Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2017., 09:34   #141
hvala Majstore - upravo tako nekako sam i mislio.

može li pls i komentar na keramiku tj. WC školjku (tražimo viseću, plitku, "čistih" linija)?
Aries_71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 00:34   #142
Pa uzmi koja ti se svidi, i koliko ti je dubok đep
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 05:19   #143
Quote:
Aries_71 kaže: Pogledaj post

može li pls i komentar na keramiku tj. WC školjku (tražimo viseću, plitku, "čistih" linija)?
Ne kužim se u to, ali ću ti savjetovati da obratiš pažnju na još jedan parametar kod izbora viseće školjke (čini mi se da podne nemaju taj problem) o kojem se slabo govori, a vjerujem da je dosta ljudi to iskusilo, a to je pozicija rupe. Naime to je nešto zbog čega ludim sa svojom školjkom i povremeno mi dođe da je razbijem čekićem. Dakle zbog "buć efekta" kad izbaciš tovar i dobiješ momentalno osvježenje dupeta u vidu špricanja vode direkt u "bull's eye"! Dakle, na mojoj školjci se to desi 100 od 100 puta i prisiljen sam prije sjedanja ubaciti u rupu kvrgu wc papira. Bacim oko onako usput i koliko vidim većina školjki je ista, tj. imaju rupu drito ispod. Ne znam tko dizajnira te današnje školjke i zašto ne pomaknu malo tu rupu prema naprijed i ostave kosinu da istovar udari u nju pa sklizne u rupu?? Izgleda da je dizajn na prvom mjestu, a tek onda funkcionalnost. Druga krajnost su one koje imaju rupu previše pomaknutu prema napred, a od iza nemaju kosinu, nego ravnu "policu" na koju istovar padne i ostane tu... to mi se pak gadi. Dok sam živio sa starcima imali smo podnu školjku s kraja 70-ih i izgleda da je nju dizajnirao netko tko je zaista srao koji puta u životu... Rupa umjereno prema naprijed, iza blaga kosina... od 100 puta nijednom se ovo ne bi desilo...
Eto, to je ono što bi meni bio kriterij br. jedan da danas tražim školjku.

Zadnje uređivanje mario_bla : 30.06.2017. at 05:47.
mario_bla is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 06:35   #144
Mario, pa što bi rekao onda na školjke sa ugrađenim bideom, koje špricaju u bullseye namjerno?
Navodno je povrat investicije dobar, u vidu smanjene potrošnje wc papira.

Da li je moguće da je rupa odmah ispod zato da bi se manje moralo četku koristiti?

Iznenađujuće zanimljiva tema, jer i sam ću morati birati WC školjku uskoro
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 08:51   #145
good point mario_bla
Aries_71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 09:07   #146
Hehe, najjače su one ravne pa kao da si se istovario na čučavac
Teme za jutarnju kavu
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 22:11   #147
Školjke za wc danas su zaista u totalnoj ekspanziji i rijetko se može pronaći nezadovoljan kupac, barem po pitanju estetike, a uz savjetovanje upućenog majstora mogu se zadovoljiti gotovo svi zahtjevi kupaca. Kažem - gotovo svi zahtjevi- jer uvije se može naći detalja koji se ipak ne uklapaju u kompletnu sliku željenog proizvoda.

Forumaši navode neke primjere, koji nisu ispunili njihove zahtjeve od ponuđenih modela, ali to ne znači da se i takve želje ne mogu ispuniti. Postoje modeli podnih i zidnih visećih školjki s pomaknutim sifonom prema naprijed. Na taj se način može vrlo lako kontrolirati kakvoća stolice (posebno važno za zdravstvene ustanove), a ispiranje je također dobro riješeno. Jedini je problem da takvi modeli po brojnosti nisu zastupljeni poput ostalih modela i treba se ipak zadovoljiti s ponuđenim modelima.

Osobno sam pobornik zidnih visećih školjki jer smatram da imaju vrlo dobre prednosti pred standardnim podnim školjkama. Kao kod svega ostalog u sanitarijama i ovdje treba kupac unaprijed znati što želi ili se o tome posavjetovati s majstorima, da se kasnije izbjegnu neželjene situacije.

Danas je sasvim jednostavno za svaku wc školjku pronaći tehničke nacrte prema kojima se izvode montažna rješenja na zadovoljstvo investitora i majstora. Svaka imalo ozbiljna trgovina ima veliki broj kataloga i tehničkih listova i stranka već u trgovini može dobiti dovoljno informacija kako se koja školjka može montirati i kako se može koristiti, naravno uz sugestije prodavača i majstora.

Ovo je tama koja zaista zahtjeva jedan široki pristup jer se ovdje mogu iznijeti osobna iskustva korisnika i iskustva majstora, koji se ipak najviše susreću s problemima pojedinih proizvoda i reklamacijama korisnika.

