Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2017., 11:10   #1
Uložnice za negative

Gdje je najbolje kupiti ovakve (ili neke druge) uložnice za negative, 120 i 35mm?

https://www.amazon.com/Print-File-Ne.../dp/B00009R8ZW

https://www.amazon.com/Archival-Nega.../dp/B00009R90M

Također, tražim i za dijapozitive u okvirima neke uložnice.

Jel ima toga u Zg-u negdje ili je najbolje na netu kupiti?
mountain_spring is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 12:44   #2
Praxis, Hama, možda Miller na trgu (pod uredski materijal).
Okvire imaju i fotostudiju Centar u ilici.
__________________
"Čovjek cijeli svoj život raste, a najviše raste kada se svjesno odriče prestrogih kriterija u ocjenjivanju drugih ljudi."
hrvoje_fila is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 12:56   #3
Tnx,

Na ebayju sam našao veći izbor i jeftinije nego u dućanima kod nas.
mountain_spring is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2017., 14:55   #4
Za uramljene diace imas Kunze Journal24, danas se to na ebaju dobije za bagatelnu cijenu.
http://www.ebay.de/itm/50-Stueck-Kun...p2047675.l2557
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 05:05   #5
čemu to točno služi, samo za spremanje filma?
LeLeona is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2018., 20:43   #6
I? Jel utvrđeno gdje ih ima?
Naime meni treba to isto (acetat) za oba formata. Budući da to nije za trajnu pohranu, treba mi samo par komada.
Jel možda netko ima viška kojeg bi prodao?
Ja Osobno is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 10:15   #7
Quote:
Ja Osobno kaže: Pogledaj post
I? Jel utvrđeno gdje ih ima?
Naime meni treba to isto (acetat) za oba formata. Budući da to nije za trajnu pohranu, treba mi samo par komada.
Jel možda netko ima viška kojeg bi prodao?
Uz navedene lokacije ima i u Crescatu prek puta Kaptol centra, ali oni drže restauratorsku i muzejsku opremu pa je i cijena paprenija.
Obzirom da ti treba par komada, a ispod 25 listova nemaš nigdje za kupit, naleti u Badrov u Ciboni pa nek ti dečki otkinu koliko ti treba s role.
Ak nebuju imali za srednji format mogu ti ja dat par komada.
__________________
"Čovjek cijeli svoj život raste, a najviše raste kada se svjesno odriče prestrogih kriterija u ocjenjivanju drugih ljudi."
hrvoje_fila is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 07:51   #8
Smile

Quote:
hrvoje_fila kaže: Pogledaj post
Uz navedene lokacije ima i u Crescatu prek puta Kaptol centra, ali oni drže restauratorsku i muzejsku opremu pa je i cijena paprenija.
Obzirom da ti treba par komada, a ispod 25 listova nemaš nigdje za kupit, naleti u Badrov u Ciboni pa nek ti dečki otkinu koliko ti treba s role.
Ak nebuju imali za srednji format mogu ti ja dat par komada.
Hvala na informaciji i dobroj volji za pomoć. U međuvremenu sam se snašao.
Naime, radim kontaktne kopije starih negativa u skeneru. Neki su mi negativi ostali u rolama i njih je vraški teško postaviti u skener, pa sam to namjeravao nagurati u te uložnice i tako skenirati. Međutim u Mileru sam našao prikladne L fascikle A4 formata u koje sam stavio nekoliko čistih papira (radi pojačanja) i dosta jednostavno (osim kod najtvrdokornijih ) to uložio i skenirao.
Faliti će mi nešto uložnica od pergamina za 24 x 36, ali to u ponudi ima Praxis po relativno pristupačnoj cijeni.
Ah da, skenirane negative spremam u uložnice i fascikle, međutim oni su navikli na višedesetljetnu sfrkanost i nadalje tome teže. Ima li možda jednostavnog načina da se pospješi njihovo izravnavanje?
Ja Osobno is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 10:44   #9
Ako imaš 35mm negative u roli, tj nenacepane onda ti je lakše dati na skeniranje negdje u fotostudio da provuku kroz filmericu - to im je 20min posla. Jedino kaj dođe para i nije neka luda kvaliteta skena.
Za peglanje nema druge do stavit popunjene uložnice ispod 2-3 enciklopedije jugoslavije ili opće enciklopedije, ali ako imaš npr efkeove filmove pomiri se da ti to nebu nikad kak bog zapoveda ravno jer im se samo jednom u povijesti desilo da su slučajno napravili plastičnu pozadinu filmova kak spada (da nije krta i 'svojeglava'), ali to nažalost nisu znali više reproducirat
__________________
"Čovjek cijeli svoj život raste, a najviše raste kada se svjesno odriče prestrogih kriterija u ocjenjivanju drugih ljudi."
hrvoje_fila is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 12:59   #10
Quote:
Ja Osobno kaže: Pogledaj post
Ah da, skenirane negative spremam u uložnice i fascikle, međutim oni su navikli na višedesetljetnu sfrkanost i nadalje tome teže. Ima li možda jednostavnog načina da se pospješi njihovo izravnavanje?
Sfrkani film ima tendenciju ostati sfrkan zanavek, na žalost.
Kak je Fila rekal, ostavi ih ispod neke enciklopedije koju godinu, manje će se frkati.

