Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2007., 20:54   #41
Quote:
Muha_zg kaže: Pogledaj post
da ovo fakat je dosta...a možda treba pričekad da se voda osuši al opet ostaje stara prašina... košta 500kn. Al za ovolko se fakat isplati odnest im...
Pitao sam sad na fotozinu kak očistiti, i naravno svatko ima neku svoju metodu.... tak da čekam ili da mi se javi netko voljan pomoći (da se nađem s tom osobom negdje u gradu, da mi očisti aparat i pokaže kak se to radi), pa da mu se odužim pivom, ćevapima isl. ...

...ili nosim tu prokletu stvar u servis pa koliko košta da košta...
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 08:17   #42
tocco... ovdje dolje imaš link o čišćenju senzora... nemoj davat lovu servisu jer to ti je jednostavno... kupiš one swab štapiće i obrišeš na jednu i na drugu stranu i gotovo... nisam iz zg pa ti ne mogu mrknut ćevape...

http://www.index.hr/forum/default.as...f=52&idt=58223
-kec- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 08:27   #43
zrak u spreju imas u raznim turbo limacima di se prodaju makete, sluzi kao kompresor za farbanje...kupis taj zrak-sprej, mislim da sam vidio da kosta 88kn...i puši!
__________________
Fotomajstor blog - Održavanje i označavanje baterija
DNx is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 17:35   #44
Uspio sam nabaviti onu gumenu puhaljku u Hami, i ispuhao sam senzor.... Nije baš sve otišlo, ali je sad dosta manje primjetno...
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 18:37   #45
imamo i mi malu gumenu puhaljku, al sluzi za maloj djeci cistit nos...jeftino skroz
__________________
Fotomajstor blog - Održavanje i označavanje baterija
DNx is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 23:47   #46
Ma daj, nemojte nosit fotic u servise jer to je pljacka...uzmite si kit za ciscenje i na posao...i btw. senzor nije tolko osjetljiv kolko mislite...ja ga nek put znam cistiti i sa obicnim stapicima za usi...
__________________
- My deviantART -
Osa81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2007., 23:59   #47
Quote:
Osa81 kaže: Pogledaj post
Ma daj, nemojte nosit fotic u servise jer to je pljacka...uzmite si kit za ciscenje i na posao...i btw. senzor nije tolko osjetljiv kolko mislite...ja ga nek put znam cistiti i sa obicnim stapicima za usi...
Da. Rekoše mi da senzor zapravo na sebi ima tanak sloj stakla, i da ga može sje...i samo ako jače pritisneš....

Inače, nabavih pumpicu, ali ću nabavit u dogledno vrijeme i pribor za mokro čišćenje...

A u servisu za jedno čišćenje naplate parsto kuna...
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 14:34   #48
a fino sam ti rekao da kupiš oly i nemaš problem s prašinom ...
-kec- is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 18:28   #49
prljav fotic

svaka slika koju slikam u gornjem lijevom kutu ima mrlju.ako zumiram ona je nešto svijetlija i veća.... i to me živcira ali ne znam kako očistiti. ..kako?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 18:40   #50
Koji fotić?

Prljav objektiv?
Očistiti krpicom i dahom.

Prljav senzor?
Odnjeti u servis
Buraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 18:48   #51
Prljav senzor? - ne nositi u servis nego kupiti kit za ciscenje senzora!

Pa ljudi nemojte trosit pare na gluposti
__________________
- My deviantART -
Osa81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 18:51   #52
Osa, ciscenje senzora nije bas tako lagano nekome tko ne zna sta radi.
Mislim, covjek koji je postavio pitanje nije ni znao da mu je mrlja od necistoce na senzoru, a kamoli da ce znati isti ocistiti.
Nek odnese u servis i miran je.
Uostalom, ja bi svoj znala ocistit, pa svejedno nosim u servis da oni to detaljno i sigurno naprave.
Nije ciscenje senzora bas u istom rangu ko ciscenje lece.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 19:34   #53
Quote:
Kiki kaže: Pogledaj post
Osa, ciscenje senzora nije bas tako lagano nekome tko ne zna sta radi.
Mislim, covjek koji je postavio pitanje nije ni znao da mu je mrlja od necistoce na senzoru, a kamoli da ce znati isti ocistiti.
Nek odnese u servis i miran je.
Uostalom, ja bi svoj znala ocistit, pa svejedno nosim u servis da oni to detaljno i sigurno naprave.
Nije ciscenje senzora bas u istom rangu ko ciscenje lece.
ma razumijem ja to sta ti kazes, ali ako se covjek zna sluzit internetom onda moze i doci do detaljnih informacija kako se to radi...ali o.k. svako neka radi kako misli da je najpametnije...
__________________
- My deviantART -
Osa81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 19:36   #54
Moze, al senzor je vrlo osjetljiv, ciscenje se treba radit u gotovo hermetickim uvjetima i vrlo mala greska moze dovest do ostecenja.

