Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2003., 13:41   #1
Higijena i pranje zubi [opći topic]

Kao prvo, ispričavam se ako je negdje već postavljen sličan topic. Prekopavala sam forum, ne našavši ništa slično, ali možda mi je i promaklo...

Dakle, zubna higijena mi je jako važna, kad ne operem zube poslije jela osjećam se prljavo . Praznici završavaju as of today i od sada ću cijele dane provoditi na faksu, u gradu itd. Naravno, možda je malo neprimjereno nositi sa sobom četkicu i pastu za zube i tražiti prikladno mjesto da obavim svoj 'thing' pa vas stoga molim za savjet. Koliko su stvarno djelotvorni proizvodi koji se reklamiraju na TV-u, npr. Orbit i sva sila ostalih žvakaćih guma, bombona i sl.? Pročitala sam u jednom topicu nešto o njihovoj štetnosti (sadrže Aspartam i sl.) i malo sam se zamislila. Dakle, stručnjaci, pomozite . Što učiniti u nedostatku najdraže mi četkice?
little wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2003., 13:24   #2
Ako pereš redovito zube i upotrebljavaš dobru četkicu i zubnu pastu taj jedan put što ne opereš zuber nakon obroka ne bi trebao predstavljati problem. Ja uopće ne koristim orbit žvake, a za međuobrok na poslu pojedem nekad voće (bananu i neko pecivo) i nemam taj ružan osjećaj da su prljavi zubi, iako ih ne perem. Jedini mi je problem što mi treba zubni konac, pa ga po potrebi koristim. Postoje i zubne vodice za ispiranje usta, mislim da to isto može pomoći.
vitta is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2003., 13:51   #3
ja na poslu imam malu sklopivu cetkicu i malu tubicu sve u slatkoj kutijici od elmexa, tako kad god pozelim mogu oprati zube.

a koristim i zvake i bonbone za neutralizaciju (jer volim okus), nekad imaju i fluora. moja teta je stomatolog i uvijek se smatrala da je ok da zvacemo (guma i mehanicki skine naslage sa zuba, ne kao cetkica ali malo da), glavno da se ne natrpas secerom.
a aspartamom imam samo dobra iskustva

a mozes ponijeti i lijepu zelenu jabuku, ako ti je zgodno
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 10:00   #4
Re: pitanje o zubima i hrani

Quote:
little wonder kaže:
Naravno, možda je malo neprimjereno nositi sa sobom četkicu i pastu za zube i tražiti prikladno mjesto da obavim svoj 'thing' pa vas stoga molim za savjet.
Mislim da je upravo suprotno, ustvari je nevjerojatno koliko profesori na mom faksu lobiraju za to (stomatoloski fakultet). Svako od njih ima cetkicu kod sebe, a i vecina studenata. Tako da sto se tice neprimjerenosti, ne moras brinut.
Zvakace gume su, po meni, dobar izbor. Umjetni zasladivaci koje sastoje nisu bas najzdraviji, bar u velikim kolicinama (a sto jest?). Kako su vec gore rekli, mehanicki skida plak (donekle), i regulira pH u ustima.

I samo jos nesto: nije dobro niti pretjerano cetkat zube, i to moze bit lose za zube i gingivu.
Romeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 12:49   #5
redovito sam zvakao orbit kaugume, ali mi se desavalo da mi od zvakanja znaju ispasti plombe i to relativno nove. ne znam da li je kod vas takav slucaj, ali meni se desilo vec par puta. sada izbjegavam orbit kaugume, radije uzmem orbit ili fisherman's friend bombon. ne znam bas koliko je higijenski prati zube na javnim umivaonicima. sitne, gotovo nevidljive kapljice vode lete na sve strane, vjerojatno dosta njih sa nezeljenim bakterijama. mislim da se bolje strpiti i doma oprati zube.
Hulk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 18:07   #6
zamjena za pastu i cetkicu izmedju dva pranja - malo tvrdja jabuka.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 18:30   #7
Quote:
Winona kaže:
zamjena za pastu i cetkicu izmedju dva pranja - malo tvrdja jabuka.
E - to je dobar savjet.

Sto se tice zvakaca - sadrzavaju aspartam i/ili druga sinteticka sladila. No, i kad se covjek ne bi obazirao na to, zvakanje je jedna losa navika: moze biti uzrok problema probavnog sustava jer se zeludac stalno priprema za probavljanje hrane, a hranu ne dobiva. Osim toga, zbog stalne proizvodnje zelucane kiseline, ona postaje slabija ili je se manje proizvodi onda kad treba (kad covjek jede) pa je i probavljanje hrane losije.

Sto se tice tako cestog cetkanja - ne znam koliko je to zdravo za zubno meso. A i paste kojima si cetkas zube obicno sadrzavaju fluorid koji je otrov i koji uzrokuje demineralizaciju zubiju (a ne "mineralizaciju" kako su zubari tvrdili bez ikakvih dokaza!). Ako vec moras vrlo cesto cetkati zube, kupi nekakvu prirodnu pastu za zube ili barem pastu bez fluorida (u DM-u sam deset minuta trazio na policama takvu pastu i jedva sam je nasao - Parodontax Classic - ima i verzije s fluoridom...).
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 20:09   #8
Quote:
MaxB kaže:
A i paste kojima si cetkas zube obicno sadrzavaju fluorid koji je otrov i koji uzrokuje demineralizaciju zubiju (a ne "mineralizaciju" kako su zubari tvrdili bez ikakvih dokaza!). Ako vec moras vrlo cesto cetkati zube, kupi nekakvu prirodnu pastu za zube ili barem pastu bez fluorida
Ovo je vrlo zanimljivo. Jel mozes to s necim potkrijepiti (za sada se ne mogu slozit s tobom, ali me jako zanima objasnjenje)?
Romeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2003., 20:13   #9
Romeo, koliko je ispravna spekulacija da ucestalo zvakanje zvakacih guma uzrokuje porast artroze temporomandibularnog zgloba?