Predložio bi ti napacati ga u destiliranoj vodi 20-30 min, pa ga staviti sušiti da visi, pa ga onda kad se dobro osuši staviti na peglanje pod nečim teškim. No, trebao bi namotati trakice na špulu za razvijanje, ako to nemaš, moglo bi biti problem držati trakice dalje jednu od druge da se ne zalijepe međusobno i uz stijenke posude.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2018., 10:17   #11
Da, pretpostavio sam da je tako.
Je, ovi koje sam narezuckao su pod bremenom znanja (od likovnih veleizdanja, preko svih čuda svijeta do medicinske enciklopedije). No bojim se da ni svo znanje svijeta neće pokoriti tu tvrdokornost.
Pomišljao sam i na fajhtanje negativa, no to je dodatni atak na njihov integritet, a da ne pričam o količini posla. Naime, od mojih cca 500 filmova oko polovice je uredno spremljeno u uložnice, a ostali su sfrkani po raznim kutijama. S rolfilmovima sam se izborio - riješeni. Najgori je bio jedan iz tamo negdje 1953. Odupirao se i kofrčio (imao sam dojam da je od čelika za opruge), samo što nije urlikao - na kraju je ipak bio pametnijji i popustio.
A najpristojnija su bila stakalca 6 x 9 iz 1934. Vrlo kooperativna godina!
U studio ih neću nositi jer:
1. u penziji sam pa imam vremena,
2. u penziji sam pa nemam previše novaca,
3. ja radim generalno spremanje, a to je samotnički posao u kojem treća lica mogu samo smetati,
4. nitko se prema mojim negativima neće odnositi s tolikom niježnošću kao ja.
Kako bilo da bilo, napravit ću kontakte i spremiti originale u prešu. Kada i ako dođe vrijeme za specijalni tretman pojedinih fotki - biti će to dodatno iskustvo.
Ja Osobno is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 10:27   #12
Quote:
Ja Osobno kaže: Pogledaj post
Je, ovi koje sam narezuckao su pod bremenom znanja (od likovnih veleizdanja, preko svih čuda svijeta do medicinske enciklopedije). No bojim se da ni svo znanje svijeta neće pokoriti tu tvrdokornost.
Tak treba, opteretiti ih znanjem!


Quote:
Ja Osobno kaže: Pogledaj post
U studio ih neću nositi jer:
1. u penziji sam pa imam vremena,
2. u penziji sam pa nemam previše novaca,
3. ja radim generalno spremanje, a to je samotnički posao u kojem treća lica mogu samo smetati,
4. nitko se prema mojim negativima neće odnositi s tolikom niježnošću kao ja.


Kak skeniraš filmove?
Ja sam godinama koristio klasičnog Canona 8800F, i skroz sam bio zadovoljan rezultatima, da se izvuć poprilično dosta iz tog skenera. I dalje ga koristim za srednji format, nemam drugog načina odskenirati ih drugačije. No, za 35mm film sam prešao na Plusteka OpticFilm 8100 - radi se o dediciranom 35mm film skeneru, i poprilično sam zadovoljan rezultatima, dijači više ne predstavljaju nikakav problem, skenovi su oštriji, detaljniji, bolji. Prvog (Canona) se da danas nabaviti za dobrano ispod 500 kn, drugi me prošle godine novi iz dućana u UK došal ~1800 kn, s poštarinom. Oba mogu preporučiti kao dobra rješenja za skeniranje filma "on the cheap". Relativno "cheap", u slučaju skupljeg, ofkors.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2018., 19:35   #13
Za sada nisam previše zahtjevan. Kontaktne kopije mi služe za brz pregled i ako su kvalitetne onda mogu i izraditi neko manje povećanje ili uvrstiti u digitalni album/knjigu.
Imam kombi skener/printer HP mfp M125 i skeniram na 1200 dpi
Od sve te mase fotki malo ću stvarno iskoristiti, a za to ću se po potrebi i potruditi. Uvijek postoji mogućnost da nešto izmajmuniram s fotografiranjem negativa ali sumnjam da bih tako postigao bolje rezultate.
Uostalom, uvijek mi preostaje opcija da je "umjetnik to tako želio".
Ja Osobno is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:29.