Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2005., 15:42   #61
Quote:
Veky kaže:
Vibraciona ne može štemati, bar koliko ja znam.
al ima kombiniranih
IQ500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 20:29   #62
imam ovu:
bosch pbh 160r

i ovu:pbh 220 re

obadvije su sds udarne busilice
160r nema stemanje
220re ima

160r ima sad na akciji u pevecu, negdje oko 600 kn (inace je oko 1200 kn), vrijedi svaku lipu, imam je dvije godine i vadim joj mast svaki dan....

220re ima u metrou po nekih cca.1000 kn, to sam sad kupio novo.
za stemanje je dusu dala....isto kao gore, vrijedi svaku lipu
koju god uzeo neces pogrijesiti...
dacho is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2005., 15:23   #63
Ako se dobro sjećam moja je PBH220. Prošla je dosta toga i radi još uvijek ko zmaj. Bušeno je s njom kroz betonske deke, tiplane tisuće tipli... ono - mala zvijer.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2005., 16:08   #64
Quote:
IQ500 kaže:
al ima kombiniranih
mislim da je takva bila u getrou, neka bezveze marka, uglavnom za 700 ili 600 kn, nisam sigurna,uglavnom stemerica ;-))), mada zadnji put kad sam gledala nije je vise bilo ko ni onih deltastih (trokutastih) brusilica za prozore i sl. za kojih 120 kn
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2005., 09:35   #65
Bosch PBH 180 RE.

Nema shtemanje, ali mi ni ne treba pa je to OK. A betončinu buši ko sir. Vrlo vrlo zadovoljan, iako je zeleni program dakle nije baš za 100 rupa svaki dan.

Bauhaus, 800Kn.
Bare is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2005., 15:27   #66
ajde, cestitam jer si zadovoljan!
mi smo si kupili jos jednu obicnu busilicu za 100 kn u getrou, i eto radi te ima garanciju 2 godine , kad moj muz nema dume gdje ih posije pa skoro svake godine moram kupovat po busilicu, odi malo svekrvi nes napravit, malo punici, susjedu, bolje bacit 100 kn i ocuvat mir u kuci jer dok on nade,
zahtjevne bake posize
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2005., 15:40   #67
Platio sam i ja školarinu dok se nisam naučio slijedeće: postoje dva tipa bušilica:
1) 'obična', ili 'udarna', ili 'mehanička' kako god ju nazvao i
2) čekić-bušilica ili pneumatska, SDS tip svrdla (ne znam je li ovo uvijek slučaj )
Daklem: suštinska razlika je u bušenju betona: tip 2) proizvodi puno udaraca (mislim 4800 u minuti) i na taj način prodire puno lakše i brže. Tip 1) u 'udarnom modu rada' pokušava glumiti nešto slično ali ni približno efikasno, pa i uz najveći pritisak rukom.
Jednom sam nasjeo kad je za tip 1) pisalo udarna bušilica...pa sam poslije vidio da za svaki drek pišu udarna, a ako se radi o tipu 2) onda najčešće piše 'čekić-bušilica' ili bušaći čekić. Na ovoj mojoj piše 'Boschhammer'. I ima SDS svrdlo, primjetio sam da je uglavnom tako.
Zato, pazite šta kupujete: prodavači svašta napišu, obećavaju brda i doline, ali glavno je je li tip 1 ili tip 2, prema opisu.
Bare is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2005., 16:46   #68
ma za zbusiti rupu u zidu za susilo za ves ili za plafonjeru nema beda ni s ovom od 100 kn
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2005., 17:18   #69
But of course.
Ne buš si kupil mercedesa da s njim šutu prevoziš
Bare is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2005., 21:13   #70
Prvi tip kako ti Bare kažeš je vibraciona bušilica. Vibraciona bušilica radi tako da se dva zupčanika taru jedan o drugi i time se postiže određeni hod vretena od 2-3mm. Broj vibracija je relativno visok (tu si malo pobrkao broj vibracija prema ep bušilici). Dakle, elektromotor okreće reduktor kojim se okreće vreteno te dodatnu nazubljenu tarnu ploču koja uzrokuje vibracije svrdla. Da bi taj tip bušilice bio efikasan potrebno je prenjeti snagu o površinu što više. Dakle - pošteno se osloniti kako bi se ovih 2-3 mm hoda što više odrazilo na rad svrdla.