Cisto me interesira, da li imas kakvih saznanja oko toga?
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2003., 00:12   #10
Quote:
lahor kaže:
Romeo, koliko je ispravna spekulacija da ucestalo zvakanje zvakacih guma uzrokuje porast artroze temporomandibularnog zgloba?

Cisto me interesira, da li imas kakvih saznanja oko toga?
Koliko ja znam, postoje spekulacije o tome, ali ne puno vise. Naime, nema nikakvih znanstvenih dokaza da ucestalo zvakanje zvakacih guma uzrokuje bilo kakve temporomandibularne disfunkcije (TMD), ukljucujuci i artrozu. Postoje nekakve studije koji su pokazali nekakvu vezu, ali (bar za sada) se na to ne gleda ozbiljno. Ali isto tako je cinjenica da zvakanje gume, kao i bilo kakve kretnje celjusti (od fizioloskih - zvakanje hrane, gutanje, govor, "aktivno" disanje; do patoloskih - bruksizam, grizenje noktiju) kod vec postojecih TMD pogorsava stanje i utjece na daljni razvoj poremecaja TM zgloba.

S druge strane se suprotstavlja pozitivna uloga guma za zvakanje u preventivi, koja ima znanstvenu podlogu (ako govorimo o zvakacim gumam bez secera i sa xylitolom): poticanje lucenja sline koja oplakuje zube i na taj nacin usporava talozenje plaka, i antibakterijsko djelovanje xylitola protiv Streptococcus Mutans, bakterije koja je najcesci uzrok karijesa. Doduse, uz preporuku konzumiranja zvakacih guma: 3x dnevno (poslije obroka), 20 min.

Sve u svemu, mislim da ce svaki stomatolog preporucit zvakanje guma, ali pretjerivat ne treba, kao ni u cemu drugome.
Romeo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2003., 20:11   #11
ja zvacem non stop zvakace, inace imam problema sa zadahom, ma kolko ja prao, nakon po ure se osjeti.... pa zato orbit u cvalje i prezivat... a ne osjecam neke probleme bilokakve zbog zvakanja cjeli dan...
Acidofil is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2003., 10:08   #12
moram se pohvalit da sa 24 godien imam samo 2 plombe )))


a zubni konac je moj najbolji prijatelj...al ne idem toliko daleko sa sobom teglim cetkicu....to mi je malo sick...
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2003., 01:20   #13
Jel dovoljno prati zube ujutro i navecer (kao sto ja to cinim) ili iza svakog obroka isto... ili sto?

Evo linka za ovo gore sto sam napisala:

http://www.vidi.hr/_zdravlje/index.php3?id=12118#udica
 
Odgovori s citatom
Old 11.10.2003., 14:20   #14
U nedostatku četkice za zube preporučila bi ti da pojedeš jabuku,jer ona pomaže u čišćenju zubi.
Žvakanje žvakačih guma i nije baš dobro jer kao 1. stvara ti se velika količina kiseline u želucu
2.mogu ti ojačati maseteri,a to su ti mišići lica koji sudjeluju u žvakanju
3. mogu ti poispadati plombe.
leptirica05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2003., 20:03   #15
Hehe... An apple a day keeps the doctor away... Niš, u ponedjeljak ću probati to provesti u praksu. Sve za lijepe i zdrave . Pozdraf!
little wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 22:48   #16
zubici

Ja imam 23 godine i niti jedan karijes, plombu i sve sto ide u tu kategoriju,a nisam opterecena time da perem nakon svakog jela.

Ima li jos tko takav?
__________________
I used to have an open mind, but my brain kept falling out
jelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 14:53   #17
Thumbs up Zdravi zubi do kraja života - ako ih nijednom ne operete!

Zdravi zubi do kraja života - ako ih nijednom ne operete!
Najnovije istraživanje znanstvenika sa Sveučilišta u Oxfordu pokazalo je da ćete očuvati sve zdrave zube do kraja životnog vijeka ukoliko ih - nijednom ne operete! Naime, rezultati 30-godišnjeg istraživanja provedenog na 600 ispitanika u Engleskoj, pokazalo je da čak 90 posto sudionika istraživanja, koji nisu niti jednom prali zube četkicom, imaju sve zdrave zube. Dr. Olivier, koji je predvodio znanstveni tim, u članku objavljenom u časopisu Nature objasnio je da samoobrambeni mehanizam usne šupljine reagira na trljanje zubne cakline četkicom tako da proizvodi enzime koji stvaraju preduvjete za kasniji nastanak karijesa i drugih zubnih bolesti.
 
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 15:00   #18
Ništa čudno. Ovisi što i kako se jede. Ljudsko tijelo je 'napravljeno' tako da mu nije potrebna četkica. Jer da mu je potrebna, narasla bi mu na ruci U slini ima dovoljno tvari da održavaju zube. Samo, naravno, današnji čovjek i prvotni, te uvjeti i način života daaaaaleeeeeko se razlikuju....
globus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 15:02   #19
to je monitorova prvoaprilska sala. sta ce sve ljudi povjerovat
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 15:05   #20
Quote:
Luđakinja kaže:
to je monitorova prvoaprilska sala. sta ce sve ljudi povjerovat
iako je sala, ima tu malo logike...
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:47.