No, ako je netko comfortable s tim i zna rizik i bla bla, sve pet nek si sam cisti.
Ja vise volim odnijet u servis pa sam mirna.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 19:50   #55
Za čišćenje prašine je dovoljna gumena pumpica kojom se malo ispuše unutrašnjost aparata i to je to. Druga stvar su masne fleke po senzoru koje zahtjevaju temeljitije čišćenje...

I mislim da samo treba pazit na to da prostorija nije prašnjava, jer se onda lako može dogodit da se ispuhivanjem zapravo upuše još više prašine na senzor...

I nije senzor tak jako osjetljiv.... ispred njega je tanki sloj stakla.
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 09:35   #56
Mnogo tinte potrošeno je na temu čišćenja senzora. Činjenica je da je to vrlo osijetljiv dio aparata, ali isto tako svatko tko ima imalo volje, znanja i strpljenja može sam očistiti senzor. Neću ulaziti u detalje jer se na netu može naći dosta detaljnih uputa kako se može očistiti. Bitno je napomenuti da je svaki senzor zaštićen filterom, tj. tankim prozirnim slojem, tako da se nemože samo tako lako oštetiti. Naravno ako ga propisano čistite, posebnim "alatom" za to, a ne šarafcigerom. U Prizmi u Španskom ima za kupiti set za čišćenje senzora, a one pumpice iz Hame zaboravite jer one "NISU NAMIJENJENE ZA TO" nego za čišćenje objektiva. Zrak iz limenke je za to najbolje riješenje. Isto tako bitno je biti pažljiv prilikom izmjene objektiva da što manje prašine dođe unutar tijela aparata, brzo i okrenuti otvor na tijelu prema dolje. Najbolje je to učiniti u kupaonici jer je to mjesto sa najmanje prašine u stanu ( to sam pročitao od jednog freaka na netu)
__________________
Yesterday is history, tomorrow is a mystery, but today is a gift. That is why it is called the present
panthera_leo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 16:08   #57
Quote:
panthera_leo kaže: Pogledaj post
Činjenica je da je to vrlo osijetljiv dio aparata, ali isto tako svatko tko ima imalo volje, znanja i strpljenja može sam očistiti senzor.
Bolje to nego da čovjeka za svako čišćenje senzora servis oženi za parsto kuna, i još si bez aparata tjedan dana (a za koliko može nabavit sve moguće i nemoguće stvari za čišćenje senzora i sam čistit kad zatreba)....

Quote:
panthera_leo kaže: Pogledaj post
U Prizmi u Španskom ima za kupiti set za čišćenje senzora, a one pumpice iz Hame zaboravite jer one "NISU NAMIJENJENE ZA TO" nego za čišćenje objektiva. Zrak iz limenke je za to najbolje riješenje.
Pumpice mogu poslužiti, ali je opasnost ta da se u jako prašnim prostorijama može upuhati još prašine, pa umjesto da riješi problem, samo ga pogorša. Meni je uspjelo (nije ispuhalo baš sve jer to je nemoguće, ali barem mi se više ne vide na svakoj slici crne fleke )
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 20:59   #58
Fleke na slici

Da li je moguće da se prašina s senzora ne vidi kod kratke ekspozicije a kod dugih da se vidi. Naime to se meni dešava kad okidam iz ruke ništa kad stavim na stativ sa dužom ekspozicijom onda se vidi. Da li može biti prašina na još kojem dijelu tijela fotoaparata da utječe na sliku osim senzora?
Nickola is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 21:00   #59
Obično je točno tako, ako želiš saznati koliko prašine imaš na senzoru, uperi fotić na bijeli zid, fokus na beskonačno, f/22, iso 100 i okini, pa prebroji točkice.
Usput budi rečeno, nemoraju ti sve točkice biti na senzoru, neke, manje izražene, su vjerojatno i na stražnjoj leći objektiva.
The Fish is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 18:26   #60
Nije na objektivu prašina jer probam obrisati pa su fleke na slici uvijek na istom mjestu.
Nickola is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:50.