Drugi tip bušilice su elektropneumatske bušilice. Dakle električni pandan pneumatske bušilice (kakvima dečki uz ogromne kompresore štemaju po cesti).
Razlika u radu je ogromna. Elektromotor i dalje vrti svrdlo no relativno manjom brzinom od vibracionih bušilica. Hod vretena i glave je znatno veći i iznoci cca. 15-25mm ovisno o snazi bušilice i prihvatu svrdla. Vreteno je nezavisno vezano u okretno ležište. Elektromotor mehaniznom tipa ekscentra i radilice pokreće pneumatski klip unutar cilindra koji udarao pokretni element tj. čunj. Taj čunj se odbija od klipa kroz neki medij, makar to bio i zrak i pogađa u vreteno. Dakle, doslovno neki "projektil" potisnut klipom udara o vreteno s alatom i prenosi mu svoju energiju. Zbog toga se snaga takvih bušilica i izražava u J tj. kJ i višestruka je u odnosu na vibracione strojeve. Efikasnost takve bušilice postiže se baš suprotno od vibracione bušilice. Kod EP bušilice alat treba uvijek imati određeni hod i bušilica se zapravo samo lagano vodi bez neke primjene sile (jer je to protivno njenom funkcioniranju).

Taj princip sam shvatio davnih dana kad je trebalo probiti u zidu od cigle rupu od 2" bez bušilice. Stari je uzeo šavnu cijev od 2" i na vrhu pilom narezao krunu. Uzeo je cijev i udarao je čekićem uz stalno lagano okretanje. rekao je - eto vidiš - ovo ti je pneumatska bušilica na žgance. EP bušilica funkcionira upravo tako, svrdlo udara i lomi matrijal i navojem izvlaši krhotine van. Zato te bušilice i imaju preklopku na pogonu da rade bez čekića (ukoliko trebaš finu rupu u žbuki koju ne treba polomiti i za započeti bušenje u npr. keramici), a dodatno ostale modove rada. Kod EP bušilice je bitniji broj i snaga udaraca u minuti od broja okretaja svrdla dok je kod vibracione suprotno, odnosno broj udaraca je proporcionalan brzini vrtnje svrdla.

Eto, jesam položio ispit o bušilicama ?
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2005., 22:35   #71
__________________
pozdrav svima dobre volje
mrgudi me ne zanimaju
keš is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2005., 17:02   #72
Bare is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2005., 23:38   #73
pbh220 ti je oko 1300 kn
pbh 2400 (jaci model) + izmjenjiva glava (znaci imas sds glavu za busenje u zid+stemanje i imas 2 glavu za drvo i metal) + dlijeto + set borera = oko 1500kn
imas ih u bauhausu na jankomiru ak se ne varam

ta busilica ti je nekakav best buy
ajkamai is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2005., 00:03   #74
Quote:
Veky kaže:
Zbog toga se snaga takvih bušilica i izražava u J tj. kJ i višestruka je u odnosu na vibracione strojeve.

Eto, jesam položio ispit o bušilicama ?

super si sve objasnio ali jedna mala ispravka
snaga tih buslica izrazava se u J, ne u kJ

AEG-ov pandan Bosch-eve 11-ice ima udarac od 27 J. To je najjaca stemerica, a da bi s njom radio trebas pomalo izgledati kao Veli Jozhe

ajkamai is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2005., 08:22   #75
Isprika, točno...
Svojevremeno sam radio "malo većim energijama" pa mo ostalo kJ u navici.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2005., 00:22   #76
Quote:
Veky kaže:
Isprika, točno...
Svojevremeno sam radio "malo većim energijama" pa mo ostalo kJ u navici.
ajkamai is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2005., 21:59   #77
Udarna busilica-stemerica

Jel zna tko da li se na udarnoj busilici sa SDS glavom mora ili se uopće ne smije podmazivati dlijeto ili svrdlo prije nego se natakne na steznu glavu? Mislim samo na dio dlijeta ili svrdla sto ulazi u SDS steznu glavu.
__________________
BOINC - Rosetta@home
Maky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2005., 23:45   #78
slobodno.
makar ako razmisliš, možda i nije dobro. naime čestice betona se ondak lijepe za mazivo.
možda ipak bolje ne.
__________________
pozdrav svima dobre volje
mrgudi me ne zanimaju
keš is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2005., 10:19   #79
Quote:
keš kaže:
slobodno.
makar ako razmisliš, možda i nije dobro. naime čestice betona se ondak lijepe za mazivo.
možda ipak bolje ne.
Ja sam tražio stručan odgovor a ne, "slobodno, a možda bolje i ne". Tak znam i sam razmišljat
__________________
BOINC - Rosetta@home
Maky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2005., 11:05   #80
ja imam SDS max jedno 5-6 godina i povremeno namažem borer ili špicu, kaj već je, natanko sa tovatnom masti.
Nikad nikakvih problema, a skopal sam s njom kubike pjeska i betona
fishenwalc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:58.