Najvažniji problem 8 po mojem skromnom mišljenju) je način i kvaliteta ispiranja , a to ovisi o tvorničkim rješenjima izljeva wc školjke.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 14:58   #148
Neki dan sam imao prilike vidjeti na djelu wc školjku bez ruba!
Nisam vjerovao da ta stvarčica radi kako treba i da se voda ne preljeva preko "ruba" jer sad praktično rub ne postoji.

Školjka ima poluokrugli utor cca 5 cm od gornjeg ruba, po kojem voda jednostavno klizi i ispire prostor wc školjke. Ispiranje je obavljao Geberitov ugradbeni vodokotlić. Na mojih nekoliko pokušaja, voda zaista kod ispiranja nije prelijevala preko ruba.

Moram napomenuti, da sam na ovom forumu nedavno bio vrlo skeptičan po pitanju te novine, ali nakon što sam se sam uvjerio kako ta wc školjka funkcionira, moram priznati da sam bio u zabludi.

Zidna školjka

Zidna školjka 1

Tehnički crtež
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 15:56   #149
Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
Najvažniji problem (po mojem skromnom mišljenju) je način i kvaliteta ispiranja , a to ovisi o tvorničkim rješenjima izljeva wc školjke.
Kakve su razlike u kvaliteti i načinu ispiranja Inkerovih (Zoom) Simplon (podnih u pod) modela: Polo, Neo, Julija i Sara?
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 19:40   #150
Wc školjke imaju više manje sličan naćin ispiranja, a to ovisi o samom tehnološkom rješenju svake tvornice.

Za primjer stavljam slike Inkerovih wc , školjki, gdje se sa stražnje strane vidi kao je to riješeno.
Postoji centralna rupa i po jedna s lijeve i desne strane. Kroz centralnu rupa voda ulazi u sredinu, a kroz ostale dvije rupe , voda ispire školjku sa strane i sve zajedno se slijeva u sredinu.
Ponekad su te rupe manjeg profila i imaju dodatne "raspršivaće" neposredno iznad samih rupa, a sakrivene iza rubova, Zbog takvih konstrukcijskih rješenja postoji nekoliko vrsta ispiranja školjki
Na ovoj slici prikazan je način ispiranja iz niskomontažnog vodokotlića

Ne mogu ti točno navesti kako koja od navedenih školjki ispire, jer nisam vodio takvu statistiku.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 21:28   #151
Po nacrtima Julija:
bi trebala biti OK (3 rupe).
Polo je izvana dosta neravan - teže čišćenje:
Neo je OK izvana, a ispiranje nisam siguran...
Sara ima suženje tako da izaz vode ide većom brzinom - link.
No možda netko ima razne modele pa zna više...

Zadnje uređivanje viz : 14.07.2017. at 21:48.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2017., 14:08   #152
Dajem si u zadatak da prvu wc školjku koju skinem, brusilicom raspilim , da se vidi kako je to riješeno. Nakon nekoliko komada lako se usporede razlike.

Evo jedna slika , gdje se vidi sredina (tri strelice) i obadvije strane, lijevo i desno.
Sredina uzima večinu vode, a malo manji dio ispire školjku polukružno s lijeve i s desne strane.

Ogledalo u wc školjki, slikano s mobitelom i slika okrenuta .


Sjetio sam se; izlet u Feroterm i slikati s ogledalom nekoliko wc školjki!
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2017., 23:34   #153
Mjenjam wc školjku, sad imam podnu, a stavio bi viseću, što znači da izljev treba prebaciti u zid. Kolko je to opsežan/kompliciran posao? Ako je nešto relativno jednostavno onda bi, ako je komplicirano onda ne bi. (uz napomenu da ću ovako i onako razbijat pločice na podu, mjenjati instalacije i tako to)
Crveni is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 07:35   #154
Postoji Geberitov spojni - prijelazni komad za takve potrebe.
Taj se dio ugrađuje u pod , a nastavak slijedi na zidu,naravno položaj wc-a ostaje tamo gdje je i bio, samo je sad školjka na zidu.

Na priloženoj slici vidi se kako to izgleda, označene su sve potrebne dimenzije i ako je deka dovoljno debela, nema nikakvih problema za ugradnju. Također je priloženo i potrebno ljepilo za spajanje na stari izvod u podu.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 08:31   #155
Quote:
VDCOTO kaže: Pogledaj post
Hehe, najjače su one ravne pa kao da si se istovario na čučavac
Teme za jutarnju kavu
Cuj te ravne vidjam po Austriji i po Rusiji. Ocito svaka zemlja ima svoj uobicajen dizajn.

