kupiti stan studentu a za to postoji više razloga:
1. Sinu šalješ lošu poruku. Hrvatska je puna lijenih debila kojima roditelji serviraju sve od stana, auta, đeparca do pranja veša. Jednostavno, to je loš odgoj. Jebeš pare ako na kraju dobiješ ljendova koji misli da će sve dobiti.
2. Nitko ti ne garantira da će sin završiti faks. Možda odustane za godinu? Možda se preseli na faks u Zagreb? Previše pretpostavljaš.
3. Nitko ti ne garantira da će cijene stanova rasti, pogotovo ne u Hrvatskoj koja pleše na rubu kolapsa i nije se oporavila od krize 2007 godine a nova je iza čoška.
4. Kupiti stan je samo pola troška. Tu su režije, opremanje i na kraju porez na nekretnine koji stiže sigurno do 2020-te ako ne i prije.
5. Ako si dalje od 50km od Varaždina, bilo kakav poslić u vezi stana predstavljat će ti veliku muku i gubitak vremena, stan ne može stajati a da ga ne posjećuješ redovito.
6. Ako želiš sigurnu ušteđevinu, kupi zlato i spremi ga. 3 puta sigurnije od nekog tamo stana u staroj zgradi.
7. Dobro kaže forumašica malo iznad, najbitnije je obrazovanje. Kvalitetan tečaj stranog jezika, po mogućnosti i engleskog i njemačkog i to oba do C razine. Uz to, financiranje prakse u sklopu faksa negdje vani u nekoj EU zemlji, nek mali vidi pravi svijet jer će u suprotnom misliti da je ovdje super. Da je meni stari platio smještaj negdje u Njemačkoj tamo 90-tih kad sam studirao kao što su išli neki moji frendovi danas bi zarađivao jedno 5 puta više. Moj frend je išao na praksu u BMW tada (stari je financirao smještaj i đeparac) gdje je stekao puno ispravniju sliku o poslu + naučio njemački + stekao kontakte i sad je par stepenica iznad svih iz moje generacije. Sin od kolege ima 22 godine i već radi u njemačkoj firmi, ide po terenu jer je mlad i već je bio i u par zemalja EU, Americi i Kini a ima samo 22 godine. Nije mu kupovao stan ni auto već ga je gurnuo na pravo tržište rada. Do 30-te će starom davati đeparac. To se ne postiže glađenjem jajca klipanima kojima je brada tek počela rasti. Kupovanje stana klipanima koji studiraju je glađenje jajca ma što god tko rekao.
8. 50k eura je kita od ovce a ne lova ako nemaš pošten vlastiti biznis ili dobar posao. Ako će ti sinu ići studiranje i ozbiljno krene u struku može zarađivati lovu s kojom će kupiti 3 takva stana. Jebeš sada, ulaži u sutra, sadašnjost je već prošla dok ovo pišem.
Kerefek76 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2017., 16:58   #40
Čajna mješavino i Kerefek, potpisujem do ijednog slova!
Da kupiš sebi stan u Zg jer želiš starije dane proživiti kvalitetnije, tipa kazalište, koncerti izložbe ili nedaj bože kvalitetnija zdravstvena skrb to mi se čini ok., ali kupiti stan u VŽ za brucoša, e to mi se već ne čini kao super ideja. Investiraj u njegovo obrazovanje, kaži znalci 1Eu u obrazovanje imaš povrat 10Eu, pa neka dečec za koju godinu zarađuje 5x više a ti prst u uho i
luteranka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:32.