Meni je klasican Inker Baltik dobar - lagano zakoseno, sve padne u rupu bez da sprica nazad. I sjedi u vodi pa ne smrdi dok citas novine. Za razliku od tih ravnih.

A opet ako si bolestan i trebas donjest uzorak stolice za analizu, bolje su ravne.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 08:35   #156
Quote:
viz kaže: Pogledaj post
Kakve su razlike u kvaliteti i načinu ispiranja Inkerovih (Zoom) Simplon (podnih u pod) modela: Polo, Neo, Julija i Sara?
Navodno je Inker razvio skoljku koja sve ispere sa 6 litara vode a ne uobicajenih 9. Pa su se time hvalili kao moderan eco design.

No sto bi sa Inkerom? Cujem ovi kaj su ih kupili ugasili pogon i Inker u zaborav.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 10:22   #157
Hvala Majstore To izgleda jednostavnije nego što sam mislio, onda bi mogo to, ali moram još viditi oko ugradnje kotlića...
Crveni is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 13:20   #158
Nemoj razbijati glavu s ugradnjom u zid. Ugradi konzolni vodokotlić i obući ga s knaufom, naravno uvjet je da ti ne smeta tih 15 cm izvan zida
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 15:41   #159
Da obaviš, a da ne moraš četkati

Quote:
mario_bla kaže: Pogledaj post
Ne kužim se u to, ali ću ti savjetovati da obratiš pažnju na još jedan parametar kod izbora viseće školjke (čini mi se da podne nemaju taj problem) o kojem se slabo govori, a vjerujem da je dosta ljudi to iskusilo, a to je pozicija rupe. Naime to je nešto zbog čega ludim sa svojom školjkom i povremeno mi dođe da je razbijem čekićem. Dakle zbog "buć efekta" kad izbaciš tovar i dobiješ momentalno osvježenje dupeta u vidu špricanja vode direkt u "bull's eye"! Dakle, na mojoj školjci se to desi 100 od 100 puta i prisiljen sam prije sjedanja ubaciti u rupu kvrgu wc papira. Bacim oko onako usput i koliko vidim većina školjki je ista, tj. imaju rupu drito ispod. Ne znam tko dizajnira te današnje školjke i zašto ne pomaknu malo tu rupu prema naprijed i ostave kosinu da istovar udari u nju pa sklizne u rupu?? Izgleda da je dizajn na prvom mjestu, a tek onda funkcionalnost. Druga krajnost su one koje imaju rupu previše pomaknutu prema napred, a od iza nemaju kosinu, nego ravnu "policu" na koju istovar padne i ostane tu... to mi se pak gadi. Dok sam živio sa starcima imali smo podnu školjku s kraja 70-ih i izgleda da je nju dizajnirao netko tko je zaista srao koji puta u životu... Rupa umjereno prema naprijed, iza blaga kosina... od 100 puta nijednom se ovo ne bi desilo...
Eto, to je ono što bi meni bio kriterij br. jedan da danas tražim školjku.
Zanimljivo ipak sam našao problem sličan mom samo lagano možda obrnut.
Dakle i ja imam "problem" veći od života. Naime školjke na kojima je većina nas odrasla su prema gornjem opisu: rupa naprijed, iza kosina. Da prostiš, takve se uvijek zaseru i trebaš ih čistiti. Nekom drago što ne bućne, meni mrsko što se četke latit moram. Boravkom u Kanadi sjeo sam na American Standard (brend školjke) koja baš ima tu "policu" ispunjenu vodom i oduševio se. Istovariš, plop!, pustiš vodu i u većini slučajeva sve čisto bez potrebe za struganjem s četkom. Koliko se sjećam nije bilo buć! i prigodnog vlaženja. Pretpostavljam da to ovisi o visini pada, dakle akceleraciji itd., odnosno možda je ta polica dizajnirana da bude viša kako ne bi prskalo. Davno je to bilo, ali mislim da je sličan takav dizajn ugrađen u prizemlju (ne sjecam se za ostale etaže) nove NSK (nacionalne sveučilišne knjižnice).
Dakle, za moje buduće sjedalo tražim takav dizajn, da stvar ostane čista, a dupe po mogućnosti nezaliveno (osim ako se koriste te moderne bide stvarčice). Molim preporuku za tip školjke. Ima li takvih školjkaša u Hrvata i znaju li trgovci dati savjet vezano za to? Dokaz "kulturoloških" razlika je kad god bi mi neki sjeveroameri došli u posjet čudili bi se: "Jeote kak se ovo zasere?!"
amoretto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 01:14   #160
Wc školjke, savjeti, upute...

Haha. Sva sreća da čitam redom sve ssm teme pa naletio i na ovo.
Pa šta nemaju Ameri one školjke u kojima voda stoji prst do ruba pa kad sjedneš usput odmah i jaja malo podapereš?
mario_bla is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:24.